בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שירה בציבור  

שירה בציבור

 
 
אורנה לב טוב

חובבי שירה עברית מוזמנים השבוע לערב חופשי שמקיים כתב העת הצעיר 'מעין' ולמפגש של המגזין הוותיק והמסורתי לשירה 'משיב הרוח'

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שער גיליון מס' 2 של 'מעין'
 שער גיליון מס' 2 של 'מעין'    
השבוע יתקיימו שני ערבים לכבוד כתבי עת ספרותיים. ביום שני, 6.02.06, 'בבית בנמל' (בנמל תל אביב) יקריאו משוררות כתב העת ועובדות 'קום איל פו' קטעי שירה שפורסמו בגיליון השני של 'מעין', אשר יצא לאור לאחרונה, וביום חמישי, 9.02.06, יערך בבית ביאליק ערב לציון עשר שנים לפעילותו של כתב העת 'משיב הרוח'.

כתב העת מעין, "הצעיר" מבין שני כתבי העת, החל את פעילותו בשנת 2005 ומוגדר ככתב עת לשירה, אמנות וספרות. עורכיו, רועי צ'יקי ארד ויהושע סימון, מציגים אותו כ"חלון לשירה החדשה" אך גם כבעל נגיעה לאמנות ויזואלית ולא רק לספרות.

מחירו של כתב העת לא עולה על תעריף שכר לשעת מינימום - 17 ש"ח ואת הגיליון האחרון 'מעין 2' ניתן אף לרכוש במחיר של 10 שקלים. ההתעקשות המרשימה על המחיר הנמוך, במיוחד ביחס לכתבי עת אחרים שמחירם עולה על חמישים שקל, כרוכה בשאיפה להגיע לקהל יעד צעיר, ולהפוך את כתב העת לכמה שיותר נגיש.

כתב העת נקרא על שם חברתו לשעבר של סימון, מעין שטראוס, שאף הופיעה בשער הגיליון הראשון לבושה ככבאית. הגיליון הוקדש לעובדי המגזר הציבורי כסוג של מחאה נגד התוכנית הכלכלית של נתניהו. מחוות כגון אלו, ממקמות את כתב העת מעין בנישה הדינמית והצעירה של כתבי העת. גם מבחינת הקו הפואטי שמנחה את עורכי העיתון, ניתן לסמן מגמה רעננה וחדשנית. כך לדוגמה נכתב בדבר המערכת של הגיליון הראשון: "הפואטיקה של מעין מוצצת בתאוותנות ומערה אל תוכה מכל משלב ורובד אפשרי. במעין יש הרבה שירים קצרים אבל אין בו שירים קטנים. השירים והסיפורים פה לא מביטים על עצמם בדכדוך שיכולים למצוא רק אצל ברנש שָבֵעַ, אלא מנסים לבחון את סביבתם בסקרנות, בניגוד לישראל שעסוקה בעצמה, בלי לנסות ליהנות ממנעמי המזרח התיכון שבו היא ממוקמת. משוררי 'מעין' מוציאים את ראשם מחלון המכונית בזמן הנסיעה, קוראים בקול אל הרוח ופוערים את אפם בתאווה לריחות האגזוזים".

המפגש יתקיים, כאמור, בבית בנמל, ביום שני, 6 בפברואר, בשעה 20:00. הכניסה חופשית
האנגר 26, נמל ת"א

אתר מעין
 
שער גיליון י"ד של 'משיב הרוח'
 שער גיליון י"ד של 'משיב הרוח'    
כתב העת 'משיב הרוח' יציין עשר שנים לפעילותו ולצאת האנתולוגיה 'משיב הרוח / מבחר שירים תשנ"ה – תשס"ה' בהוצאת הקיבוץ המאוחד. כיאה לכתב עת שהתברג יפה במרחב הספרותי הישראלי, ישא דברים ויברך פרופסור עוזי שביט - מנכ"ל הוצאת הקיבוץ המאוחד. בנוסף לכך, תשא את דבריה המשוררת רחל חלפי על "המשב הרוח והמפרש על כתב העת משיב הרוח".
המשוררים יורם ניסיניוביץ', יוסף עזר, נחום פצ'ניק,שמואל קליין ונעמה שקד יקראו משיריהם, ולקראת סוף הערב ישא דברים אחד מהעורכים האומנותיים של כתב העת והמשורר אליעז כהן על "הרנסאנס של שירה יהודית עברית".

למרות המעמד שרכש לעצמו כתב העת 'משיב הרוח', ראוי להזכיר את חריגותו בנוף האמנותי-תרבותי ישראלי. התבססותו של 'משיב הרוח ', שנוסד באמצע שנות התשעים בידי חבורת משוררים צעירים דתיים, חלקם מבני ההתיישבות ביש"ע, במטרה להשיב את הרוח ולהוביל חוויה תרבותית ישראלית חדשה בעלת זיקה למסורת היהודית והשתלבותו בזירה הספרותית, בהחלט מנכיחה רוח חדשה בספרות ובתרבות הישראלית.

כתב העת, המקיים פעילויות רבות המעודדות את הציבור הדתי להיפתח אל גוונים נוספים של יצירה ותרבות יהודית, מעלה פעם בשנה את פסטיבל 'ימי אהבה לשירה', מקיים סדנאות כתיבה ועוד מגוון רחב של אירועי תרבות וספרות שונים. העורכים האמנותיים של כתב העת הם אליעז כהן, יורם ניסינוביץ', שור ענתבי, שמואל קליין ונעמה שקד.

יום חמישי,9.02.06, בניין העירייה הישן, רח' ביאליק 27 תל-אביב, 19:00 - פתיחת קופות, 20:30 - תחילת הערב. טל': 03-5253403, 03-5254530.

דמי כניסה: 30 ₪
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by