בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נשים עושות בגופן  

נשים עושות בגופן

 
 
אורנה לב טוב

אמנית שאוכלת חרובים ומלמדת את מסכת "סוטה" ותערוכת סטודנטים העוסקת בתקיפה מינית. שתי תערוכות חדשות בסימן נשיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתיבה נשית, אמנות נשית וכוח נשי, הפכו להיות מושגים שגורים ולעוסים להחריד. סצינת האמנות הישראלית העכשווית מוצפת בתערוכות בסימן נשי וביוצרות ויוצרים שעוסקים באספקטים של נשיות בעבודתם. המיצב "והקריב אותה הכהן" שנפתח היום בירושלים והתערוכה שעוסקת בתקיפה מינית ונפתחת ביום חמישי הקרוב בחיפה, מזכירים לנו, בתזמון מושלם, שבועיים לפני יום האישה הבינלאומי, את המלחמה הבסיסית והראשונית למען זכותה של האישה על גופה ועל עצמאותה.

בזמנים שבהם המלחמות הם על שכר שוויוני, חשוב להיזכר בזכויות בסיסיות וקיומיות שהדרך למימושן המלא עוד רחוקה, וזאת למרות האשליה שהחברה הישראלית התקדמה בתחום. שתי התערוכות, כל אחת בדרכה, עוסקות בהיבטים הראשוניים והבסיסיים של מעמד האישה.
 
 

והקריב אותה הכהן

 
לדת ולמסורות היהודית לא יצא אף פעם שם טוב בכל הקשור למעמד האישה ולזכויותיה, ויחד עם זאת, עדיין מפתיע, כל פעם מחדש, לגלות עוד איזה רעיון מקורי בנוגע ליחסים בין נשים וגברים, זכויות האישה או מיניותה שנכתב בשלב זה או אחר במסורת היהודית.

כך לדוגמה, ניתן למצוא ב'מסכת סוטה' שבתלמוד הבבלי, העוסקת בין היתר, באשה סוטה - משמע אשה הנחשדת על ידי בעלה בבגידה, שיטות מיוחדות לבדיקת חשדותיו של הבעל באשתו. אופציה אחת, למשל, היא קיומו של טקס הנקרא 'טקס השקיית הסוטה'.

האמנית רוחמה וייס, אמנית מיצג, משוררת, עורכת ומרצה ללימודי יהדות, החליטה להקדיש את עצמה ללימוד 'מסכת סוטה' במשך שבוע שלם. היום יפתח בירושלים מיצג מיוחד שבמסגרתו תסתגר האמנית במרכז 'דילה' בירושלים, תקבל על עצמה נדר לאכול רק חרובים, לשתות רק מים וללמוד רק תורה. בימים אלו יהפוך חלל המיצג לבית מדרש אשר פתוח לכל מי שמעונין ללמוד בחברותא עם האמנית את מסכת סוטה. וייס, למעשה, גוזרת על עצמה תענית דיבור המחייבת את האמנית לדבר רק דברי תורה הקשורים למסכת סוטה. הרעיון לאכול רק חרובים מתבסס על האמונה כי רבי שמעון בר יוחאי ובנו עשו זאת בזמן שחיו במערה.

אירוע הפתיחה יערך ביום שני, 20 בפברואר, בשעה 18:30, ויכלול את קבלת הנדר בפני הרב שלמה פוקס, הרב דוקטור יהוידע עמיר, הרב נעמה קלמן והרבה דוקטור דליה מרקס. אירוע הנעילה יערך ביום ראשון, 26 בפברואר, בשעה 18:30, ויכלול סעודה לכבוד סיום המסכת וסיום הנדר.

התביעה של האמנית רוחמה וייס לבית מדרש משלה, ממש כשם שווירג'יניה וולף תבעה חדר משלה, והבחירה ללמוד בו מסכת פרובלמטית מבחינת מעמד האישה והקבלה העצמית של הנדר - מהווים למעשה פעולה נשית המנכסת מחדש את מעוזי הכוח הגבריים יהודים וקוראת תיגר על מידורה של האישה היהודית מהאופציה ללמוד תורה ולעמוד בפני עצמה כיישות עצמאית.

והקריב אותה הכהן

המיצג מועלה בחסות מרכז שמשון - בית שמואל ויעלה במרכז "דילה" (רח' שלומציון המלכה 4,
י-ם, 02-6234233) בין התאריכים 26-20 בפברואר 2006 ויהיה פתוח ללומדים ולמבקרים בין השעות 8:30 בבוקר ועד לשעות הלילה המאוחרות.
 

תערוכה בנושא הטרדה מינית

ביום חמישי הקרוב, 23 בפברואר, תפתח ב"בית קואליציה נשים" בחיפה תערוכה חדשה המתבססת על שיתוף פעולה בין סטודנטים לעיצוב גראפי במכללת גורן בעמק יזרעאל למרכז לסיוע לנפגעות תקיפה מינית בחיפה ובצפון.

התערוכה היא פרי התהליך המשותף שעברו הסטודנטים בהנחיית המעצב אבירם מאיר, שמטרתו להעלות את המודעות לתקיפה מינית בקרב הסטודנטים ולתת מענה עיצובי לצרכים ההסברתיים של המרכז לסיוע לנפגעות תקיפה מינית.

התהליך המשותף שעברו, הן הסטודנטים והן רכזות הסיוע, הוביל לפתיחת התערוכה, שסופה צירוף העבודות הנבחרות לערכות ההסברה ולמודעות הפרסום של המרכז.

מטרת הפרויקט היא לגרום לסטודנטים להבין את חשיבות המעורבות החברתית שלהם ולהכרה שבידיהם כלי יעיל ובעל כוח להובלה לשינוי הן תפיסתי והן חברתי. חלק מהעבודות עוסקות בנתונים המספריים הבלתי נתפסים של מקרי התקיפה המינית, על האופן בו מנוצלים קורבנות האונס על ידי מכר או קרוב משפחה, וחלקן עוסקות בתקיפה מינית של ילדים, בין בני זוג ובגברים.

"אין כל ספק", אומרת פרופ' עליזה שנהר נשיאת המכללה, "כי נתוני התקיפה המינית במדינת ישראל צריכים להטריד ולהדיר שינה מעיני כל אחד ואחת מאיתנו. הסטטיסטיקות מדברות בעד עצמן. בעקבות סדנאות החינוך וההדרכה של מרכזי הסיוע גדל מספר המתלוננות המבקשות עזרה. אנו רואים חשיבות עליונה להעמיד את הכלים שברשותנו בתחום החינוך וההשכלה כדי לסייע לקהילה בה אנו פועלים, על מנת שכולנו נזכה לחיות בחברה בריאה וטובה יותר."

בשנה האחרונה הרחיב מרכז סיוע חיפה את פעילותו באזור העמקים, ובימים אלו נפתח במכללה קורס הסייעות הראשון לנשות העמק ובו יוכשרו הסייעות למתן סיוע לנפגעות ולליווין בהליך הפלילי. זוהי ללא ספק עליית מדרגה לתושבי העמק, ומעתה, כאשר אישה נפגעת תקיפה מינית תחייג 1202 היא תקבל את התמיכה והסיוע שלה במרחב הקהילתי שלה, עובדה שתקל על תהליך ההחלמה שלה.

תערוכת עבודות סטודנטים בנושא תקיפה מינית
פרוייקט משותף ל"גורן" לעיצוב גרפי המכללה האקדמית עמק יזרעאל ומרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית בחיפה והצפון, פתיחת התערוכה: יום חמישי ה-23.02.06 בשעה 19.00, בית קואליציית נשים ארלוזורוב 118 חיפה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by