בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פיתוי 

פיתוי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1.

 
הדבר הכי מוזר בפיתוי המודרני, זה שהוא לא מסתיר את עובדת היותו פיתוי. יש בושם שנקרא "פיתוי". יש שעשועון טלוויזיה שנקרא "הפיתוי". קבלנים מכריזים על דירותיהם הריקות בתור "הצעה מפתה", פרסומת למעדן חלב מכריזה עליו כעל "פיתוי מתוק" (כאילו שיש פיתוי מלוח), באחד השבועות האחרונים נתקלתי בכרזה של חיש גד הקוראת לבוא לשחק ב"משחק המפתה בעיר", והדתיים בכנסת התנגדו לשידורה של סדרת "טלוויזיית מציאות" אמריקאית ושמה "אי הפיתויים", שם מביאים זוגות צעירים אל אי טרופי מקסים, ומנסים לבחון את נאמנותם זה לזו בעזרת פיתוי מוכרז מראש של מבחר כוסיות וכוסונים שזופים וחטובים.

אלא שהמשתתפים בכל אלה - בתוכניות, במשחקי המזל, בקניית הבושם - יודעים שהם הולכים להתפתות. הם הולכים בשביל להתפתות. היכן, אם כן, הפיתוי?
 

2.

 
פיתוי, מלשון פתי. כלומר, מבטיחים לך משהו שנראה נוצץ, ואתה משלם מחיר עבור משהו שהיית אמור לדעת שאין בו כלום, אך התפתית אחר ההבטחה המגולמת בניצנוצו.

אך כדי שמעשה פיתוי יהיה מוצלח, צריך לעורר בלב הלקוח תאווה כלשהי. למשל, כדי שימכרו לפתי שרשרת אלומיניום מצופה זהב כשרשרת זהב אמיתית, צריך לעורר את תאוות הבצע שלו: הנה, קח שרשרת זהב אמיתית בארבעים ושבעה ש"ח לא כולל משלוח.
מי שמתפתה לעיסקה זו, קונה אשליה לרגע בארבעים ושבעה ש"ח.

אולם, כדי שהאשליה תצליח, צריך המוכר לשכנע את הקונה באמיתותה. צריך שהקונה יאמין, ולו לרגע, שזה זהב אמיתי. בשום שלב אסור למוכר לומר לו שזהו "פיתוי", כלומר שהוא פתי.

והנה, הבושם הזה, התוכניות הללו, מכריזות על עצמן כמוכרות "פיתוי", כלומר - לכאורה - על מי שקונה סחורתן כעל פתי.

וחזקה על אדם שלא יקנה זהב אם אומרים לו מלכתחילה שזה אינו זהב. אין זאת אלא שאנשים התחילו לזהות את הפיתוי עצמו כמשהו טוב. כמשהו שהם רוצים, או צריכים, ומוכנים לשלם בעבורו. להתפתות, במובן להתרגש. לחיות. להתחשמל קצת.
 

3.

 
אדם צריך חשמל. צריך חיות. ומשעה שאתה הולך ומתרחק ממשמעות חייך, ככה אתה מנסה לחפש את החשמל במקום אחר. אם הוא לא נמצא במשמעות - שהרי החיים המודרנים דורשים קודם כל את החוויה, לא את הפירוש לחוויה - אם אין החשמל נמצא במשמעות החיים, אתה מחפש אותו בחיים עצמם.

במלים אחרות: מי שמתפתה, מרוויח. מי שאינו מתפתה, הוא אדם משעמם. לא קורה לו כלום. אם כל האנשים שהוזמנו ל"אי הפיתויים" היו עומדים בפיתוי - לא היתה תוכנית.
 
 

4.

 
אם אתה לא שואב כוח ממשמעות חייך, אתה שואב אותו מהתפניות בעלילה. מה שלא תהיה העלילה - העיקר שיהיו בה תפניות. הרים ועמקים, גליצ`ות מסוכנות ומאמצי טיפוס קשים. החיים כספורט אתגרי חסר משמעות. העיקר שיהיה מעניין.

מי שאיננו פתי - אומרים אנשים לעצמם - איננו חי. מי שלא קיווה לקבל שרשרת זהב בארבעים ושבעה ש"ח בלבד, התרגש עד דמעות מהעיסקה המוצלחת שביצע, והתאכזב עד דמעות כשראה שזה רק אלומיניום - לא חי.

וכל זה קשור בהתפרקותה של התרבות האנושית למרכיביה הבסיסיים ביותר, במטרה לברור את המוץ מהתבן. מה באמת אמיתי ומה לא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by