בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
אודליה ברקין

סרטם החדש של האחים כהן מגיע סופסוף גם אלינו, ויחד אתו גם סאטירה חברתית נוקבת של רוברט אלטמן, סרט מלחמה ריאליסטי במיוחד של רידלי סקוט, ותיאור חייהם של ילדי רחוב במרוקו. מה אומרות הביקורות על הסרטים החדשים שעולים השבוע על המסכים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

האיש שלא היה שם

מענג. האיש שלא היה שם
 מענג. האיש שלא היה שם   
The Man Who Wasn`t There

ארה"ב, .1949 אד קריין (בילי בוב תורנטון) הוא טיפוס אדיש ומופנם. לכאורה הוא אמור להיות מרוצה - יש לו אישה נאה בשם דוריס (פרנסיס מקדורמנד), פרנסה בטוחה כספר במספרת הגברים של גיסו, והוא חי חיים שקטים ובטוחים בעיירה הקטנה סנטה רוזה, קליפורניה. אבל לאד חסר משהו בחיים והוא מחליט להשקיע בהמצאה שאמורה לשנות את העתיד- ניקוי יבש.

על מנת להשיג את הכסף הוא סוחט את ביג דייב (ג`ימס גנדולפיני), הבוס הנשוי של דוריס, ומאיים עליו שיחשוף את הרומן בינו לבין דוריס. ביג דייב המבוהל מוכן לשלם כל סכום, בלבד שלא יתגלה לאשתו שבגד בה, אבל העניינים מתגלגלים אחרת מהצפוי. רצח מפתיע ומשפט מסובך מקשים על אד לשנות את חייו לטובה. דרמה/קומדיה שחורה. מצולם בשחור לבן.

במאי: ג`ואל כהן (ביג ליבובסקי, אחי איפה אתה?), 116 דקות, ארה"ב 2001

הקרנות: תל אביב - לב; רמת גן- לב אלרם; ירושלים - הקולנוע החדש, בניני האומה; חיפה - פנורמה; רעננה - רענן; רחובות - רב חן
 
Film Threat: מחווה לפילם נואר. סרט שטוח בעל נקודות אור מעטות. למרות המשחק והצילום המעולים, בולט העדרו של תסריט. המוצר הסופי מבולבל ולא עקבי. נדמה שהאחים כהן איבדו את יכולתם לחדש ולהפתיע.

Spliced On-line: דרמה אירונית, שנונה וצינית המעבירה את עולם הפילם נואר אל מספרת גברים בעיירה קטנה. מלא רגעים מענגים של הומור שחור וטיפוסים מיוחדים במינם כמו העורך דין החלקלק והשחצן בגילומו של שלהוב.

Apollo Guide: ההומור היבש של האחים כהן צוחק על מאפייני הפילם נואר בחן רב. הרבה מהדמויות מגעילות כל כך שזה נפלא - למשל, שותפו למספרה של אד, והסוכן הנרגש שמציע לאד להשקיע בניקוי יבש. אד הוא האנטי הגיבור הקלאסי של הפילם נואר - אדיש לסביבתו ולא מרשים בשום צורה.
 

פארק גוספורד

משובב. פארק גוספורד
 משובב. פארק גוספורד   
Gosford Park

אנגליה, .1932 סיר וויליאם מקורדל (מייקל גמבון) ואשתו ליידי סילביה (קריסטין סקוט תומס) מזמינים את כל משפחתם וחבריהם המיוחסים למסיבת סופשבוע באחוזתם, גוספורד פארק. סוף-השבוע עובר בעצלתיים. האריסטוקרטים מעסיקים את עצמם ברכילות וזלילה כשלפקודתם עומד סגל שלם של משרתים, בעל דעות מעניינות משלו, עד שאת האידיליה מפר רצח כפול.

המפקח שמגיע מיד לחקור את התעלומה, מגלה שכמעט לכל אחד מהנוכחים במסיבה, אצילים ומשרתים כאחד, היה מניע לרצח. קומדיית מתח. עם צוות שחקנים משובח הכולל בין השאר את: אמילי ווטסון, מאגי סמית`, הלן מירן, ריאן פליפה, סטיבן פריי ועוד.

במאי: רוברט אלטמן (תמונות קצרות), 137 דקות, בריטניה/ארה"ב 2001

הקרנות: תל אביב - הוד, גלובוס, פאר; חולון - גלובוס; חיפה - גלובוס; ירושלים - גיל; כפר סבא - גיל; נס ציונה - גיל; פתח תקווה - גיל, היכל; רמת-גן - לב אלרם; רעננה - רענן; קרית מוצקין - גלובוס
 
 
Film Threat: תענוג צרוף. התהייה מיהו הרוצח היא רק דרכו של אלטמן להוביל אותנו, מוקסמים, בשבילי המעמדות החברתיים בבריטניה. הצצה לתוך מאורת העקרבים שהיא אחוזת גוספורד פארק, על כל תככיה ויצריה. סרט זורם ומהנה.

Spliced On-line: דמויות בעלות חוש אירוניה מפותח, גילויים מפולפלים על חיי העשירים, צילומים שובבים, צוות שחקנים משובח גם בתפקידי אורח קטנטנים ועוד הפתעות. אלטמן מצליח להוציא מהצוות שלו דמויות מורכבות באנושיותן, ולנקות אותן מקלישאות סטריאוטיפיות.

Apollo Guide: סאטירה חברתית חדת-אבחנה, מצחיקה, נוקבת ולעיתים נוגעת ללב על החיים בתקופת ימי גסיסתה האחרונים של האימפריה הבריטית. תעלומת הרצח משנית לאבחנות החברתיות שמציע הסרט לצופים. הדמויות כל כך מעניינות בזכות עצמן שנדמה שלא צריך עלילה שתניע אותן, די לצפות בהן בשגרת יומן.
 

בלאק הוק דאון

מרשים. בלאק הוק דאון
 מרשים. בלאק הוק דאון   
Black Hawk Down

כוח עלית של 120 לוחמי דלתא וחיל רגלים הוצנח במוגדישו שבסומליה, באוקטובר 1993, בכדי לחטוף שני מפקדים סומליים. התוכנית המקורית נתקלה בבעיות כששני מסוקי בלק הוק אמריקאים יורטו והופלו. המבצע שהיה אמור להיות בן שעה, התארך עד לכדי 15 שעות, בהן נהרגו 18 חיילים אמריקאים, ו-73 אחרים נפצעו. מבוסס על סיפור אמיתי ומתאר את אחד מקרבות הקרקע הארוכים ומורטי העצבים בהיסטוריה האמריקנית. עם: ג`וש הארטנט, יואן מקגרגור, סם שפרד ועוד.


במאי: רידלי סקוט (בלייד ראנר, גלדיאטור), 143 דקות, ארה"ב 2001

הקרנות: ת"א - רב-חן דיזנגוף; ירושלים - רב-חן; חיפה - רב-חן הקונגרסים, רב-חן לב המפרץ; רמת גן- רב-חן; פתח תקווה - רב-חן; נתניה - רב-חן; ראשל"צ - רב-חן; באר שבע - רב-חן; הרצליה - רב-חן; רחובות - רב-חן; סביונים - רב-חן; רעננה - רענן
 
Film Threat: למרות החסרונות הרבים (העדרו של תסריט, שפע של דמויות שגורם לנו להתבלבל ביניהן) סקוט יוצר חוויה קולנועית יחידה במינה וגורם לצופה להרגיש כאילו הוא נמצא ממש בשדה הקרב. מהמם את כל החושים ומציג חוויה כאוטית, רועשת ומסעירה. המלודרמה שהוכנסה, מיותרת.

Spliced On-line: סקוט העלה את צילומי המלחמה לדרגה של אמנות צרופה. הוא משלב אותם בצילומי נוף ממבט-על, צובע אותם בצבעים נהדרים ומדגים את ההמולה והבלאגן בשדה הקרב עצמו. זהו בעיקר סרט אווירה.

Apollo Guide: התסריט הדל בו אף דמות אינה מפותחת די הצורך אינו מאפשר לצופים הזדהות רגשית עם החיילים והמתים. כתוצאה מכך מסיימים את הצפייה בתחושת ריקנות מסוימת. הדמות היחידה שבולטת היא זו של מקגרגור. העובדה שהסרט יוצא לאקרנים בזמנים בהם צבא ארה"ב נלחם באפגניסטן מוסיפה לו מימד דרמטי נוסף.
 

נסיך הרחוב

מונוטוני. נסיך הרחוב
 מונוטוני. נסיך הרחוב   
Ali Zaoua

עלי, קויטה, עומר ובובקר הם ילדי רחוב החיים במרוקו, ומשתדלים להתחמק מכנופייתו האלימה של דיב. כשעלי נהרג, מחליטים שלושת חבריו לעשות הכל על מנת להביא אותו לקבורה ראויה, קבורה של נסיך. במסגרת מאמצם לגייס את הכסף עוברים הילדים הרפתקאות נעימות יותר ופחות. כל הילדים המופיעים בסרט הם ילדי רחוב, ללא ניסיון מקצועי קודם.

במאי: נביל עיוש (מכתוב), 100 דקות, מרוקו/צרפת 2001
הקרנות: תל אביב - סינמטק
 
Film Threat: הפקה יפהפיה אך חסרה ברגש. זמן מועט לאחר תחילת הסרט, הוא שוקע במונוטוניות. מכיל קטעי חלום יצירתיים ומצולם באופן שובה לב, אך בסיכומו של דבר, משעמם. דמויות הילדים, ילדי רחוב אמיתיים בעלי סיפור טראגי משל עצמם, אינן מפותחות מספיק.
 

בשבועות הקודמים

לפניכם מבחר בקורות על הסרטים שמציגים כעת בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, בעזרתן תוכלו לבחור לאיזה סרט בא לכם ללכת.

מפלצות בע"מ, בחדר המיטות, עלי, קוראים לי סם

נפלאות התבונה, הרוזן ממונטה כריסטו

ביוטיפול, הבחורים בחיי, משחק חזק


פילם נואר זה לא הז`אנר שלכם? אהבתם יותר את סקוט כשעשה את "הנוסע השמיני"? חושבים שאלטמן מוכרח ללמוד לקצר את הסרטים שלו? פורום הקולנוע של נענע עומד לרשותכם

לארכיון הביקורות המלא -
movies.nana10.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by