בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
אודליה ברקין

מי היה ג'ק המרטש? מי הוא איש העש? למה אי אפשר לשנות את הגורל? מיהי שארלוט גריי? איך נראית חתונה הודית ולמה רצוי לא להסתבך עם המאפיה הרוסית בניו-יורק? המדור שווה צפייה מתמצת עבורכם את הביקורות על הסרטים שעולים השבוע על המסכים. חג שמח!

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ממעמקי הגיהנום

אפל. ממעמקי הגיהנום
 אפל. ממעמקי הגיהנום   
From Hell

ג`ק המרטש ביצע חמישה מעשי רצח ברוטאליים בפרק זמן של עשרה שבועות בלונדון של 1888, ויצר גל של שמועות, רכילויות וטרור. הוא מעולם לא נתפס. הסרט מנסה להציע הסבר משלו לגבי זהותו של האיש.

המפקח פרד אברליין (ג`וני דפ) לוקח על עצמו את החקירה בניסיונו לגלות את הרוצח. לעזרתו באה היצאנית מרי קלי (הת`ר גראהם) שייתכן מאוד שהיא תהיה הבאה בתור, הקורבן החדש של ג`ק המרטש. ככל שמעמיק אברליין לחקור, כך הוא מגלה שיותר ויותר אנשים יכולים להיות חשודים ברצח. מותחן אימה.

במאים: אלן ואלברט יוז (נשיאים מתים), 121 דקות, ארה"ב/צ`כיה 2001

הקרנות: ת"א - רב חן אופרה; ירושלים - רב חן; חיפה - רב חן מרכז הקונגרסים, רב-חן לב המפרץ; נתניה - רב חן; פתח תקווה - רב חן; ראשל"צ - רב חן; רעננה - רענן; באר שבע - רב חן; אשקלון - רב חן; אשדוד- רב-חן; אילת- אילת; יהוד - רב חן סביונים; חולון - גלובוס
 
Real Views: סרט מרשים ויזואלית המהמם את החושים בדימויים של לונדון של במאה ה-19 ובאורגיית האלימות הבלתי מצונזרת שהוא מציג. הבעיה בסרט כזה שמתרכז בעיקר באווירה היא שאין לו לב ונשמה. ובכל זאת הוא סוחף את הצופים למשך שעתיים והאימה הדחוסה שבו מחלחלת אל האולם.

Eye Weekly: אולי לא תקבלו תשובה חותכת לשאלה מי בעצם היה ג`ק המרטש, אבל כן תזכו למסע מותח ברחובותיה האפלוליים של לונדון. נע בין מותחן היצ`קוקיאני לסרט אימה אכזרי. משחק מצוין של כולם (אפילו הת`ר גראהם החד-ממדית שבדרך כלל מגלמת בייב ותו לא, מצליחה להפתיע).

Apollo Guide: מרשים חזותית, למרות שרובה הגדול של העלילה מתרחש בחשכת הליל. קשה להתחמק מהעובדה שהסיפור הבסיסי יבש במהותו, וגם די ישן למען האמת. הסרט שניסה להיות אפל ועגמומי, גורם לחוויית הצפייה בו להיות אפלה ועגמומית. מומלץ לקהל גותי, חובב אפילה וגרונות משוספים.
 

נבואות איש העש

מפחיד. נבואות איש העש
 מפחיד. נבואות איש העש   
The Mothman Prophecies

ריצ`ארד גיר הוא ג`ון קליין, עיתונאי מצליח שאיבד את אשתו בתאונת דרכים. לפני מותה היא ציירה לו ציור של איש העש, מעין יצור מסתורי שלדבריה, גרם לתאונה שלה. שנתיים מאוחר יותר, מוצא עצמו ג`ון בעיירה קטנה בשם פוינט פלזנט. קוני, השריף של העיירה (לורה ליני), מספרת לו כי התושבים חווים חוויות על-טבעיות וכי אירועים מוזרים מתרחשים. היצר העיתונאי שבו, כמו גם התקווה שיוכל להשיג מידע על איש העש המסתורי שתיארה אשתו המנוחה, מניעים את ג`ון לחקור את התעלומות שבעיירה. מותחן על-טבעי.

במאי: מרק פלינגטון (סכנה ברחוב ארלינגטון), 119 דקות, ארה"ב 2002

הקרנות: תל אביב - דיזנגוף; ירושלים - גיל; חיפה - גלובוס, אורי; אשקלון - גיל; ראשל"צ - גיל, הזהב; כפר סבא - גיל; נתניה - גיל; פתח תקווה - גיל, היכל; אשדוד - גיל; באר-שבע - אורי; קרית ביאליק - קריון; נהריה - גלובוס; בת ים - רב חן; רמת השרון - כוכב
 
 
Real Views: עוסק בשאלה האם הכל כבר נקבע ונגזר או שמא יכול היחיד לשנות את גורלו בעזרת מעשיו. עשוי בחוכמה ופורש בפני הצופה עלילה מורכבת המובילה לסוף מפתיע. בין אם הסיפור אמיתי או לא, מובטחת חוויה מעניינת ומעלת מחשבה.

Eye Weekly: דומה לפרק ארוך במיוחד של "תיקים באפלה" כשגיר ממלא את תפקיד מאלדר וסקאלי כאחד. הוא משכנע בתפקיד הכתב הסקפטי שנשאב לאזור הדמדומים. עושה שימוש בכל טכניקות המתח וההפחדה של "החוש השישי" אבל נעדר סיפור אלגנטי ודמויות מפותחות.

Apollo Guide: אחד הסרטים הטובים ביותר מז`אנר המותחנים העל-טבעיים. העלילה נחשפת ללא שום רמזים מטרימים, והמתח נבנה בצורה מדויקת ומפחידה. משחק מצוין, תסריט מהודק וצילום מעניין - תענוג אמיתי לחובבי הז`אנר.
 

מכונת הזמן

חביב. מכונת הזמן
 חביב. מכונת הזמן   
The Time Machine

אלכסנדר הארטדגן (גיא פירס) הוא פרופסור לפיזיקה החי בניו-יורק בתחילת המאה העשרים ועובד בכל כוחו על מכונת הזמן שלו. כשאהובתו נרצחת במהלך שוד הוא מנסה לחזור בזמן על מנת למנוע את האירוע. למרבה הצער, היא בכל זאת מתה. כעת יוצא הפרופסור במסע של עשרות אלפי שנים לעתיד, על מנת לגלות מדוע לא הצליח לשנות את העבר. מסעו לוקח אותו אל עולם עתידני בו בני האדם התחלקו לשני מינים: ה"מורלוקס" - ציידים אכזריים שנלחמים להשמיד את ה"אלוי", אנשים שלווים ואוהבי חי. עם מארק אדי וג`רמי איירונס. מבוסס על רומן של ה`. ג`. וולס.

במאי: גור ורבינסקי (המקסיקני), 95 דקות, ארה"ב 2002

הקרנות: אור יהודה - גיל; אשדוד - גיל; אשקלון - גיל; באר-שבע - אורי; בת-ים - רב חן; הוד השרון - גיל; הרצליה - רב חן; חולון - גלובוס; חיפה - אורי, גלובוס; ירושלים - גיל; כפר סבא - גיל; מבשרת - גיל; נהריה - גלובוס; נס ציונה - גיל; נצרת - גיל; נתניה - גיל; פתח תקווה - גיל, היכל; קרית אונו - רב חן; קרית ביאליק - קריון; קרית שמונה - גיל; ראשל"צ - גיל; רחובות - רב חן; רמת גן - רב חן אואזיס; רעננה - פארק; תל אביב - גלובוס, הוד, פאר
 
Real Views: שבעים הדקות הראשונות מהוות בידור טוב (גם אם הן מזכירות במקצת את "כוכב הקופים" של ברטון). למרבה הצער, ההתפתחויות והשיא שבא בעקבותיהן מפרקות את הסרט לגורמים. הסוף הוא לא דרמטי, לא הגיוני ולא מספק. הכוכבים האמיתיים של הסרט הם האפקטים המיוחדים.

Eye Weekly: כיף חיים גדול ומפגר. מסוג הסרטים שילהיבו את כל בני העשר בסביבה וכל האחרים שייהנו ירגישו אשמים (בערך כמו שהרגישו כשנהנו מ"המומיה"). זבלון עתיר תקציב, פיצוצים ואפקטים. אל תצפו לכלום ופשוט תיהנו מהבידור.

Apollo Guide: מתכון בטוח לשובר קופות במשקל נוצה: גם מבוסס על ספר מדע-בדיוני מצליח, גם הבמאי הוא נכדו של הסופר, גם משוחק על ידי שחקן אופי חתיך מצד אחד ושלל יפהפיות גדולות חזה מצד שני, וגם מכיל 45 דקות של אקשן מלא פיצוצים וניצוצות המפוזרים באופן אקראי במהלך העלילה - כל זה יסיח את דעתכם מהעובדה שמדובר בסרט זבל.
 

שארלוט גריי

משעמם. שארלוט גריי
 משעמם. שארלוט גריי   
Charlotte Gray

מלחמת העולם השנייה. שארלוט גריי (קייט בלאנשט) היא צעירה סקוטית מאוהבת. כשאהובה הטייס מופל מעבר לקווי האויב (פנרי ג`ונס), היא מצטרפת לשירות הביון הבריטי במאמץ להציל אותו. בזכות הצרפתית השוטפת השגורה בפיה, היא מוצבת בצרפת כדומיניק, משרתת לאדון מכובד. קשריה עם ג`וליאן (בילי קרודופ) המפעיל שלה מהמחתרת הצרפתית מתהדקים, ועל חייה מרחפת סכנה תמידית. מבוסס על סיפור אמיתי. דרמה.

במאית: ג`יליאן ארמסטרונג (נשים קטנות), 121 דקות, גרמניה/בריטניה 2001

הקרנות: חיפה - גלובוס; ירושלים - גיל; קרית מוצקין - גלובוס; תל אביב - גלובוס, פאר
 
Real Views: מעוצב כהלכה אך נעדר השראה ומתח - למרות שהגיבורה נמצאת לעיתים קרובות בסיטואציות הרות אסון, למרות שהמשחק והפסקול מעולים - הבמאית לא מצליחה ליצור את המתח הדרוש. כמו כן שארלוט מתנדבת להיות מרגלת כדי להציל את אהובה, אבל כמעט ולא מראים את יחסיהם ולכן קשה לנו להזדהות עם האהבה הזאת.

Eye Weekly: הסרט מספק רק מושג קלוש לגבי מי היו חיילי המחתרת, וכמו כן מעניק רגעים מעטים של חרדה והתרגשות. יחסית לסרט על בחורה אידיאליסטית הוא בכלל לא מנמק או מצביע על אידיאלים או על מניעים מספקים לפעולה.

Film Journal International: לא ממש מבדר וגם לא ממש מהווה מחווה אמיתית לאישה שארלוט גריי. מנעד הרגשות שבלאנשט מצליחה להביע הוא מאוד מוגבל והבימוי המאופק רק מפריע להתלהבות מהסרט.
 

חתונת מונסון

שמח. חתונת מונסון
 שמח. חתונת מונסון   
Monsoon Wedding

במרכז הסרט עומדת חתונתם המוסדרת מראש של אדיטי ורמה, בת למשפחה הודית מהמעמד הבינוני הגבוה והימנט, צעיר הודי שחי בטקסס, אותו מעולם לא ראתה. לפני החתונה על אדיטי לסיים את הרומן שלה עם מעבידה הנשוי, בעוד שבין דובי, מפיק החתונה, למשרתת של אדיטי מתפתח רומן בפני עצמו. הסרט מלווה את כל בני משפחתה של אדיטי, על פחדיהם, האהבות שלהם והסודות המשפחתיים שהם לא מעונינים לחשוף. חגיגה מוסיקלית ורומנטית על כוחה של אהבה אמיתית. עם: שפלי שטי, לילט דוביי, נסירודין שה ועוד.

במאית: מירה נאיר (סאלאם בומביי, קמה סוטרא), 114 דקות, הודו/ארה"ב 2001

הקרנות: תל אביב - לב; רמת אביב - לב אביב; ירושלים - לב סמדר; הרצליה - לב דניאל וברחבי הארץ
 
Real Views: חגיגה מדבקת של חיים ואהבה. הזמנה לצד הנהנתני שבכולנו שתשאיר גם את הציניקנים שבחבורה עם חיוך מאוזן לאוזן. סרט שמהמם את כל החושים עם שירים מרהיבים, צבעים, קולות וטעמים. הכוכבת האמיתית של הסרט היא הבמאית, שיחד עם התסריטאית, רקחה שעתיים של אושר טהור.

Eye Weekly: סרט מבולגן אך מהנה המציג את תהליך האמריקניזציה המואץ שעוברת ניו-דלהי. נאיר, שמציגה שפע של תהפוכות שעוברים על כל הדמויות במקביל, דוגלת בגישה שלמרות הכל, השירה והריקודים חייבים להימשך. סרט בוליווד אמיתי. עשיר ורב-משמעות.

Apollo Guide: מצחיק, חכם, חד-אבחנה, מטריד אך בעיקר מבדר ומהנה לצפייה. בנוי כהלכה, מגוון ומסוגנן. כל הכבוד לבמאית שלמרות שפע של דמויות המשנה, הצליחה להרכיב עלילה כל כך ברורה, משכנעת וסוחפת. מבט אופטימי, גם אם ביקורתי, על החברה ההודית.
 

חוקר המס

מהנה. חוקר המס
 מהנה. חוקר המס   
The Taxman

אל בנג`מין (ג`ו פנטליאנו) הוא חוקר מס ניו-יורקי שחולם להיות גיבור. ההזדמנות מגיעה כשהוא מתחיל לחקור קרטל ענק המשתמש בתחנות דלק כמקור להלבנת כספים. לחקירה מצטרף עובד ציבור מתוסכל לא פחות, שוטר בשם ג`וזף רומרו (וויד דומינגז) והשניים מסתבכים עם עולם הפשע של ניו-יורק , המאפיה הרוסית ועם רוסיה יפהפיה בשם נטשה (אליזבת` ברקלי).

במאי: אבי נשר (הלהקה, דיזנגוף 99), 102 דקות, ארה"ב 1999
הקרנות: תל אביב - סינמטק
 
New York Times: לא שגרתי, מהנה ומקסים. סרט שהוא חובה לכל אותם עובדי ציבור אפורים, שכמו הדמויות הראשיות, חולמים להיות גיבורים ובאמת לשנות את העולם. נשר מצייר טיפוסים שובי לב.

Village Voice: דרמת פשע מוצלחת ומותחת. אליזבת` ברקלי כצעירה רוסייה, מפגינה מבטא רוסי די ראוי, אולם לראות אותה משחקת (ומנסה להביע רגש אמיתי) מכאיב כמו לספוג מחסנית שלמה של כדורים בבטן.

L.A. Weekly: תסריט מפתיע ומפותל, עם התפתחויות מגוונות. מעין מותחן בזעיר אנפין. הסוף, שמכיל כל מיני לקחי מוסר צדקניים, מעמעם במקצת את האמירה המוחצת של הסרט.

סינמטק תל אביב: כמו בסרטיו הקודמים, נשר מרכיב גם כאן פסיפס אנושי צבעוני ורב רבדים. אגב שילוב מתוחכם וחתרני של אסכולות קולנוע שונות, נשר מתעסק ביחסי הגומלין שבין מיתולוגיה ומציאות ובניסיונו המתמיד של האדם להקנות לחייו משמעות. התוצאה: חוויה קולנועית בלתי נשכחת.
 

בשבועות הקודמים

לפניכם מבחר בקורות על הסרטים שמציגים כעת בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, בעזרתן תוכלו לבחור לאיזה סרט בא לכם ללכת.

ג`ון קיו, קטע מהסרטים, אי.טי, עידן הקרח, מציצים, פגיעה היקפית, פיטר פן

קרוסרודס, ראש בראש, מוסקיטר, ואמא שלך גם, ילד רע, טקסי 2

מלהולנד דרייב, משפחת טננבאום, המורה לפסנתר


האם תיאוריית הקונספירציה המוצגת במעמקי הגיהנום נשמעת לכם הגיונית? מה דעתכם על ריצ`ארד גיר כמאלדר? האם מחזמר הודי ססגוני הצליח להעלות חיוך על פניכם? בואו לדבר על זה בפורום הקולנוע של נענע.


לארכיון הביקורות המלא -
movies.nana10.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by