בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
אודליה ברקין

אמן ניו-יורקי גאוני, אבירי ג'די מצילי גלקסיה, שודדים שנונים בדרך לחופשה, גנרל אמיץ מציל את כבודו ופצצה גרעינית מככבת בקומדיה חדשה. המדור שווה צפייה מסכם עבורכם מה חושבים המבקרים על הסרטים שעולים היום על המסכים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ZOOM IN, סרט אחד בשבוע

 
פיניירו Pinero

מיגל פיניירו הוא משורר, מחזאי ואיש בוהמה ניו-יורקי שהשפיע רבות על תרבות הרחוב האמריקנית והיווה השראה לאומני היפ- הופ וראפ רבים. מיגל נולד בפורטו-ריקו בשנת 1946. אביו נטש את אמו כשהיה צעיר. כשהגיע לניו- יורק, נמשך מאוד לחיי פשע, ניסה מגוון סוגי סמים, עסק בזנות ואף בילה תקופת מעצר בכלא הידוע לשמצה "סינג סינג".

במהלך תקופת מאסרו חיבר מחזה בשם Short Eyes, העוסק בקבוצה של אסירים בני מיעוטים השופטים אסיר לבן, המואשם בפדופיליה, וגוזרים עליו עונש מוות. חברת האסירים שהוצגה במחזה מהווה מעין מיקרו-קוסמוס לעולם החיצון בכלל ולחברה הניו-יורקית בפרט, ובה בני מיעוטים המבקשים להשמיע את קולם ולמחות את מחאתם. המחזה שהועלה על בימות ברודווי, זכה להצלחה מרובה.
 
 
פיניירו הפך להיות גיבור תרבות, דובר של דור מהגרים לטיניים, ואיש בוהמה ניו-יורקי. הוא פתח בית קפה מצליח, אותו ייעד למשוררים ,הופיע בתפקידי-אורח בכמה סדרות טלוויזיה מצליחות מהתקופה כמו "מיאמי- מחלק מוסר" ו"קוז`אק" והמשיך לכתוב שירים, מחזות ותסריטים לטלוויזיה.

אישיותו הססגונית, אופיו הנהנתני, ומשיכתו לצד האפל (הוא מעולם לא נגמל מאהבתו לסמים, גנבות ופשעים קטנים) הפכו אותו למודל להערצה ולחיקוי. פיניירו נפטר בשנת 1988 ממחלת שחמת הכבד. בהתאם להסכם שערך עם חברו הטוב, מיגל אלגרין, כתב פיניירו שיר ובו פירט מה ברצונו שיעשה לו לאחר מותו. צוואתו הרוחנית הייתה שיפזרו את אפרו מעל הצד המזרחי של מנהטן. אלגרין דאג לכל סידורי הלוויה, שהתקיימה בדיוק כמו בשיר שכתב פיניירו, ואף הקים אתר בו אפשר לשמוע אותו מדבר על חברו.
הסרט "פיניירו" מגולל את סיפור חייו הסוערים של המשורר המיוסר. בכיכובם של בנג`מין בראט וטליסה סוטו.

במאי: לאון איצ`אסו, 103 דקות, ארה"ב 2001

הקרנות: תל אביב-רב חן (האופרה).

Slant Magazine: הסרט נע בקפיצות אסוציאטיביות לאורך ארבעים שנות חייו של פיניירו, החל מהריקוד הגאה שרקד עם אמו על הגג ועד שנות השמונים מוכות האיידס ומשטרו השמרני של רייגן. קשה להתרכז במסרים מעמיקים בשל הרעש הבלתי פוסק שהסרט מייצר, בעזרת הדימויים שהוא מציג והפסקול .

Entertainment Weekly: בנג`מין בראט בהופעה מושכת וכריזמטית, כגיבור מעונה שמפזר סביבו טיפות מעטות של חמלה, ואף פעם לא מפנה אותה לעצמו. כמו המשורר אותו הוא מתעד, גם הסרט זורם באופן אסוציאטיבי, ללא מבנה או צורה מסודרים (פעם בשחור לבן ופעם בצבע). איצ`אסו בוחר להשליך את הצופה הישר לתוך הבלגן שאפיין את חייו של פיניירו- וזהו מקור כוחו, אך גם חולשתו של הסרט. הציוןB- :.

FilmCritic.com: במקום לספק לנו הצצה לעולמו הפנימי של פיניירו, הגאון המיוסר, בוחר הבמאי לספק לנו מסע סנסציוני דרך מבחר מהרגעים הצבעוניים, הנהנתניים והפרובוקטיביים בחייו. הוא לא מנסה לפענח את אישיותו הכריזמטית ולכן למרות המשחק המצוין הסרט אינו מתעלה מעל לרמה של מלודרמה שגרתית.
 

מלחמת הכוכבים - II מתקפת המשובטים

 
Star Wars: Episode II - The Attack Of The Clones

עלילת הסרט מתרחשת עשר שנים לאחר "אימת הפאנטום". הנסיכה אמידאלה (נטלי פורטמן), סיימה את כהונתה כקיסרית הכוכב נאבו, והפכה לסנאטורית. כשנעשה ניסיון להתנקש בחייה, אבירי הג`די אובי וואן קנובי (יואן מק`גרגור) ואנאקין סקייוקר (היידן כריסטנסן), חניכו, נקראים כדי להגן עליה. קנובי מנסה לגלות מי זומם לרצוח את הסנאטורית ומגלה כוכב ובו צבא ענק של משובטים. במקביל, מתפתחת בין אנאקין והנסיכה אהבה גדולה מהסוג האסור על אבירי ג`די. האם יהיה לאהבתם עתיד? האם ינצחו כוחות האופל ? ומה תפקידו של צבא המשובטים? פרק חמישי בסדרה.

במאי: ג`ורג` לוקאס (סדרת סרטי מלחמת הכוכבים, אינדיאנה ג`ונס), 142 דקות, ארה"ב 2002

הקרנות: אור עקיבא- רב חן; אילת-אילת; אשדוד- רב חן; אשקלון-רב חן; באר שבע-רב חן; בת ים- רב חן; הוד השרון-גיל; הרצליה- רב חן; חדרה-לב; חולון-גלובוס; חיפה-רב חן מרכז הקונגרסים, רב-חן לב המפרץ; יהוד- רב חן סביונים; ירושלים- רב חן; כפר סבא-גיל; כרמיאל- רב חן; מעלה אדומים- רב חן; נהריה- גלובוס; נתניה- רב חן; עפולה- רב חן; פתח תקווה- רב חן; קריית אונו- רב חן; קרית שמונה- גיל; רחובות- רב חן; רמת גן-רב חן איילון; ראשל"צ- רב חן, הזהב; רעננה -רענן; שוהם- גלובוס; תל אביב-רב חן.

Slant Magazine: החדשות הטובות- מוצלח יותר מ"אימת הפאנטום". החדשות הרעות- לא בהרבה. נוכחותו של ג`אר-ג`אר בינקס צומצמה, קטעי הקרב הודגשו, אך העלילה מלודרמטית על גבול אופרת-סבון (בעיקר הרומן הרומנטי בין אמידאלה וסקייוקר). סצינות הקרב כמו תמיד, פשוט עוצרות נשימה.

Entertainment Weekly: נדמה שהפרק הזה בסדרה חותר לכיוון מטרה סופית בצורה קרה ושמרנית, במקום לספק ריגוש מלהיב ולהפגין את מגוון האפשרויות הטמונות בהעברה קולנועית של הסיפור. הוא דביק מרוב זיעה ומאמץ לספק סיפור הגיוני כלשהו. לא ממש מבדר. הציוןC+ :.

FilmCritic.com: הוראת הבימוי היחידה שניתנה לכריסטנסן היא להתנהג כמו מתבגר שחצן ויהיר, והוא מבצע אותה בהצלחה. מרבית האפקטים הדיגיטליים נראים לא אמינים עד כדי קיטש (האוקיאנוסים שמקיפים את כוכב המשובטים, היצור דמוי הכבשה עליו רוכב אנאקין בשדה). המסרים הפטריוטיים מקוממים במיוחד ("היום בו נפסיק להאמין בדמוקרטיה, הוא היום בו נאבד אותה!").
 
 

השוד

 
ג`ו מור, פושע ותיק וקר מזג (ג`ין הקמן), כבר מתכנן את פרישתו הקרובה, יחד עם אשתו החתיכה פראן (רבקה פידג`ן, אשתו של מאמט בחיים) ועם חבורתו הנאמנה, הכוללת את בובי ופינקי (דלרוי לינדי וריקי ג`י). בדרכם לפנסיה החלומית, העניינים מסתבכים. ברגמן המנוול (דני דה ויטו) סוחט אותם. על מנת להיפטר ממנו לקראת מרגוע הפרישה, עליהם לבצע שוד אחד אחרון ולצרף לחבורה גם את אחיינו המעצבן של ברגמן. דרמת מתח.

במאי: דיוויד מאמט (סטייט פינת מיין, העוקץ הספרדי), 111 דקות, ארה"ב 2001

הקרנות: חיפה- גלובוס; חולון- גלובוס; ירושלים- גיל; כפר סבא- גיל; תל אביב- גלובוס, פאר.

Slant Magazine: נדמה שמאמט הכניס לסרט הזה כל חוכמה קטנה ששירבט על מפית בארים בעשר השנים האחרונות. כשהפטפטת נפסקת (קורה לעיתים רחוקות) נשאר מותחן יבשושי, ולמרבה הצער גם די צפוי. מומלץ לאוהבי דיאלוגים חדים ושנינויות.

Entertainment Weekly: תרגיל דרמטי מתוחכם ביותר. אתם יכולים לסמוך על מאמט שאף דמות שלו היא אינה מה שהיא נראית, ושהוא יערים התחכמויות על גבי רמאויות לכל כיוון עד שכבר לא ברור מי מרמה את מי ולמה. הציוןB :.

FilmCritic.com: תסריט מורכב ומעוצב סגנונית, בצירוף שחקנים כריזמטיים, אינו מפצה על העלילה הצפויה. מאמט, קולנוען מחונן, העמיס על הסרט הזה יותר מדי ממאפייניו הבולטים- האישה המפתה, הרמאות הכפולה, השנינויות המהירות, ודמויות בלתי נשכחות.
 

המבצר האחרון- טרום בכורה

 
The Last Castle

קולונל ווינטר מנהל את הכלא הצבאי עליו הוא מופקד, הידוע בכינויו "המבצר", בשתלטנות סאדיסטית. הגנרל אירווין (רוברט רדפורד), האסיר החדש בבלוק, לא רואה את רודנותו של ווינטר בעין יפה ומחליט לארגן את האסירים, חיילים אף הם, נגדו. העימות מתפתח לכדי מאבק כוחות פסיכולוגי. מי ינצח? דרמה.

במאי: רוד לורי (המועמדת), 130 דקות, ארה"ב 2001

הקרנות: אור יהודה- גיל; אילת- גיל; אשדוד- גיל; אשקלון-גיל; באר שבע-אורי; הוד השרון-גיל; חיפה- גלובוס,אורי; חולון- גלובוס; ירושלים- גיל; כפר סבא- גיל; נהריה- גלובוס; נתניה-גיל; פתח תקווה- גיל, היכל; קרית ביאליק- קריון; קרית שמונה- גיל; ראשל"צ- הזהב, גיל; תל אביב- גלובוס, הוד, פאר.

E!online: כדאי לכם לבקר במבצר האחרון. גם אם בסופו של הסרט גל עצום של פטריוטיזם הוליוודי יאיים להטביע אתכם, הופעותיהם המכובדות של השחקנים (במיוחד של רופאלו וקליפטון כחיילים הנלחמים על כבודם) הופכות את הביקור במבצר לנסבל. הציוןB- :.

Film Journal International: הדמויות מוכרות עד זרא: האיש הרע נהנה ממוזיקה קלאסית בזמן שהוא מתכנן את התעללויותיו באסירים, בעוד האיש הטוב, מוסרי עד שורשי שערותיו, מחזיק תמונות של נכדיו בתאו. שם המשחק הוא תזמון ותזמון, והוא שהופך דרמת כלא שגרתית זו , למותחת במיוחד (כולל סצינת הסיום הבנויה כהלכה).

USA Today: המלחמה היא לא במנהל הכלא הרשע אלא בתסריט המקוטע. כוח כבד של כוכבים מתבזבז בדרמה הזו, המתלהטת שלא לצורך והמעמיסה על הצופים סמליות מיותרת (למשל המטפורה הגלומה בקיר האבנים אותו אנוסים האסירים לשוב ולבנות כל פעם מחדש). גדוש בפטריוטיזם של אחרי "אסון התאומים".
 

צרה גדולה- טרום בכורה

 
Big Trouble

הסרט עצמו נמצא בצרה גדולה, מכיוון שכלל סצינות בהן פצצה גרעינית נמצאת על מטוס חטוף, ועמד לעלות על המסכים ימים מספר אחרי אסון התאומים. בשם הטקט והתקינות הפוליטית, נדחה מועד צאתו עד עתה.

טים אלן הוא אליוט ארנולד, עיתונאי זוכה פרס פוליצר, איבד לחלוטין את הערכת בנו המתבגר לאחר שהתגרש, פוטר, ונאלץ לעסוק בפרסום. שרשרת של טעויות בזיהוי וניסיונות מוטעים לרצח, מכניסים לתוך חייו את אנה (רנה רוסו) ובעלה הדוחה (סטנלי טוצ`י), אותו מנסים לרצוח זוג רוצחים שכירים. ברקע נמצאת פצצה גרעינית שמחליפה ידיים ועומדת להתפוצץ. האם יצליח אליוט להציל את העולם ולזכות בהערכת בנו? נראה שכן והוא גם יעבור הרבה צחוקים ושיגועים בדרך. משתתפים נוספים: ג`ייסון לי, ג`נין גרפולו. קומדיה מטורפת.

במאי: ברי זוננפלד (פרוע על המערב, גברים בשחור), 85 דקות, ארה"ב 2001

הקרנות: ירושלים- רב חן; תל אביב-רב חן (האופרה).

E!online: שעה וחצי של בריחה טוטאלית מהמציאות באדיבותם של צוות שחקנים משעשע ביותר. אנשים נחבטים זה בזה, מוסיקה משוגעת מתנגנת ברקע, והעלילה מתפתלת לה בדרכים מוזרות. כיף גדול ומפגר! הציוןB :.

Film Journal International: התסריט הקלוש, בשילוב בימוי מוגזם שנוטה לסלפסטיק, הופכים את סרט לגרוע למדי. "מוטרף" אין משמעותו בהכרח גם "מצחיק". צוות השחקנים המכובד לא מצליח להציל את הסרט.

USA Today: האירועים זורמים בקצב נהדר ולפני ששמת לב כבר נגמר הסרט- סימן לקומדיה טובה ומתוזמנת היטב. למרות שהבדיחות הן על הנושאים הכי צפויים שיש (פרסומות לבירה, אוהדי פוטבול ועוד), הן מצחיקות ביותר. קליל ומהנה.
 

בשבועות הקודמים

לפניכם מבחר בקורות על הסרטים שמציגים כעת בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, בעזרתן תוכלו להחליט איזה סרט שווה לכם לראות.

מג`סטיק, דרגונפליי, סדוק, בחירתו של הארט,ילדים של אף אחד, על שפתי

מלך העקרבים, אגדות וסיפורים, ניצחון האהבה, כאוס, לנטנה, מאחורי השמש

דינר רש, החדר, משחק מכור

האם התגעגעתם לג`אר-ג`אר בינקס? הפטפוטים של דיויד מאמט מרתקים אתכם? ומה דעתכם על הבוהמה הניו-יורקית של שנות השמונים?
בואו לחלוק חוויות בפורום הקולנוע של נענע

ארכיון הביקורות המלא- movies.nana10.co.il
 

אתרים

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by