בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דמעות הנמר השחור, איטלקית למתחילים ופשוט נהדרת 

דמעות הנמר השחור, איטלקית למתחילים ופשוט נהדרת

 
 
אודליה ברקין

מערבון נודלס תאילנדי, קומדיה דנית לחובבי איטלקית, עיבוד צרפתי לקומדיה בריטית, מותחן משפטי ויצור חדש מבית דיסני. הזריזים יוכלו להציץ בקומדיה רומנטית חדשה בהפקת טום הנקס ובסרט מצויר לכל המשפחה מבית דרימוורקס

 
 
 
 
 
 
 
 
 

דמעות הנמר השחור Tears of the Black Tiger

 
דאם הקטן, בנו של האיכר העני, ורומפוי, בתו העשירה והמפונקת של בעל האחוזה, נפגשו לראשונה כשהיו ילדים. עשר שנים מאוחר יותר, הם נפגשים במקרה בעיר הגדולה, אהבה גדולה פורחת ביניהם והם מחליטים לברוח ולהתחתן.

כשדאם (צ'רט צ'אי נגאם- סן) חוזר לכפרו הוא מגלה שכל משפחתו נרצחה ומחליט להצטרף לחבורת אקדוחנים פורעת חוק על מנת לנקום ברוצחים.עד מהרה הוא קונה לעצמו מוניטין של קלע מצוין וזוכה בכינוי "הנמר השחור". בינתיים נאלצת רומפוי (סטלה מלוצ'י) להתחתן עם השידוך שסידר לה אביה, קצין משטרה צעיר (אראוואט רואנג-ווט), שמת לשים את ידו על הנמר השחור וחבורתו. מערבון תאילנדי. דובר תאי.

במאי: ויסיט ססנטיינג, 98 דקות, תאילנד 2001

הקרנות: תל אביב- לב דיזנגוף.
 
 
מערבון נודלס שמערבב בתוכו הכל מכל. מעין פרודיה צבעונית על מערבונים והקולנוע התאילנדי התמים של שנות החמישים. מכיל סצינות אלימות גרפיות שלא היו מביישות את פקינפה וטרנטינו גם יחד, שירים גרועים במיוחד ומשחק מוגזם ומלודרמטי.

יותר מכל, מזכיר הסרט קומיקס עשוי היטב, צבוע בצבעי טכניקולור זרחניים, רצוף קונפליקטים מוסריים טיפוסיים למערבון כמו כבוד המשפחה מול רצונו של היחיד, הפשע מול שמירה על החוק, הצורך בנקמה, קידוש האהבה. חוויה הזויה לחלוטין שבוודאי תהפוך לקאלט.


BBC Online: הדבר הראשון שבולט בסרט הוא הצבעוניות שלו, הדבר השני הוא המוסיקה שנעה בין מוסיקה מערבית לבין מוסיקה תאילנדית מסורתית של שנות החמישים- השילוב של שניהם ביחד יוצר חוויה כמעט סוריאליסטית עבור הצופה. סצינות אקשן מרהיבות.

InsideOut Films: כל כך גרוע עד שזה פשוט מעולה - פרודיית קאמפ תאילנדית !
אוהבי הקיטש והצבעוניות של מחזות הזמר המוסרטים, ייהנו, כל השאר ודאי יחשבו שמדובר בבי מובי גרוע במיוחד.

The Guardian: משחק מלודרמטי, עיצוב ססגוני וצעקני, קלוז- אפים מוגזמים על רגשות ומראה כללי של סרט שחור לבן ישן שנצבע במיוחד עבור הקרנתו בטלוויזיה. צילומים זוועה אומנותיים של דם ניגר, מוחות מתפצלחים וקרבות יריות. בעל קסם מוזר.
 

איטלקית למתחילים Italian for Beginners

 
שש נפשות מחפשות אהבה, בעיירה דנית פרובינציאלית אפורה ומנומנמת. השישה נפגשים בקורס ערב ללימודי איטלקית שמארגנת העירייה. חייהם משתלבים זה בזה ובדידותם נעלמת. אנדראס - כומר מתחיל ואלמן טרי, שבא להחליף את הכומר המקומי, יורגן – פקיד קבלה במלון, אימפוטנט שצמא למעט חום אנושי, הלפין האגרסיבי- כדורגלן עבר ומורה מחליף לאיטלקית, אולימפיה- עובדת בקונדיטוריה, שלומיאלית מלידה, קארן- ספרית חושנית וג'וליה- מלצרית איטלקיה שמאוהבת ביורגן.
עם: אנדרס וו. ברתלסן, אנט סטובלבק, פיטר גנצלר ועוד.

במאית: לון שרפיג (טיול יום הולדת)- במאית הדוגמה הראשונה, 95 דקות , דנמרק 2000

הקרנות: הרצליה- לב דניאל; חיפה- סינמה קפה עממי; ירושלים- לב סמדר; רמת גן- לב אלרם; תל אביב- לב דיזנגוף.
 
 
סרט רגיש ואנושי על בני אדם קטנים ובודדים שמחפשים עניין ואהבה. עשוי על פי מיטב מסורת קבוצת דוגמה 95' (עליהם נמנה יוצר "לשבור את הגלים" ו"רקדנית באפילה"- לארס פון טרייר). הקבוצה יוצרת סרטים שמציגים שחקנים לא מקצועיים, משתמשים לרוב בתאורה טבעית ובמצלמה שמוחזקת ביד (מה שגורם לתמונה לרצד, ולאפליפטיים שבין הצופים לקבל התקף עוויתות קל. כל שאר הצופים מפתחים מיגרנה). בשל תופעות הלוואי שמתעוררות בעת הצפייה, חשוב לשקול היטב לפני שרואים את הסרט. אם אתם חובבי קומדיות רומנטיות, חורפים אירופאים מקפיאים ומרגישים קצת בודדים וקצת מיואשים - שווה להקריב מעט בריאות, ולראות את "איטלקית למתחילים".

BBC Online: ניצחונה של הבמאית הוא לאו דווקא בכך שהיא מוכיחה שלקבוצת דוגמה עדיין יש מה לחדש מבחינה סגנונית, אלא הדמויות המדויקות והנוגעות ללב שהיא משרטטת. אנושי, מבלי לגלוש לרגשנות-יתר, נוגע ללב ומלא בהומור. מומלץ בחום.

InsideOut Films: התמונה העולה מהסרט היא די מדכאת (בעיקר בהתחשב בכמות האנשים שמתים בו). נדמה שהבמאית חושבת שכל הגברים הדנים הם או משעממים או כועסים ושכל הנשים הדניות הן או מתוסכלות או עצובות. הסרט נותן שביב של תקווה לכל אלו שלא בורכו באישיות. אפשר לוותר.

The Guardian: סרט יוצא- דופן, לא תובעני במיוחד ומהנה. קומדיה רומנטית זורמת ומשעשעת על יחסים בין אנשים בודדים. שווה צפייה.

 

פשוט נהדרת Absolument Fabuleux

 
אדי (ז'וסין בלאסקו) היא סוכנת אומנים וולגארית ושיכורה, שחיה את החיים הטובים ביחד עם חברתה פטסי (נטלי ביי), גרופית ונערת זוהר לשעבר. לאדי בת בתולית ושמרנית (מרי גיליין), שמהווה בשבילה מקור עצום למבוכה וכר לירידות קטלניות. עיבוד צרפתי לסדרה הקומית הבריטית המצחיקה בכיכובן של ג'ניפר סונדרס וג'ואנה למלי. הסדרה שירדה לפני שש שנים מהמרקע, חוזרת החודש לעונה רביעית וחדשה (יס פלוס, יום שלישי, 21:15).

במאי: גבריאל אגיון, 105 דקות, צרפת 2001

הקרנות: הרצליה- סטאר; חיפה- אורי; תל אביב- לונדון.
 
BBC Online: למרות הפופולריות של הסדרה בצרפת, העיבוד הצרפתי הקולנועי של אגיון לא מצליח לענות על הציפיות. העיתון הפריזאי "Le Parisien" טוען שהסרט מחוויר בהשוואה למקור. חלק מהסצינות מצחיקות אך רובן מפורטות מדי ולא מגיעות להומור הפרוע שכל שכך מאפיין את סדרה.

פנאי פלוס (אמירה מורג): "..מי שלא מכיר את "פשוט נהדרת", הסדרה, שיילך לראות את הסרט וייהנה מכל רגע. לאלה מכם שמכירים ואוהבים - יש בעיה, כי כל השוואה למקור.. מותירה את החיקוי הצרפתי מאחור. המקור האנגלי, מה לעשות, יותר מצחיק ושנון. הסרט הצרפתי עמוס מדי, עובר מהר מסצינה לסצינה ומנושא לנושא. אז מה? נפילה? בכלל לא. סרט חמוד, שהעלה חיוך ואף צחוק על שפתי .. ובימים טרופים אלה גם זה משהו."

The Age: מדהים לגלות עד כמה אוהבים הצרפתים הומור בריטי. אגיון צוטט בראיון כאומר שעיבוד של הומור אנגלי לקהל צרפתי הוא מאוד מסובך, במובן שקשה להעמיד את הארציות הפיזית של הקומדיות של שייקספיר מול השנינות של מולייר. גם נוכחותה המעולה של ביי לא מצליחה להציל את הסרט מקטילה מוחצת של המבקרים, שטוענים שבחירה של הבמאי בסרט הזה משולה למשימת התאבדות.

 

לילו וסטיץ' Lilo & Stitch

 
ניסוי מספר 626 הוא מוטציה גנטית זורעת הרס שתפקידה להשמיד כל דבר שהיא באה אתו במגע, הוא זריז, חכם כמו מחשב רב-עוצמה ומאוד יצירתי. כשהוא מגלה שעומדים להשמיד אותו, הוא בורח מהכוכב שלו ונוחת היישר בהוואי שטופת השמש, שבכדור הארץ. לילו, ילדה קטנה שאיבדה את הוריה לא מזמן, וחיה עם אחותה הגדולה, נני, מאמצת אותו לביתה. היא בטוחה שמדובר בכלב מוזר ונותנת לו את הכינוי סטיץ'. סטיץ' זורע הרס ומבוכה בכל מקום בו הוא הולך אבל יחד עם לילו ואחותה לומדים החבורה על ערכי משפחה , אחריות קבוצתית וחברות אמיתית.

לראשונה מאז "שלגיה ושבעת הגמדים" (שנעשה לפני שישים שנה) חוזרים אולפני דיסני להשתמש בטכניקת אנימציה של צבעי מים. הסגנון החופשי בציורי המים תפסו בצורה הטובה ביותר את התחושה האורגנית, העושר והאור של האי הוואי. השימוש בצבעי מים היה נפוץ בימים הראשונים של וולט דיסני בסרטים כמו "שלגיה ושבעת הגמדים", "פינוקיו", "דמבו ו"במבי ", אבל המאיירים העדיפו בסופו של דבר את צבעי השמן. הולדתן של הדמויות החדשות "לילו" ו"סטיץ'", סימנו את תחילת החזרה לצבעי מים בצורה חדשה ומקורית.

מומלץ לבדוק את הטיזרים המשעשעים לסרט, במסגרתם מתפרץ סטיץ' הנודניק לסצינות מפתח של גיבורי וולט דיסני ידועים.

במאים: כריס סנדרס ודין דבלואה (מולאן), 85 דקות, ארה"ב 2002

הקרנות: אור יהודה- גיל; אור עקיבא- רב חן; אילת-אילת; אשדוד- רב חן; אשקלון-רב חן; באר שבע-רב חן; בת ים- רב חן; הוד השרון-גיל; הרצליה- רב חן; חדרה-לב; חולון-גלובוס; חיפה-רב חן מרכז חורב, רב-חן לב המפרץ; ירושלים- רב חן; כפר סבא-גיל; כרמיאל- רב חן; מעלה אדומים- רב חן; נהריה- גלובוס; נתניה- רב חן; סביונים- רב חן; עפולה- רב חן; פתח תקווה- רב חן; קריית אונו- רב חן; רחובות- רב חן; רמת גן-רב חן איילון; ראשל"צ- רב חן, הזהב; רעננה - רענן; תל אביב-רב חן דיזנגוף.
 
Chicago- Sun Times (רוג'ר אברט): מפתיע עד כמה שעל אף שסרט זה מגיע מבית היוצר של דיסני, הוא מצליח להימנע מכל רגשנות קיטשית מיותרת ולהיות מהנה ומקורי למבוגרים ולילדים כאחד. אחד מסרטי המשפחה הטובים ביותר שנעשו בשנים האחרונות. פנינה אמיתית שזכתה למעט מדי יחסי ציבור. מצחיק, דינמי ומכיל 6 שירים מקוריים של אלביס. מה עוד אפשר לבקש?

Reel.com: בהתחלה נדמה שסטיץ' הוא אולי היצור הדוחה ביותר שאי פעם נוצר בדיסני. מתחת לחזותו המרושעת והתנהגותו האלימה והוולגרית, מתחבא לו יצור חינני ביותר. הסרט מצליח בשני דברים חשובים- בסופו של דבר, הוא גורם לנו לחבב את סטיץ' לאחר שתיעבנו אותו כמעט כל הסרט, והוא מצליח לגלם את היחסים בין נני ולילו, במורכבות , רגישות ואמינות. סרט מקסים ומקורי.

Spliced online: בידור מצחיק, שנון, ולא תמים וילדותי כמו שאר סרטי דיסני. מכיל הומור עליו יכולים להתענג ילדים ומבוגרים כאחד. עלילת המשנה בה העובד הסוציאלי מאיים לשלוח את לילו למשפחה אומנת, לא ממש אמינה. נדמה שהיא נשתלה שם כדי שדיסני יוכלו להעביר את המסרים המתחסדים שלהם על חשיבותה של משפחה ותמיכה אמיתית.

 

זהות שאולה High Crimes

 
קלייר קוביק (אשלי ג'אד) עורכת דין מצליחה, נשואה לטום (ג'ים קאביזל) האוהב, והעתיד נראה ורוד. עולמה המושלם מתנפץ כשסוכני FBI מתנפלים על בעלה ועוצרים אותו באמצע הרחוב. לקלייר מתברר שטום אינו שמו האמיתי של בעלה ושהוא אימץ לעצמו זהות שאולה, מכיוון שברח ממשפט צבאי. צבא ארצות הברית מאשים אותו כי רצח בדם קר תשעה תושבים בכפר קטן באל סלבדור, כשהיה חייל ביחידה מיוחדת של המרינס, שפלשה לכפר, לפני כעשור. לטום/רון צ'פמן נערך משפט צבאי. אם יורשע- גזר דינו הוא מוות.

קלייר מחליטה לייצג את בעלה במשפט ומגייסת לעזרתה את גריימס (מורגן פרימן), עורך דין ציני, אלכוהוליסט לשעבר, מומחה בחוקי בית הדין הצבאי, השונים מאלו של האזרחי. ככל שקלייר וגריימס מעמיקים לחקור בפרשה, כך עולה בהם החשד שמישהו מנסה להפליל את רון, ושצבא ארצות הברית מנסה לטייח פשלה נוראית. איומים צצים על חייהם, ועובדות מפתיעות מתגלות. מותחן משפטי.

מותחן משפטי מהנה למדי ולו רק בשל תפניות העלילה הלא צפויות שלו, האסרטיביות והחן של אשלי ג'אד והחספוס הציני של מורגן פרימן. מלבד זה - סרט זניח לחלוטין, מצוין לבריחה רגעית מ"המצב", והתעמקות בשחיתויות של מערכת הצדק האמריקנית, לשם שינוי.

במאי: קרל פרנקלין (דבר אחד אמיתי), 115 דקות, ארה"ב 2002

הקרנות: אשקלון- רב חן; אשדוד- רב חן; בת ים- רב חן; הרצליה- רב חן; חיפה-רב חן מרכז חורב, רב-חן לב המפרץ, רב חן מרכז הקונגרסים; ירושלים- רב חן; נתניה- רב חן; פתח תקווה- רב חן; קרית אונו- רב חן; ראשון לציון- רב חן; רחובות- רב חן; רמת גן-רב חן איילון; רעננה- רענן; תל אביב- רב חן האופרה.
 
Chicago- Sun Times: הבמאים מצליחים לתעתע בקהל עד שאין לו דרך לדעת למי להאמין, והוא מסוגל לתמוך בשתי תיאוריות סותרות לחלוטין של המציאות. בדומה ל"ראשומון" של קוראסאווה, גם כאן, המציאות משתנה בהתאם למי שמתאר אותה. הכימיה בין ג'אד לפרימן מצוינת והמותחן אכן מותח.

Reel.com: שני השחקנים הראשיים מזרימים אנרגיה וכריזמה לדמויות שלהם, לפעמים הם אפילו מצליחים להצחיק. אחרי שישים דקות לערך, הסרט הופך לדרמה משפטית ומותחן סוג ב'-השחקנים אמנם עושים את מיטבם , אך התפתחויות העלילה הלא-אמינות קצת מפריעות להם.

Spliced online: אשלי ג'אד בהופעה כובשת כפרקליטה אסרטיבית וחריפה. הסצינה הקצרה, בה נפגשים קלייר ובעלה בכלא הצבאי, מאחורי זכוכית המעצר, מצליחה להעביר באופן מושלם את חוזק האהבה המחויבות והקשר בין הבעל ואשתו- כל הכבוד לבמאי. הסיום הוליוודי מדי.
 

סוס פרא - טרום בכורה

 
Spirit: Stallion of the Cimarron

ארצות הברית, תחילת המאה התשע- עשרה, האדם הלבן כובש לעצמו שטחים ומפנה את האינדיאנים. ספיריט הוא סוס פרא גאה, מנהיג של עדר שלם. כשהוא נלכד על ידי איש צבא לבן, הוא מתעקש ולא מוכן שיאלפו אותו. לאט לאט רוחו נשברת, אך ליטל קריק, אינדיאני שבוי אף הוא, מסייע לו להתחזק וביחד הם נאבקים על החופש שלהם. סרט ילדים מבית דרימוורקס (שרק).

במאיות: קלי אסבורי ולורנה קוק, 83 דקות, ארה"ב 2002

הקרנות: אור יהודה- גיל; אילת- גיל; אשדוד- גיל; אשקלון-גיל; באר –שבע-אורי; בת ים - רב חן; הוד השרון-גיל; הרצליה - רב חן; חדרה- לב; חיפה- גלובוס, אורי; חולון- גלובוס; ירושלים- גיל; כפר סבא- גיל; נהריה- גלובוס; נס ציונה-גיל; נתניה- גיל; פתח תקווה- גיל; קרית ביאליק- קריון; רחובות - רב חן; רמת גן- רב חן; קרית אונו- רב חן; ראשל"צ- גיל, הזהב; רעננה- פארק; תל אביב- גלובוס, פאר.
 
Haro Online: שווה צפייה ולו רק בשל סצינת הפתיחה המרהיבה שהעבודה עליה נמשכה 9 חודשים. זאת הסצינה שמראה עד כמה רחוק אפשר להגיע בעזרת אנימציית המחשב. ממנה והלאה הסרט רק הולך ומתדרדר. סיפור מוכר מדי, ראיה פשטנית ותקינות פוליטית מוגזמת של בני אדם (חיילים בצבא הם רעים, אינדיאנים הם טובים) הופכים את הסרט למהנה יחסית, אבל לא הכרחי.

Entertainment Weekly: אגדה מאויירת שנעשתה באלגנטיות ובפשטות. העובדה שכמו במציאות גם בסרט, החיות לא מדברות, רק מוסיפה לו נקודות. מכיל תמימות של ספר ילדים ישן, ולכן ידבר אל ליבם של כל הילדים. הציון: 8+.

Culture Dose: אם זה היה סרט של דיסני, ספיריט הסוס, היה מדבר ובטח היה חובר אליו איזה סנאי מצחיקול כסייד קיק. אבל בסרט הזה בולטים השקט וההרמוניה, על רקע הציורים הנהדרים. החיסרון- צדקני מדי ומלא בשירים של בריאן אדמס. היתרון- מכיל קטעי מרדף ואקשן טובים, בידור לא מזיק , מצוייר ומבוצע היטב.
 

החתונה היוונית שלי- טרום בכורה

 
My Big Fat Greek Wedding

טולה פורטוקאלוס האמריקנית (ניה וורדאלוס) היא בת למשפחה יוונית גאה. אביה משוכנע שכל המילים באנגלית מקורן יווני ואמה לא מפסיקה לבשל ולהאכיל את כל המשפחה המורחבת. אבל בעיני משפחתה טולה היא כישלון. היא בת שלושים ועדיין לא נשואה וללא ילדים. גורלה נגזר, ועליה לעבוד במסעדה היוונית של הוריה עד סוף ימיה.

באקט של מרידה היא נרשמת לקולג' ומחליטה לצאת מחיקה המחניק של משפחתה. היא מתאהבת באיאן (ג'ון קורבט- "סקס והעיר הגדולה")) והשניים מחליטים להתחתן. הבעיה היא שאיאן אינו יווני ומשפחתה מאוד לא מרוצה מהשידוך. מבוסס על מחזה תיאטרון מצליח שכתבה ניה וורדאלוס שאף מככבת בסרט בתפקיד הראשי.
קומדיה רומנטית.

במאי: ג'ואל זוויק (במאי טלוויזיה מפורסם שביים בין השאר את "ימים מאושרים", "אבא חורג, אמא חורגת", "מיגו" "קירק" ועוד), 93 דקות, ארה"ב 2002

הקרנות: חיפה- רב חן מרכז הקונגרסים; ירושלים-רב חן; תל אביב- רב חן האופרה.
 
סוג של "אני בטי המכוערת" ליוצאי יוון והסביבה. קומדיה די קלושה וסטריאוטיפית על חמולות שבוודאי תדבר לכל מי שבא ממשפחה גדולה וחמה כמו של הגיבורה. כידוע לכולנו, לא רק היוונים מתערבים אחד בחיים של השני ודורשים ציות מלא למורשת המשפחה. הבעיה הרצינית ביותר של הסרט היא התסריט - חסר מעוף, דל, לא מעמיק ולא מעניין. השינוי שעובר על טולה משעשע, אבל השתלשלות מערכת היחסים בינה ובין איאן לגמרי לא אמינה. אפשר לוותר.

Haro Online: הבמאי הכניס כל סטריאוטיפ אפשרי שמצא על מהגרים בכלל ועל יוונים בפרט. מה שהופך את הסרט לכל כך מהנה לצפייה הוא העובדה שוורדאלוס לא צוחקת על מנהגי המשפחה שלה אלא מתארת אותם בחום – היא חוגגת את המוזרות של התרבות שלה. כמו צמר גפן מתוק - יפה ומהנה, אך נעלם לחלוטין לאחר האכילה.

Entertainment Weekly: סיפור ברווזון מכוער שמכיל הומור טלוויזיוני סיטקומי, ובדיחות שנס ליחן כבר בשנות השישים. הומור מהגרים קלישאתי וצפוי. הציון: 6.

Culture Dose: סרט בנות לעילא ולעילא, המיועד בעיקר לנשים בנות 30 עד 45. כל ההומור בסרט הזה מתבסס על סצינות, בהן משפחתה של טולה מתנהגים בחן המשוגע והמוזר האופייני להם (אוכלים, רוקדים, צועקים, מתערבים, מורטים שערות בפינצטה). מה גם שהבדיחות די חוזרות על עצמן. ממצה את עצמו די מהר וצפוי למדי.
 

בשבועות הקודמים

לפניכם מבחר בקורות על הסרטים שמציגים כעת בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, בעזרתן תוכלו להחליט איזה סרט שווה לכם לראות.

ספיידרמן , איריס וג'ון
שמיים, אוהבת לא אוהב, סיפור בלתי נשכח
רווק פלוס ילד, קדמה, באד קומפני, המטבח של מרתה

מערבון נודלס הוא קאלט או פשוט בי מובי גרוע במיוחד? האם אסכולת דוגמה 95' כבר מיצתה את עצמה? יש טעם להפוך סדרה אנגלית לסרט צרפתי? בואו להביע את דעתכם, בפורום הקולנוע של נענע

ארכיון הביקורות המלא
 

אתרים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by