בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פרסי הראזי 

פרסי הראזי

 
 
מיכל זמרני

בטקס פרסי הראזי מוכרזים הכישלונות הגדולים של הוליווד השנה. טום קרוז ופריס הילטון מועמדים בקטגוריית הסלבז המאוסים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בחמישי במרץ יצטופפו כל כוכבי המסך הגדולים של הוליווד על השטיח האדום בכניסה לאולם קודאק בלוס אנג'לס. הנוצצים ישלחו חיוכים בוהקים אל הפלאשבקים ויספרו היכן קנו את החליפה / שמלה ומי עיצב עבורם את השיער. לאחר שיצעדו אל תוך האולם, יתיישבו, יחזיקו לעצמם אצבעות וינסו להסתיר את הלמות הלב והתקווה.

ספק אם טקס פרסי פטל הזהב, שיערך 24 שעות בדיוק לפני כן, יכיל את אותה התרגשות או את אותה כמות הכוכבים. הטקס מעניק כבוד מפוקפק מאוד, בדמות פרסי הראזי, הניתנים מדי שנה כבר 26 שנים ברציפות לשחקנים, לסרטים ולכוכבים ההוליוודיים הגרועים, הלא-מקצועיים והמאוסים ביותר.

הראזי התחיל כרעיון או כבדיחה פרטית של ראש קרן הפרסים של פטל הזהב ומייסדה, ג'ון ווילסון. מטרת הטקס הוא לחלוק מדי שנה חוסר כבוד להישגים הגרועים ביותר בעולם הקולנוע, בקטגוריות מובנות מאליהן (הסרט הגרוע ביותר, השחקן והשחקנית הגרועים ביותר) וגם ייחודיות לראזי כמו הזוג הקולנועי הגרוע ביותר, העיבוד המחודש או סרט ההמשך הגרועים ביותר.

הטקס הראשון, שנערך בשנת 1980, היה צנוע עד כדי כך שנערך בסלון של בית פרטי. אולם מאז גדל הטקס והתפתח למה שמכנים היום בערוץ E! Online "הסמכות הראשונה במעלה לכל הדברים המחורבנים על המסך הגדול". מה שהחל כפארודיה על טקסי הענקת הפרסים של עולם הקולנוע ובמיוחד פרס האוסקר ההוליוודי, זוכה היום לסיקור עיתונאי עולמי נרחב גם מצד רשתות בינלאומיות שמתעסקות בדברים שברומו של עולם כגון רויטרס, CNN ו- AP. ההערכה היא שכמיליארד אנשים נחשפים אל הטקס ברחבי העולם.
 

המאוס הכי לעוס

השחקנית הגרועה של המאה, מדונה (צילום: רויטרס)
 השחקנית הגרועה של המאה, מדונה (צילום: רויטרס)   
קרן הפרסים של פטל הזהב מורכבת מלמעלה מ- 725 חברים, בהם אנשים העובדים בתעשייה, מבקרי קולנוע וחובבי קולנוע מכל רחבי ארצות הברית ומ- 15 מדינות זרות נוספות. הקרן קובעת מי הם הסרטים ואנשי התעשייה המועמדים לקבל את פרס הראזי, פסלון בגודל כדור גולף, בדמות פטל צבוע זהב ששוויו מוערך ב- 4.97$.

הקרן מכוונת את חיצי הלעג שלה אל השפלות הוליוודיות מפורסמות ומיוח"צנות, ולא אל המטרה הקלה יותר - סרטים דלי תקציב. רוב הסרטים שזכו לכבוד עד היום היו סרטים בעלי תקציב גבוה ומערכת יחסי ציבור משומנת היטב, דוגמת "הדסון הוק" ו"אשת החתול", ובהם גם סרטים שהפכו לקאלט כגון "נערות שעשועים" ו"הקרב על כדור הארץ".

בין האושיות ההוליוודיות שזכו בכבוד המפוקפק מאוד הזה - שחקנים, במאים, זמרים או צמד, ניתן למצוא שחקנים מוכשרים ומוערכים כמו קווין קוסטנר (היה מועמד שבע פעמים וזכה בשלוש, על "רובין הוד נסיך הגנבים", "וואיט ארפ" ו"פוסטמן"), ביל קוסבי (על הסרט "Leonard Part 6" שלא הופץ בארץ), רוברטו בניני ("פינוקיו") ולורנס אוליביה (זכה פעמיים על "The Jazz Singer" ו- "Inchon").

ברשימה ישנם גם שחקנים מוערכים קצת פחות על פי ווילסון, ובהם ברט ריינולדס (היה מועמד שש פעמים וזכה פעמיים על "Cop and ½' ו'סטרטפיז"), פרינס (במאי, שחקן וזמר ב"Under the Cherry Moon"), ברוק שילדס (פרס השחקנית הגרועה על "הלגונה הכחולה" ו"Speed Zone!", פרס השחקן הגרוע על משחקה כגבר עם שפם ב"סהרה") ופיה זאדורה ("Butterfly" ,"The Lonely Lady', ותואר "השחקנית החדשה הגרועה ביותר של העשור" ב- 1990). השחקנית האלי ברי הראתה חוש הומור בריא וראוי לציון, כאשר הגיעה אל טקס פרסי הראזי 2005 ועלתה על הבמה כדי לקבל את פרס השחקנית הגרועה ביותר על משחקה בסרט 'אשת חתול'.

בדומה לכל טקס פרסים אחר, גם לראזי יש את הפייבורטים שלו, הזוכים למועמדויות פעם אחר פעם ולוקחים את הפרסים בקלילות מרשימה. השחקנית בו דרק זכתה בפרס שלוש פעמים על הסרטים "טרזן מלך הקופים", "Bolero", "Ghosts Can't Do It", והייתה מועמדת אליו פעמיים נוספות, על "טומי בוי", ו"אשף התחפושות". כמו כן, היא זכתה בתואר השחקנית הגרועה ביותר של העשור בשנת 1990, וב- 2000 הייתה מועמדת לפרס המכובד ביותר שמסוגל הראזי להעניק, פרס "השחקנית הגרועה ביותר של המאה".

מי שחטפה ממנה את התואר האחרון היא לא אחרת מהשחקנית והזמרת מדונה, שהוכתרה בתואר המפוקפק הנ"ל, לאחר שהייתה מועמדת לפרס השחקנית הגרועה על עבודתה בלא פחות מעשרה סרטים, וזכתה על שבעה: "הפתעה בשנחאי", "מי הנערה הזאת?", "גוף ההוכחות", "ארבעה חדרים", "הדבר הטוב הבא", "למות ביום אחר" ו"סחף חושים". בנוסף, היא זכתה עבור השיר הגרוע ביותר על "למות ביום אחר".

אולם עם כל הכבוד למדונה, אלוף האלופים של הראזי, ללא צל של ספק, הוא השחקן סילבסטר סטאלון, שהיה מועמד לפרסי ראזי שונים (בימוי, משחק, תסריט, צמד) לא פחות משלושים פעמים, ומתוכם זכה בעשרה פרסים: על עבודתו כשחקן ב"ריינסטון", "רוקי 4" ו"'רמבו 2" (פרס על שניהם באותה השנה- 1985), "רמבו 3" ו"עצור או שאמא שלי יורה", כשחקן משנה ב"ספייקידס 3: סוף המשחק", במאי "רוקי 4", תסריטאי "רמבו 2", פרס הצמד הקולנועי הגרוע של השנה ב"המומחה" (ביחד עם שרון סטון), פרס השחקן הגרוע ביותר של העשור ב-1990, ופרס השחקן הגרוע ביותר של המאה ב- 2000.
 

יום לפני האוסקר

הסלב הכי מאוס, טום קרוז (צילום: יח"צ)
 הסלב הכי מאוס, טום קרוז (צילום: יח"צ)   
טקס פרסי הראזי של השנה יתקיים, כאמור, יום אחד לפני טקס האוסקר ב- 4 במרץ. עשרה פרסים יחולקו בו בעשר קטגוריות שונות. על פרס הסרט הגרוע ביותר של השנה מתמודדים חמישה סרטים, שניים מהם הרימייקים: "הדיוק'ס קורעים את הזארד", גרסה קולנועית לסדרת טלוויזיה ישנה ו"בית השעווה" המחדש סרט מ- 1953. שניים הם סרטי המשך: "המסכה חוזרת" (הפעם ללא ג'ים קארי), ו"'Deuce Bigalow: European Gigolo" (סרט ההמשך ל"הג'ילגולו מת מצחוק"). כל הרביעייה הזאת מועמדת גם בקטגוריה ייחודית לטקס הראזי - "הרימייק או סרט ההמשך הגרוע". הסרט החמישי בקטגוריית הסרט הגרוע ביותר הוא "Dirty Love", אותו כתבה ג'ני מק'ארתי, שגם משחקת בתפקיד הראשי. הסרט החמישי בקטגוריית הרימייק או סרט המשך הוא "סמנתה", החידוש לסדרת הטלוויזיה הוותיקה בכיכובה של ניקול קידמן.

הסרטים הללו, השישייה המובילה של טקס פרסי הראזי 2006, חוזרים על עצמם גם בקטגוריות אחרות. "הדיוק'ס קורעים את הזארד", "'המסכה חוזרת", "סמנתה", "Dirty Love" ו"Deuce Bigalow: European Gigolo" מועמדים גם לפרס התסריט הגרוע ביותר. הבמאים של ארבעת הראשונים מועמדים לפרס הבמאי הגרוע ביותר, יחד עם במאי הסרט "Alone in the Dark".

בקטגוריה ייחודית נוספת לראזי - "הצמד הקולנועי הגרוע ביותר", מתמודדים גם כן צמדים מהסרטים הללו, ובהם וויל פארל וניקול קידמן ("סמנתה"), רוב שניידר והחיתול שלו ("Deuce Bigalow: European Gigolo"), ג'סיקה סימפסון והדייזי דיוק'ס ("הדיוק'ס קורעים את הזארד"), ג'ימי קנדי וכל מי שחולק איתו את המסך ("המסכה חוזרת") וג'ני מק'ארתי ו"כל מי שטיפש מספיק בכדי לצאת איתה" ("Dirty Love").

על פרס השחקן הגרוע ביותר מתמודדים: טום קרוז ("מלחמת העולמות"), וויל פארל ("סמנתה" ו"לבעוט ולצרוח"), ג'ימי קנדי ("המסכה חוזרת"), דה רוק ("דום") ורוב שניידר (":Deuce Bigalow European Gigolo").

לפרס שחקן המשנה הגרוע ביותר מועמדים היידן כריסטיאנסן (על תפקידו כדארת' ווידר ב"מלחמת הכוכבים: פרק 3 - נקמת הסית"), אלן קמינג ("המסכה חוזרת"), בוב הוסקינס ("המסכה חוזרת"), יוגן לוי ("The Man" ו"Cheaper by the Dozen 2", סרט ההמשך ל"12 במחיר אחד") והמתמודד הוותיק ברט ריינולדס ("משחק מכור" ו"הדיוק'ס קורעים את הזארד").

השחקנית הגרועה ביותר תהיה אחת מהבאות: ג'סיקה אלבה ("ארבעת המופלאים" ו"סודות בים הכחול"), הילארי דאף ("הגבר המושלם" ו"Cheaper by the Dozen 2"), ג'ניפר לופז ("חותנת בהפרעה"), ג'ני מק'ארתי ("Dirty Love") וטארה ריד ("Alone in the Dark").

על פרס שחקנית המשנה הגרועה ביותר יתמודדו כרמן אלקטרה ("Dirty Love"), פריס הילטון ("בית השעווה"), קייטי הולמס ("באטמן מתחיל"), האחיות אשלי ("Undiscovered") וג'סיקה סימפסון ("הדיוק'ס קורעים את הזארד").

הקטגוריה האחרונה שבגינה יוענקו השנה פרסים היא קטגוריה ייחודית לפרס הראזי שנפתחה השנה, הנקראת "האייטם הרכילותי המעייף ביותר", או בתרגום פשוט: הסלב הכי מאוס. טום קרוז מועמד בקטגוריה זאת פעמיים. פעם אחת בגין נאומו המליצי בגנות הפסיכיאטריה, פעם שנייה בזכות הרומן הלעוס שלו עם קייטי הולמס (המועמדת יחד איתו), כולל ההופעה הזכורה לרע אצל אופרה, הצעת הנישואין על מגדל אייפל ועשרות אייטמי הרכילות המשמימים בדבר יחסיהם, הדינמיקה הבעייתית ביניהם וילדם שטרם נולד.

עוד מועמדים פריס הילטון, על עצם הווייתה, ושני זוגות טלווזיוניים מוכרים: הזוג בריטני וקווין ספירס-פדרליין - על תינוקם ומצלמת הווידאו שלהם, והזוג ג'סיקה וניק סימפסון-לאשיי עם נספחת בדמות אחותה של ג'סיקה - אשלי.

כצפוי, אף אחד מהסרטים המועמדים לפרסי הראזי לא מועמד לפרסים בטקסים אחרים, להוציא "בית השעווה", שזכה בשלוש קטגוריות של בחירת הנוער, אחת מהן מתייחסת ליכולת הצריחה של פריס הילטון. הכבוד הזה, מפוקפק ככל שיהיה, בהחלט נותן לסרט חשיפה נוספת וכאמור - בהיסטוריית קרן הפרסים של פטל הזהב כבר רשומים מספר סרטים שהפכו לקאלט, עם או בלי קשר לפרס הראזי שהוענק להם.

רובם הגדול של הסרטים הללו, המועמדים בזכות עצמם או בזכות שחקניהם, לא נחשבים אולי ליצירות מופת הוליוודיות אבל הצליחו יפה בקופות (יוצאי דופן במקרה זה הם "המסכה חוזרת" וסרטה של ג'ני מק'ארתי, שכשלו בענק מבחינה כלכלית). ייתכן שכמו במקרים רבים אחרים, סוג החשיפה שאתה מקבל לא ממש משנה כל עוד אייתו את השם שלך כמו שצריך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by