בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לזכור ולא לשכוח  

לזכור ולא לשכוח

 
 
מיכל זמרני

מיטב הציטוטים מנאומי הזוכים בפסלוני האוסקר: התודות, הביקורות ופניני החוכמה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפופולריות הגבוהה של טקס האוסקר, העובדה שזרקורי כל אנשי התעשייה מופנות אליו ושהוא נצפה על ידי מיליוני אנשים ברחבי העולם, גורמת לכוכבים העולים על הבמה להכין נאומים מוכנים היטב, שיכולים להיות מצחיקים, תמוהים או נוגעים ללב. במקרים מסוימים מכילים הנאומים ביקורת על התעשייה, על העובדים בה, ואפילו המוסד ממנו זכו זה עתה להכרה. כך או כך, מעל הפודיום של האוסקר נאמרו במהלך השנים מספר נאומים ששווה לזכור. להלן ציטוטים של כמה מהם הזכורים לטובה במיוחד.
 

תודה למשפחתי שהביאה אותי עד הלום

אנג'לינה ג'ולי (צילום: רויטרס)
 אנג'לינה ג'ולי (צילום: רויטרס)   
אותו רובין וויליאמס הזוכה מ"סיפורו של וויל האנטינג", הוסיף על הבמה: "יותר מהכל אני רוצה להודות לאבא שלי - האיש ההוא שם, שכשאמרתי לו שאני רוצה להיות שחקן, הוא אמר לי 'נפלא. רק תדאג שיהיה לך מקצוע גיבוי כמו רתך'".

אנג'לינה ג'ולי, שחקנית המשנה הטובה ביותר על "'נערה בהפרעה", אמרה: "אני בשוק. ואני כל כך מאוהבת באח שלי עכשיו. הוא פשוט חיבק אותי ואמר לי שהוא אוהב אותי". ג'יימי פוקס, ריגש את הקהל כשלקח את הפרס על "ריי" ואמר על סבתו: "היא עדיין מדברת אלי, אבל היום היא מדברת אלי בחלומות. אני לא יכול לחכות לרגע שבו אני אלך לישון כי יש לנו הרבה על מה לדבר. אני אוהב אותך".

ואילו קים בייסינג'ר, שלקחה את פרס שחקנית המשנה על תפקידה בסרט "סודות אל.איי", הרשתה לעצמה לדבר בצורה כוללנית קצת יותר כשאמרה: "אני פשוט רוצה להודות לכל מי שאי פעם פגשתי בכל חיי".
 

תודה לחברי האקדמיה

 
לעומת זאת, שחקנים רבים דווקא מאושרים לקבל את הפרס. "בפעם הראשונה, אתה ממש יכול לראות את הפנים של המפסידים הופכות לירוקות", אמר בוב הופ כשקיבל פרס הוקרה מיוחד ב- 1966.

השחקנית ג'יין ויימן, שזכתה בפרס השחקנית הראשית על תפקידה כנערה אילמת בסרט "ג'וני בלינדה", אמרה: "אני מקבלת בתודה רבה את הפרס על כך שלשם שינוי סתמתי את הפה שלי. אני חושבת שאני אעשה את זה שוב". דיאנה וייסט, זוכת פרס שחקנית המשנה ב"כדורים מעל ברודווי", אמרה: "וואו, זה ממש לא כמו שדמיינתי שזה יהיה באמבטיה". ואילו גרייס קלי, זוכת שחקנית השנה ב-1954, אמרה: "זה לילה אחד שבו אני מצטערת שלא עישנתי ושתיתי".

קווין ספייסי, שקיבל ב- 1995 את פרס השחקן הראשי על תפקידו בסרט "החשוד המיידי", אמר מעל הבמה: "מי שקייזר סוזה לא יהיה, אני יכול לומר לכם שהוא הולך להשתכר הלילה לתפארת". כאשר קיבל את אותו הפרס ב- 1999, על תפקידו ב"אמריקן ביוטי", אמר ספייסי: "זהו שיאו של היום שלי. אני מקווה שזה לא יתדרדר מעתה".

רובין וויליאמס, שחקן המשנה ב"סיפורו של וויל האנטינג", התנסח בצורה ספרותית במיוחד כשאמר: "זה, כאילו, לזכות בבחור הזהב. כבוד גדול. לפני זה הסיכוי שלי לזכות היה זהה לסיכוי של נבחרת המזחלות של ג'מייקה. אבל עכשיו יש לי". הבמאי סטיבן ספילברג, שלקח את פרס הבמאי הטוב ביותר עבור, "להציל את טוראי ראיין", ביטא את השמחה שלו במשפט: "מותר לי לומר שממש רציתי את זה? זה פשוט פנטסטי".
 
 

ביקורת גלויה וסמויה

מרלון ברנדו (צילום: יח"צ)
 מרלון ברנדו (צילום: יח"צ)   
השחקן מיקי רוני, אשר היה מועמד לאוסקר ארבע פעמים וקיבל לבסוף אוסקר של כבוד בשנת 1983, נשא על הבמה נאום מריר במיוחד, בו אמר "כשהייתי בן 19, הייתי הכוכב מספר אחת בעולם למשך שנתיים. כשהייתי בן 40 אף אחד לא רצה אותי. לא יכולתי להשיג עבודה". גם קלינט איסטווד התייחס לסוגיה בעייתית זאת, כשאמר בנאום הזכייה שלו אחרי שקיבל את פרס הבמאי על "מיליון דולר בייבי": "יש הרבה חבר'ה צעירים שמגיעים, אבל אני רוצה להגיד למממנים השונים - אל תשכחו את החבר'ה המבוגרים. החבר'ה המבוגרים והמבוגרות שם, והם מוכנים לעשות עבורכם את העבודה הטובה ביותר".

ג'ים ברודבנט, שקיבל בשנת 2002 את פרס שחקן המשנה על משחקו בסרט "אייריס וג'ון" - הביוגרפיה של הסופרת אייריס ורדוך ובעלה ג'ון ביילי, אמר במהלך נאומו "אני רוצה להודות לג'ון ביילי, שהרשה לנו לבזוז ולייצג שלא כהלכה את חייו עם אייריס". ואילו השחקנית סאלי פילדס סיכמה את דעתה יפה על הפרס בו זכתה, כשאמרה ב- 1980 לאחר זכייתה בפרס המשחק על תפקידה בסרט "נורמה ריי": "מה בעצם אומרים פרסי האקדמיה? אני לא חושבת שיש להם משמעות כלשהי עבור מישהו".

גם שיטות הבחירה של האקדמיה מוטלות בספק. השחקן המפרי בוגארט אמר ב- 1951: "הדרך היחידה למצוא מי הוא השחקן הטוב ביותר היא לתת לכולם לשחק את המלט, ואז לבחור את הטוב ביותר". השחקן שון פן מסכים איתו, או כמו שהוא ניסח זאת: "אם יש דבר אחד ששחקן יודע, חוץ מזה שאין דבר כזה נשק להשמדה המונית, זה שאין דבר כזה הכי טוב במשחק".

השחקן דסטין הופמן, שהיה מועמד לפרס בשנת 1968 על משחקו ב"הבוגר", הגדיל לעשות כשאמר יום לפני הטקס: "אני מתפלל לאלוהים שלא אזכה באוסקר מחר בלילה. זה ממש ידכא אותי אם אני אזכה. זה ממש לא מגיע לי, ולא שיחקתי תפקיד כזה חשוב ממילא". משאלתו של הופמן, אגב, התגשמה ואת פרס השחקן הראשי לקח באותה שנה רוד סטייג'ר על משחק בסרט "כחום הלילה".

המוסיקאי מוריס ג'ר, שזכה בפרס הפסקול עבור עבודתו בסרט "המעבר להודו", אמר על הבמה: "איזה מזל שמוצרט לא היה כשיר השנה". ג'סיקה יו, שזכתה בפרס עבור הסרט הדוקומנטרי ב- 1997 אמרה: "איזו התרגשות. אתה יודע שנכנסת לטריטוריה חדשה כאשר אתה מבין שהתלבושת שלך עלתה יותר מהסרט שלך".

שיא הביקורת של האוסקר שמור כפי הנראה לשחקן מרלון ברנדו, אשר סירב לקבל את הפרס ב- 1972 על תפקידו ב"הסנדק", ונציגה מטעמו - שחקנית שהתחפשה לאינדיאנית, אמרה: "לצערו הרב, מרלון ברנדו אינו יכול לקבל את הפרס הנדיב הזה, והסיבה לכך היא היחס של תעשיית הקולנוע לאינדיאנים האמריקנים".
 

פרגון לקולגות

הילרי סוונק (צילום: רויטרס)
 הילרי סוונק (צילום: רויטרס)   
השחקנית קייט בלאנשט, שזכתה בפרס שחקנית המשנה על תפקידה ב"הטייס", פסלה את השמועות על תחרות בין השחקניות כשאמרה: "יפתיע אתכם המחסור בתחרותיות בין המועמדים עצמם - אני חושבת שרובה מגיע מבחוץ". באותה מעמד היא התייחסה לבמאי הסרט, מרטין סקורסזה, כשאמרה: "לעבוד עם מרטין סקורסזה היה לחלוטין חינוך מסביב לשעון, מבלי שהוא יהיה גרנדיוזי בקשר לזה".

גם קלינט איסטווד, זוכה הפרס באותה השנה על "מיליון דולר בייבי", פירגן לסקורסזה - מתחרהו העיקרי לפרס הבמאי, באומרו: "אני קצת התאכזבתי כשהתחילו לדבר על התחרות בין מרטי לביני. אני רוכש לו כבוד רב לו ולכל הסרטים שעשה במהלך השנים".

הילרי סוואנק, שחקנית "מיליון דולר בייבי", הודתה לסרט בו שיחקה באופן כללי באומרה: "האמת היא, שאחרי 'בנים אינם בוכים' הבנתי כמה בודדים וספורים הם התפקידים הגדולים. אני הרבה יותר מאסירת תודה על 'מיליון דולר בייבי'". לואיז פלטשר, שחקנית השנה ב"קן הקוקיה", הודתה לעמיתה לסרט במילים: "אני רוצה להודות לג'ק ניקולסון, על שהפך את השהייה במוסד לחולי נפש לשהייה במוסד לחולי נפש. אהבתי את זה ששנאת אותי".

ג'יימי פוקס, השחקן הטוב ביותר ב"ריי", פירגן לדמות אותה גילם באומרו: "אני מקדיש את הפרס הזה לריי צ'רלס ולמורשת היפה שהשאיר אחריו. תודה לך שהיית חי".

מושל קליפורניה ארנולד שוורצנגר, שהתפרסם כשחקן בסרטים מסוג מאוד מסויים, אמר על הבמה (עליה התייצב כמגיש אורח, שכן הוא מעולם לא היה מועמד לפרס): "ידידי ג'יימס קמרון ואני עשינו יחד שלושה סרטים - 'שקרים אמיתיים', 'שליחות קטלנית' ו'שליחות קטלנית 2: יום הדין'. אבל כמובן, זה היה בתקופת הסרטים האמנותיים ודלי התקציב שלו".

וופי גולדברג, שחקנית המשנה על "רוח רפאים", הודתה לאקדמיה כולה באומרה: "כילדה קטנה גרתי בשיכונים ואתם הייתם האנשים שבהם צפיתי. אתם האנשים שגרמתם לי לרצות להיות פה. אני כל כך גאה להיות פה".
 

צניעות

קלינט איסטווד, הבמאי הטוב ביותר על "מיליון דולר בייבי", טען ש"יש הרבה סרטים טובים שזכו באוסקר והרבה סרטים טובים שלא. אתה פשוט עושה כמיטב יכולתך". השחקנית קייט בלאנשט אמרה: "אין לי תחושת זכאות ואני לא חושבת שזה מגיע לי".

ג'ק ניקולסון, שזכה בפרס השחקן הראשי על תפקידו ב"קן הקוקיה", אמר: "אני מניח שזה מוכיח שיש אותה כמות של משוגעים באקדמיה כמו בכל מקום אחר". ואילו מורגן פרימן, זוכה פרס שחקן המשנה על תפקידו ב"מיליון דולר בייבי", טוען ש"היה בזה משהו קצת משפיל, לקבל תשואות ומחיאות כפיים בעמידה שכל כך הרבה אנשים שמחים שאני הוכרזתי כזוכה. הרבה אנשים אומרים שהגיע זמנך. אולי הוא הגיע, אולי הוא לא - זו המהות של תהילה". ג'יימס קמרון, לעומתו, קיבל את פרס הבמאי הטוב ביותר על עבודתו ב"טיטאניק" במילים: "I'm King of the World"!
 

זו רק עוד עבודה

בן אפלק (צילום: יח"צ)
 בן אפלק (צילום: יח"צ)   
פדרו אלמודובר, זוכה פרס הסרט הזר הטוב ביותר, עבור "הכל אודות אמא", אמר : "כרגע אני לא באמת יודע אם חלמתי על הרגע הזה או לא. אבל כאשר אתה באוקיינוס אתה חייב לזכות. היות והציבו אותי במירוץ לאוסקר - רציתי לזכות". השחקנית קאתי בייטס התייחסה להילה של הטקס, כשאמרה: "בכל פעם שפרס אוסקר ניתן, סוכן מקבל את כנפיו". ואילו קייט בלאנשט מיצתה את הנאום שלה במילים: "אני יכולה לקבל את השמפניה שלי עכשיו?"

הבמאי סטיבן סודברג, זוכה פרס האוסקר על עבודתו ב"טראפיק", אמר על הבמה: "פתאום, ללכת לעבודה מחר בבוקר לא נראה כמו כזה רעיון טוב". בניסיו דל-טורו, שלקח את פרס שחקן המשנה הטוב ביותר על אותו סרט, אמר משהו דומה: "זכיתי ואני יכול לקפוץ ולצרוח קצת. אבל אני צריך לחזור לעבודה מחר".

השחקן בן אפלק, זוכה פרס התסריט על "סיפורו של וויל האנטינג", אמר: "להפסיד יהיה מבאס ולזכות יהיה מפחיד. וזה באמת באמת מפחיד". אבל בכל הקשור לפחד ונוירוזה אין כמו וודי אלן, שאמר: "כאשר התקשרו אלי מהאקדמיה נכנסתי לפאניקה. חשבתי שאולי הם רוצים את פסלון האוסקר שלהם בחזרה, וחנות המשכון ההיא פשטה את הרגל זה מכבר".
 

האוסקר כמשל

השחקנית שירלי מקליין נשאה ב- 1983 נאום נרגש, בו אמרה: "החיים והאוסקר הם כמו חימר המחכה שאנחנו נעצב אותו. כשאתה סומך על עצמך וזה הופך להישג, זהו עיקרון שנראה לי רלוונטי לכל אחד. אלוהים יברך את העיקרון הזה. אלוהים יברך את הפוטנציאל שיש לכל אחד מאיתנו לעשות כל מה שעולה על דעתנו אם אנחנו חושבים שמגיע לנו".

עוד אחד שבירך את אלוהים, אבל בצורה קצת אחרת, הוא בוב דילן, שלקח את הפרס על השיר הטוב ביותר "Things Have Changed" מתוך הסרט "נערי הפלא", ואמר בנאומו: "אני רוצה להודות לחברי האקדמיה על שהיו אמיצים מספיק לתת לי את הפרס עבור השיר הזה אשר, כמובן, אינו מלקק לאף אחד או מתעלם מהטבע האנושי. אלוהים יברך את כולכם בשלום, שלווה ורצון טוב. תודה".

השחקן הוותיק ג'ון ויין התייחס אל האוסקר כאל משהו נצחי, באומרו: "לאוסקר ולי יש משהו במשותף. האוסקר נכנס לראשונה להוליווד ב- 1928 וכך גם אני. שנינו חבוטים במקצת, אבל אנחנו עדיין פה ומתכננים להישאר פה לעוד הרבה מאוד זמן". הדברים נאמרו ב- 1979, מספר חודשים לפני שויין נפטר.

הבמאי פרנק קפרא סבור ש"האוסקר הוא האייטם השיווקי הבינלאומי בעל הערך הגבוה ביותר והמחיר הפעוט ביותר שאי פעם הומצא על ידי תעשייה כלשהי".
 

פינת המגיש על שם בילי קריסטל

בילי קריסטל (צילום: יח"צ)
 בילי קריסטל (צילום: יח"צ)   
מתוך כל ההערות המשעשעות שנשמעו בטקס האוסקר לאורך השנים, פינה חמה מיוחדת שמורה לקומיקאים שמנחים את הטקס. השחקן בילי קריסטל, שהנחה את הטקס חמש פעמים, פלט בכל שנות הנחייתו מספר רב של פנינים.

בטקס ה- 76 שנערך לפני כשנתיים, הוא היה פורה במיוחד והתייחס מספר פעמים לרשימת התודות הארוכה של יוצרי"'שר הטבעות: שיבת המלך" באומרו: "אתם יודעים שאנשים עוברים עכשיו לניו-זינלנד רק כדי שיודו להם?". ובאותו ההקשר: "עכשיו כשהודינו לכל מי שגר בניו-זילנד, אני רוצה להודות לכל מי שגר בלונג איילנד".

בנוגע לסרט "מוצאים את נמו", שזכה באותה שנה בפרס סרט האנימציה, אמר קריסטל: "הבשורות הטובות הן שמצאו את נמו. הבשורות הרעות הן שמצאו אותו בתוך אחד המאפים של וולפגנג פק" (שף אמריקאי ידוע - מ.ז). קריסטל לא היסס לשלוח את חיציו גם אל מחוץ לגבולות התעשייה, אל עבר הנשיא המכהן, כשאמר: "למרות מה שאומרים, הפרסים שלנו הם הסוד השמור ביותר באמריקה, עם יוצא דופן אפשרי של מה עשה ג'ורג' וו. בוש בשנות השבעים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by