בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המועמדים השנה  

המועמדים השנה

 
 
מיכל זמרני

סקירה נרחבת של המתמודדים באוסקר 2006 בקטגוריות השונות, כולל סיכוייהם ומועמדויות עבר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם זכייה באוסקר היא ההישג המקצועי המרשים ביותר שיכול איש קולנוע לזקוף לעצמו, אזי שגם מועמדות היא כבוד בפני עצמו. השנה ניתן לראות מספר קטן יחסית של סרטים המתפרסים על פני קטגוריות רבות. בגדול, שישה-שבעה סרטים משתלטים על רוב הקטגוריות המרכזיות. להלן פירוט המועמדים, כולל זכיות ומועמדויות קודמות, הן באוסקר והן בטקסי פרסים אחרים. האם הנוכחות בסרטים אחרים תורמת בצורה כלשהי למועמדים? או שמא חברי האקדמיה יחפשו לפצות דווקא את המועמדים הפחות מתוגמלים? את זה נדע רק בבוקר ה- 6 במרץ.
 

הסרט הטוב ביותר

מאט דילון וטנדי ניוטון (מתוך הסרט "התרסקות")
 מאט דילון וטנדי ניוטון (מתוך הסרט "התרסקות")   
מבין חמשת המתמודדים על הפרס היוקרתי ביותר שיכולה האקדמיה לנפק, עושה רושם שהקרב הצמוד ביותר יהיה בין שניים: "הר ברוקבק" ו"התרסקות". "הר ברוקבק", סרטו של הבמאי הקוריאני אנג לי המגולל סיפור אהבה בין שני בוקרים, זכה לשבחים מקיר לקיר הן מטעם מבקרי הקולנוע והן מטעם איגודי הפרסים השונים. עד עתה גרף הסרט מספר פרסים רציניים מאוד בתעשייה, ובהם פרס הסרט הטוב ביותר מטעם האקדמיה הבריטית לקולנוע (BAFTA) ופרס גלובוס הזהב לדרמה הטובה ביותר.

"התרסקות", סרטו של הבמאי פול האגיס התוחם במסגרת של 24 שעות סיפורים שונים העוסקים במתיחות בין-גזעית בלוס אנג'לס, זכה בשני פרסים חשובים לא פחות: פרס הרכב השחקנים הטוב ביותר, המכובד ביותר שמחלקת גילדת שחקני המסך, ופרס התסריט הטוב ביותר מטעם גילדת התסריטאים של אמריקה הנחשב למנבא הרציני ביותר של פרס האוסקר, מכיוון שחלק גדול מחבריו הם חברי האקדמיה.

טוען נוסף לכתר הוא "קפוטה", סרטו דל התקציב של הבמאי בנט מילר, שזכה לשבחים בעיקר בזכות עבודת המשחק יוצאת הדופן של פיליפ סימור הופמן, שעוד יוזכר בהמשך, ולקח את פרס הסרט הטוב ביותר מטעם איגוד המבקרים של אמריקה.

"לילה טוב ובהצלחה", סרטו של ג'ורג' קלוני המספר על המאבק בין העיתונאי אד מורו לסנאטור מק'ארתי בתקופת צייד המכשפות של הקומוניזם, נמצא גם הוא במועמדים עם היסטוריה של התמודדות על פרס ה- BAFTA וגלובוס הזהב, זכייה במספר פרסים בפסטיבל ונציה וציון מיוחד מטעם הקרן לסרטים העוסקים בזכויות אדם.

את החמישייה הפותחת סוגר סרטו של סטיבן ספילברג "מינכן", המגולל את סיפורם של חברי המוסד שנשלחו לאתר ולחסל את מתכנני ומבצעי טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן והיה מועמד לפרסים שונים בעיקר על עבודת הבימוי והתסריט שלו.
 

השחקן הטוב ביותר

פיליפ סימור-הופמן (צילום: רויטרס)
 פיליפ סימור-הופמן (צילום: רויטרס)   
המועמד המוביל בקטגוריה זו הוא ללא ספק פיליפ סימור-הופמן, המגלם את הסופר ההומו ובעל האישיות הססגונית טרומן קפוטה, מחבר הספר רב המכר 'בדם קר', בסרט הקרוי על שמו. סימור-הופמן כבר גרף על תפקידו כמעט כל פרס אפשרי בתעשייה, ובהם פרסי BAFTA, גלובוס הזהב בדרמה, איגוד המבקרים של אמריקה וגילדת שחקני המסך.

מתמודד נוסף וראוי מאוד, המגלם גם הוא הומו, הוא האוסטרלי הית' לדג'ר, המגלם את הבוקר הנאבק בזהותו המינית אניס דל-מאר בדרמה "הר ברוקבק". לדג'ר היה מועמד על תפקידו בסרט זה לפרסים רבים, בהם פרס BAFTA, פרס גילדת שחקני המסך של אמריקה ופרס גלובוס הזהב, אך לא זכה בדבר. ייתכן שטקס האוסקר הנוכחי יכפר על העוול הזה. גם המתמודד דייויד סטראטאירן, המגלם את העיתונאי אד מורו ב"לילה טוב ובהצלחה" היה מועמד לכל הפרסים הנ"ל, ובנוסף קטף את פרס המשחק בפסטיבל ונציה.

ג'ואקים פיניקס, שנכנס לנעליו הגדולות של הזמר ג'וני קאש בסרט "הולך בדרכי", הוא מועמד מרשים נוסף הטוען לתואר השחקן הטוב ביותר. פיניקס היה מועמד בעבר לאוסקר פעם אחת על תפקידו ב"גלדיאטור", וכמו סימור-הופמן זכה גם הוא בפרס גלובוס הזהב לשחקן הטוב ביותר, כשהוא גורף את הפרס בקטגוריה קומדיה או סרט מוסיקלי. בנוסף, הוא קיבל מעומדות לפרס BAFTA ולפרס גילדת שחקני המסך.

את רשימת המועמדים לפרס השחקן הטוב ביותר סוגר השחקן השחור טרנס הווארד, המועמד על תפקידו בסרט "Hustle & Flow" כדי.ג'יי בשנות השלושים לחייו המנסה לפלס את דרכו בעולם ההיפ-הופ. גם הווארד היה מועמד על תפקידו לפרס גלובוס הזהב, בנוסף למועמדות משותפת עם חבריו לקאסט לפרס הרכב השחקנים הטוב ביותר של השנה מטעם גילדת שחקני המסך של אמריקה.
 
 

השחקנית הטובה ביותר

ריס ווית'רספון (צילום: רויטרס)
 ריס ווית'רספון (צילום: רויטרס)   
המועמדת הכמעט וודאית לזכייה השנה בתואר השחקנית הטובה ביותר היא ריס ווית'רספון. ווית'רספון, אותה התרגלנו לראות עד עתה בקומדיות קלילות דוגמת "לא רק בלונדינית", בעטה את עצמה השנה מהדימוי הקליל הזה עם עבודת המשחק המצוינת והרגישה שלה בסרט "הולך בדרכי", כזמרת ג'ון קרטר. היא זכתה על תפקידה זה בפרסים מקיר לקיר ובהם פרס ה- BAFTA, פרס גלובוס הזהב בקומדיה או סרט מוסיקלי, פרס איגוד המבקרים של אמריקה ופרס גילדת שחקני המסך.

את הפייט הטוב ביותר לווית'רספון נותנת הזוכה השנייה בפרס גלובוס הזהב, פליסיטי הופמן, על תפקידה בדרמה "טרנסאמריקה". הופמן, המוכרת בעיקר מהסדרה "עקרות בית נואשות", מרשימה בכניסתה לנעליה של הטרנס-סקסואל ברי אוסבורן, לשעבר סטנלי, הנמצאת שלב אחד לפני הניתוח שיהפוך אותה סופית לאישה ומגלה משיחת טלפון מקרית כי כתוצאה מרומן רחוק ונשכח נולד לה בן, שעתה הסתבך בפלילים ועליה לנסוע לניו יורק כדי לנסות לסייע לו. הופמן הייתה מועמדת על תפקידה לפרס גילדת שחקני המסך.

שתי זוכות אוסקר וותיקות מתחרות השנה גם הן על פרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר. השחקנית ג'ודי דנץ', שלקחה בעבר את הפרס על תפקיד המשנה ב"שייקספיר מאוהב" והייתה מועמדת אליו שלוש פעמים נוספות, מועמדת השנה על תפקידה כאלמנה עשירה ומלאת חיים הקונה תיאטרון הפועל בימי מלחמת העולם השנייה בסרט "גברת הנדרסון גאה להציג".

השחקנית הדרום-אפריקאית היפהפייה שרליז ת'רון, שלקחה בעבר את הפרס על תפקידה ב"מונסטר", גם היא במועמדות, על משחקה בסרט "ארץ קרה" כאם חד הורית הסובלת מהטרדות מיניות במכרות הברזל בהן היא עובדת ומובילה את נשות המפעל לתביעה הייצוגית הראשונה בארצות הברית נגד הטרדה מינית.

דנץ' ות'רון היו מועמדות שתיהן על תפקידיהם הללו לפרסי ה- BAFTA, גלובוס הזהב וגילדת שחקני המסך של אמריקה. השחקנית הבריטית קיירה נייטלי סוגרת את הרשימה עם כניסתה לנעליה של העלמה ליזי בנט בעיבוד הקולנועי המחודש לקלאסיקה של ג'יין אוסטין - "גאווה ודעה קדומה", תפקיד שזיכה אותה גם במועמדות לפרס גלובוס הזהב.
 

שחקן המשנה הטוב ביותר

ג'ורג' קלוני (צילום: רויטרס)
 ג'ורג' קלוני (צילום: רויטרס)   
בקטגוריה זו אין השנה מועמדים בטוחים. סיכויים טובים יש לשחקן ג'ק גילנהול, המגלם ב"הר ברוקבק" את הבוקר ג'ייק טוויסט, שזכה בפרס שחקן המשנה מטעם איגוד המבקרים של אמריקה, כמו גם בפרס BAFTA.

מתחרה רציני שלו הוא השחקן מאט דילון, שהיה מועמד על עבודתו ב"התרסקות" לפרס BAFTA, גלובוס הזהב ופרס גילדת שחקני המסך של אמריקה באופן פרטני. מאותה גילדה זכה דילון יחד עם שאר שחקני הסרט, בתואר הרכב השחקנים הטוב ביותר של השנה.

השחקן פול ג'יאמטי, המשחק את המאמן ג'ו גולד בביוגרפיית האיגרוף "סינדרלה מן", מועמד השנה גם הוא כשבכיסו חיזוק בדמות פרס שחקן המשנה הטוב ביותר מטעם גילדת שחקני המסך של אמריקה.

וויליאם הארט, שברזומה שלו שלוש מועמדויות קודמות לאוסקר וזכייה אחת על "נשיקת אשת העכביש", רושם השנה מועמדות נוספת על תפקידו בסרטו של דיוויד קרוננברג "היסטוריה של אלימות".

ג'ורג' קלוני, שעשה דרך ארוכה מאז ימיו כדוקטור דאג רוס בסדרה אי.אר, סוגר את רשימת המועמדים על תפקידו כסוכן הסי.אי.איי בוב ברנס בדרמת המתח "סוריאנה". קלוני זכה על תפקידו בסרט בפרס שחקן המשנה בגלובוס הזהב והיה מועמד לפרס ה- BAFTA ולפרס גילדת שחקני המסך. בנוסף, קלוני מועמד השנה לפרס הבמאי על עבודתו בסרט "'לילה טוב ובהצלחה".
 

שחקנית המשנה הטובה ביותר

 
כמו בן זוגה לחיים הית' לדג'ר, גם השחקנית מישל ויליאמס נחלה אכזבה עד כה, כשהייתה מועמדת על תפקיד המשנה שלה בסרט "הר ברוקבק" לפרסי BAFTA, גלובוס הזהב ופרס גילדת שחקני המסך של אמריקה, אך לא זכתה בדבר. ייתכן שטקס האוסקר הנוכחי ישנה זאת.

המתמודדת החזקה ביותר מול ויליאמס היא הבריטית רייצ'ל ווייז, על תפקידה בסרט "הגנן המסור", עליו הייתה מועמדת ל- BAFTA וגרפה את פרס גילדת שחקני המסך של אמריקה, פרס הקולנוע הבריטי העצמאי ופרס גלובוס הזהב.

השחקנית פרנסס מקדורמנד, שהייתה מועמדת לאוסקר שלוש פעמים בעבר ולקחה את הפסלון הביתה פעם אחת בגין תפקידה הראשי ב"פראגו", מועמדת השנה לפרס שחקנית המשנה כחלוצת הנשים העובדות בכרייה ב"ארץ קרה". כמו עמיתתה לסרט שרליז ת'רון, גם היא הייתה מועמדת על תפקידה בסרט זה לפרסי ה- BAFTA, גלובוס הזהב וגילדת שחקני המסך של אמריקה.

עוד מועמדת המכירה את נבכי האקדמיה היא השחקנית קתרין קיניר, שבכיסה מועמדות קודמת לאוסקר על תפקיד המשנה ב"להיות ג'ון מלקוביץ". קיניר מועמדת על תפקידה בסרט "קפוטה" כסופרת נל לי הרפר והייתה מועמדת על תפקיד זה לפרס גילדת שחקני המסך של אמריקה ולפרס BAFTA.

את רשימת המועמדות בקטגוריה זאת סוגרת השחקנית אמי אדאמס, המועמדת לפרס על תפקידה בסרט "Junebug", עליו הייתה מועמדת גם מטעם גילדת שחקני המסך של אמריקה וזכתה בפרס איגוד המבקרים של אמריקה ופרס בפסטיבל סאנדאנס.
 

הבמאי הטוב ביותר

ג'ייק ג'ילנהול והית לדג'ר מ"הר ברוקבק" (צילום: רויטרס)
 ג'ייק ג'ילנהול והית לדג'ר מ"הר ברוקבק" (צילום: רויטרס)   
מבין חמשת הבמאים המתמודדים השנה על פרס האוסקר, המועמד עטור הפרסים והשבחים ביותר הוא במאי "הר ברוקבק", הקוריאני אנג לי. על עבודתו בסרט זה גרף לי את פרס איגוד הבמאים של אמריקה, פרס גלובוס הזהב, פרס איגוד המבקרים של אמריקה ופרס אריה הזהב בפסטיבל ונציה. לי כבר היה מועמד לאוסקר פעם אחת בעבר על סרטו "נמר דרקון".

מול אנג לי מתמודדים בנט מילר במאי "קפוטה", פול האגיס במאי "התרסקות", וכאמור - ג'ורג' קלוני, על הסרט השני בבימויו "לילה טוב ובהצלחה". כל השלושה היו מועמדים על עבודת הבימוי שלהם לפרסי BAFTA וגילדת הבמאים של אמריקה. קלוני היה מועמד גם לפרס גלובוס הזהב ולפרס אריה הזהב בפסטיבל ונציה. גם הבמאי סטיבן ספילברג, זוכה פרס האוסקר על "להציל את טוראי ראיין" ו"רשימת שינדלר", מתמודד השנה על סרטו "מינכן". ספילברג היה מועמד על עבודתו לפרס גילדת הבמאים של אמריקה ולפרס גלובוס הזהב.
 

התסריט המקורי הטוב ביותר

המועמדים המובילים בקטגוריה זו הם תסריטאי הסרט "התרסקות", פול האגיס ורוברט מורסקו, שזכו עבור עבודתם בפרס התסריט המקורי של גילדת התסריטאים של אמריקה הנחשב למנבא מוצלח למדי לזכייה באוסקר. בנוסף, זכה התסריט גם בפרס ה- BAFTA לתסריט מקורי והיה מועמד גם לפרס גלובוס הזהב.

מועמדים נוספים לפרס הם ג'ורג' קלוני וגרנט הסלוב על "לילה טוב ובהצלחה", שהיה מועמד גם לפרס ה- BAFTA, פרס גלובוס הזהב ופרס איגוד התסריטאים של אמריקה. גם סטפן גאגן, תסריטאי "סוריאנה"', מועמד השנה לאוסקר ורשם לעצמו מועמדות גם לפרס איגוד התסריטאים של אמריקה.

הבמאי-תסריטאי הוותיק וודי אלן רושם לעצמו מועמדות אחת בלבד השנה על התסריט המקורי לסרטו "נקודת מפגש", שצולם בלונדון וזכה לשבחי הביקורת. התסריט היה מועמד גם לפרס גלובוס הזהב בעוד הסרט עצמו זכה בפרס הגויה והיה מועמד לפרס הסזאר.

עוד במאי-תסריטאי שמועמד לפרס התסריט המקורי הוא נוח באומבך, על סיפורה של משפחה מתפרקת ב"חיים בין השורות", שהיה מועמד לפרס מטעם איגוד התסריטאים של אמריקה וזכה בפרס התסריט של איגוד המבקרים של אמריקה ופרס התסריט בפסטיבל סאנדאנס.
 

התסריט המעובד הטוב ביותר

התסריטאים לארי מק'מארתי ודיאנה אוסנה הם המועמדים המובילים לפרס התסריט המעובד על התסריט שתפרו מסיפורה הקצר של אנני פרולקס, שהפך לסרט "הר ברוקבק". התסריט זכה בפרס BAFTA לתסריט מעובד, פרס גלובוס הזהב והפרס החשוב ביותר שיכול לזכות בו תסריט - פרס גילדת התסריטאים של אמריקה.

עוד במועמדים ג'פרי קיין, תסריטאי "הגנן המסור" המבוסס על רומן מאת ג'ון לה-קארה, וג'וז אולסון, תסריטאי "היסטוריה של אלימות" המבוסס על רומן מאת ג'ון ווגנר ווינס לוק. שניהם היו מועמדים על עבודתם לפרס ה- BAFTA ולפרס גילדת התסריטאים של אמריקה. קיין היה מועמד גם לפרס הקולנוע הבריטי העצמאי.

עוד אחד שהיה מועמד לפרס גילדת התסריטאים של אמריקה הוא תסריטאי "קפוטה", דן פוטרמן, ששאב את חומריו מספרו של ג'ראלד קלארק. את החמישייה סוגרים טוני קושניר ואריק רות', המועמדים על עבודת התסריט שלהם ב"מינכן", שזיכתה אותם גם במועמדות לפרס גלובוס הזהב. השניים שאבו את החומרים שלהם מספר מאת ברנש בשם ג'ורג' ג'ונס הנקרא "הסיפור האמיתי של חוליות החיסול הישראלי". נחמד לדעת שכך או אחרת, אנחנו על המפה.
 

סרט האנימציה הטוב ביותר

על שלושה מועמדים העולם עומד: על "חתונת רפאים" של טים ברטון, על "הטירה הנעה" היפני, ועל "וואלאס וגרומיט והארנב הקטלני".
 

הסרט הזר הטוב ביותר

מתוך הסרט "גן עדן עכשיו"
 מתוך הסרט "גן עדן עכשיו"    
אנחנו יכולים לזקוף את הראש בגאווה עד מחר. "גן עדן עכשיו" עם מפיק ישראלי או בלעדיו, רשום כסרט פלסטיני והוא נחשב למועמד המוביל לזכייה באוסקר, כשבכיסו כבר רשומות זכיות בפרס הסרט הזר בגלובוס הזהב, פסטיבל הקולנוע האירופי ופסטיבל ונציה.

עוד מועמדים הסרטים "חג שמח" הצרפתי - שהיה מועמד לפרס הסזאר ולגלובוס הזהב, "La Bestia nel cuore" האיטלקי - זוכה פרס הסרט הטוב בפסטיבל ונציה, "צוצי" הדרום אפריקאי - זוכה פרס בחירת הקהל בטורנטו ומועמד לפרס הסרט הזר ב- BAFTA ובגלובוס הזהב והסרט הגרמני "Sophie Scholl - Die letzten Tage" שהיה מועמד לפרס דב הזהב בפסטיבל ברלין ולפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע האירופי.

לחזרה לפרויקט ולבחירת המועמדים, לחץ כאן >>
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by