בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
על קו הזינוק: איה כורם 

על קו הזינוק: איה כורם

 
 
אמיר עמרמי

הזמרת היפהפייה הופתעה מכניסת הסינגל שלה "קיץ" לפלייליסט של גלגל"צ, ובינתיים אדישה לדבר ההצטרפות לברנז'ה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלי היסוס בבת אחת. איה כורם (צילום: עדי אורני)
 בלי היסוס בבת אחת. איה כורם (צילום: עדי אורני)   
החורף דופק על החלון ודני רופ מתקשה להסביר את האובך הנוראי שנחת עלינו בסוף השבוע האחרון. טיפות מזדמנות של גשם מרמזות על מזג האוויר הסגרירי, אך בשבועות האחרונים אנחנו מתבשרים במשבים מוסיקליים של קיץ שמגיעים אלינו מתחנות הרדיו ונושאים איתם את קולה המרענן של איה כורם.

אם יצא לכם לפתוח את הרדיו בתקופה האחרונה, בעיקר על גלגל"צ, בוודאי נתקלתם לא אחת במילות השיר החדש של כורם או מצאתם את עצמכם מפזמים במכונית: "והוא יבוא אליי כמו קיץ, בלי היסוס בבת אחת, ויהיה לי חם".

בעידן בו תכניות זמר טלוויזיוניות מספקות כוכבים שכותרת המשנה שלהם נושאת את הסלוגן "לפעמים חלומות מתגשמים", מגיחה לאור הזרקורים זמרת אנונימית שאט אט מסתמנת כהבטחה הבאה של המוסיקה הישראלית. במילים אחרות, אם תרצו, איה כורם מצליחה להפוך את הסלוגן המסחרי של תכניות הריאליטי למציאות.
 

נא להכיר

 
כורם (26) נולדה בנצרת עילית וגדלה שם עד גיוסה לשורות ביטחון המדינה. למרות הקו האמנותי שלה, בחיים היא לא ניסתה להתקבל ללהקה צבאית ושירתה כמדריכת שריון "לא יותר מדי קרבית כמו שזה נשמע" היא מספרת, "אבל היה בזה המון גריז ושמן".

למה לא ניסית להתקבל ללהקה צבאית?
"אני חושבת שזה נובע מהעובדה שאף פעם לא הסתכלתי על עצמי בתור זמרת".

חרף המשפט האחרון של כורם, הסתכלות זריזה במראה תגלה לה שכיום היא יכולה להסתכל על עצמה כזמרת לכל דבר. הצעד הדומיננטי בחייה לכיוון קריירה מוסיקלית היה מיד לאחר שירותה הצבאי, עת הלכה ללמוד בבית הספר רימון. "בדיוק כשכל החברים מהצבא נסעו לחו"ל אני הלכתי ללמוד מוסיקה. הייתי שם במשך שלוש שנים, אבל לא יצאתי משם עם תעודה מלאה. הדבר הכי חשוב שקרה לי בלימודים הוא לפגוש את החברים הכי טובים שלי, שאני מאמינה שבלעדיהם לא הייתי מגיעה למצב של הוצאת תקליט".

החברים של איה (ותודו שזה אחלה שם לסרט הבא של אסי דיין) או "הפרלמנט", כפי שהם מכנים את עצמם, הם שישה יוצרים צעירים הכוללים את איתי פרל, אריק ברמן, יעל נחשון, יונתן גוטפלד, אוהד לוי ומושא כתבתנו, איה כורם. הם משתדלים להיפגש בין פעם לפעמיים בשבועיים ומרימים סדנת כתיבה בה כל אחד מציג שירים חדשים שכתב. מדי פעם הם גם מעלים הופעות ביחד.

בדרך כלל יש חיכוכים בין יוצרים, קנאה, משחקי אגו וכו'. איך זה מתנהל אצלכם?
"אני יודעת לומר לך שאצלנו זה ממש יוצא דופן. כל החבר'ה האלה הם יוצרים בזכות עצמם, ומערכת היחסים בינינו היא לא שכל אחד מביא שיר ואומר 'היי, בוא תשמעו איזה שיר מגניב כתבתי', אלא זה משהו הרבה יותר עמוק מזה".

נשים לרגע את החברים בצד ונצביע על חיבור נוסף מבית היוצר של רימון שהשפיע על הקריירה המוסיקלית של כורם, והוא החיבור שלה עם מירי מסיקה. כורם כתבה למסיקה את השיר "את אף פעם" שהופיע באלבום הבכורה המצליח שלה. הקו המחבר בין שתיהן היה המוסיקאי יהודה עדר, שבין היתר משמש ברימון כמנהל המגמה להלחנת שירים.

"הייתי בסוף השנה הראשונה שלי ברימון, ויהודה היה מורה שלי" מחדדת כורם את השתלשלות האירועים, "הוא גם היה זה שכביכול גילה את מירי, וביקש ממני להיפגש איתה כדי שאני אתן לה חומרים. זה היה לפני יותר משלוש שנים. נפגשתי איתה והייתה בינינו כימיה והקשר נשאר מאז".
 

מבזק חדשות: אמני ישראל פוקדים את הבנקים

לא מרגישה שונה. כורם (צילום: עדי אורני)
 לא מרגישה שונה. כורם (צילום: עדי אורני)   
אחד הפלוסים הנוספים מהכתיבה למירי מסיקה הוא החיבור שלה עם אורי זך, בעלה של מירי, מפיק מוסיקלי, שהפיק את אלבום הבכורה של אשתו ואת אלבום הבכורה של כורם.

מהשיחה איתך עולה תחושה שאת מאוד מכוונת לתחום היצירה ופחות לתחום הביצוע. מתי עלה אצלך הרצון לעשות אלבום משלך? זה משהו שתמיד היה שם, או שזה פשוט התגבש עם הזמן?
"תמיד הייתה לי מחשבה להוציא תקליט, וכל מי שכותב שירים אוהב לשיר את השירים שלו. אני מודה שאני גם מאוד אוהבת לכתוב, אבל הדחיפה הגדולה הגיעה מאורי. אחרי שעבדתי על האלבום של מירי נהיה לנו קשר מאוד חברי והוא אמר לי 'טוב, עכשיו עושים לך תקליט'".

עכשיו, אחרי שהסינגל הראשון התקבל בברכה באזני הציבור, איך זה להיות מחוזרת על ידי התקשורת וכל המי ומי?
"אני לא ממש מעכלת את הדברים וזה עוד לא מרגיש לי שונה. כשאני כן יושבת ומעכלת, אני זוכרת טוב שזה יכול להיות זמני מאוד. זה מאוד משמח אותי אבל אני גם זוכרת לא להתלהב יותר מדי".

מזהים אותך ברחוב?
"את הפרצוף שלי עוד לא מכירים, אבל קרה לי ששמעו את השם שלי בבנק פעם אחת וזיהו את השם מהרדיו".

תעצרי את הכל - יש כאן סקופ: אמני ישראל נכנסים היום לבנקים. הכצעקתה?
"כן, אבל זה לא בשביל דברים טובים, זה בשביל להתחנן על נפשי" צוחקת כורם לרגע ומבהירה שרק נכנסה כדי לקחת פנקס צ'קים, "אבל זה היה מוזר ומעניין שזיהו את השם שלי".
 
 

גלגלגלגל"צ

קשה, כאמור, לא לזהות את השם של איה כורם, היות והשיר שלה "קיץ" מתנגן פעמים רבות בתחנות הרדיו ברחבי המדינה כשהתחנה המרכזית, רבת הוויכוחים האמנותיים והמשפיעה ביותר היא גלגל"צ.

איך זה להיות בגלגל"צ? יש כאלה שמספרים שזה עולם שכולו טוב שכל מי שמגיע אליו יודע אושר אמיתי מהו.
"אני יכולה לומר לך שלא היה לי מושג מה גודל העניין, עד שהשיר שלי נכנס לתחנה. אני מקשיבה הרבה ל- FM88, רשת ג' וגם לגלגל"צ, אבל לא בצורה בלעדית. לא הייתה לי שום דרך לצפות עד כמה שזאת תחנת הרדיו של המדינה. רק אחרי שהשיר שלי נכנס לפלייליסט התחלתי לקבל טלפונים מכל האנשים שכבר שנים לא שמעתי מהם".

מישהו ניסה לתפוס טרמפ?
"עוד לא הגעתי לשלב הזה ואני גם מקווה שאני גם לא אגיע. הכל היה ברמת 'מה העניינים' 'והאם את זוכרת אותי' וכו'".

תרשי לי לציין לרגע את תמיר חיטמן (אח של אוהד) ואותך, ששניכם עובדים ביחד עם אורי זך ושניכם יוצאים בלייבל "עננה", בדיוק כמו מירי מסיקה. האם זאת נוסחא סודית שאף אחד עוד לא עלה עליה?
"החיבור שלי עם אורי הוא מאוד טבעי עבורי, ובשביל תמיר זה מה שיש ביניהם. אני חושבת שב'עננה' יש מי שמוכן לתת צ'אנס לדברים חדשים ויש מי שישקיע את הכסף. גם אני וגם המנהל שלי (יניב דוידסון - א.ע) לא האמנו שהסינגל הראשון ייכנס לגלגל"צ, ובכל זאת הם לוקחים סיכון ומשקיעים בך. למען האמת, אני גם לא בטוחה שבחברת תקליטים אחרת היו רוצים אותי. אני גם לא כתבתי את השיר כדי שיהיה להיט. השיר היה קודם".

אבל בואי ניקח את מירי מסיקה כדוגמא. מירי היא זמרת שמכוונת לכיוון המיינסטרים עם דגש חזק על ביצוע. את בנויה מחומרים שונים, לא?
"אני מבחינתי רוצה לכתוב שירים. אני לא חושבת שאני זמרת מטורפת ושיש לי קול שאף אחד לא שמע עדיין. אני רוצה שיתרגשו מהשירים שלי. למירי יש יכולות מדהימות לקחת כל שיר ולהפוך אותו לשלה. זה שונה ואני מסכימה. בקשר לכיוון שציינת על המיינסטרים, אני לא יודעת מה לומר לך. ממש לא ציפיתי שזה ייכנס לפלייליסט ואני לא יודעת לאיפה הכל יגיע".

עשיתם אקט יח"צני מיוחד כדי שזה ייכנס?
"פשוט שלחנו את הסינגל והשמיעו אותו בתחנות אחרות, ואחרי שבוע שמענו שזה נכנס לגלגל"צ".

לא חשבת לשים את זה בתיבת הדואר של העורכים המוסיקליים, בצירוף מכתב ברכה?
"אני לא חושבת שהדברים האלו עובדים עם גלגל"צ. אני מסתובבת עם הרבה מוסיקאים ושומעת על איך שהם מנסים להכניס סינגלים לרשימות ההשמעה, אבל אני מאמינה שאו שהעורכים רוצים או שהם לא רוצים. אני לא חושבת שזה עובד אחרת. אם יש לך יח"צן טוב אז הם ישמעו את השיר שלך ואז יחליטו".

חיי היצירה של כורם אינם מסתכמים רק בכתיבת שירים, ולאחרונה היא גם כתבה פסקול לסדרת הילדים "המערכת" שמשודרת בלווין. "זה קרה פעם אחת" היא מספרת בגיל, "ואני אשמח לעשות את זה שוב פעם".

את מוכנה נפשית לעובדה שיתחילו לכתוב עלייך במדורי הרכילות ותהיי חלק מהברנז'ה? יכול להיות שיהיה לך פחות זמן לכתוב פסקולים לסדרות ותצטרכי להתמסר לקריירת הסולו שלך כדי להצליח, לא?
"אני לא יכולה לומר שאני מוכנה כי אין לי שמץ של מושג מה מצפה לי. אני לא יודעת איך אני אגיב על דברים שעוד לא קרו. אבל חשוב לי לכתוב שירים וזה מה שאני אוהבת. לשיר את השירים האלה ושישמעו אותי. לא מגניב אותי להיות מפורסמת. מגניב אותי שאנשים ישמעו את השירים שלי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by