בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
והאוסקר הולך ל... 

והאוסקר הולך ל...

 
 
טל היינריך

אנחנו הצענו, אתם בחרתם - מי שבה את לב הקהל ומגיע לו האוסקר של כל הזמנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאחר שהצגנו לכם את רשימת המועמדים לאוסקר השנה ולפרסי הראזי, הבאנו לפניכם את ציטוטי האוסקר המובחרים מכל 78 שנותיו ונגענו בקשר הישראלי לטקס הנוצץ, העברנו את המיקרופון לידיים שלכם. אתם, הגולשים, בחרתם למי מגיע האוסקר של האוסקרים - הפסלון המוזהב של כל הזמנים. בפרויקט האוסקר של נענע סקרנו את החמישייה המובילה בכל קטגוריה: הסרט הטוב ביותר, השחקן, השחקנית, הבמאי התסריט וכו', וכעת הגיע הזמן להעניק את הפרסים לכוכבים להם הצבעתם בסקרים. כולם מוזמנים ללגום מהקוקטייל, לנשנש את הקוויאר, לחצות בדילוגים את השטיח האדום ולתפוס מקומות באולם. בעוד מספר שניות תתחיל ההכרזה:
 

הסרט הטוב ביותר

 
"הסנדק" הפתיע כשגבר על "שר הטבעות" הפופולרי עם 35% מהקולות לזכותו, לעומת 32% לחלק השלישי בטרילוגיה.

שנת הזכייה: 1973
הבמאי: פרנסיס פורד קופולה

הסיפור: תיאור עלייתו של מייקל קורלאונה, צעיר בניה של משפחת קורלאונה, ההופך מבחור אידיאליסט למנהיג עריץ וצמא דם הממשיך את דרכו של אביו. קופולה מביים דרמה סוחפת וכובשת בעלת ממדים אפיים.

למה הוא כאן: פרנסיס פורד קופולה מעניק נופך אופראי טראגי לסיפורו של אדם המנסה לברוח מגורלו, תוך התמקדות באחד המיתוסים המכוננים של החברה האמריקאית, משפחות הפשע המאורגן, וניצול אולטימטיבי של מיטב הכשרונות בני זמנו – אל פצ'ינו ומרלון ברנדו במשחק, גורדון וויליס בצילום והמוסיקה של נינו רוטה.

יתר המועמדים בקטגוריה
 

השחקן הטוב ביותר

 
אנתוני הופקינס ("שתיקת הכבשים") עקף את ג'ק ניקולסון לאחר מאבק צמוד, גם כן בהפרש של 3%, 35% לעומת 32%.

שנת הזכייה: 1992
הבמאי: ג'ונתן דמי

למה הוא כאן: אנתוני הופקינס מופיע ב-16 מתוך 118 הדקות של שתיקת הכבשים ועדיין הסצינות הזכורות ביותר בסרט הן אלה בו הוא היה מעורב. נראה שלא נסתכן במיוחד אם נטען שמדובר ברוצח הפסיכופת האהוב ביותר בתולדות האוסקר.

סצינה בלתי נשכחת: לקטר מספר לקלאריס על ארוחה מיוחדת אחת שכללה בקבוק קיאנטי וכבד אדם.

יתר המועמדים בקטגוריה
 
 

השחקנית הטובה ביותר

 
ג'ודי פוסטר ("שתיקת הכבשים") הותירה באבק את מתחרותיה עם 52% מהקולות.

שנת הזכייה: 1992
הבמאי: ג'ונתן דמי

למה היא כאן: אין שחקנים רבים שהיו מצליחים לעמוד בכבוד בסצינה משותפת עם חניבעל לקטר. לג'ודי פוסטר יש כמה וכמה כאלה בשתיקת הכבשים והיא מצליחה לא רק להתחמק מהצל הגדול של השחקן שמולה אלא גם לחצוב פינה משלה בזיכרון הצופים. פוסטר בנתה דמות מורכבת ובשקט העצור שלה הצליחה לעתים אף להעפיל על הטירוף המתפרע של אנתוני הופקינס.

מניין אוסקרים: ילדת הפלא ג'ודי פוסטר זכתה במועמדות ראשונה לאוסקר על נהג מונית כשהייתה בת 14. באוסקר הראשון שלה זכתה ב-1988 על הנאשמים, את האוסקר השני אספה על שתיקת הכבשים.

יתר המועמדים בקטגוריה
 

הבמאי הטוב ביותר

 
סטיבן ספילברג ("להציל את טוראי ראיין") עם ניצחון מרשים של 53%.

שנת הזכייה: 1999

למה הוא כאן: האקדמייה לקולנוע תגמלה את סטיבן שפילברג על שני סרטים "רציניים" שעשה, שניהם מתרחשים בימי מלחמת העולם השנייה. בלהציל את טוראי ראיין נשלחת קבוצת חיילים אמריקנים לחלץ חייל ששלושת אחיו נהרגו בקרבות. הסרט מתפקד כאפוס ארוך, איטי ומחושב שלא מייצר גיבורים אלא מציג את המלחמה כמאבק הישרדותי חסר תוחלת.

סצינה בלתי נשכחת: סצינת הפתיחה של להציל את טוראי ראיין נראית ומתפקדת כצילומים אותנטיים משדות הלחימה. המצלמה מציגה את נקודת ראותו של החייל הבודד המוקף באש, עשן, דם ורעש מכונות יריה, ללא מטרה או סוף הנראים לעין.

יתר המועמדים בקטגוריה
 

התסריט הטוב ביותר

 
תסריט "ספרות זולה" עם ניצחון מוחץ של 67% מהקולות.

שנת הזכייה: 1995
התסריטאים: קוונטין טרנטינו ורוג'ר אייוורי
הבמאי: קוונטין טרנטינו

הסיפור: ארבעה קווי עלילה משתלבים לתיאור 48 שעות בחייהם של קבוצת גנגסטרים בלוס אנג'לס. במהלך הסרט מצטלבות דרכיהם של צמד רוצחים שכירים, זוג שודדים זוטרים, מתאגרף כושל, בוס מאפיונר ורעייתו הצעירה ושלל דמויות משניות וצבעוניות נוספות.

למה הוא כאן: ספרות זולה הוא סרט תזזיתי המגלם את רוח שנות ה-90. האוסקר מגיע לו על הדיאלוגים השנונים והבלתי נשכחים, על הסיטואציות המופרעות שמשלבות רגעים אלימים עם הומור דקדנטי, על שבירת המבנה הנרטיבי והכרונולוגי ועל אחד היישומים הראשונים המוצלחים באמת של עקרונות הפוסטמודרניזם.

ציטוט מפתח: ככל הנראה יחזקאל כ"ה, י"ז - "ועשיתי בם נקמות גדולות, בתוכחות חימה; וידעו, כי אני יהוה, בתתי את נקמתי בם".

יתר המועמדים בקטגוריה
 

שחקן המשנה הטוב ביותר

 
קווין ספייסי ("החשוד המיידי") גרף 41% מהצבעותיכם.

שנת הזכייה: 1996
הבמאי: בריאן סינגר

למה הוא כאן: ורבל קינט, פושע קטן, איטי ונכה משחזר עבור המשטרה את האירועים שקדמו לפיצוץ במספנות. הסיפור מורכב ורחב יריעה וקינט המסכן חושש לחייו משום שהוא משוכנע שאיש הרפאים קייזר סוזה, אימת העולם התחתון, ישיג ויחסל גם אותו. קווין ספייסי מעורר אהדה כורבל קינט עד לרגעי הסרט האחרונים בהם הוא מסיים את עדותו, עוזב את תחנת המשטרה, משיל את דמותו של ורבל קינט והופך לקייזר סוזה. השוטרים מגלים את האמת מאוחר מידי, קייזר סוזה נעלם לנצח אל מחוזות האגדה וקווין ספייסי פוסע בביטחה אל שדות התהילה.

מאחורי הקלעים: אחרי הקרנת הבכורה של החשוד המיידי, גבריאל ביירן נשאל "מיהו קייזר סוזה?". ביירן ענה שבמהלך ההסרטה ועד שראה את הגירסה הסופית של הסרט, הוא היה בטוח שהוא היה סוזה.

יתר המועמדים בקטגוריה
 

שחקנית המשנה הטובה ביותר

 
קים בייסינגר ("סודות אל איי") קטפה את המקום הראשון עם 47%, כשאנג'ליקה יוסטון הרבה מאחוריה עם 24%.

שנת הזכייה: 1998
הבמאי: קרטיס הנסון

למה היא כאן: לוס אנג'לס של שנות ה-50 היא עיר משופעת פשע, שחיתות משטרתית ואבק כוכבים. קים בייסינגר מגלמת נערת ליווי במכון המתמחה בכפילות של כוכבות קולנוע. בייסינגר היא כפילתה של ורוניקה לייק. הפער בין הכוכבת והאישה הפרטית החולקות את אותו הגוף מייצר אמירה על חלומות כוכבות ועל טבעו של הפרסום והפקעת חייו הפרטיים של הכוכב.

הידעת? קים בייסינגר הייתה נערת ג'יימס בונד הראשונה שזכתה באוסקר. הלי ברי אחריה, קודם זכתה באוסקר ואז הפכה לנערת ג'יימס בונד.

יתר המועמדים בקטגוריה
 

הצילום הטוב ביותר

 
סצנת הפתיחה של "להציל את טוראי ראיין" הרשימה 54% מהמצביעים, ואילו הצילום של סרט המלחמה המתחרה "אפוקליפסה עכשיו" הרשים 34% בלבד.

שנת הזכייה: 1999
הצלם: יאנוש קמינסקי
הבמאי: סטיבן שפילברג

הסיפור: הסרט נפתח באחת מסצנות הקרב המרשימות בתולדות סרטי המלחמה, המשחזרת את הנחיתה האמריקאית העקובה מדם בחוף אומהה שבנורמנדי, לקראת סוף מלחמת העולם השנייה. הסרט מתאר את מסעה של קבוצת חיילים אל מעבר לקווי האויב במטרה לאתר את טוראי ריאן, ששלושת אחיו נהרגו במלחמה, ולהשיבו הביתה. במרכז הסרט עומדת הדילמה המוסרית: האם יש להקריב כיתת חיילים כדי להציל חייל בודד?

למה הוא כאן: יאנוש קמינסקי, הצלם המועדף על סטיבן שפילברג, אסף שלוש מועמדויות לאוסקר על סרטים שצילם עבור שפילברג, מתוכם זכה בפרס גם עבור רשימת שינדלר. בלהציל את טוראי ראיין, קמינסקי מדגיש באופן ריאליסטי ומצמרר את זוועות המלחמה תוך שימוש במצלמה חסרת מנוחה ובטכניקות חדשניות ליצירת צבעוניות דהוייה ותחושה כמו-דוקומנטרית.

יתר המועמדים בקטגוריה
 

הסרט הזר הטוב ביותר

 
על חודו של אחוז הוכרע הקרב בין "נמר דרקון" ו"סינמה פרדיסו", בניצחון של 44% לסיני.

שנת הזכייה: 2001
הבמאי: אנג לי
המדינה: טיוואן

הסיפור: בסין של המאה ה-19, מאסטר אמנויות לחימה ותיק מחליט להניח את חרבו ולהתמסר לאהבה ומדיטציה. תכניותיו משתבשות כשחרבו נגנבת על ידי לוחמת צעירה. כעס, יוהרה, מוסכמות חברתיות ונקמה חוברים יחד כדי להפריד בין שני זוגות האוהבים של אגדת אמנויות הלחימה היפהפיה הזו, המשופעות בסצינות אמנויות לחימה עותקות נשימה.

למה הוא כאן: אנג לי, שנודע כבמאי רגיש של מלודרמות בורגניות, מרים סרט אמנויות לחימה מרהיב ומצליח לא לאבד את הדמויות שמרכיבות אותו ומתוארות ביד אמן עדינה ואוהבת.

יתר המועמדים בקטגוריה
 

הבמאי שלא זכה ומגיע לו

 
33% מהמצביעים סבורים שמרטין סקורסזה הוא הבמאי הכי ראוי לזכייה בפסלון המוזהב, מבין הבמאים שמעולם לא אחזו בו.

הכי קרוב לאוסקר: ככל הנראה גדול מפספסי האוסקרים. סקורסזה היה מועמד לפרס 6 פעמים ומעולם לא זכה. מביכה עוד יותר העובדה שסקורסזה הפסיד את הפסלון פעמיים לקלינט איסטווד.

סרטים נבחרים: נהג מונית, השור הזועם, צבע הכסף, החבר'ה הטובים, פסגת הפחד, עידן התמימות.

מגיע לו: על החייאת הקולנוע האמריקאי לאחר תום התקופה הקלאסית ועל הצבת הגיבור החריג, האלים והמרדן במרכז הבמה והנפתו לדרגת קדוש מעונה. על שליטתו האין סופית בתולדות הקולנוע ובמבע הקולנועי, שליטה שהביאה ליצירותיו וירטואוזיות ושיאים של רגש.

יתר המועמדים בקטגוריה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by