בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חודרים עמוק  

חודרים עמוק

 
 
אמיר עמרמי

מים שקטים הוא הרכב שלא מוכן להתפשר על האמת האמנותית שלו. על קו הזינוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שיר, שרבקובסקי ורשף (צילום: יח"צ)
 שיר, שרבקובסקי ורשף (צילום: יח"צ)   
אם אתם מכוונים על התחנה הראשונה על הסקאלה, קרוב לוודאי שלפחות פעם ביום יצא לכם לשמוע את "אהובתי המתה" של מים שקטים (טקסט של יונה וולך – עוד ניגע בזה). זהו הסינגל הראשון של ההרכב העולה שמוציא את אלבום הבכורה שלו (התו השמיני) לקראת חג המצות הקרב ובא.

מים שקטים הוא הרכב טריו הכולל שלושה מוסיקאים שאינם מוכנים להתפשר על האמנות שלהם. ההפקה המוסיקלית של האלבום הופקדה בידיו של משה לוי, אחד המפיקים המוסיקליים הבכירים בתעשיית המוסיקה בארץ (שלום חנוך ועוד – גם בזה מיד ניגע). הטריו כולל את רוני רשף, אריאל שרבקובסקי ושגית שיר, שחתומה על מרבית הטקסטים באלבום ועל כל הלחנים. איתה גם ישבתי לדבר.
 

נא להכיר

 
השלושה נפגשו בלהקת פיקוד מרכז שבה שירתו יחד. רוני רשף, הגיטריסטית, שמסיימת בקרוב את התואר שלה במוסיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, כותבת בעיקר מוסיקה לתיאטרון. אריאל שרבקובסקי, הבסיסט, הוא חבר להקת מרסדס בנד, ומנגן בימים אלה עם איגי וקסמן, שרון הולצמן ותמר אייזנמן ("הוא גם הבן זוג שלי"). שגית שיר, הצלע היוצרת במשולש, מתופפת וזמרת, מתפרנסת למחייתה כמורה לפיתוח קול.

הן משמיעת הסינגל והן מהשיחה עמה, עולה ניחוח צרפתי. "הרבה אומרים לי את זה", מחזקת שגית את התחושה. "האמת היא שאני בכלל נולדתי באוסטרליה, אז גם ככה יש משהו משובש במבטא שלי - אני יודעת את זה. אני גם זוכרת שבתיכון, באוסטרליה, ניגשתי לתחרות קריאת שירים בצרפתית, תחרות שהייתה ברחבי כל המדינה. לא היה לי מושג על מה השיר. אני זוכרת שזה היה משהו על גינה ופרחים, ובסוף גם זכיתי במקום הראשון בכל המדינה. העניין הזה ידוע".

רבים מהיוצרים הצעירים כיום אוהבים לעשות את הכל בעצמם. אולם על המילים של סינגל הבכורה של מים שקטים חתומה המשוררת העברית המנוחה (והייחודית, יש לומר), יונה וולך. "יש הרבה שירים באלבום של משוררים אחרים", מסבירה שגית, "יש כאלה שפשוט עושים את זה יותר טוב. יש לי ספר של שירי משוררים ליד הפסנתר, וכשאין לי רעיון לשיר, אני פשוט שולפת שיר של מישהו אחר ומתחילה להלחין".

יש כאן גם סוג של הצהרה אמנותית? נסיון לכוון גבוה?
"כשהתחלנו לחשוב איזה סינגל ייצא, השמענו להרבה אנשים את השירים. הרבה מהתעשייה, וגם כאלה שהם לא מוסיקאים, סימנו את השיר הזה, להפתעתנו. השיר השני שייצא יהיה קצת יותר מסחרי".

מאיזו בחינה? שיר של בס ותופים?
"אין שום שיר של בס תופים באלבום. ההרכב זה שלושתנו, וזה מה שיש באלבום. השיר השני יהיה קליט וקליל יותר. בכוונה בחרנו שיר שלא מנסה להתחנף לאף אחד. זאת לא הצהרה, כמו שזה השיר שאנחנו חושבים שהוא הכי טוב שייצא ראשון. לא נתנו לשיקולים אחרים להיכנס. השיר הזה נכנס לפלייליסט של רשת ג', הוא מושמע פעם ביום ב-88, וגם שמעתי שהוא נכנס למומלצים של רשת ב'".

מה בעניין גלגל"צ?
"תבין, אני בכלל הופתעתי שהשיר נכנס לרשת ג'. ברור שאני מאוד אשמח אם זה גם יקרה עם גלגל"צ".
 

טוהר האמנות

שיר בתוך מים שקטים (צילום: יח"צ)
 שיר בתוך מים שקטים (צילום: יח"צ)   
"חוק זה חוק, נו מה יש פה לדבר, אם תסע, אם תסע כל כך מהר, להציל, להציל חיי חבר, תתחפש, תתחפש לאמבולנס, השופט יביא שוטר, תשלם את כל הקנס, חוק זה חוק, זה חוק, זה חוק".

(מתוך 'אהובתי המתה' מלים: יונה וולך, לחן: שגית שיר)

הקלטת אלבום הבכורה של מים שקטים החלה לפני שנתיים וחצי. ההרכב של שגית שיר עבר כמה שינויים אירגוניים, עד שהגורל שוב הפגיש את יוצאי להקת פיקוד מרכז מאחורי חלון אולפן ההקלטות. בתחילת העבודה על האלבום,ף פנה הטריו למשה לוי הוותיק, בשאיפה שיירתם לייעוץ המוסיקלי בלבד. "עשינו הרבה טלפונים. בהתחלה הוא בא על תקן של יועץ. הוא אמר שהוא יבוא לעזור לסגור דברים לפני ההקלטות ובכלל לא ניגש לזה כהפקה מוסיקלית מלאה. ברגע שהוא הצטרף, כבר לא יכולנו בלעדיו. הוא היה איתנו בכל רגע".

מיותר לציין שהפקת האלבום הייתה עניין לא זול. הקלטות האלבום החלו כשההרכב לא היה חתום באף חברת תקליטים. החיבור עם חברת 'התו השמיני' התרחש רק מאחור יותר. השלושה נכנסו לאולפן על עם אספירציות אמנותיות טהורות, מבלי לדעת מה יעלה בגורלם. "לא ציפינו שמישהו ישתין לעברנו", מוסיפה שיר מעט חן לסיפור. "ידענו שאף אחד לא הולך להחתים אותנו על החומר הזה".

זה לא השפיע על תהליך היצירה?
"הייתה תקופה קצרה שחשבתי להכניס שירים מסחריים, וזה פשוט ירד כל כך מהר. זה היה בלתי אפשרי. האלבום נעשה בטוהר אמנותי. אי אפשר להתחיל לדחוף להיטים לא קשורים".

ניסיתם לפנות לחברות תקליטים?
"הופענו עוד לפני שהתחלנו להקליט והשמענו את זה לגדי גידור ולחיים שמש ולכולם. כולם אמרו שזה יפה, אבל שזה לא מפסיק מסחרי. 'התו השמיני' שמע עלינו כשהאלבום כבר היה מוכן, ופשוט היה לנו חיבור טוב. זה היה מתנה משמיים".

משה לוי לא ניסה לרכך אתכם - לכוון אתכם קצת למרכז, כדי שלפחות ישמעו עליכם
"האמת היא שהוא הציע להוסיף קצת בס ותופים, ולהכניס איזה שיר מסחרי, כדי שישימו אלינו לב. מהר מאוד הבנו שזה לא יכול לקרות. זה פשוט היה בלתי אפשרי, לא הסתדר".

גם שילוב של בס ותופים יכול להיות אינטימי.
"ניסינו. נכנסתי לאולפן, ניגנתי על התופים וזה היה נוראי. לא היה בזה הקסם והיופי. אי אפשר לקחת משהו ולהפוך אותו למשהו שהוא לא".
 
 

יותר מזל מחשק

"אמנים הם אנשים עניים". שיר (צילום: יח"צ)
 "אמנים הם אנשים עניים". שיר (צילום: יח"צ)   
אי הוודאות שליוותה את הקלטות האלבום לא הסתכמה בתהיות על החתמה. שלושה טקסטים שנכנסו לאלבום,הם פרי עטה של המשוררת המנוחה יונה וולך (1944-1985). כזכור, יובל ריבלין יבדל"א, בן זוגה של וולך, שהחזיק בשני שליש מעזבונה האמנותי של המשוררת, אסר לאחר חזרתו בתשובה, על הלחנת שיריה שטרם הולחנו על שום אופיים האירוטי.האיסור הותר לפני פחות משנה.

אם כן, מעל האלבום ריחף ענן של אי בהירות בנוגע לאפשרות השימוש בשירים. למזלם העניין נפתר בזמן. "ידענו כל הזמן שאנחנו בבעיה, אבל פשוט התעלמנו ממנה. הדחקנו אותה. הקלטנו את השירים ולמזלנו זה הסתדר מעצמו".

העניין נפתר, כאמור, שההרכב 40 מעלות של ארי גורלי הוציא אלבום שירי משוררים בשנה שעברה, וכלל משיריה של וולך. הנושא עלה לכותרות, ולאחר דיונים, אפוא, ביטל ריבלין את האיסור. "יש גם שיר של יונה באלבום שנקרא "ציפורים" שהוספתי לו טקסט שלי. ידעתי שאין שום סיכוי שמישהו יאשר לי את זה. טלפנתי ליובל ריבלין. הוא אמר שהוא כבר לא מתעסק בזה, ושהוא מאשר".

הוספת טקסט לשיר של יונה וולך בקלות יכול להיתפס כיומרנות
"אני בטוחה שיהיו מי שיגידו שזה חצוף מדי. אבל רק זה נשמע יומרני כשמוציאים דיסק, לא? אני לא ידעתי שייצא מזה דיסק. ישבתי וכתבתי בשביל הכיף שלי. "ציפורה" היה שיר שרצינו להאריך, לפני שידעתי שהוא הולך לצאת. השארנו את זה. אני בטח אקבל הרבה ביקורת על זה. בטח יגידו שמי שאני אוסיף וכאלה".

את מוכנה למצב שבו האלבום לא ייהנה מהשמעות רבות?
"כן, זה מצב קשה. כמו שאומרים שאמנים הם אנשים עניים. ככה זה עם מי שעושה אמנות שאין לה שום מטרות מסחריות. אני שואפת לכתוב לאנשים אחרים שירים ולמצוא שם דרך להתפרנס. אריאל ואני לא רוצים לעסוק בשום דבר מלבד מוסיקה. אם הייתי יכולה להתפרנס רק מזה ולא ללמד, זה היה נהדר".

'מים שקטים' יופיעו ביום ראשון, ה-19.3.2006 במועדון ה'שבלול ג'אז' בנמל תל אביב בשעה 21:00
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by