בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מיקיאגי חוזר מהשוליים 

מיקיאגי חוזר מהשוליים

 
 
אמיר עמרמי

הזמר החם של שנות ה- 80 כבר לא שומע את "ציירי לך שפם", ומספר בראיון על הקאמבק שהוא עושה בדרכו שלו ועל הסינגל החדש שהוציא זה עתה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מיקיאגי - תצלום מלפני 10 שנים (צילום: רונן אקרמן, איפור: אונדין פז)
 מיקיאגי - תצלום מלפני 10 שנים (צילום: רונן אקרמן, איפור: אונדין פז)   
לפני 16 שנה בערך המשפט "ציירי לך שפם" היה שיחת היום, ואין אחד שלא היה נהנה לקפוץ גבוה עם קולו כל אימת שהפזמון החוזר התנגן ברדיו. אותו שיר הוא שם הנושא של אלבומם השני של להקת "נוער שוליים" (במקור, אגב - Juvenile Delinquency). הלהקה הוקמה בשנת 1986 ועד התפרקותה בשנת 1991, הספיקה להוציא שלושה אלבומים (הד ארצי).

הבולטים מבין יוצאי הלהקה היו דודי לוי (שהיה ידוע בכינויו "איבו") שפתח בקריירת סולו, ומושא כתבתנו מיקיאגי (מיקי הרשמן במקור), שהוציא בימים אלה סינגל חדש בשם More Than A Moment, עם די ג'יי ויק.

מיד אחרי התפרקות הלהקה ניסה מיקיאגי את כוחו בשוק הצעיר, ובשנת 1992 הוציא אלבום ילדים. לאחר מכן הוא מאס, על פי דברו, מחיי הזוהר והחשיפה הנלווית אליהם ושם פעמיו לעבר עולם האיפור והסטיילינג. "קודם כל אני אמן" מספר מיקיאגי "אז התעסקתי באמנות ובציור, וגם נגעתי באיפור עוד הרבה לפני המוסיקה. מבחינתי ההחלטה להפסיק עם המוזיקה הייתה לתקופה קצרה וזה פשוט נמשך המון שנים. לא רציתי להיכנע לחברות התקליטים ולאמרגן שהיה לי, מבחינת כל התכתובות שהיו. רציתי לעשות את האמנות שלי כמו שאני רוצה. עשיתי סוויץ' לכמה שנים לכיוון האיפור, אבל זה נגרר כבר למעלה מ- 14 שנה".

וזה לא חסר לך היום? יש בך חלק שמתחרט?
"אני תמיד אמרתי שהמוסיקה היא הגנרטור שמחזיק אותי בחיים. העבודה על המוסיקה, השירה, הכל. יש לי בבית חומר לשלושה או ארבעה תקליטים. אני אדם מאוד פתוח. עכשיו עשיתי את ההחלטה לחזור ככותב וכמפיק, למרות שאני גם מאוד נהנה לשיר".

מה עושה לך כשאתה שומע את השירים של "נוער שוליים" ברדיו?
"עד לפני כמה שנים היה בי משהו שנורא סלד מזה. בשנים באחרונות אני מוצא בזה המון חן. אני נחשף לזה דרך הבחורות שלומדות אצלי איפור. הן היו אז בנות חמש בערך, וכשהן שומעות את השירים זה מחזיר אותן לילדות. זה כמו שאני בגיל חמש שמעתי את אילנית, לדוגמא. זה נחמד אבל אני לא שומע דברים שלי מהעבר. לא מעניין אותי לשבת ולשמוע תקליטים של 'נוער שוליים'".

נשארת בקשר עם מישהו מהלהקה?
"לא. אני מזל שור, אני טוטאלי. אין בי משהו שמתרפק על נוסטלגיות".

אבל יש גם משהו בלהקה שהוא על בסיס חברי ולא רק בסיס של עבודה, לא?
"אני חושב שמסתבר שלא היינו באמת חברים. היינו חברים למקצוע, אבל עובדה שזה נגמר ולא נשארה חברות אחרי. מבחן הזמן לא הוכיח את עצמו. היינו ילדים".
 

מי מסתתר מאחורי המסכה

 
האמת שמיקיאגי חזר לסצנה המוסיקלית אך לפני שנה, עת הוציא את הסינגל Body & Soul. כמה חודשים לאחר צאת השיר החל לעבוד עם זמרת בשם קארינה, לה כתב, הלחין והפיק את השיר Only Once. קארינה, ילידת צ'כיה, הלכה, על פי דבריו, מאחורי גבו והוחתמה בחברת תקליטים בצ'כיה כשהיא משאירה אותו ערירי ללא שום קרדיט. "עבדנו יחד מאוד יפה" מחדד מיקיאגי את העניין, "הוצאנו חומרים באנגלית, וחברת התקליטים יצרה קשר עם אחיה שבצ'כיה".

מיקיאגי, מכל מקום, אינו נוטר טינה ואף נוקט באקט של חמלה והבנה. יש כאלה שיאמרו שהוא טבול בקורטוב של תמימות. "אני אפילו חושב שמדובר בסוג של הצלחה".

פרט, נמק והסבר.
"אני התעסקתי בכל המולטימדיה, למדתי צילום והייתי אחראי על כל עסקת החבילה. גם על הלוק, גם על ההלבשה. עכשיו יש לי גושפנקא שזה כן עובד, עובדה שחברת תקליטים בחו"ל כן נדלקה על זה".

לא ניסית ליצור איתה קשר?
"ממש לא. אני לא כועס ולא שונא, לכי את לדרכך ואני לדרכי".
 

"נגמרה האידיאולוגיה של המוסיקה"

נוער שוליים - מיקיאגי באמצע (צילום: מתוך האתר של דודי לוי)
 נוער שוליים - מיקיאגי באמצע (צילום: מתוך האתר של דודי לוי)   
מאז שנכנס מיקיאגי לעולם האיפור והסטיילינג הוא השתדל מאוד להישאר מחוץ לאור הזרקורים, ורק בשנים האחרונות החל לפזר סנוניות מכיוונו שהעידו על כך שהחשק המוסיקלי עדיין בוער בו כמו הורמונים בגיל ההתבגרות. כיום, כאמור, הוא מוציא סינגל חדש בשיתוף פעולה עם די.ג'יי ויק, וזאת אחרי שיתוף הפעולה שלהם בשיר Could It Be Magic, שהצליח במועדונים וברחבות הריקודים בעולם ויצא גם בשלושה אוספים בארצות הברית.

עם יד על הלב, התקרית הצ'כית האחרונה לא גרמה לך שוב לפקפק ברצון שלך לחזור למוסיקה?
"תראה, אני אדם סקרן מאוד. אפילו טיפה אנתרופולוג. תרבות ואנשים מעניינים אותי מאוד. אני מאמין במשפט If You Can't Win Them – Join Them. אני חייב לשחק על פי החוקים החדשים, שמאוד אכזריים היום. נגמרה האידיאולוגיה של המוסיקה. אפשר לראות את זה בקרב הכוכבים החדשים היום, שרוב השיווק הוא העניין הוויזואלי שלהם".

נכון שהקו בין התרבות והבידור היטשטש בשנים האחרונות, אבל לא כל התעשייה מושתתת על זה.
"אני באתי ממקום נקי של מוסיקה. הרי תמיד יכולתי לעשות קאמבקים ולהופיע בחתונות, אבל אני לא מעוניין בחשיפה הוויזואלית והרבה שנים שאני יכול לעשות לבד את הדברים שאני רוצה. את כל ההפקה של השירים שלי אני עושה היום מהבית. אני חושב שלהתעסק היום במוסיקה נטו, זה הבוסט לגנרטור מבלי לשלם את מחיר החשיפה. אני גם חושב שזה שאני שר באנגלית מאוד שומר עליי".

אז אני מניח שאתה לא מתכוון להופיע בקרוב בעקבות צאת הסינגל החדש?
"לא, אני לא אופיע. אתה צריך להיות היום בחורה עם שדיים גדולים כדי להופיע".

יש גם קהל בארץ שצורך תרבות שהיא לאו דווקא פופוליסטית. לא הכל נהפך לפלסטיק.
"אתה צודק, אבל יש לי קצת ציניות לקטע הזה. התחום הוויזואלי מאוד חזק אצל הכוכבים החדשים".

אבל אין בזה משהו אמביוולנטי שאתה הוא זה שמאפר את הכוכבים היום? אתה בעצם מזין את המסך שאתה כביכול יוצא נגדו.
"קודם כל אני נגד רק ברמה האישית. אני יכול להבין את יצר החשיפה, גם אני רציתי להתפרסם. מי שמגלה את העולם האמיתי, יש שכאלה שנשארים כי נוח להם, יש כאלה ששם כי אין להם ברירה, ויש כאלה שעושים את הצעד שאני עשיתי. אני לא רוצה שזה יישמע פלצני, אבל אריק איינשטיין עשה החלטה דומה. יש משהו גבוה בערך האנונימיות שהוא מאוד חשוב לי. אני גם מאמין שהיום יותר יפה לראות את צמד ההראלים מאשר לראות אדם בן 38. מצד שני, הילדים של היום לא יכולים לעשות את מה שאני עושה. אתה מפסיד כאן ומרוויח משם".

לא נכנסתי לספר החשבונות שלו, אבל על פי דבריו, טפו טפו, הוא גם הרוויח לא רע מהעניין. מתחילת קריירת האיפור והסטיילינג של מיקיאגי, שהחלה ב- 1992 ועד תחילת המילניום, עברו מיטב סלבריטאי ארצנו תחת ידיו החמות של הזמר החוזר. "התעסקתי בכל הסלבז שהיו" הוא מוסיף בנימה מקצועית "רוב הסלבז עברו אצלי ונורא שמרתי עליהם. היה לי חשוב תמיד לשמור עליהם, והייתי מאוד טוטאלי בעניין. הייתי מתווכח עם במאים ועם אנשי תאורה כדי שהם יצאו טוב".
 
 

I Did It My Way

לא רק שלמיקיאגי אין שום כוונה לחזור להופיע, אלא גם שמהוצאת אלבום הוא מסתייג. הוא אינו מעוניין לחזור לביצה התקשורתית ממנה התנתק לפני 14 שנה, ורוצה לעשות את הדברים בדרך שלו. "אם כבר לעשות אלבום" הוא מוסיף "אז רק בחו"ל ורק בתנאים שלי. דע לך שזה משהו שהוא מאוד מקובל בחו"ל. יש שם אמנים שמעולם לא ראו אותם. הם פשוט לא מופיעים. זה מאוד מקובל במוסיקה אלקטרונית. יש הרכבים שהקליפים שלהם הם רק מאנימציות, ואין שם חשיפה. אני לא יודע אם זה חלק מהקונספט, אבל ככה זה עובד. זה מאוד אפשרי בחו"ל אם אתה רק מפיק".

כמו לואי להב, למשל, שהוא מפיק גדול אבל לא כולם יזהו אותו ברחוב?
"הייתי אומר משהו אפילו יותר ספציפי - עופר מאירי. הוא יכל גם לא לצאת קדימה".

אבל עובדה שזה מוכר תקליטים, לא?
"אני לא חושב שהוויזואליות שלו זה מה שמוכר את התקליטים. מה שעובד זה החיבור שלו עם הזמרים המוכשרים שהוא לקח, ויש לי המון הערכה אליו. אבל אני לא חושב שהיה צריך לראות אותו. זה לא משהו אישי. כמו גם עידן רייכל, למשל. לארח אמנים זה מקסים, אבל אתה לא חייב להיות בחוץ. קח זמרות וזמרים ותוציא אלבום קונספטואלי. הייתי גם מוכן לעשות את זה בעצמי".

אני מאוד מכבד את הסלידה שלך מחשיפה, אבל מצד שני למה קיימנו את הראיון הזה, בעצם?
"כי אני צריך שידעו שחזרתי למוסיקה. שאמנים נוספים ידעו שאני כותב ושאני מפיק. עכשיו אני בתהליך של לשחרר שירים לזמרים שלא כותבים לעצמם. אם אני צריך להתראיין ברדיו אני אעשה את זה, אבל זה לא אקסביציוניסטי ולא מגיע ממקום של אגו. זה מגיע ממקום שאין לי ברירה. אני חייב לעשות את זה בשביל המוסיקה. אני חושב שכל אמן מרגיש את מה שאני מרגיש".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by