בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אמנות לעם  

אמנות לעם

 
 
אורנה לב טוב

פסטיבל האמנות הרב תחומי "קולה של המילה", מפנה השנה מקום להומור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תמר גטר, מתוך עבודת הווידאו "גופות נוקשים" 2005
 תמר גטר, מתוך עבודת הווידאו "גופות נוקשים" 2005   
הזירה הבין תחומית בירושלים, שידועה כגוף תרבותי המצליח לשחרר פרויקטים יוצאי דופן, בעלי גוון חתרני ופורץ דרך, תעלה בסוף השבוע הקרוב את פסטיבל "קולה של המילה" בפעם החמישית.

מעצם הגדרתה, מהווה הזירה גוף המעודד את שבירת המחיצות המסורתית בין תחומי האמנות השונים. גם פסטיבל זה, מתבסס על שילוב מקורי בין תחומים שונים של יצירה. בכל שנה נבחר קונספט מילולי אחר העומד במרכז הפסטיבל, המהווה צומת ראשי לבדיקת חיבורים אמנותיים שונים. השנה מדובר במפגש התרבותי שבין הנשגב למגוחך.

הבחירה להציב במרכז הפסטיבל את העיסוק בנשגב ובמגוחך, קשורה, על פי מארגני הפסטיבל, ברצון להתחקות אחר מגמה תרבותית המאפיינת את הלך הרוח הפוסטמודרני באמנות העכשווית. המגמה המדוברת, כרוכה בפריצתו המפתיעה של ההומור אל מרכז התרבות הישראלי-עכשווי, וזאת לאחר שנים שנדחק לפינה לטובת העיסוק הכביכול נעלה יותר בטראגי ובדרמטי.

אמנים שונים נענו לאתגר ומעלים אופציות שונות לחיבור בין השדות השונים המתקשרים לצמד המילים נשגב ומגוחך, ויצרו שילובים שונים של עבודות וידאו, תאטרון בובות, תנועה ומוזיקה, כאשר בבסיס העובדות, עומדת ההתייחסות אל הנשגב שפעמים רבות מתבטא בטקסטים שיריים.
במשך שלושת ימי הפסטיבל בין התאריכים: 15-18 למרץ, יתקיימו שמונה תוכניות הכוללות שלושים וששה מופעים. בין המופעים השונים: אריאל הורוביץ שר שירי נשגב ומגוחך ואליו מתלוות הלהקות הצעירות נערתי גבוהה מאוד וקבוצת גרופא נווה יעקבא; אמני הווידאו דורון סולומונס ותמר גטר מתייחסים לחנוך לוין; רונית זיו מביעה בטקסט ומחול את הסגידה והסלידה לאימון הגוף; 6P מתעמתים במוסיקה וקטעי וידאו עם המילה ואליהם מצטרפות אמניות הקול הידועות אתי בן זקן וענת פיק; בעז ארד ודנה לוי חולקים במה עם ויקטוריה חנה, האמנית בעלת השם העולמי ואליהם מצטרפת המשוררת העולמית אנה בלנדיאנה מרומניה; ומלבד אלה צפוי מופע ליצנות של שלוש נשים, ראפ שחור, תיאטרון בובות קסום לפי סונטות של שקספיר ועוד.

גלעד מאירי, אחד מאוצרי הפסטיבל, היטיב לאפיין את הרוח האמנותית הנושבת במפרשי הפסטיבל: "הפסטיבל מתמקד בפריצתו המפתיעה של ההומור אל מרכז התרבות הישראלית העכשווית. ההומור הוא קולם של המיעוטים ולכן ומאז מעולם נחשב הקומי נחות לטראגי. בעשרות השנים האחרונות חל שינוי במערך הכוחות המסורתי ונדמה שהקומי הופך, אט אט, למרכיב מרכזי בקאנון. זהו שינוי תרבותי מרענן המעיד על תזוזה סמויה של שכבות טקטוניות חברתיות עמוקות. זוהי תרומתו החיננית ביותר של הפוסטמודרניזם לאבולוציה של התפתחות התרבות אנושית. ניתן לדמות התפתחות אבולוציונית זו, כרגרסיה, כחזרה לחקיינות של הקוף ו/או של הילד, אלא שזו חזרה עם שינוי – החקיינות התפתחה למוטאציה פרודית"

אוצרים נוספים: אילנה צוקרמן, גילי שנית. חברי הועדה האומנותית: יוסי דברה, איוון מלטין, חגית קיסר.

הפסטיבל יערך בימיים רביעי חמישי ומוצ"ש, 15-18 במרץ בתיאטרון החאן בירושלים.
פרטים נוספים על הפסטיבל ותוכניה הפסטיבל ניתן למצוא באתר הבית של הזירה .
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by