בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
על קו הזינוק 

על קו הזינוק

 
 
אמיר עמרמי

גליה ירון, אשתו של דודוש קלמס מהדג נחש, חובקת אלבום בכורה. נא להכיר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מרוצה בסה"כ. גליה ירון (צילום: איל נבו)
 מרוצה בסה"כ. גליה ירון (צילום: איל נבו)   
הפנים היפות של גליה ירון מתנוססות על מסכי הטלוויזיה בשבועות האחרונים, מאז שנכנס הקליפ שלה לשיר 'מעל התהום' לפלייליסט של ערוץ 24. "אני יודעת שלא כל אחד נכנס לערוץ, וזה מאוד ריגש אותי שנכנסנו", מספרת ירון, "בפעם הראשונה ששלחנו, הגיע מבול של קליפים לערוץ וזה לא נכנס. בסוף הם הכניסו את זה. אני מאמינה שהם משדרים את רוב הדברים שהם מקבלים, אבל גם להם יש פלייליסט".

מה עם השמעות ברדיו?
"עוד לא פרצתי את מחסום גלגל"צ, למרות שיש להם פלייליסט של ערב שאליו כן נכנסתי. אבל בתחנות אחרות ובתחנות אזוריות כן פרגנו והשמיעו".

אז את מרוצה בסה"כ?
"אני יכולה להיות יותר מרוצה, ואני מקווה שזה ישתפר".

ביום שישי האחרון השיקה ירון את אלבום הבכורה שלה, 'חדרי המתנה' (הד ארצי / עננה), שכולל עשרה שירים מקוריים, בהפקה מוסיקלית של דודוש קלמס מ'הדג נחש'. שיתוף הפעולה בין ירון לקלמס אינו מקרי. השניים חולקים מיטה משותפת, גג אחד ופעוטה מתוקה בת שבעה חודשים העונה לשם נינה (מלים ולחן, כמובן, של גליה ודודוש).

ברור ששאלות מתבקשות בנוסח רמי וריטה עלו במהלך השיחה, אך תחילה נכיר את הזמרת העולה.
 

נא להכיר

עטיפת האלבום (יח"צ)
 עטיפת האלבום (יח"צ)   
גליה ירון (31) התחילה את צעדיה בעולם המוסיקה בגיל מאוד צעיר. את השירות הצבאי העבירה בלהקה הצבאית של חיל החינוך, ובתום השירות שמה פעמיה, איך לא, ללימודי מוסיקה בבית ספר רימון. ירון, בדיוק כמו חלק נכבד מהאמנים שיוצאים היום לשוק ("המסיקות" היא מוסיפה בקריצה), גילתה את אהבת היצירה שלה בין כותלי ביה"ס, עת החלה לחטוא בכתיבה.

"בשנה האחרונה ברימון התחלתי לכתוב שירים" היא מחדדת את מהלך האירועים "עד אז הייתי זמרת מבצעת. זה משהו שאתה לומד שם ומתאמן עליו. רק בשנה האחרונה שם הבנתי מה אני יכולה לעשות. עד אז, זה אף פעם לא משך אותי". ירון סיימה את הלימודים לפני שש שנים, אם כי לא הוציאה תעודה מלאה. "עשיתי את מופע הסיום שלי, אבל לא השלמתי לתעודה. זה ככה אצלי גם בתעודת בגרות. יש לי תעודת בגרות, אבל לא מלאה. זה משהו שחוזר אצלי, אבל זה לא לשיחה הזאת".

מכל מקום, ירון סיימה את הלימודים והחלה מחפשת את עצמה בעולם הגדול. "עשיתי כל מיני דברים. הופעתי עם מיקי גבריאלוב, עשיתי ג'ינגלים ועוד פרויקטים כאלה".

עבדת גם במשרות של תשע עד חמש, או שנשארת בתחום המוסיקלי?
"לא, הייתי צריכה להתפרנס. עשיתי דוקטורט במלצרות ובברמניות".

על בסיס איזו תזה?
"על נפלאות הגפילטעפיש. הייתי חזקה בנושא".

בין העיסוקים הרבים, שידרה ירון בתחנת הרדיו העולה 99 FM (היום 99 Esc) במשך שנה "לצידו של רון לוונטל והחברים שהיו שם. עשיתי הכל בשביל שיהיה כסף".

מתי התחלת לעבוד על האלבום?
"לפני שנתיים בערך. האמת היא שביום שהאלבום חזר ממאסטרינג בארצות הברית, גיליתי שאני בהריון. זה היה צירוף מקרים משונה".

צירוף המקרים המשונה הזה גרם לדחיית האלבום עד אחרי ההיריון. דחיית האלבום, לטענת ירון, לא היה קשורה רק לפרי בטנה המתבשל. "רציתי להוציא את האלבום כמה שיותר מהר, אבל תמיד יש שיקולים של מפיקים ושל מנהלים. הייתי מאוד בתוך המוסיקה, וגם בתוך ההיריון, אז החלטתי לשים את הכל בצד וחזרתי לזה אחרי שנינה נולדה".
 

זהות משל עצמי

 
"אלוהים שלך הגיע, באמצע חודש מאי, עם מזוודה של ממתקים והזיות, היה בו משהו חשוד, הוא לא שם לב שאת יפה, היה בך משהו אבוד, היה כבר חלק שקפא, אלוהים שלך הבטיח, באמצע חודש מאי, את השגרה שהתייבשה, לטבול בתוך מים עמוקים, ולא נותר דבר ממני, שכוון אותי לאור של אלוהים שלך"

(מתוך 'נועה' מלים ולחן: גליה ירון)

שיתוף פעולה מוסיקלי בין בני זוג לא התחיל אצל רמי וריטה ולא נגמר אצל ירון וקלמס. המפיק המוסיקלי של מירי מסיקה, לדוגמא, הוא בעלה התומך אורי זך, רותי ברוזה מפיקה ומנהלת את בעלה דויד, אבי סינגולדה לא יודע מימינו ומשמאלו ללא ניהולה המסור של אשתו האמיצה, ולנצח מרחפת השאלה בקרב הבריות האם אחינועם ניני וגיל דור חובקים אהבה רומנטית (התשובה, אגב, שלילית).

דודוש קלמס הוא קלידן להקת ה'דג נחש' ומוסיקאי בזכות עצמו, שבין היתר ניגן והקליט בעבר עם שרון רוטר, שמעון בוסקילה, תומר שרון ואחרים. העבודה עם גליה הייתה דבר בלתי נמנע, וירון הייתה מוכנה לשאלות הנוקבות כחיית ראיונות, כזו שיש מאחוריה ותק של 20 שנה. "קודם כל", היא מבארת, "תמיד הייתה לי משיכה למוסיקאים. אני חושבת שכמעט כל בני הזוג שלי היו מוסיקאים - לפחות 90 אחוזים מתוכם, אם לא יותר. זה תמיד הלך ביחד. דודוש ניגן בהרכב שלי עוד לפני שהיינו זוג. המוסיקה פשוט חיזקה וחיברה אותנו".

והפרדתם בין העבודה בחוץ לחיים בבית?
"בוא נגיד שאם קלטתי שמשהו מתחיל להתחכך, אז הייתי נותנת לו ועושה לשלי, ותמיד אפשר היה לקחת ברייק של שבוע. העבודה לא הייתה שנתיים בעבודה יומיומית. האלבום עצמו נעשה בדרך עצמאית, ולא הייתה לי אז חברת תקליטים מאחורי. הקלטתי את האלבום, כי זה מה שרציתי לעשות. לדודוש ולי יש אולפן בבית ועשינו הכל באולפן. עבדנו כשהוא היה פנוי. אבל אם אתה שואל, אז בטח שמביאים הכל הביתה".

ההפקה המוסיקלית של דודוש לא רחוקה מהקו של הדג נחש. לא רצית ליצור לעצמך זהות עצמאית? אצלנו מאוד אוהבים לקטלג כל דבר.
"תראה, כשהתחלנו לעבוד על האלבום לא שיתפתי את הדג בפעולה. אני לא רוצה לומר שעושים מזה יותר ממה שזה, אבל זה פחות או יותר ככה. אני לא חשבתי שהזהות שלי תלך לאיבוד. שאנן סטריט כתב לי טקסט אחד, ולא בגלל שהוא מהדג נחש, אלא בגלל שהוא וכל מי שהיה איתו, היו האנשים שנמצאו סביבי. הם נגנים בני זונות, אז למה לא?".

חיפשת מפיק מוסיקלי אחר לפני שהתחלת לעבוד עם בעלך?
"בזמנו הגעתי לצומת שבו שאני מחפשת מפיק מוסיקלי, והייתי בכל מיני חיפושים ופגישות. כולם רצו המון המון כסף ועוד דברים שלא התאימו לי. דודוש ואני עבדנו ביחד על המופע 'שרות לאה גולדברג' שהיה לפני שנתיים, וגם השיר 'השחר' מתוכו נכנס לאלבום. עבדנו ביחד, הסתכלנו אחד על השני ואמרנו למה לא, בעצם? נכנסו לאולפן בבית, עשינו כמה סקיצות ומשם זה פרח".
 
 

"אם מלחינים שיר בחמש דקות, סימן שמשהו קורה"

רוצה עוד אלבום. ירון (צילום: איל נבו)
 רוצה עוד אלבום. ירון (צילום: איל נבו)   
גליה ירון הלחינה וכתבה את רוב האלבום. בין כותבי הטקסטים האחרים, ניתן למצוא, כאמור, את שאנן סטריט ולאה גולדברג, והן שיר אחד של חיים חפר בשם 'כעס'. בשיר של חפר מארחת ירון את שאנן סטריט, שבפעם הראשונה מצטרף בשירה ואינו מראפרפ. "זה היה אחד התנאים שלי עם שאנן. אני גם יכולה לספק לך סקופ ולומר לך שהוא התחיל לעבוד על אלבום סולו".

"השיר של לאה היה חייב להיכנס לאלבום כי עשינו אותו מקודם. הסיפור עם חיים חפר היה שהוא כתב ארבעה שירים לדג נחש, במטרה שהם יבצעו אותם. הם עבדו על התקליט ושאנן הביא לי את הטקסט ואמר שחבל לוותר עליו. לא היה לנו ברור אם אני מלחינה את זה בשבילם או לא. עכשיו, כשאתה מקבל טקסט ומלחין אותו אחרי חמש דקות, סימן שמשהו קורה, וזה לא קורה הרבה".

הטקסט של חפר עוסק בדברים שאת עצמך לא נוגעת באלבום. "אני מריח מעל / אני נושם אבק שריפה / מוחק את עקבות הנעל / של ארץ ישראל היפה / אני קוצץ צמרת / ביערות הראשונים / ולאת 'אין לי ארץ אחרת' / אני משחית את הפנים". מאוד כועס.
"נכון, אלה דברים שנורא חלמתי שאני אוכל להוציא מעצמי. אבל עד שאוכל, אין לי בעיה שמישהו אחר ישים את המלים שלו בפה שלי. טלפנו לחיים והוא נגנב מהשיר. הוא כל הזמן התקשר ושאל מה קורה איתו, והאם הוא יכול להשמיע את זה. הוא נדבק. נכון שזה חיים חפר וזה נשמע קצת רחוק, אבל כולנו התאהבנו בשיר".

איפה את בעוד שנה?
"רוצה עוד אלבום".

גם עם דודוש?
"לא מתחייבת, אבל בהחלט אפשרי. אני בהחלט ארצה לעבוד עם אנשים אחרים, אבל זה יהיה תלוי בשירים שייכתבו בשנה הזאת".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by