בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בראי הזמן  

בראי הזמן

 
 
אורנה לב טוב

ההצגה "גריניץ"' מספקת מבט מרענן על מושג הזמן, אך זקוקה לפיין טונינג

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך ההצגה (צילום: יח"צ)
 מתוך ההצגה (צילום: יח"צ)   
זמן הוא אחד המושגים החמקמקים והמתעתעים ביותר שיש. אינספור יצירות מתחומים שונים עוסקות ברצון להמחיש את מושג הזמן והשפעתו על חיי היומיום של כולנו, ולתת לאלה ביטוי קונקרטי. העיסוק האמנותי בקונספט הזמן, הוא אחד מאותן התימות שתמיד יהיו רלוונטיות. כמעט כל אחד מאיתנו משתעשע מפעם לפעם בהרהורי "דלתות מסתובבות" - מחשבות סמי-פילוסופיות העוסקות בהשפעה של שניה או דקה אחת על מהלך החיים שלנו.

בתיאטרון העברי-ערבי ביפו החליטו לקחת חסות על הצגה של מחזאי הצעיר שי פיטובסקי, סטודנט שנה שנייה בסמינר הקיבוצים שכתב את המחזה "גריניץ'", בעקבות רעיון להעלות סיפור על זמן ועל מה שהזמן מעולל לבני האדם, ומנגד, מה שמעוללים בני האדם לזמן. שיתוף הפעולה בין התיאטרון העברי- ערבי לסמינר הקיבוצים, בהחלט חיובי, בעיקר בשל נכונותו של התיאטרון לטפח יוצרים צעירים שטרם זכו להכרה.

הרעיון המרכזי שעליו מתבססת ההצגה הוא קונקרטיזציה של מושג הזמן באמצעות סיפור העוסק בזוג המוזר אייזיק וקוצו, שני פקידים נצחים אשר מנהלים את הזמן בעולם בעזרת אופניים וכל זאת מתוך משרד אפרורי ודחוס בתיקיות. האחריות שמוטלת על זוג הפקידים היא עצומה, אך בעוד אייזיק דואג להשביע את רצונם של האחראיים בגריניץ, קוצו מחפש דרכים מקוריות לשבור את המסגרת הלוחצת של המשימות שלהם.

במוקד המחזה מתקיימות שתי עלילות מקבילות - מצד אחד, ההתפתחויות במשרדם של אייזיק וקוצו, ומנגד, ההשפעה של הפעולות, הבחירות והטעויות של אייזיק וקוצו על החיים למטה, כלומר על החיים של בני האדם. למעשה, עיקר כוחו של מחזה זה, הוא בסיפורם של אייזיק וקוצו, וככל שמתקדמת ההצגה, נוצר פער בין שני העולמות המיוצגים על הבמה, כאשר גם המשחק וגם הדרמה עצמה עוברים טוב יותר בסצנות של קוצו ואייזיק.

הסצנות המציאותיות שעוסקות בסיפורים יומיומיים של זוגיות או אובדן, לדוגמה, שנשזרות זו בזו בעקבות מעלליהם של קוצו ואייזיק, נחלשות ככל שמתקדם המחזה. אך יחד עם זאת, למרות חוסר האחידות ברמת המשחק והכתיבה, והרצון לסגור את כל הקצוות ולייצר התאמה מושלמת בין כל העלילות, עדיין מצליח גריניץ לספק נקודת מבט מרעננת על נושא שכבר זכה להרבה התייחסויות קודמות.

כך לדוגמה, פעמים רבות בסצנות של אייזיק וקוצו, ניתן לחלץ התייחסות מעניינת להשפעה של הזמן על חיינו, קיזוזים אפשריים בין זמן של בן אדם אחד לזמן של בן אדם אחר, ומנגד, בסצינות של חיי היומיום, יש לעיתים קרובות נפילה, ורצון שקוף מידי "להקליל" את המחזה. בסצינה אחת, לדוגמה, נוספה דמות של מלצר, שכל מטרתו היא לפלרטט עם זוג הדמויות הראשי ולמעשה לספק הפוגות קומיות, שמסברות כמיותרות.

בסופו של דבר, זהו מחזה בעל איכויות מקוריות מסוימות, שדורש עוד כמה גימורים ושיפוצים על מנת למצות מהרעיון המקורי את המיטב.

"גריניץ'"
שחקנים: אסף לוין, איציק גולן, מיכאל פרוסק, הדס לקט, תומר אילן, משה אשכנזי, חנית סימנה
כתיבה ובימוי: שי פיטובסקי
תפאורה: זאב לוי
תלבושות: אביה בש
תאורה: יוסי שמן
ע. במאי: נגה פינסקי

התיאטרון הערבי - עברי ביפו
רחוב מפרץ שלמה 10, יפו העתיקה
אתר הבית: www.arab-hebrew-theatre.org.il
טל' להזמנות כרטיסים: 03/6815554
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by