בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שחר של יום חדש 

שחר של יום חדש

 
 
אמיר עמרמי

שחר אבן צור, מתופף להקת מוניקה סקס, מפיק מוסיקלי, יוצר וזמר, מדבר על הדרך שעשה אל קדמת הבמה, לרגל צאת אלבום הסולו השני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בא בגרוב. שחר אבן צור (צילום: אוהד רומנו)
 בא בגרוב. שחר אבן צור (צילום: אוהד רומנו)   
"רוקנ'רול נותן לך את החופש לעשות הכל, אם אני - גם אתה יכול". אלו מילות הסינגל החדש מבית היוצר של שחר אבן צור, מדגם מייצג מתוך אלבום הסולו השני שלו, שייצא בקרוב לאוויר העולם. את השיר עוטפת אווירת סאונד מעט שונה מזו שזכורה מאלבום הבכורה של אבן צור, "ערומים" (הד ארצי) שיצא לפני שלוש שנים, אם זה על שום הביטים האלקטרוניים שנוספו לאלבום או כי הוא פשוט נשמע בו אחרת. "לא יודע אם זה סוג של שדרוג" מחדד אבן צור את הנקודה: "אבל זאת הצהרת כוונות בקשר לאלבום כולו".

שחר אבן צור (34), מתופף להקת מוניקה סקס ושותף לכתיבת חלק משיריה, לעיבודים ולהפקה המוסיקלית, דרך בביצה המוסיקלית בשנת 1993, עת הקים את הלהקה עם חברו הטוב, יהלי סובול, אותו הוא מכיר עוד מימי בית הספר היסודי. אליהם הצטרפו פיטר רוט ויוסי חממי, וכך נוסדה מוניקה סקס. את עולם הנגינה גילה לו אביו, שמעון אבן צור, מתופף ג'אז בהתמחותו. "ירשתי ממנו את חוש הקצב" מתרפק שחר על פיסת נוסטלגיה מחממת "אבל למרות שאבא שלי בא מג'אז, אני נכנסתי לעולם המוסיקה מתוך הרוקנ'רול. זה היה כרטיס הכניסה שלי. דרך הנגינה שלו, יכולתי להכות חזק בתופים ולהראות שאני לא מבייש את עצמי. אבל זה לא תמיד היה ככה, כי בהתחלה ניגנתי ממש נורא".

האימונים, מסתבר, השתלמו ובשנת 1995 יצא אלבום הבכורה של מוניקה סקס "פצעים ונשיקות". האלבום התקבל בחמימות על ידי המאזינים, ואילו חברי הלהקה החליטו לשים פעמיהם לניו יורק. הם שהו בני יורק למעלה משנה וחצי, ואז החליטו רובם כי החוויה האמריקאית מוצתה. פיטר רוט חזר לארץ, יהלי סובול המשיך ללונדון, ואילו אבן צור החליט שהוא עוד לא ינק את כל מה שיש לעיר הגדולה והתוססת להציע והחליט להישאר. זאת הייתה התקופה בה הכיר את המוסיקאי ג'רי אדלר ("בחור אמריקאי יהודי מניו יורק. אני הייתי מתל אביב וזה פשוט התחבר") והשניים הקימו יחד הרכב רוק אלטרנטיבי בשם 527 ("Five Twenty Seven", למתעקשים).

המפגש בין אבן צור ואדלר דחף את שחר, הכותב והמבצע של ההרכב, לקדמת הבמה. בשנת 2000 חזר שחר לישראל, ומוניקה סקס החלה לעבוד על אלבומה השני, "יחסים פתוחים" (2001). באלבום, שבו הוא מבצע שני שירים שכתב ("גשם חזק" ו"מוצ"ש בקניון"), חתום אבן צור על נגינה, הלחנה, עיבוד, הפקה מוסיקלית וכיו"ב.

שנתיים מאוחר יותר, הוציאה מוניקה את אלבומה השלישי "חיות מחמד", ואבן צור כבר החל לפזול לעבר קריירת סולו. באותה שנה הוציא את אלבומו הראשון 'ערומים', ועוד לפני כן הפיק מוסיקלית את אלבום הסולו הראשון של שלומי ברכה, "צ'אפלין צ'רלי" (פונוקול). "בתור ישראלי", מספר אבן צור על ברכה "שלומי הוא הכותב הכי משמעותי בשבילי. הוא משהו כמו אלבום תמונות שיש לך מהילדות ועד היום. גדלתי על משינה, לא התעניינתי בעוד דברים בילדות שלי, והפסקול של גיל העשרה שלי שייך למשינה".

איך נוצר החיבור ביניכם?
"אח שלי, צורי (אייל אבן צור – א.ע) היה סאונדמן שעבד איתם והוא הציע לשלומי את החיבור הזה. נפגשנו, ומה שיצא מזה, הוא בעיניי דיסק מדהים, שלצערי לא קיבל מקום במיינסטרים הישראלי. אבל זה פרדוקס, אתה יודע, כי משינה הייתה הדבר הכי מרכזי במוסיקה הישראלית. הוא פשוט הוציא אלבום שהוא מוסיקה נטו. מוסיקה של שלומי".

אז הסתיימה העבודה על האלבום של ברכה, ושחר החל להתעסק בקריירת הסולו שלו. יצא שרק שיר הנושא של אלבום הבכורה, "ערומים", הצליח לחדור לפלייליסטים השונים והטיל צל על יתר 11 הרצועות באלבום. "'ערומים' די גבר על האלבום" מודה אבן צור באנחת מה, "אבל אני לוקח מכל זה רק את הדברים הטובים ואת הדברים הרעים אני הופך לטובים. מעניין אותי לעשות מוסיקה ולהיות עמוק בתהליך העשייה. אני מחפש הנאה ו- Freshness. לא משנה לי ההגדרה של שיר חדש שלי. אני מרגיש מקורי אחרי הכל, וטוב לי עם זה".

איפה היית בשנתיים האחרונות? הפקת מוסיקלית אמנים אחרים, אבל לא שמעו ממך יותר מדי.
"מה שעשיתי זה באמת הפקתי. עבדתי עם להקת 'זבל' וגם עשיתי כל מיני דברים אחרים, ובמקביל עבדתי על האלבום החדש שלי. כתבתי סט שלם של שירים, שהרגשתי בשלב מסוים שהם יותר שירים של להקה, ולמרות שהם היו מיועדים לאלבום, יצא שהתחרטתי עליהם".

אבן צור לא אמר נואש ובחר שישה שירים, מהם מורכב אלבומו החדש. "זה מיני אלבום, איך שלא תקרא לזה. אבל הדבר המרכזי שמייחד את האלבום הזה, הוא שהגעתי לשירים האלה מתוך הגרוב. ניסיתי לחזור אחורה ולדמיין את המוסיקה ששמעתי כשהייתי ילד. אני מדבר איתך על התקופה שלפני שהתעסקתי במוסיקה, לפני ששמעתי מוסיקה ממקום של מוסיקאי. חזרתי לשירים שגדלתי עליהם, מג'ורג' מייקל ועד דיוויד בואי. אני זוכר שבילדות שלי, הרגשתי שאני רוצה לרקוד לכל השירים האלה, ורציתי לעשות את זה גם הפעם".
 
"רוב הזמן מוקדש לכתיבת שירים" אבן צור (צילום: אוהד רומנו, עיצוב: סטודיו דורון עדות)
 "רוב הזמן מוקדש לכתיבת שירים" אבן צור (צילום: אוהד רומנו, עיצוב: סטודיו דורון עדות)   
על השאלה אם הוא רואה בעצמו אמן, אבן צור לא משיב בצורה נחרצת. ומבקש לא לכנותו "אמן", אלא "יוצר". "בעיניי יש הבדל", מפרש היוצר את דבריו, "אמנות זה מושג שבאיזשהו מקום איבד את הפוקוס שלו בשנים האחרונות".

"את האלבום החדש שלי מאפיין הרבה מצב רוח טוב. יש פה גם אמירה. השיר הראשון מייצג תמונה של תרבות הרבים, תרבות השתייה ותרבות האין מחר. גם אני חייתי את זה והשיר הזה משקף את הכאוס של מה שאתה רואה כשאתה יוצא לאלנבי ביום חמישי בערב".

הראשון מבין חברי להקת מוניקה סקס שיצא עם אלבום סולו, היה יהלי סובול, עם "סוס" (1999, הד ארצי). אבן צור מתייחס ליציאת אלבום הסולו שלו אחרי זה של סובול, Singer Song Writer מובהק, כאתגר לא פשוט. "אני עם יהלי מכיתה ב'. יהלי בשבילי היום הוא הכותב הראשי בחיים שלי - אחריי. פעם הוא היה ראשי. למדתי ממנו המון, אבל לאט לאט. אני מודע לזה שהוא איש של מלים, וקיבלתי ממנו המון כלים. בסוף גם מצאתי את המקום בו אני יכול להרגיש נוח עם היצירה שלי, אפילו לידו".

מלבד הפקת אלבום הבכורה והעבודה עם שלומי ברכה, הפיק אבן צור את האלבום השני של להקת שייגעצ, "משקאות חריפים" (הד ארצי), וכאמור, את אלבום הבכורה של להקת זבל, "הולדת תינוק" (ציק מיוזיק) ועוד ידו נטויה.

אתה מתייחס לאלבום החדש שלך כשני, או כמעט עשירי?
"אני לא מסוג היוצרים שקובעים תאריך, שפה הם מתחילים ושם הם מסיימים. אני מכיר בכך שזה אלבום סולו שני, וזה משפיע עליי, אבל לא ייחסתי לזה חשיבות רבה. פשוט רציתי לעשות משהו שאני עומד מאחוריו".

אתה עובד על הרבה דברים במקביל. כמה זמן מהיום מוקדש לשחר אבן צור כיוצר וכזמר מבצע?
"רוב הזמן. כשאני לוקח פרויקט אחר, אני מודע לעובדה שזה דורש זמן ואני מארגן אותו בצורה כזאת, אבל רוב הזמן שלי מוקדש לכתיבת שירים והפוקוס כולו עלי. אני מנסה לקדם את עצמי בכל דרך. אני קם בבוקר ורוצה לכתוב את השיר הכי טוב שאני יכול לכתוב. כתבתי טקסטים מילדות, אבל אף פעם לא חשבתי שאני אכתוב שירים".

אבן צור עבד על האלבום החדש במשך השנה וחצי האחרונות, ועשה את כולו באולפן הביתי שלו. "לא יודע אם אפשר לקרוא לזה אולפן ביתי" מבהיר אבן צור את הדברים "זה יותר מחשב ושני רמקולים שנמצאים אצלי בבית, בין המטבח למיטה".

איפה אתה רוצה להיות בעוד שנה? אתה מוכן לכך שאולי גם האלבום הזה לא יתפוס, כמו הקודם?
"תראה, אני רוצה שאנשים, לאט לאט, יאספו את השירים שלי ויחברו אותם אליי. בינתיים השירים שלי יותר מוכרים ממני. אין לי עם זה שום בעיה, אבל הייתי רוצה שאנשים ידעו שמי שכתב את 'גשם חזק' ו'ערומים', שר את 'רוקנ'רול' ושהוא כותב עוד שירים".

ישנה הצהרה מסוימת מאחורי הוצאת מיני אלבום?
"באיזשהו מקום, אני מאמין שעולם האלבומים הוא סוג של שמורת דינוזאורים, ושיש אמנים שמתאים להם להוציא תקליט שלם בשמורות הטבע האלה. אני הגעתי למסקנה, שלפחות לאלבום הזה, הרגיש לי נכון להוציא אסופה של שירים שמדברת על אותו נושא ויש קו מחבר ביניהם".

אם יציעו לך פרויקטים חדשים, תיקח, או שתעדיף להתעסק בקידום שלך כזמר מבצע?
"אני כרגע לא מתעסק באלבומים שלמים אלא בהפקת שירים. אם תבוא אלי להקה שרוצה שאני אעבוד איתה, אז אני אשמע את השירים שלה. אני אוהב לעבוד, למשל, על שני שירים שמדברים אליי, וזהו. זה גם מה שאני עושה עכשיו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by