בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שביט בכוכב משלה  

שביט בכוכב משלה

 
 
אמיר עמרמי

סיון שביט מוציאה אלבום שני לאחר שגרמה לנו להתגעגע במשך עשור. "שלמות היצירה היא הדבר הכי חשוב לי" היא מסבירה. היא לא חולמת להופיע בפארק הירקון, ודווקא נהנית מחוסר החשיפה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פועלת בקצב שלה. סיון שביט (צילומים: רונן ללנה)
 פועלת בקצב שלה. סיון שביט (צילומים: רונן ללנה)   
אלבום שני הוא שאיפה של כמעט כל אמן שמקליט אלבום ראשון. לא פעם נשמע מפי אמנים צעירים שיוצאים לשוק המוסיקלי שהם אוטוטו עובדים על אלבום נוסף ושכבר נבחרו מרבית החומרים. כמובן שבשורה התחתונה, הציפיות לחוד והמציאות לחוד. עבור חלק מהאמנים הצלחת אלבום הביכורים שלהם היא לא בדיוק מה שהם תכננו. הכמיהה לאלבום השני נשארת לפעמים בגדר חוויה לא ממומשת על אף העובדה שיש במגירה ערמת שירים מוכנה, בין אם זה עקב צריבות וזיופים או השוק הקשה.

סיון שביט איננה חלק מנורמת שוק כלשהי והיא פועלת על פי צו ליבה. בימים אלה יוצא אלבומה השני "וניל" (התו השמיני), כעשר שנים לאחר יציאת אלבום הבכורה שלה "הכחול האפור הזה" (הד ארצי), אשר התקבל בברכה בקרב הבריות. אנשים החלו מלחששים בינם לבין עצמם על הציפייה שלהם לאלבום נוסף, אולם מכיוונה של שביט לא הגיעה ולא סנונית אחת של רמיזה. הנוצות הרכות בציפור הנפש שלה אינן רגישות לגרפים של זמן, ביקוש והצע, או כל מונח שיווקי כזה או אחר.

"אני לא רואה את החשיבות הזאת של לצאת החוצה" מבארת שביט את העניין. "בדיוק אתמול ניסיתי לחשב כמה זמן עבדנו על האלבום ואני חושבת שבפועל – הלחיצות הסופיות היו בשנתיים האחרונות. אבל האמת שקצת קשה לי לענות על שאלה כזאת כי התהליך היצירתי התחיל מיד לאחר צאת האלבום הקודם. אני חושבת שמבחינה מחזורית, כמעט כל שנתיים מאז היה לנו אלבום לצאת איתו".

ומדוע לא יצא דבר?
"בעיקר בגלל בעיות טכניות. הייתי חתומה ב'הד ארצי' לחמישה אלבומים. שנתיים אחרי האלבום הראשון כבר אישרו לי את האלבום השני, אבל בדיוק הייתה שם תחלופה של כל המחלקה העברית ומי שהגיע לשם רצה לעשות דברים אחרים. בסוף עזבתי".

התאכזבת?
"לא, פשוט הבנתי שאני לא נשארת שם כי התקשורת שלי לא הייתה כמו שהייתה לי עם חיים שמש, נעמה קרן ונוגה טל, שהיו בראש המחלקה הישראלית בזמנו. זו לא הייתה אותה המשפחה".

מהפרידה היזומה שלה מחברת "הד ארצי" נוצר קשר בינה לבין מיכה שטרית, מי שהקים בזמנו את הלייבל "סינגלה". שטרית מאוד האמין בתקליט, אולם הלייבל בסופו של דבר פשט את הרגל והעניין לא יצא לפועל. שביט, מכל מקום, איננה מרירה לנוכח השתלשלות האירועים שדחתה את הוצאת בשורתה המוסיקלית. בשלב הזה היא כבר הייתה בחודש רביעי להריונה והחליטה כי הניסיונות למיניהם צריכים להגיע לידי סיכום. "זה הכל דברים טכניים שקרו" מספרת שביט, "חשוב לי שידעו אני לגמרי לא מקטרת ומקבלת הכל בהבנה".

סיון שביט (38) עבדה על אלבום הבכורה שלה יחד עם בן זוגה לחיים, אמיר צורף, מפיק מוסיקלי ואמן בזכות עצמו, שהפיק מוסיקלית את "וניל". למרות ששניהם נמצאים כבר הרבה שנים בסצנה המוסיקלית הם פחות חשופים לעין הרעבה של הצלמים השונים, ואינם מספקים נתחי בשר עסיסיים לטורי רכילות מעצם היותם זוג מוסיקאים שעובדים וחיים ביחד. השניים עובדים ויוצרים, לרוב בשביל עצמם, ומאוד נהנים מהאינטימיות וחוסר החשיפה שנלווית אליה. "ככה אנחנו חיים את החיים שלנו. זה האופי שמשתקף במוסיקה שלנו או במיקום החברתי שאנחנו נמצאים בו. אנחנו לא יושבים וחושבים איך להישאר אאוט-סיידרים, זה פשוט קורה. אני לא יכולה לדבר בשם אמיר, אבל אני מאוד שלמה עם עצמי ועם הדעות שלי".

לאן את מכוונת את עצמך? ניתן לומר מי שעקב אחרייך היו בעיקר אנשים שקראו את רשימות התודות בעטיפות דיסקים של אמנים אחרים.
"תראה, האלבום הראשון שלי מכר למעלה מ- 15 אלף עותקים וזה לא מעט אנשים שיודעים ומכירים אותי. אני יודעת שאני עוף מוזר, שאני אוף סטרימית ושאני לא בזרם. יש לי את הקצב שלי, תפיסת זמן אחרת וצרכים בדיאלוג פנימי. אני יכולה לומר לך שבלילות אני לא חולמת על פארק הירקון.

"אם הייתי בנאדם שחשיפה או להיות בראש המצעדים ובמרכז היו דברים שהיו חשובים לו, הייתי מוציאה אלבום כל שנתיים. אבל אני לא כזו. שלמות היצירה היא הדבר הכי חשוב לי בעולם. אני לא חוסכת בזמן. מבחינתי זה יתרון אדיר, כי אני תמיד אוהב ואהיה גאה בדברים שאני עושה. ומדובר בי ובאמיר. כזאת אני. לטוב, לרע וללא נורא".
 
לא חלק מהמרוץ. שביט
 לא חלק מהמרוץ. שביט   
אז שביט אינה חוסכת בזמן, אבל היא עושה מספר צעדים כדי להדביק פערים מול מציאות העשור האחרון. בימים אלו היא משיקה אתר אינטרנט חדש שנמצא בשיפוצים אחרונים, ולפני חצי שנה היא תרמה את השיר "ללב שלי אין בית" כשיר הנושא לסדרה "אהבה זה כואב" שכתבה דנה מודן, ושודרה בערוץ ישראל 10. "רם נהרי, במאי הסדרה, ניגש אליי ושאל אותי אם יש לי שיר לתת לו. הוא הסביר לי על הסדרה וגם ישבתי לראות פרקים ממנה ומאוד אהבתי. הבאתי לו שלושה שירים והייתה לי תחושת בטן חזקה על 'ללב שלי אין בית'".

אפשר לומר שזאת הייתה ההצהרה הראשונה לכך שאת עתידה לחזור עם חומר חדש?
"זאת הייתה הדרך הראשונה, רק ששאר האלבום עוד לא היה מוכן. זה בעצם הסינגל הראשון והוא היה חלק אינטגראלי מהאלבום ולא שיר שכתבתי בשביל הסדרה".

אין בזה קורטוב של התמסחרות?
"לא. אני לא כתבתי שיר נושא, כי יש לי חשש שגם לא הייתי מצליחה לכתוב אם היו מבקשים ממני. זה לא שעבדתי עם איזה קרטל או תאגיד. ממש לא. כולה מה שקרה זה שמישהו שאני מאוד מעריכה ביקש ממני שיר, נתתי בכיף וזה נראה לי מקסים. זה לא שמישהו נכנס לי לשיר והתחיל להחליף מילים. אמרתי לך, השיר כבר היה חלק מהאלבום".

ויש סיכוי שגם נראה אותך עושה פרסומות בקרוב?
"ממש לא. גם שלא ינסו לפתות אותי (צוחקת)".

שיר הנושא של הסדרה מושמע ברשימות הפלייליסט בתחנות השונות, ועוד קדמו לו השירים "כרטיס טיסה" ו"יפה יותר מיפה" (בו מתארח אביתר בנאי) שגם הם התקבלו יפה בקרב שוחרי המוסיקה. "אני שוב נכנסת לאיזושהי חוויה שפחות מוכרת לי בשנים האחרונות" חולקת שביט את ההנאה שלה מהמציאות החדשה, "זה מרגיש לי ממש כמו הפעם הראשונה".

את לא מרגישה שפספסת משהו בעשר השנים האחרונות? תראי איך כולם מתרפקים על השירים שלך.
"אני לא יודעת מה הסטנדרטים שלך לפספוס, אבל החיים שלי מאוד מלאים. קרו לי מספיק דברים בעשר השנים האחרונות, כך שאני לא יכולה להסתכל על זה ככה. אתה בדיוק מדבר על המרוץ הזה שאני לא חלק ממנו".

שביט, כאמור, לא לוקחת חלק מאותו מרוץ מטורף ואינה מתקיימת רק מקריירת הסולו שלה. כבר שנים שהיא מדבבת לסרטים מצוירים "אני עובדת עם אנשים מוכשרים בטירוף ומאוד אוהבת לעשות את זה". במקביל, היא עובדת על שלושה פרויקטים נוספים של הפקת שירה, לאביתר בנאי (שבמקביל עשה את הפקת השירה באלבומה החדש) ושני אלבומי בכורה של דידי ארז ומוטי ביקובסקי, שיראו אור בקרוב. תחום הפקת השירה קסום בעיניה לא פחות ומושך אותה אליו כמו מגנט. "זה תחום שנורא מעניין אותי. פשוט מרתק ומרגש. יש בזה תהליך רגשי, מוסיקלי, הבעתי ומשחקי. הכל".

נדמה שאביתר בנאי הוא האחרון בזמר העברי שצריך הפקת שירה, לא? הוא הכי שם שיכול להיות.
"גם הזמרים הכי גדולים זקוקים לאיזושהי מראה. כשאתה שר אתה מרגיש המון דברים, ואין דבר יותר מחזק ונכון מלהחזיק מראה מולך. הייתי המראה של אביתר והוא היה שלי".
 
מתוקה יותר מוניל. שביט (עטיפת האלבום)
 מתוקה יותר מוניל. שביט (עטיפת האלבום)   
עשר שנים עברו מאז אלבום הבכורה של שביט, ואי אפשר שלא להתעלם מהתמורות הרבות שהשתנו בשוק המוסיקה בארץ. ניחן כי בשביט חסרה אותה בערה והאש שנדרשת היום מאמן שלא רוצה להישכח בעוד כמה שנים. שביט אינה מייחסת לכך חשיבות ותמיד רואה לנגד עיניה את חדוות היצירה, כקו המוביל של כל מה שהיא עושה. "אני חושבת שאמנים כמוני או כמו עמיר לב, אביתר בנאי, אהוד בנאי ורשימה מאוד ארוכה של אמנים - יש לנו מקום כאן ואחריות מאוד גדולה לספק תרבות טובה, שלא בהכרח תבוא בשורה אחת עם תרבות הצריכה. יש לה מקום מאוד חשוב ומהותי".

יש כבר תכנון על דיסק נוסף?
"האמת היא שכבר יש לא מעט שירים - משהו כמו שישה גמורים, ואני חושבת שתמיד יש הרגשה שבקרוב יקרה משהו, אבל לא מבחינת פורמט של דיסק. כל הפרומו הזה שותה אותי ואני כבר רוצה ששוב יהיה לי זמן לשבת ולכתוב. הייתי רוצה שבקרוב אני אשמע עוד שיר שירגש אותי ואת אמיר באולפן. מתי הפורמט המוכר עם העטיפה יהיה מוכן? אני ממש לא יודעת".

איפה את בעוד שנה?
"בהופעת השבעים שלי. חוץ מלחזור לכתוב אני מאוד רוצה לחזור להופיע".

ואין מה לדבר על פארק הירקון?
"נראה לך? אני לא חושבת במסות כאלה. תקרא את השירים שלי ותגיד לי אם זה משהו שאני מכוונת אליו".

אין ספק שיש משהו אינטימי בשירים שלך שלא יכול לעבוד במקום כזה. אבל אני מתכוון לעובדה שצריך להתקדם. לא מזמן הייתה סדנת אמן עם עמיר לב בבית ספר Muzik, וחיים שמש שהעביר את הסדנה, העריך את האמת האמנותית של עמיר ובכל הכנות שאל אותו שאלה מאוד פשוטה: "אתה רוצה להצליח?". ואת?
"אם שואלים את עמיר אם הוא רוצה להצליח, אז אני אומר לך את התשובה שלי: אני רוצה להצליח, לכתוב וליהנות מהכתיבה שלי. ליהנות מהלחנה שלי. אני רוצה תמיד לאתגר את עצמי. רוצה להצליח בלרתק את עצמי. זה כמו לעמוד מול ציור של ואן גוך וליהנות ממשיכות המכחול שלו. עזוב את זה שהוא מאוד סבל בחיים, אבל הוא הגיע עם עצמו לשיאים מופלאים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by