בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קרובות קרובות 

קרובות קרובות

 
 
אמיר עמרמי

ליאורה ריבלין ושילה פרבר, על הקשר לשירה של תרצה אתר לקראת המופע המשותף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"סיקרנה אותי הנחישות של שילה". ריבלין ופרבר (צילום: שרון בק)
 "סיקרנה אותי הנחישות של שילה". ריבלין ופרבר (צילום: שרון בק)   
מי שטוען שהנוסטלגיה היא לא מה שהיתה פעם, מוזמן לבוא ולהתווכח על זה עם ליאורה ריבלין ושילה פרבר. ביום רביעי הקרוב, פותחות השתיים בסבב הופעות בשם "בגלל הלילה" - עיבודים מיוחדים לשיריה של תרצה אתר המנוחה. השירים של אתר, מסתבר, חקוקים עמוק על לוח לבן של השתיים. כל אחת מגיעה ממקום אחר, ועם זאת בשתיהן בעירה למילותיה של המשוררת המנוחה.

בין יתר עיסוקיה בתקופה האחרונה, משתתפת השחקנית והזמרת ליאורה ריבלין במחזה "אונור" של תיאטרון בית לסין, והיא עתידה להיות חלק מצוות השחקנים של העונה השלישית של "השיר שלנו" שתשודר בלווין.

ריבלין, שזכורה לטובה מהופעותיה הקולחות בתכנית המיתולוגית "קרובים קרובים", מניחה בצד את המקדם הקומי כשהיא מדברת בשקט ובנועם על אהבת השירה שלה, ומפרגנת בחום לזמרת הצעירה שלצידה, שלקחה הפעם את המושכות, ומפיקה מוסיקלית את כל הערב.

המפגש בין השתיים התרחש לפני שלוש שנים, עת התקיים מופע מיוחד לזכרה של ענבל פרלמוטר ז"ל, סולנית להקת המכשפות שנהרגה בתאונת דרכים בשנת 1997. זאת הייתה הפעם הראשונה שריבלין שרה עם הרכב רוק. החיבור שנוצר בעקבות הערב לזכרה של ענבל, היה אות הפתיחה לשיתוף הפעולה בין השתיים. "כל המופע היה רעיון של שילה" מספרת ריבלין, "נפגשתי איתה בסוף הקיץ שעבר. היא באה אליי ושמענו ביחד המון פזמונים של תרצה. לא הייתי מודעת לכמות הפזמונים שלה. הפזמונים שלה מזוהים יותר עם מבצעים, כמו 'אהבתיה' ששר שלמה ארצי, והם גם מזוהים יותר עם המלחינים שלהם, כמו סשה ארגוב ומשה וילנסקי.

"שמעתי את השירים, והאמת היא, שחלק מהם נשמעו לי מוכרים מדי, אבל מאוד סקרנה אותי הנחישות של שילה לכל העניין. זה היה ברור שזה מה שהיא רוצה לעשות וזה מה שיהיה. בשבילי זה היה דבר מאוד מרגש, להיות ליד יוצר שרק רוצה משהו, ולעקוב ולראות איך חלום כזה רוקם עור וגידים".

פרבר, כאמור, אמונה בערב על כל הניהול המוסיקלי. ריבלין, מצידה, אינה מתרגשת מכך שהיא צריכה לסור למרותם של צעירים ממנה, מה גם שעל פי דבריה, העניין מאוד מקובל היום בתעשייה. "במקצוע שלנו, למזלי, אני עובדת כל הזמן עם אנשים מבוגרים ממני, וגם עם צעירים ממני. גם עם הרבה במאים צעירים. במוסיקה זה יוצא משהו עוד יותר מופלא. העבודה עם שילה הייתה מאוד מרתקת. היא מובילה את הערב והיא גם הבמאית שלו. אני מאוד אוהבת את המקום הזה שאני נמצאת בו, כי הוא מאוד מפרה אותי ונותן לי חופש".

תרצה אתר (1941-1977), נולדה בתל אביב למשורר נתן אלתרמן ןלשחקנית התיאטרון, רחל מרכוס. היא פרסמה חמישה ספרי שירה, ספרי ילדים ושני מחזות, תרגמה מחזות רבים וגם כתבה פזמונים למיטב האמנים בארץ, דוגמת שלמה ארצי, יהודית רביץ, ריקי גל ואמנים נוספים. לצד העיסוקים התרבותיים, יש לתרצה אתר המנוחה ולליאורה ריבלין תבדל"א קשר משפחתי מסוים. "תרצה הייתה אשתו הראשונה של בעלי הראשון, ויצא לי להכיר אותה".

את יכולה לספר משהו על תרצה האישה?
"לצערי לא הכרתי אותה טוב עד כדי כך. בשנה שעברה קיימנו ערב משירי נתן אלתרמן בתיאטרון הרצליה, והופענו לצדו של הבן שלה, נתן סלור. כשעבדנו על המופע הנוכחי, השמענו לנתן חלק מהעבודה והוא נתן את ברכתו לכל העניין".

לא הרגשת קצת מוזר לעבוד על שירים של אשתו הראשונה של בעלך הראשון?
"אוי, זה כל כך רחוק, וכל כך ... זה רחוק מדי. תדע לך שגם יצא לי לעבוד עם קירבות ראשונות יותר מאז, אבל יש משהו בתרצה שמזכיר לי תקופה מאוד מסוימת. זה מזכיר לי את רחוב בן יהודה שהיא גרה בו - גם אני גרתי בסביבה, את תל אביב של שנות ה-70, שקיימת מאוד חזק בפזמונים שלה. הדבקות,הכמיהה לאהבה ולשייכות. מה שאני הרגשתי אצל תרצה, זה שהיא הייתה מאוד שייכת, גם בגלל אבא שלה ואמא שלה וגם בגלל הקול הבודד שלה עצמה".

ריבלין, אפוא, מאוד נהנית במקום החדש שלה, אך מבקשת לחדד שלא מדובר במשהו חד פעמי, ובטח שלא בעוד ערב הנצחה. "אני מקווה שהמופע הזה ירוץ" היא אומרת "זה בשום אופן לא ערב זיכרון, כמו שעושים בצוותא ערבים חד פעמיים שכאלה. גם אין פה שום טקסטים על תרצה. אנחנו פשוט שרות שירים שלה בעיבודים מאוד מיוחדים של שילה".
 
"יש משהו שאנחנו לוקחות לתמיד". פרבר (צילום: יח"צ)
 "יש משהו שאנחנו לוקחות לתמיד". פרבר (צילום: יח"צ)   
במשך כל השיחה איתה, מפזרת ריבלין מחמאות לכיוונה של פרבר."אני שומעת את הטקסטים של שילה, ובכל הפרא הזה, יש משהו שמאוד ספוג בתרבות. גם במוסיקה שלה, אני מרגישה שיש רבדים שלמים של תרבות. אני מרגישה שהיא גדלה על תרצה, מבלי שאפילו הייתה מודעת אליה".

שילה פרבר, מצדה, מאשרת את העניין, פחות או יותר, ומגלה כי כבר בשנים האחרונות היא גילתה אצלה את הקשר לפזמונים של אתר. "בשנתיים האחרונות הופעתי לבד עם גיטרה", מספרת פרבר, "ובהופעות שלי, עשיתי המון קאברים. בלי שום כוונה מיוחדת, יצא שעשיתי שירים שלה, הרבה שירים שלה. עשיתי גרסה מיוחדת לשיר 'רק זיכרון מיוחד' ששר במקור שלמה ארצי, שרתי פעם אחת את 'בלדה לאישה' וגם שרתי תרגום שלה לשיר Love Story. אני חושבת שזה תמיד היה שם, וגם תמיד השפיע עליי, פשוט אף פעם לא נתתי לזה את השם".

ואיך זה לקחת את כל הניהול המוסיקלי על כתפך?
"זה משהו חדש. בהתחלה זה בא לי בטבעיות, אבל ככל שמתקרב מועד ההופעה, זה מלחיץ אותי מאוד. אני נורא נהנית מהפרויקט והוא כל כך כיפי. דיברתי על זה עם ליאורה, שאם המופע יצליח או לא, יש משהו שאנחנו לוקחות לתמיד".

שילה פרבר הוציאה לאחרונה אלבום סולו שני בשם "מתוק שחור" (התו השמיני) בהפקה מוסיקלית של דניאל סלומון. חלק מהמבקרים טענו ששילה התמתנה והתמתקה בעקבות העבודה עם סלומון. את אלבום הבכורה שלה, הפיק המוסיקאי רם אוריון, שהיה, על פי חלק מהביקורות, בועט יותר.

עכשיו את מעלה ומפיקה ערב של זמר עברי, בניגוד לערב רוק. יש אמת בדברי המבקרים?
"אני לא מסכימה עם הביקורת הזאת לגבי האלבום השני שלי. אני חושבת שמי שכותב ביקורות כאלה על האלבום שלי, צריך קודם לשמוע אותו, ואני חושבת שמי שכתב דבר כזה, לא הקשיב לאלבום. גם אתה לא הקשבת עדיין למופע, כדי לומר שהוא לא רוקיסטי".

אני רק תוהה על הכיוון המוסיקלי שאליו את פונה.
"תראה, אם אתה חושב שהמבקרים האלה מקבלים עוד נשק לידיים, אז זה בהחלט נכון, אבל אני חושבת שלפחות צריך לשמוע את הערב כדי להבין שהוא לא מתוק ומרוכך, אלא מורכב מהמון דברים שמעניינים אותי".

"בגלל הלילה" מופע משותף לליאורה ריבלין ושילה פרבר

הופעות ראשונות:
יום רביעי ה – 5/4/06 בשעה 22:30, תיאטרון תמונע – ת"א
יום חמישי ה – 6/4/06 בשעה 22:30, מרתף – חיפה.

ליאורה ריבלין – שירה ; שילה פרבר – שירה, גיטרה, עיבודים והפקה מוסיקלית ; ספי אפרתי – שירה, בס וקלידים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by