בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ארץ העשירים והחופשיים  

ארץ העשירים והחופשיים

 
 
לילך וולך

הסרט העשוי למופת על חטיפתה של בת העשירים פטי הרסט שחברה לחוטפיה, מוביל למסקנה העצובה והמוכרת, שבאמריקה, לחופש יש תעריף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פטי הרסט (צילום: יח"צ)
 פטי הרסט (צילום: יח"צ)   
"כן, אתם מכירים אותי. תמיד הכרתם אותי. אני הכושי שרדפתם והפחדתם יום ולילה. אני הכושי שרצחתם מאות מבני עמו יום ולילה בניסיון נואש למצוא. אני הכושי שכבר אינו רק נרדף, נשדד ונרצח. אני הכושי שרודף אתכם עכשיו. כן, אתם מכירים אותי, אתם מכירים את כולנו. אתם מכירים אותי, אני הפועל הלא חוקי. אתם מכירים אותי, אני האסיאני, הנקבה, העבד, ההיספאני.
כן, אתם מכירים את כולנו ואנו מכירים אתכם, המדכאים, הרוצחים והשודדים"

משכנע, לא? זה כנראה גם מה שחשבה לעצמה פטי הרסט, בת איל העיתונות ונכדתו של המיליארדר ויליאם רנדולף הרסט אשר נחטפה על ידי צבא השחרור הסימביוטי, כשבראשו עמד "סינקיו" שאחראי לטקסט המצמרר הזה.

קצת סדר: הסיפור של פטי הרסט הוא אחד מהסיפורים הידועים למדי של סינדרום שטוקהולם, בו הנחטף מתחיל לפתח רגשות הזדהות עם חוטפו, עד למקום של חרדה ממי שאמור להציל אותו ורצון לגונן על החוטף. פטי הרסט, שהיתה קציצת קולג' ממוצעת וקלולסית, וגדלה כל חייה בבועה ורודה ועמידה, הפכה להיות מטרה נייחת ל"צבא השחרור הסימביוטי", קבוצה שמאלנית קיצונית, בעלת אוריינטציה דרמטית ופאנטית משהו, אבל בהחלט לא נטולי קייס. אותה קבוצה קטנה חטפה אותה בשל קשריה המשפחתיים שיבטיחו כופר שמן, אבל את הכופר הם לא רצו לעצמם, הם דרשו שמשפחת הרסט תחלק מזון לרעבים בשווי מיליוני דולרים (כסף כיס כשזה נוגע להרסטים). מעבר למעשה הרובין הודי הזה, נקטו ה"צש"ל" במעשים אלימים שכללו גם שדידת בנקים.

קלטות של פטי הרסט החטופה שוחררו לעיתונות מידי פעם, כאשר לאט לאט הסתבר שלפטי הקטנה צמחה לפתע אג'נדה פוליטית, והיא לא בדיוק מעוניינת לחזור לארוס החנון שלה או למשפחתה העשירה והמנותקת אותה כינתה "חזירים". פטי רצתה להצטרף לצש"ל, והיא אכן הספיקה לשנות את שמה ל'טניה' ולקחת חלק בשוד בנק.

זמן לא רב אחרי זה, היא נתפסה, יחד עם עוד כמה חברי צש"ל, כאשר חלק גדול מהם נהרג בפעולה של המשטרה. כאשר קצין המשטרה שאל את הרסט לעיסוקה, היא ענתה לו שהיא לוחמת גרילה עירונית. אבל העמידות הפוליטית שלה לא החזיקה זמן רב, ופטי הפכה למכחישנית כרונית, טענה שהיתה מושפעת ושטופת מוח, ובכלל מסוממת רוב הזמן. למרות חלקה של הרסט בשוד הבנק המזויין, הכסף הגדול של אבא'לה הרסט הוציא אותה מהכלא אחרי 22 חודשים, והיא הפכה לאחת הסלבריטאיות המעוותות של אמריקה שמוכנה לאמץ לחיקה כל דבר שהוא קצת חולני וקירקסי, אם רק יספקו לה את מנת הבידור היומית.

רוב הסרטים שנעשו על המקרה, מתמקדים בדמותה האניגמטית לכאורה של פטי הרסט, כבת עשירים שהופכת את עורה והופכת למריון של רובין הוד לרגע וחצי, עד שהיא משילה את עורה שוב וחוזרת להיות הברבי המפונקת של אימפריית הרסט. אך הסרט המרתק של רוברט סטון - "גרילה: חטיפתה של פטי הרסט", מספר דוקא את סיפורה של הצש"ל, שמצטיירת בבירור מכאיב, לא כחבורה של מטורפים חסרי שליטה, אלא כצעירים אינטליגנטים מאוד ברובם, בעלי אידאלים ושאיפות קצת נאיביות, אבל בכל זאת, תקפות ומרשימות, שהסתבכו במשהו שהיה גדול מכפי מידתם ונקלעו לכדור שלג שלא היה ניתן לעצור או למתן אותו.

בשנת 2002, 27 שנים לאחר שפורק הצש"ל וחלק מחבריה הושמו בכלא, התוודו 4 מחבריה המבוגרים, העייפים והמיוסרים, שיש להם חלק בהריגת אישה בשוגג במהלך אחת הפעולות שלהם. איש כבר לא חיפש אותם, והפשע נותר כלא פתור עד לוידוי שלהם, שנועד רק להביע חרטה ולשלם בפועל על חטאות הנעורים שלהם. הם הושמו בכלא כל אחד מהם, בין 6-8 שנים כל אחד. ואילו פטי הרסט מוסיפה להתרוצץ במנולו בלניק שלה וברעמת השיער המחומצנת, ולקרקר מחדש את סיפורה בכל טוק שואו רענן. המסקנה העצובה ביותר מכל הסיפור, באופן בו סרטו המשכנע והעשוי למופת של סטון מציג אותה, היא שהמאבק של שנות השבעים לנירמול הכלכלה ולתנאים סוציאליים לשכבות החלשות, הוא אותו מאבק שאנו נאבקים בו כיום. פטי הרסט יצאה נקייה הודות לכסף הגדול ולמעמד של משפחתה, והיא לא בדיוק ששה לקחת על עצמה את חלקה הברור בפשעי הצש"ל. ואם היו לה איזשהם ייסורי מצפון, זה לא משהו שפרוות מינק חדשה או מרצדס בנץ לא יכולות למחוק.

למי שפיספס, חובה לעקוב אחרי השידור החוזר.

שודר אתמול (שני), 3/4, ביס דוקו בשעה 22:00. שידור חוזר: יום שבת, 8/4, בשעה 21:00

בקטנה
* ההומור של דודו ארז ב"אחרי הכל עם טל ברמן", מוכיח את עצמו כהכי 'קומדי סטור' שנת 97'. להטריד אנשים בגלריה? מה אתה, בן 14 עם מצלמה של הערוץ הקהילתי?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by