בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איך פסל נולד 

איך פסל נולד

 
 
אורנה לב טוב

ליאורה קנטרביץ על התערוכה "Mall", שחושפת את תהליך היצירה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך התערוכה של ליאורה קנטרביץ
 מתוך התערוכה של ליאורה קנטרביץ   
בעיריית ראשון לציון החליטו להשקיע באביב הקרוב באמנות מקומית ואמנות בכללה. אתמול בערב, 4.4.06, נערכה פתיחה חגיגית לאשכול של תערוכות אמנות המוצגות בבנין העירייה החדש. אוצרת התערוכות אפי גן, שלקחה על עצמה פרויקט לא קל - לייצר קשר בין המרחב המוניציפאלי לבין מרחב אמנותי אפשרי, הצליחה בסופו של דבר, גם ליצור תמהיל נכון בין הצגת עבודות של אמנים בני העיר ראשון לציון לבין אלה של שתי אמניות מבחוץ.

ארבעת התערוכות המצומצמות של טלי אמיתי-טביב, ישראל זיו, רקפת וינר- עומר וחיים זיו, מוצגות במקביל בארבע הקומות של בניין העירייה, על גבי קיר אמן מיוחד המצוי בכל קומה ומוקדש לאמנות. צילומיה של טלי אמיתי-טביב, אוסף קטן של צילומי ספריות שונות, המעבירים תחושה אותנטית של קדושה ומסתורין המצויים בהיכלי ספר שונים, מותירים רושם חזק ובולטים באיכותם. רק חבל שמיקמו אותם בקומה הגבוהה ביותר והכי פחות נגישה.

שתי תערוכות נוספות נחנכו אתמול בערב. בחלל העיצוב, מוצגת תערוכתה של חני לרון "חלל פנוי". בקטלוג הצנוע שהוכן לכבוד התערוכה, ניתן לקרוא הסברים מקיפים אודות נקודת המוצא של עבודותיה של לרון שמתבססות על "הגיאומטריה המקודשת המבוססת על חמישה גופים מושלמים בהם הזוויות, הצלעות והפאות שווים". תערוכתה הקודמת של לרון הציגה בגלריה עין הוד ונקראה "מעשה מרכבה".

בחלל הפיסול מוצגת תערוכתה של ליאורה קנטרביץ, Mall, תערוכה הכוללת מספר עבודות פיסוליות, עטופות באלפי סרטי מתנה צבעונים. בנוסף לפסלים עצמם, מוצגים תצלומים החושפים את תהליך העבודה על הפסלים, תרשימים ושרטוטים מקדימים, הכוללים גם הרהורים שונים על האפקט הפוטנציאלי של העבודות. כך, לדוגמה, ניתן לקרוא על גבי אחת מאותן סקיצות מוקדמות את המשפט: "להסוות את הקושי במעטה של תום, הומור ויופי".

לאותן עבודות פיסוליות, הוסיפה קנטרביץ כתמי צבע המכילים מימד פנטסטי, שמצד אחד מדמה את חלל התצוגה לחלל עבודה ומנגד מעלים את האפשרות של התמוססות החומר.
 
 
על פי רוב, מוצגות עבודותיה של ליאורה קנטרביץ במרכז תל אביב. "האמת היא שהוזמנתי להציג את עבודתי פה בגלריה של עיריית ראשון על ידי האוצרת אפי גן", אמרה קנטרביץ בהתייחסה לשאלה אם מדובר בנסיון להתקרב לפריפריה, "בעיקר בזכותה עשיתי את המאמץ. לי יש סטודיו גדול שמשמש גם כחלל תצוגה, ובסופו של דבר, פתיחת התערוכה פה נזקפת לזכותה של אפי גן".

מה הרציונאל מאחורי חשיפת הטיוטות, את תהליך העבודה ולא רק את המוצר המוגמר והמושלם
"העבודות הגדולות, הפיסול המונומנטאלי, מושך התרשמות ויזואלית - "וואו" מהקהל, יותר מאשר התעוררות מחשבתית או רגשית. דווקא בגלל המיקום של העבודות בחלל ציבורי ולא אמנותי - היה לי חשוב להכניס את הקהל לעולם שלי ולעולם של אמנות".

האשליה הראשונית שיוצרים פסליה של קנרביץ היא של רכות. כמעט אפשר לחשוב שגם מבפנים הם מורכבים מסרטי נייר צבעונים. רק כאשר מתקרבים אל התמונות שחושפות את תהליך העבודה, מתברר שהבסיס הוא מודל של עץ.

את יכולה לפרט קצת על תהליך העבודה עצמו?
"אני התעניינתי מאוד בפיסול הגברי המינימליסטי והקר של שנות השישים, פיסול הנשען על צורות גיאומטריות מינימליסטיות. הקונסטרוקציה של העץ הוא הפן הגברי של העבודה, והסרטים הרכים הם הפן הנשי של העבודה. האוצרת אפי גן מרחיבה על עניין החיבור בין הגברי לנשי שעולה מן העבודות בכתיבתה על התערוכה".

את יכולה לפרט קצת על שם התערוכה - Mall ועל תהליך בחירת השם?
"החיבור בין העבודה שלי לעיר ראשון, מתקשר לעיר ראשון לציון כעיר של קניונים ומרכזים מסחריים. העבודות מתקשרות לתרבות הצריכה והפיתוי שבתרבות הצריכה. אתה מגיע לקניון, ואתה לא יכול לצאת ממנו בלי לקנות. השם מתקשר לשלוליות הצבע. השלוליות הן מעין סיפור דמיוני, רמז לאחרית הימים - מרוב שאנשים צורכים, תתרחש התמוססות. החומר של השלוליות נראה נוזלי אבל הוא מת ואין בו חיים".

הנושא הזה מתקשר לשרטוטים ולתרשימי הטיוטה שתלויים בסמוך לפסל המוקף בשלוליות?
"כן, אני כתבתי את זה לפני שנים: 'סביבה אפוקליפטית, בסוף המוזיאון היחיד שיישאר רק העננים' הכוונה הייתה שבסופו של דבר כל הצורות המדהימות של העננים יוותרו כמוזיאון של טבע, זה יהיה המוזיאון האחרון שיישאר".

אמנות במרחב המוניציפאלי
תערוכות בבניין העירייה החדש של ראשון לציון
אומנים: טלי מיתי – טביב, ישראל זיו, רקפת וינר עומר, חיים זיו, ליאורה קנטרביץ וחני לרון
אפריל – מאי – יוני /06.
פתיחה יום שלישי ה – 04.04.06
נעילה – 30.06.06
בניין העירייה החדש: רחוב כרמל 20 ראשון לציון
שעות פתיחה א.ג.ד.ה – 08:30 – 12:30. ב – 16:00 – 19:00
אוצרת: אפי גן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by