בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שפילברג חוזר עם "דוח מיוחד" 

שפילברג חוזר עם "דוח מיוחד"

 
 
אודליה ברקין

שלושה מותחנים חדשים ואחד בטרום בכורה. מותחן עתידני בכיכובו של טום קרוז, מותחן פשע עם נוח ווילי (E.R), מותחן פסיכולוגי עם גוראן ויסניץ' וקומדיה דרמטית אלימה (יש דבר כזה) הישר מאוסטרליה, בטרום בכורה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ZOOM IN - דו"ח מיוחד

 
"דו"ח מיוחד" נחשב על ידי המבקרים לאחד הסרטים הטובים ביותר שביים שפילברג, ולקאמבק המוחלט שלו לאחר הנפילה של "A.I". הסרט מבוסס על סיפור קצר של אחד הגורואים של המדע הבדיוני החדש, פיליפ ק. דיק, ופורסם לראשונה בשנת 1956. "דו"ח מיוחד" מצטרף לשורה מכובדת של סרטים שנעשו על בסיס סיפורים של דיק, כשהמוצלחים והמוכרים הם "בלייד ראנר" ו"זיכרון גורלי". טום קרוז גילה את העיבוד לסיפורו של פיליפ ק. דיק בעת צילומי הסרט של סטנלי קובריק "עיניים עצומות לרווחה". הוא שלח את התסריט לסטיבן שפילברג ותשובתו החיובית היתה מיידית.

עם תחילת העבודה על התסריט, החליט ספילברג כי העולם החזותי של "דו"ח מיוחד" ישקף את המציאות היומיומית, אך גם יכיל רסיסים מהעתיד, כפי שהוא חוזה אותו. לשם כך, כינס הבמאי מדענים מאוניברסיטת MIT, מתכנני ערים, ארכיטקטים, ממציאים, סופרים (כמו דאגלס קופלנד, מחבר הספר דור ה-X ) בבית מלון בסנטה מוניקה, קליפורניה, ויחדיו הם הגו בדמותו של העתיד הקרוב. השיחות כללו התייחסויות להתפתחויות במרבית תומי החיים - רפואה, תחבורה, תכנון עירוני, אמנות, ארכיטקטורה ואפילו איך אנשים יצחצחו את שיניהם.

"סטיבן רצה רקע שיהיה מוכר, שהקהל יוכל להזדהות אתו, ובתוך המצבים המוכרים להציג את חידושי העתיד המרהיבים," מספרת בוני קרטיס, המפיקה של הסרט.
 
 
אבדן ההדרגתי של הפרטיות היה תחזית שהתקבלה ברוב קולות: "הסיבה היא לא כדי שאנשים יעקבו אחריך," מסביר התסריטאי סקוט פרנק, "אלא כדי שיוכלו למכור לך. בעתיד הלא רחוק, ייתכן כי על ידי סריקת עיניך, ידעו בדיוק את מיקומך. יעקבו אחר כל מה שאתה קונה, כדי למכור לך עוד."

"הנבואה של ג'ורג' אורוול באמת מתגשמת, לא במאה העשרים אלא במאה העשרים ואחת," מסביר הבמאי. "האח הגדול צופה בנו כעת ומעט הפרטיות שעדיין מתאפשרת תתאדה גם היא במהרה כיון שהטכנולוגיה תאפשר לעקוב אחרינו דרך קירות, מבעד לגגות, ותכנס אל תוך קדושת המשפחה."
אגב, דמותו של מקס פון סידוב, ברג'ס, היא הומאג' לסופר אנתוני ברג'ס, אשר חיבר את הספר "התפוז המכני" וכן מעין המשך אלטרנטיווי לספרו של אורוול, 1984, הנקרא 1985.
 

דו"ח מיוחד Minority Report

 
השנה היא 2054. בוושינגטון הבירה פועלת מזה שש שנים מערכת מתוחכמת ביותר למיגור פשעים. המערכת מסוגלת לחזות פשעים לפני שהתבצעו, ובכך מאפשרת לעצור את הפושעים מבעוד מועד.
הבלש ג'ון אנדרטון (טום קרוז) גאה מאוד במערכת, שלא פישלה ולו פעם אחת.

יום בהיר אחד מנבאת המערכת שאנדרטון עצמו עומד לרצוח אדם בתוך 36 שעות. לאנדרטון הנדהם אין שמץ של מושג מי האיש שהוא עומד לרצוח ומה המניע שלו, ואולי בכלל מישהו מאויביו מנסה להפלילו? על מנת לגלות את האמת, עליו לברוח מהמשטרה ומהמערכת המתוחכמת ולקוות שיוכל להוכיח את חפותו. דרמת מדע-בדיוני פסיכולוגית. עם: מקס פון סידוב, סמנתה מורטון ואחרים.

במאי: סטיבן שפילברג ( A.I, אי.טי), 145 דקות, ארה"ב 2002

הקרנות: אור עקיבא- רב חן; אילת-אילת; אשדוד- רב חן; אשקלון-רב חן; באר שבע-רב חן; בת ים- רב חן; הוד השרון-גיל; הרצליה- רב חן; חדרה-לב; חולון-גלובוס; חיפה-רב חן מרכז הקונגרסים, רב-חן לב המפרץ; טבריה- בית גבריאל; ירושלים- רב חן; כפר סבא-גיל; כרמיאל- רב חן; מעלה אדומים- רב חן; נהריה- גלובוס; נתניה- רב חן; סביונים- רב חן; עפולה- רב חן; פתח תקווה- רב חן; קריית אונו- רב חן; רחובות- רב חן; רמת גן-רב חן איילון, אואזיס; ראשל"צ- רב חן, הזהב; רעננה - רענן; שוהם- גלובוס; תל אביב- רב חן דיזנגוף.
 
 
Hollywood Reporter: מעלה את התהייה עד כמה, אנחנו מוכנים להרחיק לכת על מנת להפוך את החברה שלנו לבטוחה. משחק מצוין של כל השחקנים מאפשר לנו לסלוח על כמה חורים קטנים בעלילה . זהו אחד מסרטיו המורכבים והמבדרים ביותר של שפילברג. סופסוף הוא מוכן להסתכן בגרימת תחושה של חוסר נוחות לצופים- ואכן זהו סרט מטריד ומלא ספקולציות.

EFilmCritic: האפקטים מתמזגים בסרט בשיא הטבעיות ולא גונבים את ההצגה. שפילברג השכיל לברוא עולם עתידני שמזכיר מאוד את העולם שלנו, ולכן נראה מוחשי ואפשרי. הסרט מכיל כמה סצינות שבבטחה אפשר להגיד שהן הטובות ביותר ששפילברג ביים מעולם (למשל 15 הדקות הראשונות). סביר להניח שהוא ייכנס לפנתיאון סרטי המדע-הבדיוני העמוקים והמטלטלים ביותר, לצד "בלייד ראנר" ושות'. מפחיד, מהמם חזותית, מעורר מחשבה, מותח ומצחיק.

Movie Marshal: הדבר הטוב ביותר בסרט הוא המשחק - של קרוז בפרט, ושל צוות השחקנים המשני בכלל. עיצוב העולם בעתיד אמין ביותר- בהחלט ייתכן שכך ייראו חיינו בעוד חמישים שנה. חסרונו היחיד, אך גם המשמעותי, של הסרט הוא סופו. עשרים הדקות האחרונות, לגמרי נטולות השראה ולא מקוריות.


 

תמונות מזירת הפשע

 
Scenes of the Crime

לני (ג'ון אברהמס) הוא בחור צעיר שמתפרנס בתור נהג של מאפיונר מקומי. לאור העובדה שהוא עומד להתחתן, מחליט לני לבצע עבודה אחרונה בהחלט עבור הבוס שלו, ואז להתפטר ולפתוח עסק חוקי. מסתבר שהמשימה כוללת חטיפה, ולני מסתבך מעל הראש עם הנחטף שלוחץ עליו שישחרר אותו. מצד שני, לראשי המאפיה יש תכניות אחרות לגמרי. דרמת מתח. עם: ג'ף ברידג'ס, נוח ווילי, מדשן אמיק ועוד.

במאי: דומיניק פורמה, 100 דקות, גרמניה/ארה"ב 2001

הקרנות: תל אביב- גלובוס, פאר.
 
Hollywood Reporter: מותחן פשע שנון ומוקפד, בעיקר בזכות התסריט המורכב והרעיון המקורי. הדיאלוג השנון והקצבי והאפיון התמציתי והקולע של הדמויות, הופכים את חווית הצפייה למותחת, זורמת ומעניינת. משחק מדהים של ברידג'ס ווילי בתפקידם שחורגים מטווח הדמויות הרגיל של שניהם.

 

דוקטור סליפ

 
Doctor Sleep

מייקל סטרוטר (גוראן ויסניץ'- E.R) הוא מהפנט שניחן בכוחות טלפתיים. בזמן שהוא מנסה לגמול בלש במחלק הרצח מעישון בעזרת היפנוזה, הוא קולט ממוחו תמונות של נערה צפה על פני המים. מסתבר שהנערה ניצלה מידיו של רוצח סדרתי מטורף, המאמין שמצא את הסוד לחיי נצח. כעת עליו להיעזר בכישוריו, על מנת לחלץ ממוחה של הנערה, שנותרה אילמת בעקבות הטראומה, רמזים שיובילו לתפיסת הרוצח, לפני שיפעל שוב. עם: מירנדה אוטו, פאדי קונסידין ועוד. מותחן פסיכולוגי.

במאי: ניק ווילינג ( במאי טלוויזיה), דקות, אנגליה 2002

הקרנות: אילת- גיל; אשדוד- גיל; אשקלון-גיל; באר –שבע-אורי; הוד השרון-גיל; חיפה- גלובוס, אורי; חולון- גלובוס; ירושלים- גיל; כפר סבא- גיל; מבשרת ציון-גיל; נתניה- גיל; נס ציונה-גיל ; פתח תקווה- גיל, היכל; קרית ביאליק- קריון; ראשל"צ- גיל, הזהב; שוהם- גלובוס; תל אביב- גלובוס, הוד, פאר.
 
על הסרט הזה לא נמצאו ביקורות כיוון שטרם יצא להקרנה מסחרית ברחבי העולם. לפניכם ראיון עם גוראן ויסנוביץ' ואתם מוזמנים להביע את דעתכם עליו בתגובות לכתבה זו.
 

כוחה של מילה

 
The Hard Word- טרום בכורה

דייל (גאי פירס), מל (דמיאן ריצ'ארדסון) ושיין (ג'ואל אדגרטון) הם שלושה אחים, אסירים, שמתמחים בשוד מזויין. יחד עם עורך דינם ושני שוטרים מושחתים הם יוצאים מהכלא לחופשות קצרות, בהן הם מבצעים מעשי שוד ומתחלקים בשלל ביניהם. שחרורם הסופי של האחים נראה באופק ולפניהם עומדת עוד מכה אחת אחרונה. הבעיה היא שאשתו של דייל (רייצ'ל גריפית'ס) החלה לשכב עם עורך הדין של החבורה(רוברט טיילור) וביחד הם מתכננים לשנות את כל הכללים. האם יצליחו האחים להמלט מהמלכודת שטומנים להם? קומדייה דרמטית ומותחת.

במאי: סקוט רוברטס, 103 דקות, אוסטרליה 2001

הקרנות: תל אביב- קולנוע לונדון.
 
Hollywood Reporter: טעון אנרגיה ושערורייתי. תסריט מסוגנן ומוקפד (לאחים אפילו יש סלנג מיוחד משלהם). המעברים חדים בין קטעי אלימות וסקס מפורשים ובוטים, לקומדיה ראויה לשמה, מטלטלים את הצופים.

EFilmCritic: הדמויות שבהתחלה נראות כמו קריקטורות, מקבלות עומק ועניין בזכות המשחק המצוין והתסריט השנון. השילוב של אלימות והומור מזכיר במקצת את טרנטינו. סרט אנרגטי , מקפיץ ותזזיתי. קל מאוד להתחבר לדמויות ולרצות בטובתן, גם אם הן פושעים.

Movie Marshal: מכיל תפניות עלילה מסקרנות ומפתיעות. סרט שמדברים עליו גם אחרי שהוא נגמר. רבע השעה האחרונה, המהווה בדרך כלל את נקודת התורפה של כל סרט, פשוט מעולה, חזקה ומעניינת! קצבי, מותח ומצחיק.
 

בשבועות הקודמים

לפניכם מבחר ביקורות על הסרטים שמציגים כעת בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, בעזרתן תוכלו להחליט איזה סרט שווה לכם לראות.

אוסטין פאוורס- גולדממבר, אשתי השחקנית
חשיבותה של רצינות, המין האנושי, סטיוארט ליטל 2, סקובי דו
גברים בשחור II, הדברים הבטוחים, היפה והחיה

ארכיון הביקורות המלא

איך אתם אוהבים את מותחני הפשע שלכם- עתידניים ומעוררי מחשבה, פרה-פסיכולוגיים או מורכבים בעיקר מדיאלוגים שנונים? בואו לדבר על זה בפורום הקולנוע של נענע




 

אתרים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by