בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מוזיקה 
על קו הזינוק 

על קו הזינוק

 
מוזיקה |
 
אמיר עמרמי

אריה הספרי (19), הבן של וסולן להקת איקרוס שהוציאה זה עתה אלבום חדש, רוצה להיות רוקסטאר בינלאומי. בינתיים, הוא מנגח את ההווי התל אביבי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תותחן. אריה הספרי (צילום: מאיר אזולאי)
 תותחן. אריה הספרי (צילום: מאיר אזולאי)   
להקת איקרוס הוציאה לפני שבועיים את אלבום הבכורה שלה "סינדרום ת"א" (התו השמיני). מייסד הלהקה והכותב הראשי שלה, אריה הספרי, בדיוק התגייס לשורות הביטחון של המדינה. אריה (19 וחצי), בנו של המחזאי והסופר שמואל הספרי, והשחקנית חנה אזולאי-הספרי, נמצא בימים אלה בעיצומה של טירונות קרבית.

מלבד הספרי הסולן, חברים בלהקה בן דודו של הספרי נדב אזולאי, גיטריסט הלהקה שאחראי גם על ההפקה המוסיקלית, שלומי ברטונוב – תופים, נועה מורג – קלידים, ואור בוהדנה-דיין – גיטרה בס. אריה, שלומי, נועה ואור הכירו בתיכון עירוני א' בתל אביב. החומרים של הלהקה החלו להתגבש עוד בתחילת כיתה י"א, עת התחיל הספרי לחטוא במלאכת הכתיבה.

אתם בעצם מנגנים את האמת שלך בשירים.
"כן, אבל חלק מהאמת עדכנית, וחלק מהאמת ישנה יותר. אמת של תיכוניסטים".

ימי התיכון אמנם חלפו, אך אריה הספרי עוד נושא בתוכו מטען שלילי לגבי העבר הלא רחוק שלו. גילו אמנם צעיר, אך הוא מתגלה בשיחה כאדם מאוד בוגר לגילו, מין אידיאליסט רומנטיקן שכזה, שמתבטא בלשון רהוטה ובמילים גבוהות, שפולט מדי פעם מילים עצבניות.

שלא תנסו, חלילה, לקרוא לו אריק, כי הוא לא ישיב לכם. "אריה" הוא מדגיש, "זה השם שלי". הוא דחה את הגיוס בגלל העבודה על האלבום, ועכשיו, משנגמרה מלאכת העשייה, הוא התגייס לצה"ל. בדיוק כמו סיום של קשר רומנטי, מסתבר שגם אין מועד מושלם לגיוס. הספרי נמצא בימים אלה בטירונות קרבית של חיל התותחנים, והיה רוצה להיות נוכח באזור בזמן שאלבום הבכורה של להקתו יוצא לאוויר העולם. יחד עם זאת, הוא מאוד שלם עם ההחלטה שלו. "אני מאוד רוצה להיות פה, אבל מצד שני אני גם רוצה להיות בצבא. זאת הייתה באמת החלטה לא קלה, אבל זאת החלטה".

נשמע כאילו שגיוס לצבא זה משהו אופציונאלי. יש כזה חוק, לא?
"יש. אבל מהחברה שאני מגיע ממנה אין חוק כזה. למדתי בתיכון עירוני א' והאנשים שם פשוט לא מתגייסים. יש שם מן סוג של ניהיליזם שכנראה מגיע מהשמאלנות. חבר'ה שהחליטו שהם יוצאים על סעיף 21 והולכים ללמוד עיצוב אופנה בשנקר. גם אני שייך למחנה השמאל, ואני לא רואה שום סיבה לא להתגייס".

אלבום הבכורה של איקרוס, "סינדרום ת"א" בא לבקר את אותה הוויה תל אביבית שקיימת על פי דבריו של הספרי. "כל הרעיון של האלבום הוא להיות אנטי לפוסטמודרניות המעיקה שהשתלטה על תל אביב. מטריד אותי לראות לאן זה הולך. זאת עיר כל כך פוטנציאלית מבחינת הדירות שיש בה, ויש מקום לכזה פלורליזם, אבל זה הופך להיות לעגל אינטליגנטי/שמלאני/מנוון".

הספרי התחיל לנגן בגיל 13, לאחר שביקש שיקנו לו את הגיטרה הראשונה שלו. הוא גדל על מוסיקה של רדיוהד, פיקסיז, פינק פלויד וביטלס, ובארץ הוא מאוד אוהב את אהוד בנאי ואת נושאי המגבעת ("להקה מאוד חשובה שהייתה כאן"). על אלבום הבכורה הוא החל לעבוד עם בן דודו, נדב אזולאי, כשהיו בכיתה י"ב. בהתחלה הם קמו כלהקת "ברוגז עם סבתא" אך מאז עברו כמה גלגולים עד שהגיעו למצבת החברים הנוכחית.
 
להקת איקרוס. הספרי מצד שמאל (צילום: מאיר אזולאי)
 להקת איקרוס. הספרי מצד שמאל (צילום: מאיר אזולאי)   
שם הלהקה "איקרוס" לקוח מהמיתולוגיה היוונית. איקרוס, בנו של דדאלוס, צלל אל מותו לאחר שלא שמע בקול אביו שהזהירו מפני הסכנה שהדבק שמחזיק את הכנפיים שבנה אביו יימס וכנפיו יישברו. השם איקרוס, אם כן, מתקשר עם אדם הרפתקן, שמסתכן יתר על המידה. משלים לכם את הפאזל של הספרי?

הקטע היצירתי הוטמע בך בבית? אבא שלך רצה שתיכנס לעולם הזה?
"אבא שלי אף פעם לא לחץ עליי, ובכלל, שני ההורים שלי תומכים מאוד. זה מאוד ברור לשניהם שאני לא מסוגל להיות שום דבר אחר מלבד אמן. הם הפנימו את זה אחרי כמה שנות לימודים, שהראש שלי לא בכיוון אחר".

שיתפת אותו בכתיבת הטקסטים?
"לא. אבל הטקסטים זה הדבר העיקרי שהוא אוהב אצלנו. הוא קרא את הכל, ובעיקר אמר שהוא אהב. אני מקבל הערכה ממנו וזה כיף. גם אם הוא חושב שמשהו חרא, אז הוא אומר לי".

משמיעים אותם ב-88FM ומשדרים את הקליפים שלהם בערוץ המוסיקה 24. הספרי כבר הספיק לעבור חוויה מיני-סלבית, כששלוש פקידות זיהו אותו ביום הגיוס שלו. הספרי, מצדו, אינו מסתפק בהרפתקאת האלבום הראשון, ומעיד שבימים אלה, כבר שוקדת הלהקה על אלבום שני, בד בבד עם שירותו בצבא. "יהיה קשה לשלב בין הכל" מספר הספרי, "אבל בלי המוסיקה יהיה לי הרבה יותר קשה".

גם לאלבום השני יהיה אופי מרדני?
"אני חושב שהאוכלוסייה שאני מדבר עליה באלבום היא 0.00001 אחוז מהעולם, וזה קצת טיפשי להתעסק בשטות הזאת יותר מדי. אני מניח שהכיוון יהיה קצת שונה, ויכלול חוויות מהצבא וניסיון להבין מערכות יחסים בין אנשים".

כשהוא מתחיל לדבר על ההווי התל אביבי, אי אפשר לעצור אותו. "המצב של היום פשוט מפחיד. הנוער של היום נהיה כמו עולם של גרושים וגרושות. ילדים בני 16 שפותחים את הבוקר עם קפה וסיגריה, מדברים על כל דבר, אבל אף אחד לא מבין שום דבר מהחיים שלו. שלא תבין אותי לא נכון – אלה חברים שלי, ואני אוהב אותם מאוד. הם יודעים את זה, אבל הם גם יכולים לפעמים להוציא אותי מהדעת".

אתה בכלל מרגיש בן 19?
"כן, אבל עם סוג של סכיזופרניה שמהולה באובר מודעות עצמית".

זה גם משהו מהבית?
"לא יודע, יש לי נקודת מבט לוויינית, אבל אני ילד. ילד קטן. ואני מנסה לזכור את זה כל הזמן".

מה, למשל, מזכיר לך שאתה ילד?
"אני חושב שזאת הנאיביות הזאת, שאני חושב שאני יכול לשנות דברים. למרות שאני אשתדל להרים כמה שיותר דגלים בשנים הקרובות. אבל ימים יגידו אם נולדתי להיות מישהו שרק העיתונים המקומיים מפרגנים לו או מישהו שאנשים מקשיבים לו. בינתיים אני עושה את המוסיקה".

בסדר גמור, אבל לא קצת מוקדם להתחיל לעבוד על אלבום שני?
"דיסק ראשון זה כלום. מי מצליח מדיסק ראשון?".

אבל מה תעשה אם האלבום הראשון לא יצליח? אתה עוד צעיר, הכנת תוכנית ב' לחיים?
"תראה, אני ללא ספק שמתי את כל הביצים שלי במקום אחד, וברור לי שאני רוצה להיות רוקסטאר בינלאומי באחד הימים (צוחק). אבל אני מאוד אוהב את הבוסט הזה לאגו שאני מקבל כרגע. אני לא מכחיש את זה. אני יוצר, ואני רוצה להגיע לכמה שיותר קהל. זאת שאיפה של כל יוצר לפי דעתי. אם זה לא יתפוס עכשיו, אז זה יתפוס אח"כ. חוץ מזה, בוא אני אזכיר לך שאני רק בן 19, וכולה בצבא, אז אל תפיל עליי שאלות כאלה. עכשיו אני עושה מוסיקה. אם זה לא יתפוס, אני אמצא ממה להתפרנס. תסמוך עליי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by