בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שואה במשיכת מכחול  

שואה במשיכת מכחול

 
 
אורנה לב טוב

בקיבוץ לוחמי הגיטאות נפתחה תערוכה חדשה בנושא יום השואה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עבודה של משה קופפרמן
 עבודה של משה קופפרמן   
לקראת יום השואה, נפתחה במוזיאון בית לוחמי הגטאות, התערוכה המסקרנת החדשה "משה קופפרמן: כשצד ב' היה צד א'". תערוכה זו, מהווה תוספת לתערוכת הקבע של יצירות קופפרמן, אשר מכילה עבודות של הצייר מראשית דרכו האומנותית ועד שיאיה המאוחרים. משה קופפרמן, חתן פרס ישראל, נחשב לאחד מבכירי הציירים בארץ, שעבודותיו מוצגות באוספים חשובים בארץ ובעולם. פתיחת התערוכה החדשה במקביל לתערוכת הקבע, מהווה למעשה המשכו של תהליך מורכב, שמטרתו הסופית היא הפיכתו של בית קופפרמן למוזיאון בזעיר אנפין, שהביקור בו יכלול, בעתיד הקרוב, את האטלייה וכן תיעודים שונים של האמן בתצלומים ומסמכים.

פרופסור יונה פישר, אוצר התערוכה מספק הסבר לשם הערוכה ולאסטטיקה הייחודית של קופפרמן: "במרוצת השנים ובמיוחד בעשור האחרון לחייו, נהג קופפרמן לחלק את עבודתו ברישום לשני שלבים: את השלב הראשון הועיד ל'טיפול'בצד שעתיד היה להיות צדה השני של העבודה. רק לאחר שסיימו התפנה לשלב השני - לצדה האחר, הוא צד א' שפניו אל הצופה, העבודה עצמה, חתומה ומתוארכת כראוי. לעיתים יתגלה בין שני צידי הדף קשר של תלות, של תגובה, ולעיתים קשר זה ישאר סמוי מן העין. ותמיד יתגלם בו משהו המעיר את "הסקרנות לדבר הבא", כלשונו של קופפרמן"

התערוכה תהיה פתוחה לקהל חינם ביום השואה, יום ג', 25.4.2006 בין השעות 10:00-19:30 במתכונת מיוחדת. ביום זה יתקיימו מפגשים תחת הכותרת "הגורמים המכוננים ביצירתו של משה קופפרמן: תקופת הפליטות, הנדודים, האובדן וההרס, ההישרדות ועמה הבנייה, השגרה והיציבות" המפגשים יתקיימו בחלל התערוכות בשעות 10:00, 12:00, 14:00, 16:30, 17:30, 18:30

בנוסף לתערוכה "כשצד א' היה צד ב'" מוצגות במוזיאון בית לוחמי הגטאות עוד שתי תערוכות נוספות. בימים אלה נפתחה במוזיאון "יד לילד" התערוכה "בעקבות תמונה אחת", שבה מוצגים צילומים, תעודות, מכתבים, עדויות, חפצים וציורים של ילדים שנולדו למשפחות יהודיות באירופה שבין שתי מלחמות העולם, ניצלו משואת יהודי אירופה, התבגרו בארץ ישראל והקימו בה את ביתם. הסיור בתערוכה זו כולל פעילות מיוחדת המיועדת לילדים המבקרים בתערוכה, שמוזמנים לבחור כל אחד ילד אחר, לעיין בכתביו ובחומרי הזיכרון שלו, ומתוכם לשחזר את סיפור הצלתו והתחנות בחייו בישראל. כך מתמודדים הילדים המבקרים בתערוכה עם נושא השואה בגובה העיניים, באמצעות התחקות אחר גורלות בני גילם באותה תקופה, תוך חקירה וגילוי אקטיביים. התערוכה מיועדת לילדים בכיתות ה'-ח', ונפתחת בשיחה עם צוות ההדרכה במקום על "חשיבות העדות המסופרת והמצולמת". משך הביקור בתערוכה: כשלוש שעות (כולל הפעלה).
על פי צוות ההדרכה "במוזיאון יד לילד" - נוכחות הביוגרפיה הבוגרת של אותם ילדים וענפי משפחותיהם נתפסה על ידי הילדים המבקרים בתערוכה כהצהרה לתקווה ולאמונה בעתיד טוב יותר, כמורשת לגדולת הרוח האנושית וכמופת חינוכי.
 
כרזה, מתוך התערוכה
 כרזה, מתוך התערוכה    
כמו כן נפתחה בימים אלו תערוכת כרזות בנושא יום השואה. האתגר שהעמיד בית לוחמי הגטאות בפני הסטודנטים במגמת תקשורת חזותית במכללת הגליל המערבי היה לא קל - תחרות כרזות בנושא יום השואה עבור מוזיאון בית לוחמי הגטאות. את הפרויקט יזמו בוריס זיידמן ורחל אבידור - נהלי תחום פרסום ומיתוג של חברת OZ GROUP בשיתוף רחל מרום ורון כהן, צוות השיווק והפיתוח של המוזיאון. בתחרות השתתפו תלמידי שנה ד', בהנחייתם של אליהו שוורץ, מנהל המגמה לעיצוב ותקשורת חזותית במכללת הגליל המערבי, ושל בוריס זיידמן.\

הפרויקט הצריך הרבה מחקר וחשיבה היסטורית, והסטודנטים עברו תהליך לימודי וחוויתי, שבסיומו עיצבו עשרים ושתיים כרזות קונספט, העוסקות בנושא השואה מהיבטים חדשים - כל הכרזות תוצגנה בתערוכה לקראת יום השואה באגף החדש של בית לוחמי הגטאות. בשל הצלחתו יתקיים הפרויקט במהלך שנה זו גם במגמה לתקשורת חזותית במכללת עמק יזרעאל – ''גורן'' בהנחיית רחל אבידור.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by