בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דף זיכרון  

דף זיכרון

 
 
אורנה לב טוב

שני ספרי שואה, אחד לילדים והשני למבוגרים, בולטים בכתיבתם המרגשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עטיפת הספר
 עטיפת הספר    
מידי שנה, סמוך ליום השואה, יוצאים לאור עשרות ספרים העוסקים בדרך זו או אחרת בשואה ובזיכרונה. במובנים מסוימים, בתחום הספציפי הזה, ריבוי הספרים השונים הוא מבורך, שכן כל אחד מהם מכיל בדרך כלל ערך תיעודי מסוים. אך יחד עם זאת, ראוי לשים לב להבדלים מהותיים בין ספרי זיכרונות לספרות יפה או בין ספרות המתבססת על סיפור אמיתי אך מעמידה בו שינויים מסוימים לבין ספר אוטוביוגראפי תיעודי אותנטי. דווקא בתחום של ספרות העוסקת בשואה, חשוב להעמיד גבול ברור בין הבדיוני למציאותי (עד כמה שרק אפשר) ולא מתוך מניעים אסתטיים או ניסיון לשייך את היצירות השונות לז'אנר מקובע, אלא מתוך אחראיות לנושא הרגיש והבנת חשיבותם וערכם של הספרים מבחינה היסטורית ותיעודית - כמסמכים המכילים בין היתר עדויות חשובות.

ההוצאה של "יד ושם", מוציאה לאור ספרים העוסקים בשואה לאורך השנה כולה ולא רק בסמוך ליום הזיכרון לשואה ולגבורה. במסגרת זו, יוצאים עשרות ספרי זיכרונות של ניצולים המספרים את עדותם האישית. על חשיבותם של ספרים אלו אין עוררין, ומובן מאליו שכל ספר זיכרונות או עדות הינו בעל ערך היסטורי ותיעודי חשוב, אך יחד עם זאת, ראוי לזכור שלא כל ספרי הזיכרונות הללו הם בעלי רמת כתיבה אחידה. במיוחד לאור העובדה שפעמים רבות לא מדובר דווקא בכותבים מיומנים.

ספרו של יצחק וינברג "שלוש אימהות לשני אחים" מהווה דוגמה לספר זיכרונות שכתוב להפליא שמצליח לרתק את הקורא, לא רק בזכות הסיפור הדרמטי, אלא גם בזכות כתיבתו הכנה והקולחת של הכותב. וינברג, שהיה תינוק בן תשעה חודשים כאשר פרצה מלחמת העולם השנייה, מספר את סיפור ההישרדות המדהים שלו ושל אחיו הצעיר, שהוברחו מהגטו על ידי דודתם ונדדו קרוב לשנתיים בין הכפרים הפולניים עד שהגיעו לבסוף להונגריה. בהונגריה החליטה דודתם להבריח את האחים אל רכבת קסטנר, שאמורה הייתה להגיע לארץ ישראל אך הגיעה למחנה הריכוז ברגן-בלזן. במחנה הריכוז, ניצלו האחים הודות לנעמי מאיר, בחורה צעירה, שאימצה אותם וטיפלה בהם כאילו הייתה אמם. וינברג מספר ברגישות על אותם רגעים של חסד אנושי וחמלה, בהם דאגו לו ולאחיו והגנו עליהם מפני זוועות המחנה והמלחמה, או על מערכת היחסים המורכבת ויוצאת הדופן שנרקמה בין האחים לדודתם ובעלה שהצילו אותם פעם אחר פעם.

סיפור ההישרדות של יצחק וינברג, שעלה בסופו של דבר לישראל והקים פה את משפחתו, מצליח לחשוף את חיי השגרה של ילד שלא ידע מעולם מציאות של שקט ושלווה ונולד אל תוך המלחמה והחורבן, ילד שעד שהגיע אל מחנה הריכוז לא בא במגע עם חברת ילדים. מתוך הסיפור עולה עוצמה שנובעת מהחיבור האנושי המדהים בין הגיבורים השונים: בין יצחק וינברג לאחיו, בין האחים לדודתם, או בין האחים לנעמי - אשה זרה שאימצה אותם והפכה להם לאם.
 
עטיפת הספר
 עטיפת הספר   
ספר נוסף שעוסק בילדות והתבגרות בתקופת השואה ויצא לאחרונה לאור, הוא ספרן המרגש של סוזנה רווה ודפנה שונוולד - "הסיפור של סבתא ילדה". הספר נולד בעקבות בקשתה של בתה של סוזנה רווה, דפנה שונוולד, לכתוב את סיפור ההישרדות שלה ושל משפחתה, למען נכדיה הצעירים (ילדיה של דפנה). האתגר שלקחו על עצמן להסביר או לספר אודות השואה לילדים בגיל הרך, הוא אתגר רציני ביותר, אשר כרוך בשאלות כבדות משקל, כפי שכותבות סוזנה ודפנה בעצמן בכריכתו של הספר " איך מעבירים את הזיכרון באופן חי? איך מסבירים לנכדים את עולם הזוועה, כדי שידעו כדי שיזכרו, וכל זאת מבלי לערער את ביטחונם?" המסקנה שהגיעו אליה בסופו של דבר היא ש"מוטב לספר את האמת, בזהירות ובאופן מאוזן, דרך סיפורה האישי של המשפחה, מאשר להותיר את הילד בחלל ריק"

בסופו של התהליך, אותו אתגר רציני הוליד ספר נפלא, שכתוב כשיר מחורז, בשפה פשוטה ומדויקת ומאויר בציורים תואמים, וניכר כי הושקעה בכל פרט ופרט שבו, מחשבה מעמיקה אודות ההשפעה האפשרית על קהל היעד - הילדים. סיפורה של סוזנה, ששימשה ב-11 השנים האחרונות, עד יציאתה לפנסיה, כמטפלת אישית ומשפחתית בארגון "עמך" לניצולי שואה, הוא בהחלט סיפור מעניין. בשל היות אביה רופא, היטלטלה סוזי יחד עם הוריה בין מחנות ריכוז שונים. בדרך חזרה הביתה, עברו גם במחנה פיצ'ורה ובגטו טולצ'ין. בגטו זה, הייתה קבוצה של ילדים יתומים, שאורגנה לקראת נסיעה לפלשתינה. סוזנה הצטרפה לקבוצה זו, אך בדרך לקונסטנצה, בעיר יאסי, נחטפה סוזי מן הרכבת על ידי מכר של המשפחה, שביקש להשיבה אל הוריה. חטיפה זו הצילה את חייה. שאר הילדים שנסעו לפלשתינה נספו עם טביעת ספינתם בים.

סוזי, שחלתה, נשארה אצל אותו מכר בעיר יאסי, עד שעורך דין רומני, שהמשפחה שילמה לו כדי שיעשה כן, בא לקחת אותה לצ'רנוביץ. שם פגשה את אביה וזמן קצר אחרי כן גם את אמה.

"זיכרון השואה," כותבת סוזנה בפתח ספרה,"הולך ונעלם. אלה שהיו מבוגרים בזמן המלחמה כבר אינם, ומי שנשאר הם הילדים ששרדו, והיום הם כבר סבתים וסבתות לילדים באותו גיל, שבו נאלצו הם עצמם להתמודד עם הזוועה". בספרן, הצליחו סוזנה ובתה דפנה, לספר את סיפורה האישי של סוזנה באופן מחושב ומרגש, שיכול בהחלט לעזור גם 'לסבתים וסבתות' אחרים לספר את הסיפור האישי שלהם לנכדים.

"שלוש אימהות לשני אחים – נוסעים סמויים ברכבת קסטנר"
מאת: יצחק וינברג
הוצאת יד ושם
130 עמודים
עלות: 69 ₪.

"הסיפור של סבתא ילדה"
סוזנה רווה ודפנה שונוולד
הוצאת שופרא לספרות יפה
עלות: 39 ₪.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by