בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אירועי יום השואה 

אירועי יום השואה

 
 
טל היינריך

תערוכות, הצגות וטקסים לציון יום השואה כאלטרנטיבה לשידורי הטלוויזיה: אדם בן כלב בתאטרון גשר, עדויות ילדים ביידשפיל, ציורים של קופפרמן וגורפין ועוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך התערוכה "למען הזכרון" (צילום: יח"צ)
 מתוך התערוכה "למען הזכרון" (צילום: יח"צ)   
תערוכה - "למען הזיכרון"
הציירת סוניה גורפין לא נכנעת לזוועת השואה. היא חוזרת לחיים שלפני - לפרצופים, לאנשים שאינם, ויוצרת אותם מחדש בצורת דיוקנאות באמצעות ציוריה. סוניה נולדה בווילנא שבפולין בשנת 1927. בשנת 1941 כשפרצה מלחמת העולם השנייה היא הייתה בגיל 14 שחייה נקטעו. בגיל 17 ניצלה ממחנה ההשמדה בזכות כשרון הציור שבו ניחנה, כשהפכה לציירת הדיוקנאות של הגרמנים במחנה. אז נפלטה חזרה למעגל החיים ללא הורים, ללא בית ולבסוף עלתה לארץ ישראל ואיתרה את אמה.

בציורים של סוניה מופיעים אנשים פשוטים, בדיוקן נוגה, לעיתים בזוגות או במשפחות גדולות שופעות ילדים. בציורי הדיוקנאות קולטת גורפיין את הפעם האחרונה ששיגרה היתה שיגרה וחיים היו לא כפי שאמורים להיות. "סירבתי להיכנע לצבע האפור שבדרך כלל שולט בציורי השואה" , אומרת גורפיין "אמרתי לעצמי, אלה היו אנשים חיים ולכן אין סיבה שלא אשתמש בהם לתאר את מה שהיה".
פתיחת התערוכה תתקיים במוזיאון השואה בנצרת עילית, רחוב הגבעה 5 (ליד בית הכנסת הגדול), בשעה 20:30. טלפון: 04-6461231. התערוכה תציג עד ה- 15.5

טקס בקאמרי "כאב השחרור והחזרה לחיים"
המחלקה למופעים בעיריית תל אביב מקיימת את הטקס המרכזי בתיאטרון הקאמרי בסימן "צל האדם בצל המוות". האירוע במעמד: רון חולדאי ראש העיר והרב ישראל מאיר לאו. הטקס בהשתתפות שחקני התיאטרון הקאמרי: רמי ברוך, שירי גולן, עדי גילת,עדי כהן, ניר שלמון, אולה שצ'ור, ובהנחיית יוסי
תיאטרון הקאמרי, שדרות שאול המלך 19 תל אביב, בשעה 20:00, כניסה חופשית. כרטיסים ניתן לקבל בתיאטרון, בבית אריאלה, במרכז ביכורי העיתים ובאתר העירוני

"את היית לאלפי יבבה"
אירוע בסימן יום הזיכרון לשואה בהשתתפות: המשוררת והסופרת אסתר אייזן מחברת הספר "אמי תפרה כוכבים" (הוצאת יד ושם), חברי כיתת השירה מזמור של קבוצת משיב הרוח ומוסיקאים אורחים. את האירוע ינחה המשורר אליעז כהן.
בית ש"י עגנון, רחוב קלאוזנר 16 ירושלים, בשעה 19:30, מחיר: 20 שקלים

"זאמד קרענדלעך" (גרגרי חול)
תיאטרון יידישפיל יציג בשיתוף עם בית שלום עליכם עדויות ילדים ובני נוער מתקופת השואה בביצוע שחקני הלהקה הצעירה. עוד באירוע: המשוררת רבקה בסמן בן חיים תספר על ילדות בשואה, פרופסור אברהם נוברשטרן מנהל בית שלום עליכם יישא דברים וברכת ראש העיר רון חולדאי.
בית ציוני אמריקה, רחוב דניאל פריש פינת אבן גבירול תל אביב, בשעה 19:30. כניסה חופשית


"טקס יום הזיכרון האלטרנטיבי לשואה ולגבורה"
תיאטרון תמונע מקיים זו השנה השמינית טקס אלטרנטיבי ליום השואה. "טקס יום הזיכרון האלטרנטיבי לשואה ולגבורה", בעריכתם של שהרה בלאו ואבי גיבסון בראל, יעסוק השנה בזווית של בני הדור השלישי לשואה. במסגרת הטקס, יתקיימו תערוכות של האמניות ציפי הדר וסוניה קוק ודיונים בנושא, וכן מופעים מוסיקליים של מאור כהן ואמנון פישר. כמו כן, יוקרן במקום סרט גרמני אימפרסיוניסטי.
תיאטרון תמונע, רחוב שונצינו 8, תל אביב, בשעה 22:00
 
מתוך התערוכה "כשצד ב' היה צד א'" (צילום: יח"צ)
 מתוך התערוכה "כשצד ב' היה צד א'" (צילום: יח"צ)   
תערוכה של משה קופפרמן - "כשצד ב' היה צד א'"
התערוכה החדשה בקיבוץ לוחמי הגטאות "משה קופפרמן: כשצד ב' היה צד א'" תהיה פתוחה לקהל בחינם ביום השואה. במהלך היום יתקיימו במתחם מפגשים שידונו בגורמים המתבטאים ביצירתו של קופפרמן: תקופת הפליטות, הנדודים, האובדן וההרס; ההישרדות ועמה הבנייה, השגרה והיציבות. כל העבודות בתערוכה יוצגו משני צדדיהן - צד ב' ופניו אל הנכנס בפתח התערוכה, צד א' ופניו אל הפונה לעבר היציאה. באולם תערוכת הקבע של אוסף קופפרמן מוצגים ציורי שמן מובחרים שיוצגו בסדר כרונולוגי.
קיבוץ לוחמי הגטאות, בין השעות 10:00-19:30. טלפון לפרטים: 054-4993851

תערוכה במוזיאון יד לילד
תערוכה מיוחדת בשם "בעקבות תמונה אחת" על ילדים שניצלו בשואה והפכו לחלוציה ובוניה של ארץ ישראל נפתחה במוזיאון "יד לילד" בבית לוחמי הגטאות. בתערוכה מוצגים צילומים, תעודות, מכתבים, עדויות, חפצים וציורים של ילדים שנולדו למשפחות יהודיות באירופה שבין שתי מלחמות העולם, ניצלו משואת יהודי אירופה, התבגרו בארץ ישראל והקימו בה את ביתם. הילדים המבקרים במוזיאון מוזמנים לבחור כל אחד ילד אחר, לעיין בכתביו ובחומרי הזיכרון שלו, ומתוכם לשחזר את סיפור הצלתו והתחנות בחייו בישראל.
לתיאום ביקורים במוזיאון "יד לילד" יש לפנות למזכירות בטלפון: 04- 9958044/-46

הצגה - "אדם בן כלב"
תיאטרון גשר מעלה כבכל שנה לקראת יום השואה את ההצגה "אדם בן כלב" שעלתה לראשונה ב- 1993. המחזה, מאת אלכסנדר צ'רבינסקי על פי ספרו של יורם קניוק ובביומו של יבגני אריה, מתרחש באוהל קרקס. הדמות המרכזית בו היא אדם שטיין - ליצן, רדוף, אדם טרגי, ניצול מחנות ריכוז. אדם אשר הצליח לשרוד מן הגהנום של השואה, אך אינו מצליח לנהל אורח חיים נורמלי. הוא מתייחס לחיים כאל גזרת עונש, על שניצל. לגביו, הזוועה של מחנות הריכוז וקיומו הפיזי אחריה אינם אלא הכנה לקראת מותו האמיתי והסופי. בהשתתפות: איגור מירקורבנוב, ישראל דמידוב, יבגניה דודינה, אפרת בן צור, ולדימיר חלמסקי, נטליה ווטולביץ'-מנור, ליאוניד קנייבסקירובינסקי דנה, נלי גושבה, סבטלנה דמידוב, יבגני גמבורג,יבגני טרלצקי, רות חיילובסקי, קלים קמנקו/גלעד קלטר ובוריס אחנוב.
מוזיאון תל אביב, שדרות שאול המלך 27, בין התאריכים 24-26.4, בשעה 20:30. הנחה לתושבי העיר

תערוכה - הבנאליות של הטוב
תערוכת צילומים מקוריים ותיעוד אורקולי המוקדשת לאירוע שהתרחש בכפר הצרפתי הפרוטסטנטי "לה שמבון על נחל ליניון", שבשם מורשתו הציל אלפי פליטים יהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה. הכפר כולו הוכר קולקטיבית על ידי יד ושם כחסיד אומות העולם. בפתיחת התערוכה יישאו דברים: פרופסור אוריאל רפפורט נשיא המכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן; אוצר התערוכה דוקטור אלי בן-גל ומרצה להיסטוריה של עם ישראל, שימש ההיסטוריון הראשי המייסד של בית התפוצות באוניברסיטת תל אביב ומרצה במכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן; ומר מוקי צור היסטוריון, ומרצה אף הוא במכללה.
הפתיחה תתקיים ביום שלישי, בית גבריאל, בשעה 16:00. התערוכה תהיה פתוחה בימים שני עד שבת בין השעות 10:00-22:00 עד ה- 6.5
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by