בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחוץ לשדה הראייה 

מחוץ לשדה הראייה

 
 
אורנה לב טוב

שתי תערוכות חדשות העוסקות במניפולציה הסמויה מן העין של המדיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עבודה של דורון סולומונס
 עבודה של דורון סולומונס   
הקשר בין אמנות לפוליטיקה, היה נושא אקטואלי מאז ומעולם, אך יחד עם זאת, ניתן להבחין בתקופה האחרונה בתסיסה יותר מורגשת של נושאים פוליטיים בסצנת האמנות המקומית. בחודש דצמבר האחרון, התקיים כנס מעניין באוניברסיטת תל אביב תחת הכותרת: "אוצרות עכשווית - היבטים אפיסטמיים, פוליטיים ואסתטיים". במסגרתו הכנס, דובר בין היתר על השאלה האם לאמנות יש תפקיד במציאות הכאוטית והפוסטמודרנית של היום, ואף יותר מכך - האם האמנות יכולה להתחמק ממעורבות פוליטית וחברתית? שאלה שכנראה מעסיקה גם כמות לא מבוטלת של אוצרים ואמנים.

מחר, יום חמישי, 27.04.06, נפתחות שתי תערוכות חדשות אשר נוגעות, כל אחת בדרכה, באותו תחום מעניין של טשטוש גבולות מסוים בין המדיה התקשורתית, המדיה האמנותית והמרחב הפוליטי. תערוכתו של דורון סולומונס "יום קניות / הערב בחדשות", תיפתח במרכז לאמנות עכשווית בגלריה ע"ש רחל וישראל פולק והתערוכה "בוא נקרא לזה שיגרה" (תערוכה משותפת למספר אוצרים) תפתח בגלריה מנשר.

"יום קניות / הערב בחדשות"
לאמן דורון סולומונס, יש קשר אינטנסיבי ל"חומרים פוליטיים", מתוקף היותו עורך חדשות מקצועי בערוץ 2 בעשר השנים האחרונות. בעבודותיו, הוא עורך ומעבד מחדש חומרים חדשותיים, לעיתים קרובות כאלו שצונזרו על ידי הטלוויזיה לשידור: תיעוד של פיגועים, אימונים של מחבלות מתאבדות, אופרות סבון, טקסטים, רצועות סאונד ודימויים, ויוצר להם הקשרים חדשים. הסרטים מכילים תמונות של אלימות קיצונית השאובה מחומרים חדשותיים, תוכניות ספורט, סרטי אנימציה, תוכניות טלוויזיה מערוצים שונים וסרטי קולנוע, לצד סצנות שצולמו במיוחד.

כאמן, הוא מבטא, בין היתר, את הסכנות הפיזיות והפסיכולוגיות הנובעת מהמציאות הקיימת, לצד חוסר הביטחון והחרדה אליה אנחנו נחשפים על ידי התקשורת. סולומונס שואל שאלות כגון "באיזה רגע הומר הרובה במצלמה?" ומזמין את הצופים להציץ בחומרים אסורים בכדי לחפש את התשובה לשאלה בשלל המניפולציות של המדיה, מניפולציות שמוכרות לו באופן אישי.

בין העבודות שיוצגו בתערוכה, שלוש עבודות חדשות: "תמונה קבוצתית עם מלחמה" (2005), "הערב בחדשות" (2006) ו"יום קניות" (2006). התערוכה תלווה בקטלוג בן 64 עמודי צבע עם מאמרים מאת רותי גינצבורג וסרג'יו אדלשטיין - מנהל המרכז לאמנות עכשווית.
 
מתוך "בוא נקרא לזה שיגרה"
 מתוך "בוא נקרא לזה שיגרה"   
"בואו נקרא לזה שגרה"
התערוכה, שתציג עבודות שעוסקות בצד החזותי של הכיבוש, הינה למעשה הפרויקט הראשון של קורס האוצרות של אריאלה אזולאי ונורמה מוסי בבית הספר מנשר. משתתפיה הינם: אסתי אימברמן, מורן בן נון, עומר גל, דנה מאירזון, נעמי מילר, קורין סאבין, אלעד רבינוביץ' ומיטל שושן.

העבודות ידונו במקורות לאיסוף דימויים ויזואליים ובאופי ייצוגו של הכיבוש במרחב. הדימויים שבתערוכה (רובם לא מעובדים), נבחרו על ידי האוצרים מתוך צילומי העיתונות, צילומי פעילים, אמנים וכו'. בתערוכה, מוצגים הדימויים אלו לצד אלו .

התערוכה, על פי מארגניה, תנסה לשרטט את מרחב הכליאה בשטחים הכבושים ואת מה שבעקרון מצוי מחוץ לשדה הראייה. ובעיקר את שיגרת היומיום שמתקיימת בתוך המרחב הבלתי אפשרי. בתערוכה יוצגו דימויים חזותיים, שבחלקם ערכו שינויים, ושנאספו על ידי האוצרים, בהשראת פגישות עם צלמים ואמנים ובעקבות תיאורטיקנים כגון פוקו, אלה שוחט, אריאלה אזולאי ועוד.

"יום קניות /הערב בחדשות" – דורון סולומונס
המרכז לאמנות עכשווית - הגלריה ע"ש רחל וישראל פולק, המכללה להוראת הטכנולוגיה
מתחם קלישר 5, תל-אביב טל: 03-5106111
פתיחה ביום חמישי 27 לאפריל בשעה 20:00
התערוכה תנעל 15/6/06
שעות פתיחה – שני עד חמישי 14:00-19:00
שישי ושבת 10:00-14:00

"בואו נקרא לזה שיגרה" - אוצרים: אסתי אימברמן, מורן בן נון, עומר גל, דנה מאירזון, נעמי מילר, קורין סאבין, אלעד רבינוביץ' ומיטל שושן
גלריה מנשר דוד חכמי 18, תל אביב. טלפון: 03-6887090
פתיחה: יום חמישי ה-27.04.06 , שעה:19:30
שעות פתיחה: א-ה 12:00 עד 19:30
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by