בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אני, הטקסטים והתחושה 

אני, הטקסטים והתחושה

 
 
אמיר עמרמי

אפרת בן צור משחקת בטלוויזיה ובתיאטרון, אבל אוהבת יותר את העיסוק במוסיקה. כעת היא יוצאת באלבום חדש, ועובדת על הופעה: "יותר קשה לי להופיע בתור זמרת. טיפת התרגשות בקול ושומעים את זה. זה מביך"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא הולכת לפי אופנות. אפרת בן צור (צילום: שרון ברקת)
 לא הולכת לפי אופנות. אפרת בן צור (צילום: שרון ברקת)   
הכל בסדר בימים האלה עם אפרת בן צור. אמנם עברו חמש שנים מאז יצא אלבום הבכורה שלה "צוללת" (נענע דיסק), ולמרות שהוא לא כבש בסערה את השוק הארצי, בן צור מתעקשת לא להתרגש מהעניין.

את מרבית זמנה היא משקיעה במשחק - בטלוויזיה ("הבורגנים" דאז, ולאחרונה "פרשת השבוע") ובתיאטרון "גשר" ("הכפר", "עניין של סגנון" שמוצג בימים אלה). בלילות היא חולמת על מוסיקה, וזה גם מה שהיא עושה בין לבין. לכן, אולי, לקח לה חמש שנים להוציא את אלבומה השני הנושא הפעם את שמה, שהוא לא פחות משובח, מוסיקלי ומרתק מקודמו.

עשרה שירים חדשים נמצאים באלבום, כולם פרי עטה של אפרת בן צור, למעט טקסט אחד של לאה גולדברג. את האלבום קידמו הסינגלים "אבוא אלייך" ו"כל יום", ובעבודה עליו השתתפו מספר מפיקים מוסיקליים: עודד פרח, פיטר רוט, אורי בראונר כינרות, אסף תלמודי, ברוך בן יצחק וברי סחרוף. "זה בדיוק כמו בפסקול של סרט", אמרה בן צור וביארה: "שיש המון צבעים בפנים, ויש מכל דבר. חשבתי לקחת בהתחלה מפיק מוסיקלי אחד, אבל כל האנשים שאני עובדת איתם מאוד מאוד עסוקים, וגם אני. כך שזה לא יצא".

לטענת פרק הזמן הארןך מאלבום הבכורה ועד היום היא שולפת תשובה זריזה מהשרוול: "אין לי שיקולים של מסחריות או הצלחה. ממש לא. אלה לא דברים שאני חושבת עליהם, ואני לא חושבת שזה נכון לחשוב עליהם".

למה לא, בעצם? לא ברמה של להתמסחר. לא כואב לך שהאלבום הקודם לא הצליח מסחרית?
"תראה, יש משהו כשאתה עומד מול חומר מקורי משלך ורוצה להוציא אותו הכי נכון והכי יפה שאפשר. וזה מה שמכוון אותי. אני גם לא יכולה לדעת מה יעבוד ומה לא יעבוד וזה גם נשמע לי טיפשי לעבוד ככה. אם אתה יותר מחובר למה שאתה עושה, יכול להיות שזה גם יצליח. אבל גם אפשר להסתכל על הצלחה מכל הכיוונים".

נדמה שהמשחק תופס לך את כל היום, כך שיש לך פחות זמן להשקיע כדי להצליח יותר בתור זמרת.
"אני לא יודעת. קודם כל תפסיק עם המשפט הזה 'חוסר הצלחה'. כל אחד מתייחס לזה ממקום אחר, וכנראה שאנחנו רואים את זה בצורה שונה".

אני חלילה לא בא לפגוע, להיפך, אני חושב שזה פספוס. אני מתכוון לחוסר הצלחה במובן שזה לא הגיע לקהל רחב.
"אולי זה לא חומר לקהל הרחב. חשבתי ש'צוללת' יהיה הרבה יותר קומוניקטיבי. אבל ראיתי שהמיינסטרים בארץ מאוד רחב והמקום לדברים אחרים מצומצם ונהיה צר יותר. זה גם ככה בייחוד בתקופה האחרונה. אבל אני ממש לא מתכוונת להתחיל ללכת לפי אופנות או לפי מה עובד או מה לא עובד.

"לגבי המשחק והמוסיקה - זה נכון שהתיאטרון תופס אצלי הרבה. התחלתי כשחקנית. המוסיקה התחילה כדבר שקרה לי תוך כדי. לפני האלבום הקודם לא יצא לי לגעת בזה. אני גם מאוד אוהבת את התיאטרון ואת הבמה. כנראה שזה מאפשר לי המון מרחב לקחת את הזמן, ולעשות מה שאני רוצה".

האלבום החדש של אפרת בן צור לא הלך רחוק מדי מנקודת הסיום של אלבומה הקודם. עם זאת, אי אפשר להתעלם מהעובדה שאלבומה הקודם בהחלט הלך רחוק מדברים שהאוזן הישראלית רגילה לשמוע. הקול הגבוה והמדויק שלה גורם לזכוכיות בבית להתרגש והטקסטים החדים תופסים את העין בקריאה ראשונה. בשמיעה ראשונה זה עובר בצורה הרבה יותר נעימה, לפעמים אפילו על חשבון החדות של הטקסט.
 
"המוסיקה התחילה כדבר שקרה לי תוך כדי". בן צור (צילום: עמית ישראלי)
 "המוסיקה התחילה כדבר שקרה לי תוך כדי". בן צור (צילום: עמית ישראלי)   
בשיר "הילדה שרה לנחל" של לאה גולדברג, שרה בן צור "לאן ישא הזרם את פני הקטנים / למה הוא קורע את עיני / ביתי הרחק בחורשת אורנים / עצובה אוושת אורני / פתני הנחל בזמר-גיל / רינן קרא בשמי / הלכתי אליו אחר הצליל / נטשתי את בית אמי / ואני יחידה לה רכה בשנים / ונחל אכזר לפני..". השירה האופיינית לה - המפויסת, גורמת לטקסט להישמע פחות מאיים וקודר מאיך שהוא כתוב. דבר שהוביל את הראיון לשאלת יאיר לפיד קטנה.

יוצא לך לכעוס לפעמים?
"מה, כמעט הלכנו מכות לפני שתי דקות, לא?"

מזל שמדובר בראיון טלפוני.

נשמע שאת שרה ממקום מאוד שליו למרות הכאב שיש בשירים שלך.
"באלבום הזה יש משהו מעודן שמשלב יכולת של לראות את המציאות כמו שהיא. גם מקום מפויס, ללא ספק. יש ניתוק מהמציאות עם בריחה לאשליות מאוד גדולות. משהו שהוא יותר בפנטזיה. אני עצמי בנאדם שכועס ועצבני, צוחקת ושמחה".

מתי הייתה הפעם האחרונה שכעסת, זולת הקטע האחרון מלפני שתי דקות?
"אני לא יודעת, זה קורה כל כך הרבה. אבל אני לא מסתובבת כל היום וכועסת. תראה, בשירים שלי אני מביאה תחושות שמתעוררות אצלי עקב אירועים שקורים לי, וזה משהו שקורה לכולנו הרבה. גם קנאה, גם כעס. אין כאן שירים שמתארים את חיי היומיומיים. הם מתארים משהו ספציפי. אבל אני לא יכולה לספר בדיוק מה שעובר עליי, בשביל זה אני כותבת שירים.

"כשאני יושבת בבית וכותבת, אז המקום הזה נותן לי את היכולת להיות חשופה עם עצמי. זה מוריד המון ציניות וביקורת. בחיים אני יכולה להיות הרבה יותר צינית, אבל יש במקום הזה איזושהי ישירות, כי אתה לבד ואין אף אחד איתך בחדר. זה רק אני, הטקסטים והתחושה".

המקומות הרחוקים באלבום החדש של אפרת בן צור לוקחים אותה לכל היותר למסע של 6:57 דקות, דוגמת השיר "כבר הרבה ימים" (מילים ולחן: בן צור). פרק זמן הקצר יחסית, בהשוואה להצגות ארוכות הרבה יותר שנמשכות לפעמים יותר משעתיים.

כל אלה נותנים לבן צור פרספקטיבה לבחון איפה היא נהנית יותר, ולאן היא אוהבת לברוח. לא טעיתם. "מוסיקה" אומרת בן צור, וזה סופי. "אני משחקת כבר הרבה שנים, הרבה יותר משאני כותבת ושרה. אבל יותר קשה לי להופיע בתור זמרת. טיפת התרגשות בקול ושומעים את זה. זה מביך".

נשמע גם שזה לא רק ההבדל בין משחק לבין שירה, אלא יותר בין הגשה של חומרים של אחרים לעומת חומרים מקוריים שלך, לא?
"אני חושבת שכן. עם 'צוללת' הרגשתי הרבה יותר חשופה. אבל זה לא מה שמונע ממני לעלות ולהופיע. יש בזה עדיין משהו חזק. זה חומר שלי. אני חושבת שיש לי קשר מאוד מיוחד עם זה, ולכן המוסיקה יקרה לי יותר. למרות שזה לא בהכרח בא לידי ביטוי בפעילויות שאני עושה".

את מתכוונת להשקיע עכשיו יותר זמן במיקוד שלך כזמרת?
"אולי, אני לא יודעת. אנחנו בדיוק עובדים עכשיו על הופעה. הייתי רוצה להתמקד בזה יותר אבל אני לא יודעת מה הולך להיות".

זאת אומרת שגם אין מה לשאול אותך על אלבום שלישי.
"ממש לא. לאט לאט".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by