בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המדריך לכביסה  

המדריך לכביסה

 
 
אורלי שי - המרכז לסטיילינג

אורלי שי מספרת על כל הטיפים לכביסה טובה, נכונה, ולבנה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אורלי שי (צילום: יח"צ)
 אורלי שי (צילום: יח"צ)   
ההבדל בין החומרים שמרכיבים את הבד ולמה זה חשוב לנו כקוני אופנה וטקסטיל

נדבר על בדים מסיבים טבעיים,סינטטיים או עשויים. למה זה משנה לנו? מה הכוונה בבד נושם ? מדוע לספורט יש לבחור בצירופי סיב שונים מאשר בבגדי עבודה? (למשל, בדים מבודדי חום וקור...). חלק מהפרמטרים הרלוונטיים הם:

• טקסטיל- תהליכי יצור הבד
• חומר גלם- סיבים טבעיים- מהצומח מהחי או ממינרלים, סיבים מלאכותיים- מהצומח, סיבים סינטטיים- מולקולות
• אופן טווית החוטים- אריגה, סריגה, הטבעה
• אשפרה- צביעה, הלבנה, ריכוך

טבעי, סינטטי או מעורב- סוגי אריגים:

כדי לטפל בבגד נאמנה ולבחור בגדים שישרתו אותנו נכון כשחם או קר יש לזהות תחילה את הרכב הבד - טבעי, סינטטי או מעורב מסיבים שונים. כל הרכב בד מגיב אחרת לחום, קור זיעה, סחיטה, יבוש, תלייה ולצביעה. המידע הבסיסי על הרכב החומרים מצוין על תוויות הבגד.

• סיבים טבעיים: סיבים הקיימים בטבע, ומיוצרים מהצומח או מהחי. ניתן לטוות את הסיבים לחוטים ללא שינויים כימיים בהרכבי חומר הגלם. בין הבדים האלו נמנים הכותנה, הפשתן, המשי, הפרווה, הצמר, האנגורה, הקשמיר ועוד.

• סיבים מלאכותיים: עשויים מחומר גלם הקיים בטבע, אבל לא ניתן לטווות אותו לחוטים ללא מגע יד אדם. את החומרים מעבדים עד ליצירת סיבים, ללא שינויים כימיים גדולים בהרכבם. כך למשל ויסקוזה הוא סיב מלאכותי שמופק מגרעיני הכותנה

• סיבים סינטטיים: הרכב כימי שלא קיים בטבע, ומיוצר על ידי האדם. בין הבדים האלו ניתן למצוא את האקריל, הפוליאמיד (ניילון), הפוליאסטר, סיבים אלסטיים (לייקרה) ועוד. היכולת שלנו ליצור סיבים מלאכותיים והעובדה שרוב הבדים מורכבים מסיבים שונים מספיקה לבלבל את גדולי המומחים, פשוט קראו מה כתוב על תוויות הוראות היצרן, ותיישמו את זה.

עכשיו, כשההבדלים בין חומרי הבסיס המרכיבים את הבדים ידועים, אפשר לעבור הלאה. הנה המפתח לטיפול נכון ויעיל שיאריך את חיי הבגד שלכם ועוד כמה טיפים שיעזרו לכם להחליט האם משבר הכביסה ניתן לתיקון.

סיבים טבעיים:

לסיבים הטבעיים יש יכולת מופלאה לספוג לחות. הם מתקמטים בלחות כמו שיער מתולתל אחרי פן ביום לח. אין להם בעיה להתגהץ בחום גבוה. בגלל יכולת הספיגה הם נצבעים בקלות והראשונים לאבד צבע. הם סופגים טוב לא רק צבע, אלא כתמים וזיעה ומתייבשים לאט. הסיבים הטבעיים גמישים ותופסים את צורת הגוף.

• כמו שלנו מותר פן מותר לגהץ אותם.

• לקבלת גיהוץ חלק ואחיד גהצו בגדים מסיבים טבעיים בעודם לחים או הרטיבו מעט לפני הגיהוץ.

• קל לצבוע אותם והצבע תמיד נראה עמוק וברור אבל באותה קלות בה הם נצבעים כך הם מאבדים מצבעם בכביסה. לכן מומלץ, לכבסם בחום נמוך או בינוני גם או במיוחד כבסים לבנים. חום מים נמוך עד בינוני נע בין 70-40 מעלות (תלוי ברמת הליכלוך).

• אם התכווצה לכם בכביסה חולצה מסיב טבעי, חממו מגהץ על חום גבוה, משחו את הבגד ביד אחת וביד השנייה בעזרת קיטור המגהץ תוכלו להחזירו לגודלו המקורי.

כותנה היא לבנה? ממש לא. אז איך מלבינים?

רבים מאמינים כי צבעה הטבעי של הכותנה הוא לבן אולם הם טועים. בעצם הוא נוטה לבז'. הבגדים הלבנים עוברים תהליך מיוחד של הלבנה בחומרים כימיים שונים. אפשר לשמור על הלבן ואפילו להלבין באופן ביתי אבל עד גבול מסויים.

• ככל שנכבס את החולצות הלבנות שעשויות כותנה בחום גבוה יותר, הן יחזרו לצבען הטבעי הדהוי. כשאנו מכבסים את הסדינים המגבות ו"הלבנים" בחום גבוה (85-90 מעלות), אנחנו מורידים לכלוכים קשים אולם גם את ההלבנה. הפתרון: הכניסו טבליית אקונומיקה לתא יחד עם אבקת הכביסה.

• ניתן להלבין סיבים טבעיים על ידי אקונומיקה וכיבוס בחום גבוה מאוד (90-95 מעלות), אבל יש
להיזהר. עם הזמן הבד מצהיב, זו רק הארכה של חיי הלובן בבגד.

• אל תנקו את הבית בבגדים שאתם אוהבים. אם יש לכם נקודות בורדו בהיר או בז' במכנס השחור/כחול, הוא כנראה מאריג טבעי שפגש אקונומיקה או חומר ניקוי קטלני אחר.

• השתדלו לקנות את פרטי הלבוש הלבנים בזול כדי שלא תאכלו את הלב אם תיאלצו להפוך אותם לחלק מסמרטוטי הניקוי בבית.

• שמיכה מנוצות פוך: אל תחששו לכבס מדי עונה את שמיכת הפוך שלכם. 40 מעלות, פעולת כביסה עדינה עם סחיטה עדינה והכי הכי חשוב - יבוש במייבש לזמן ארוך. על הפוך להתייבש כליל כדי שלא תישאר בו לחות בכלל.

סוודרים משיער טבעי

זהירות! גם צמר הוא סיב טבעי, ומכאן שהוא מבודד מצוין וסופג מים מצוין. מצד שני, מים חמים ביחד עם הסחיטות בזמן הכביסה, יכווצו ויהפכו אותו לבד דחוס שלא יזכיר כלל את הסוודר היוקרתי שהוא היה לפני. סוודרים מסיבי צמר טבעיים מכבסים ביד או בחום נמוך בפעולת כביסה עדינה ללא סחיטות. לייבוש לא תולים אלא פורשים את הבגד במקום מוצל

טיפול בסיבים מלאכותיים

המחסור בסיבים טבעיים עודד פיתוח סיבים חדשים ונולדה לנו הוויסקוזה. מדובר בבד נעים, סופג לא רע, שומר על הצבעים בזמן הכביסה, בעל ברק ומתגהץ במגע עם חום הגוף. מצד שני, הוויסקוזה מתלקחת בקלות ותופסת חשמל סטטי וכמו כן אסור בשום אופן לסחוט אותה בחוזקה.

טיפול בסיבים סינטטיים

כל עוד הסיבים הסינטטיים מעורבים באחוזים גבוהים של סיבים טבעיים, הם מתנה משמיים. היום יש סיבים סינטטיים שגורמים לבגד להימתח, להתייבש מהר יותר, לשמור טוב יותר על צבעו, לא להתקמט ועוד. שחקני כדורגל וכדורסל לובשים בגדים מבדים סינטטיים לחלוטין שאינם סופגים נוזלים, כדי שהבגד לא יתמלא בזיעה ויכביד עליהם בזמן המשחק. הביגוד על כן מעוצב בגזרות רחבות שיאפשרו לזיעה להתייבש

•גיהוץ בחום נמוך עם נייר אפיה מעל או אריג טבעי, תמיד לנסות קודם במקום נסתר של הבגד.

• גיהוץ בחום נמוך מתאים לאריגים או סריגים. משטחי פלסטיק כמו ווניל (דמוי עוד מבריק) לא מגהצים כלל.

• הסיבים הסינטטיים אינם מתכווצים ואינם מאבדים מצורתם, הם עמידים בכביסות (לא ב-90 מעלות ), וצבעם יציב.

• מומלץ לכבס חזיות ביד אבל מי שלא רואה את עצמה מקרצפת, יכולה לאגור את כל החזיות בשקית כביסה או בציפית קטנה, ולדאוג לסחיטה עדינה. לא לייבש במכונת ייבוש ואם בכל זאת אז באוויר קר בבקשה.
 

-

 
אורלי שי מעצבת אופנה ותדמית, עורכת ומגישת אופנה וסטייל בטלוויזיה, יועצת לאנשי תקשורת, אמנים וחברות אופנה מקומיות ובין לאומיות.

מגיל צעיר יצאה אורלי לחקור את הסודות מאחורי המראה האנושי, במהלך שנים של לימודים אקדמאים מגוונים ועבודה בפועל היא מצאה את התשובה ל"מראה האידיאלי" ופיתחה שיטה ייחודית החושפת ללא סייג הכול אודות המראה המושלם.

אורלי בעלת מרכז לעיצוב תדמית אישית ייחודי מסוגו בארץ ובעולם הנקרא ללימודי סטיילינג ולייעוץ תדמית אישי ועסקי: "אורלי שי -המרכז לסטיילינג".

אופי המרכז נשען על שיטת "אורלי שי"- שיטה בלעדית המשלבת הבנה של פרופורציות גוף תוך עיבוד מחדש של דפוסי חשיבה קיימים

השיטה נשענת על ערכים כמו "חתך הזהב" ותורת הצבע השאובים מן האומנות, ומתורגמים לאיזון מצרף החלקים בגוף האדם.

הבנת שיטת אורלי שי נותנת כלים ממשיים לאיזון מבנה הגוף על ידי ביגוד, אבזור,טקסטיל והתאמת צבעים.

לאתר הרשמי של אורלי שי לחצו כאן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by