בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מתח זו לא מילה גסה 

מתח זו לא מילה גסה

 
 
לילך וולך

לילך וולך סיימה את הספר "מקרים אבודים" בתחושה שהכירה גלריה עשירה ונושמת של דמויות שחיות חיים מלאים. הספר שיחזיר לכם את האמון בז'אנר ספרי המתח הידוע לשמצה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עטיפת הספר
 עטיפת הספר   
בניגוד לסברה הרווחת, אפשר בהחלט לכתוב ספרי מתח בעלי משקל ספרותי. נכון שזהו אחד מן הז'אנרים הכי פרוצים, מונמכים, ומנוצלים לרעה, ולכן בהיתקלות בספר מתח משובח, השמחה היא גדולה מאוד לחובבי הז'אנר.

למרבה הצער, רוב מי שפונה לכתוב ספר מתח, מסתמך על נסיונו העשיר כצופה טלוויזיה, ומשתמש בקלישאות שחוקות ומעופשות כמו "השוטר והדונאטס", "האלמנה המסתורית והיפהפיה" ושאר מעוררי רפלקס הקאה שיכולים להוציא כל בוגר גיבושון סטיבן קינג מדעתו. המילה "תחקיר", לעומת זאת, כנראה נעדרת מן הלקסיקון של רוב מחברי סופרי המתח, כי אחרת קשה להסביר את זילות העובדות ואת הצלבות המידע המוטעות והאיומות שרווחות בספרים אלו, והפכו אותם למקבילה המותחת לרומני משרתות.

"מקרים אבודים" של קייט אטקינסון, הוא מספרי המתח שיחזירו לכם את האמונה בז'אנר המושמץ. היד הבוטחת של אטקינסון משרטטת מנקודת הפתיחה ועד לסוף הנקשר במופתיות, עלילת מתח מתפצלת לכמה סיפורים מקבילים, שנפגשים כולם אצל אותו בלש.

"מקרים אבודים" עוסקת בפרשות לא פתורות של כמה משפחות, לכל אחת הסיפור המיוחד לה, בכולן עומדת דמותה של ילדה-נערה או אישה שמותן או היעדרן ריסקו את תחושת הביטחון והיציבות שממילא היתה חסרה למשפחה. כל המשפחות, על הרכביהן השונים – שתי אחיות שנותרו כמעט לבדן בעולם, אב שממאן להתגבר, או צעירה שמחפשת את אחייניתה הנעדרת, ממשיכות בחייהן באופן חלקי, קטוע וחולה געגועים.

הבלש המטפל בכל המקרים האלו הוא ג'קסון ברודי. ברודי רחוק מלהיות קלישאת הבלש המחוספס שבולס המבורגר ליד גופות וחולם לפרוש לצרפת הרגועה והשמשית. כל אחת מן המשפחות פונה אליו כאשר היא כבר בקץ כוחותיה, לא מאמינות באמת ביכולת לפתור את התעלומות ולהמשיך בחיים הרגילים.

אטקינסון, בחוכמה של בעלת ניסיון, יודעת שאסור לצבוע רומן שלם בצבע אחד, ולא מפחדת להשתמש בהומור, בחמלה, באירוניה ובכאב. הדמויות שלה, גם המשניות שבהן, אינן חד מימדיות והיא נמנעת מלתת תיאורים שיפוטיים. בסופו של הספר, הקוראים יוצאים בתחושה שהכירו גלריה עשירה ונושמת של דמויות שחיות חיים מלאים. הרומן הוא פתח לחיים אלו. הדמויות בספר הזה, בניגוד לאופן בנייתן בספרי מתח אחרים, לא נוצרו כדי לעמוד בתנאים של עלילה מאולצת שמושכת לפואנטות פסיכולוגיסטיות או בלשיות.

כמתבססת על האסכולה הישנה והמתוחכמת של סטיבן קינג, יוצרת אטקינסון רומן מהודק שמדבר על חיים ועל מוות, על טרגדיות ועל הצורך להינחם ולמחול. אטקינסון נותנת הרבה יותר מרוב סופרי המתח לאותם "מקרים אבודים", שמשבצים את היומיום שלנו במהדורות החדשות או בחיינו האישיים. היא נדיבה לדמויותיה שאינן נזרקות ככלים ריקים בסוף הרומן, וימשיכו ללכת עימכם, לפחות לזמן מה. דמויות שיוסיפו להטריד ולשעשע ולגרום לכם להתגעגע אליהן עד לספר המתח המוצלח הבא שתניחו ידכם עליו.

מקרים אבודים / קייט אטקינסון, כתר, 2006. 84 ש"ח
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by