בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יחי (ויומת) קני!  

יחי (ויומת) קני!

 
 
לילך וולך

חוץ מזה שהיא קורעת מצחוק, "סאות' פארק" היא סדרה חשובה בשל חתרנותה המשמשת מראה לשמרנות ולצביעות האמריקאית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך "סאות'פארק" (האתר הרשמי)
 מתוך "סאות'פארק" (האתר הרשמי)    
בדל קקי מזמר, ילד שנרצח במיתות שונות ונוראות, גזענות חסרת בושה, תחפושת היטלר בהלואין, הוצאת טום קרוז מהארון ורמיסת כל פרה קדושה שאיתרע מזלה להיקלע לפריים של מאט סטון וטריי פארקר. כל זאת עוללו יוצרי "סאות' פארק" ליציריהם.

אז למה בעצם כל כך חשוב שתהיה סדרה כמו "סאות' פארק"? ברור לגמרי למה היא שורדת או מה היה סוד ההצלחה הראשוני שלה כשהיא נכנסה ב-1997. היא לא נראתה כמו שום דבר אחר, עם אנימציה שטוחה במכוון, רחוקה מלנסות לחקות מציאות ומאוד קליטה ונצרבת בתודעה. גם אם אתם רחוקים מלהיות חובבי הסדרה, קשה להניח שלא תזהו אחת מהדמויות כמשוייכות לה.

"סאות' פארק", כמו סדרות אנימציה אחרות רבות, מנצלת את המדיה המצויירת כדי לעשות את מה שלא אפשרי בתחום הסדרות שמסתמכות על בשר ודם. מעבר לרצח החוזר ונשנה של דמויות והשבתן לחיים, או הגמישות האינסופית ליצירת סצינות בדיוניות שאינן תלויות בתקציב, יותר מכל סדרה אחרת, סאות' פארק מנצלת את הגישה הלא מוגבלת כמעט לנושאים אסורים בתכלית האיסור בטלוויזיה בעידנה הפוליטיקלי קורקט.

לעתים נדמה לנו שארה"ב היא ביתם של החופשיים והאמיצים, ובשם ארגונים ליברליים מסוימים יכול אדם לעשות כמעט כל מה שעולה על דעתו, כל זמן שהוא לא מפריע יותר מדי לסביבתו. תפיסה זו היא בעיקר תוצר מוטעה של סדרות חוק שונות שספגנו במהלך השנים ושמתעסקות בעיקר באיזוטריה ומקרי קיצון. רוב ארה"ב היא שמרנית, משעממת וסדורה כמו מוזיאון שעווה, ובטוח להניח שעל כל ארגון ליברלי דמוקרטי נעים הליכות שהולך עם טישרט "הארד רוק קפה ניו יורק", יש חמישה ארגונים נוצרים פונדמנטליסטים עם מדבקת "אני אוהב את הרובה שלי" על הפגוש.

בתוך האקלים הסכיזופרני הזה, רוב הטלוויזיה הארצית היא מצונזרת, ערוכה מחדש - אם יש בה שפה לא נאותה או ירך חשופה - ואותו חופש אמריקאי מפורסם שמאפשר לנו לשרוף את הדגל, שמור בעיקר לחברות הכבלים, וגם, רק לקומץ מהן. מה שאומר שאם לא היו חברות פרטיות, "סקס והעיר הגדולה", "טווין פיקס", ו"הדשא של השכן", לא היו נוצרות לעולם והיינו נתקעים עם "מגע של מלאכים" הדוחה.

בתוך כל זה, מעבר להיות הסדרה אחד ממקורות השתנקויות הצחוק המוצלחים ביותר הידועים לאדם, היא גם אחד הכלים הדמוקרטיים והחתרניים החשובים ביותר שיש היום בטלוויזיה האמריקאית. בעונתה העשירית המוקרנת היום בארה"ב, הופכת "סאות' פארק" על תושביה הגוצים, להיות מראה לאמריקה בתוך בלילת הצביעות- שמרנות-היסחפות ניו אייג'ית וכל תסמין בעייתי אחר שפארקר וסטון מאתרים וממהרים לתקוע בהם סיכה חדה. הם גסי רוח, חסרי גבולות, לא מפחדים מאף אחד – ואני מעדיפה אותם בכל יום על פני חיוכי הסוכר של פוליטיקאים מדושנים ונערות זוהר מסולקנות.

ימי א', ביפ, 22:00

בקטנה
"המונה דופק", סדרת המוניות מ-1994, משודרת מחדש בערוץ הקולנוע הישראלי ושווה בדיקה בעיקר בזכות עמוס לביא הנפלא כתמיד, אבל לא רק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by