בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מי שלא יבוא חבל  

מי שלא יבוא חבל

 
 
מטין בילמן

המלצות על סרטים מתוך המגוון הרחב שמציע פסטיבל הקולנוע בירושלים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך הסרט "מישהו לרוץ אתו" (צילום: יח"צ)
 מתוך הסרט "מישהו לרוץ אתו" (צילום: יח"צ)   
פסטיבל הקולנוע ירושלים עומד להיפתח השבוע בפעם ה-23, שנחשב לאחד החשובים בעולם מסוגו. במשך שנות קיומו התפתח הפסטיבל והגיע למעמדו הרם בשל אורחיו ויקיריו, ובשל קשריה של מנהלת הפסטיבל עד עתה, ליה ואן ליר. הפסטיבל מהווה פלטפורמה מרכזית לחשיפת מגמות חדשות בקולנוע העולמי לקהל הישראלי, ולהצגת הקולנוע הישראלי בפני האורחים מחו"ל.

הפסטיבל מושך אליו מדי שנה יוצרים חשובים, ורשימת הסרטים המציגים בו מגוונת ומרתקת. השנה יציגו בו יותר מ-200 סרטים מכל העולם, מתוכם 50 הם ישראלים, כמעט כולם בהקרנות בכורה.

בין האורחים החשובים שיפקדו את הפסטיבל השנה, ניתן למצוא את רומן פולנסקי, שיגיע לקבל פרס על מפעל חיים ויציג את סרטו האחרון "אוליבר טוויסט"; אטום אגויאן הקנדי-ארמני מגיע עם משלחת קנדית מרשימה, ואלה ינהלו כיתות אמן ושיחות עם יוצרים ואורחי הפסטיבל; גם השחקן ג'ף גולדבלום ("פארק היורה") יגיע, דברה וינגר ("תנאים של חיבה") תגיע בכדי לשפוט בתחרות וולג'ין היוקרתית, ועוד ועוד. קים קטרל שהייתה אמורה להגיע, ביטלה את ביקורה במפתיע.

יריית הפתיחה של הפסטיבל, כמידי שנה, היא הקרנה חגיגית בבריכת השולטן בירושלים. השנה, לראשונה בתולדות הפסטיבל, יפתח יוקרן בבריכת השולטן סרט ישראלי - "מישהו לרוץ איתו" - עיבוד לספרו של דוד גרוסמן בבימויו של עודד דוידוף.

מעבר למגוון הרב של סרטים שמציג הפסטיבל, מתקיימות במסגרת הפסטיבל תחרויות, אשר החשובה בהן היא התחרות על פרס וולג'ין, אשר מוענק לסרטים מצטיינים. פרס וולגי'ן נחשב למקפצה משמעותית עבור הסרטים הזוכים בו. בין זוכי השנים שעברו: "האסונות של נינה" ו"כנפיים שבורות".

להלן כמה המלצות של לימי הפסטיבל. הסרטים המומלצים נבחרו מתוך המגוון הרחב בשל חשיבות יוצריהם והסקרנות אשר הם מייצרים סביבם.
 

"אביבה אהובתי". בימוי: שמי זרחין (ישראל 2006)

מתוך "אביבה אהובתי" (ציולם: יח"צ)
 מתוך "אביבה אהובתי" (ציולם: יח"צ)   
חלומה הגדול של אביבה (אסי לוי), מבשלת קשת יום בבית מלון בטבריה, עומד סוף סוף להתגשם. כשרון הכתיבה הגדול שלה הוצנע במשך שנים, עד שיום אחד, בעזרת אחותה התומכת אניטה (רותם אבוהב), הגיעה לעודד (ששון גבאי), סופר בעל שם, שלוקח אותה תחת חסותו ומבטיח להפוך אותה לסופרת של ממש.

הדרך הארוכה להגשמת החלום משנה את חייה של אביבה ואת חייהם של היקרים לה:בעלה המובטל (דרור קרן), שלושת לדיה המיוסרים, אמה המעורערת, ובעיקר אחותה - אשה מצחיקה ובעלת חלומות משל עצמה.
 

"למכירה מיד ראשונה". בימוי: ברייס קובן (צרפת 2006)

"למכירה מיד ראשונה" (צילום: יח"צ)
 "למכירה מיד ראשונה" (צילום: יח"צ)   
פיליפ ומריון, בני 35, נשואים כבר עשר שנים והורים לשניים, מחליטים לצאת לחופשה בונציה. בתחנת הרכבת מנהלת האשה שיחה נינוחה עם טיפוס מזרח תיכוני שנעלם לפתע ומותיר את מזוודתו מאחוריו. בני הזוג אוספים אותה ולא מגיעים ליעדם. על תווית המזוודה מופיע כיתוב בשפה זרה והכתובת "מלון הראבטי". בתוכה נמצאת כמות בלתי מבוטלת של מזומנים. הזו הזדמנות מתאימה בעבורם לעבור לדירה גדולה יותר? איך פתאום מגיעים תצלומים שלהם על רקע עיר התעלות? למה פיליפ מבועת מהאלימות המוצגת במהדורות החדשות בטלויזיה? מיהו הגבר שנכנס לחייו? מה כל כך מפחיד את אשתו? איך הם יצאו מכל הסבך הזה ולמה נמצא אותם מתאחדים בסוריה?
 
 

"יום לילה יום לילה". בימוי: ג'וליה לוקטב (ארה"ב/גרמניה/צרפת 2006)

מתוך הסרט "יום לילה יום לילה" (צילום: יח"צ)
 מתוך הסרט "יום לילה יום לילה" (צילום: יח"צ)   
נערה צעירה שממלמלת כמה משפטים על מוות, יוצאת לתוך חללו של טרמינל. היא אינה יודעת לאן ללכת. הסלולרי שלה מצלצל. קול גברי מדריך אותה. היא יוצאת. מכונית ממתינה. הנהג מסיע אותה למוטל. היא עולה לחדרה ונפרדת מן הנהג. המתנה. היא יוצאת למרפסת. הסלולרי מצלצל. קול גברי מורה לה לחזור פנימה ולהגיף את התריס. היא מצייתת. הטלפון מצלצל. היא קושרת את עיניה. שלושה גברים, פניהם מכוסים במסכות שחורות, נכנסים לחדר. הם מדריכים אותה, בוחנים אותה, ורק כאשר הם משוכנעים בנכונותה הם ממשיכים. עכשיו הם מצלמים אותה. על רקע פוסטר רדיקלי, הם מביימים קלטת. אישה עם מדים ורובה מוסרת הצהרה אחרונה. מכאן היא תמשיך למשימה.
 

"סוכן חשאי 117: קהיר, רשת מרגלים". בימוי: מישל חזנויציוס (צרפת 2006)

מתוך הסרט "סוכן חשאי 117: קהיר, רשת מרגלים" (צילום: יח"צ)
 מתוך הסרט "סוכן חשאי 117: קהיר, רשת מרגלים" (צילום: יח"צ)   
1955. השירות החשאי הצרפתי מתקשה למשוך בחוטים בקהיר, בשעה שסוכנים אמריקאים, בריטים וסובייטים נאבקים על אחורי הקלעים של תעלת סואץ, משפחת המלך פארוק חולמת לשוב אל ארמון המלוכה ומחתרת פונדמנטליסטית מתכננת הפיכה. נשיא צרפת שולח למערך את בכיר סוכניו החשאים, הובר בוניסור דה לה בת, הידוע בכינויו סוכן חשאי 117. זה נוחת בקהיר, ולמרות שבענייני העולם הערבי והאסלאם הוא מבין הרבה פחות מבנשים, הוא לא מסתיר את בטחונו העצמי. הוסיפו את זלזולו המוחלט בילידים, והרי לכם מתכון לצרות בצרורות, הקרקע עליה צומחות קומדיות משובחות.
 

"אדמה משוגעת". בימוי: דרור שאול (ישראל 2006)

מתוך הסרט "אדמה משוגעת" (צילום: יח"צ)
 מתוך הסרט "אדמה משוגעת" (צילום: יח"צ)   
סיפור התבגרותו של דביר אבני, נער בן 12, הגדל בקיבוץ בדרום ישראל בשנות השבעים. במהלך שנת הבר מצווה שלו מגלה דביר שאימו איננה בריאה בנפשה. הוא נאלץ לנווט בין עקרונות השוויון של הקיבוץ לבין יחסיו המורכבים עם אמו. הניגוד בין שני אלה מוציא אותו למסע התבגרות מופלא ובלתי אפשרי, שבשיאו בחירה מצמררת שתשנה את חייו לעד.
 

"בית קפה על הגבול" (אירן/צרפת 2005)

 
רייהן, אם לשניים שהתאלמנה זה עתה מבעלה, לא מעוניינת לפגוע בכבלי המסורת אבל היא עומדת על הצורך הבסיסי לשמור על עצמאותה. וכך, בניגוד לבקשות משפחתה והסובבים אותה, היא מחליטה לפתוח את פונדק הדרכים שהפעיל המנוח בגבול אירן טורקיה.
 

"שם למטה". בימוי: שאנטל אקרמן (צרפת 2006)

מתוך הסרט "שם למטה" (צילום: יח"צ)
 מתוך הסרט "שם למטה" (צילום: יח"צ)    
"כאשר אני מביימת סרט תיעודי, אני שואפת שהוא לא ייגע בשום צורה בסיפור שלי או בעניין היהודי... ואם כן, אז כמו ב`סיפורים מאמריקה`... אני מנסה להרחיק זאת, כך שהמרחק יעשה את הדברים נסבלים". שאנטל אקרמן בכלל לא רצתה לעשות סרט על ישראל, כפי שהציע לה המפיק שלה. אבל אז היא הוזמנה ללמד באוניברסיטת תל אביב ולקחה עימה מצלמה. הימים, אמצע 2005, ימי ההודנה, אבל "הסרט המסוגר בבית הזה אינו מעוניין לומר דבר על הפוליטיקה", כפי שאיבחנה דברה יאנג מה`וראייטי`.

אקרמן, כמו תמיד בקולנוע שלה, לא בוחרת את הדרך הקלה. את המצלמה היא כולאת בדירה, מצלמת מחלונה את חלונות השכנים ומקריאה לנו קטעים מיומן שהיא כותבת; יומן ובו הערות על יהדות, על קולנוע, על משפחתה.
 

"פיג'מות פלאנל". בימוי: ג'ף ליפסקי (ארה"ב 2006)

חברים משותפים מפגישים בין סטיוארט לניקול. הוא ניו יורקר יהודי עם קומפלקסים שבא ממשפחה מתוסבכת. היא בחורה קתולית טובה, נצר להורים שתיינים, שהגיעה העירה ממונטנה הרחוקה. סטיוארט הוא יועץ שיווקי, ניקול חולמת על קריירה בתחום ההסעדה. מפגש רומנטי בלילה גשום – מאותם רגעים שבהם יש למשתתפים צורך לעצור את העולם – מבעיר להבה גדולה למרות פערים ניכרים באישיות. מכאן מתפתחת לה עלילה מורכבת, משהו בנוסח `תמונות מחיי נישואין` לברגמן בגירסה אמריקאית. כבר מההתחלה ברור כי שתי הדמויות ניחנו בעולם רגשי שביר ובחוסר ביטחון משווע. תובענות וותרנות, עליות ומורדות, מאבקי כוח מיותרים וקנאוֹת לא אפשריות; אפילו סוגיות הכרוכות ביהדותו של הבחור – זה מה שיאפיין את היחסים וזו תהיה עילה עיקרית לחבלות הנפשיות שייגַרְמו לבני הזוג...
 

"טיול קטן לגן עדן". בימוי: בלתזר קורמאקור (איסלנד/ארה"ב 2005)

מתוך הסרט "טיול קטן לגן עדן" (צילום: יח"צ)
 מתוך הסרט "טיול קטן לגן עדן" (צילום: יח"צ)    
הולט הוא חוקר ביטוח קפדני שחוץ מהצורך להתפרנס מתייחס לעיסוקו כאידיאל. התיק החדש שלו מביא אותו ואותנו לחור נידח בצפון מינסוטה המושלגת של שנות ה-80` כדי לוודא כי מי שנהרג בתאונה מחרידה הוא אכן האיש שציווה לאחותו איזולד מיליון דולר. המשטרה המקומית משוכנעת כי ההרוג הוא אותו אדם. בניגוד אליהם, הולט שלנו מלא ספיקות. קודם, מדובר בסכום ביטוח גבוה מאד. שנית, מאחר והגופה נשרפה כליל אין שום אפשרות לזיהוי ודאי. שלישית, פרד, גיסו של המנוח, מתנהג בצורה מחשידה.
 

"שיחות עם אישה אחרת". בימוי: האנס קאנוסה (בריטניה/ארה"ב 2005)

מתוך הסרט "שיחות עם אישה אחרת" (צילום: יח"צ)
 מתוך הסרט "שיחות עם אישה אחרת" (צילום: יח"צ)    
סוף של חתונה. עוד החתן והכלה מקשקשים משהו מעל לבמה, המצלמה מתעכבת על אחד המוזמנים, כבר לא בן עשרים, עומד ליד הבאר. הוא מביט על מישהי, לפי שמלתה היא אחת מהשושבינות, אבל לא מדובר בנערה בתולית אלא באשה בשיא חייה. לא עובר זמן רב והעצבנות שהיא מגלה מובילה אותה לעשן מחוץ לדלתות האולם. הגבר שלנו יעקוב אחריה, יציע לה משקה, ואט אט יתפתח בינהם דיאלוג. הדיאלוג שנון, מהסוג שמשמש גברים ונשים כשהם באים לרחרח זה את זו. אחר כך נגלה שזו לא הפעם הראשונה שהם נפגשים, ונצלול איתם לתוך מה שמפריד ומחבר, מושך ומרחיק.
 
רבים וטובים אחרים, תוכלו למצוא באתר הפסטיבל. צפייה מהנה ושבוע של קולנוע איכותי שיהיה לנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by