בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רומן על אמת 

רומן על אמת

 
 
אפרת אסקירה וטל היינריך

פולנסקי מספר מירושלים על סרטו "אוליבר טוויסט" ומגלה שהפרישה קרובה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יהודי בין יהודים. פולנסקי (צילום: יח"צ)
 יהודי בין יהודים. פולנסקי (צילום: יח"צ)    
שיחת הטלפון התקיימה לפני מספר שנים, עת רומן פולנסקי שהה ברומא לצורך צילומי סרט. בצד השני של הקו היה הבמאי סטנלי קובריק ("התפוז המכני", "עיניים עצומות לרווחה") . קובריק אהב לדבר בטלפון. שני הקולנוענים ודאי דיברו גם על דברים אחרים, אבל השיחה התגלגלה לנושאים שלימים יצוטטו במסיבות עיתונאים. קובריק התלונן על פרק הזמן הקשה שבין פרויקטים, על כמה חשוכה התקופה שבין סופו של אחד לתחילתו של אחר, על הקשיים בהחלטה, החששות. פולנסקי הסכים אז עם ידידו, אבל מודה שבעצם לא הכיר את התחושות. היום הוא מבין.

שלוש שנים אחרי "הפסנתרן", רומן פולנסקי חוזר עם סרט חדש - "אוליבר טוויסט". ההקרנה החגיגית תתקיים הערב (ראשון), במסגרת פסטיבל הקולנוע בירושלים. כחצי שעה לאחר תום ההקרנה ייפתח גמר המונדיאל בגרמניה בין נבחרות איטליה וצרפת. מחזותו המכובדת, קשה לנחש אם הבמאי העושה בפריז מזה שנים, ילחש בליבו באותם רגעים קריטיים, "זידאן, תעשה לי ילד".

טרם יעלה המסך, יוענק לפולנסקי אות פסטיבל ירושלים על מפעל חיים. "זה כבוד גדול, אני אוסיף את זה לאוסף הפרסים שלי", הוא אומר. השנים הרבות בתחום וכל אותן מסיבות עיתונאים, ניכרות בדבריו הזהירים. הוא מודה שסרטים ישראלים הוא לא כל כך רואה, אבל כשנשאל על חוויותיו מישראל, הוא מספק את התשובות הייצוגיות המוכרות לנו מביקורי כל יהודי העולם המגיעים לארץ הקודש: " הארץ הזו תמיד משתנה", "מדהים שכולם יהודים מסביב" ו"אנשים שלא ביקרו בישראל לא מודעים לכך שמלבד כל הבעיות, זו מדינה נורמלית לחלוטין".

פולנסקי מודה שאת "אוליבר טוויסט" הוא ביים בעיקר עבור ילדיו, שיהיה קרוב לעולמם. פרויקט כמו "הארי פוטר" למשל, פולנסקי לא היה נהנה לביים, "זה עשוי היה להיות קל יותר", הוא אומר", אבל קצת זנותי ולא בשבילי. עם 'אוליבר', ילדים יכולים ללמוד קצת היסטוריה, על רגעים שהיו לא מזמן, שאומרים משהו על נדיבות אנושית". ילדיו של הבמאי אמנם נהנו מהשיעור החינוכי, אבל בנו בן השמונה פסק שעם כל החיבה לדיקנס, הוא בכל זאת מעדיף את "ספיידרמן".
 

על פייגין, אוליבר וחיות אחרות

"אי אפשר ללמד כישרון" (צילום: יח"צ)
 "אי אפשר ללמד כישרון" (צילום: יח"צ)   
עדיין בגזרת הדור הצעיר, פולנסקי מבטל את הדעה המקובלת על עבודה עם ילדים ובעלי חיים. "הסצינות עם הילדים לקחו לי חצי מזמן העבודה שהוקדש לאלה עם המבוגרים". "אולי כי הם בריטים", הוא מתרץ, "אנגליה היא מדינה של שחקנים והילדים הבריטיים מחונכים ובעלי מוטיבציה". לדבריו, דווקא עם בעלי חיים העבודה הייתה קצת יותר מסובכת, "כיוון שיש יותר בעיות לתקשר פסיכולוגית עם כלבים".

"אוליבר טוויסט" הוא הסרט היקר ביותר של פולנסקי. עבורו הוקמו בפראג סטים מורכבים ששיחזרו את רחובות לונדון של המאה ה- 19, ויחד עם האפקטים המיוחדים, גזלו את מרבית תקציב ההפקה. פולנסקי מציין שהכסף שנשפך "הוא לא משהו שצריך להתגאות בו", אולם הוא לא מתבוסס בנוסטלגיה רומנטית. הבמאי מבהיר שהוא מרוצה מההתפתחויות הטכנולוגיות של העשורים האחרונים בקולנוע. אלה, לדעתו, מאפשרים "להעתיק למסך את מה שעובר לבמאי בראש כשהוא מדמיין את הסרט".

למרות ההערכה והביקוש, פולנסקי לא אוהב ללמד בבתי הספר הצרפתיים לקולנוע. הסלידה שלהם ממיומנות טכנית וטכנולוגיה, והגישה שסרט יקום או ייפול רק על יומרה אמנותית- תפישות אלה רחוקות ממנו. "אי אפשר ללמד כישרון, אפשר ללמד היכן להניח את המצלמה", הוא קובע.

"אוליבר טוויסט" לא זכה להצלחה רחבה בהקרנות בארצות הברית. פולנסקי מאוכזב, ובעיקר מאשים את חברת ההפצה האמריקאית. למרות זאת, יש לו מלים טובות על התפוקה הקולנועית שיצאה מארצות הברית בשנתיים האחרונות. במבט לאחור על יותר מארבעים שנות עשייה קולנועית, הוא מברך על כמה מהשינויים ומצר על אחרים. הקצב שהפך מהיר, מאפשר לטעמו עשייה חכמה יותר בידיים מיומנות. הוא פחות מרוצה מהשפעתה של הטלוויזיה על השפה הקולנועית והשימוש המיותר שהנחילה בקלוז-אפים ללא סיבה ובעריכה פונקציונלית. לדעתו, לא נכון לדבר על הקולנוע העכשווי כמקשה אחת. הוא מאמין שבמאים טובים תמיד יידעו כיצד להשתמש באפשרויות שהטכנולוגיה פותחת בפניהם, בלי להתפשר על איכות העבודה.

בגיל 73, רומן פולנסקי מצהיר שהוא חש את זמן הפרישה מתקרב, אך עדיין לא מוכן לה. אחרי "אוליבר" הוא הספיק להעלות בפריז את המחזה זוכה הפוליצר Doubt, על התככים שבין כותלי בית ספר קתולי בברונקס. פולנסקי עוד לא יודע מה יהיה הפרויקט הקולנועי הבא שלו. האחריות שבניהול תקציבים גדולים והזמן הרב שלוקח להשלים סרט אחד מכבידים עליו, וההחלטות- כפי שסטנלי קובריק ציין באוזניו שנים קודם לכן - הופכות קשות יותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by