בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שלום כיתה  

שלום כיתה

 
 
תרבות נענע

הרצל כחלון מדבר על הכנת הילדים לכיתה א' ועל קשיים נפוצים בדרך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלום כיתה א' (Photos.com)
 שלום כיתה א' (Photos.com)   
באילו קשיים יכול להתקל הילד במעבר לכיתה א'?

קודם כל רגשיים: בגרות רגשית, מוכנות לסביבה חדשה, הפרידה מהסביבה העוטפת של הגן.
קשיים התפתחותיים: שפה, שיום שמות – לתת שמות למושגים, להשתמש במילים שיעזרו לו לתקשר עם הסביבה. אם ילד לא מוכן מבחינת ידע ושפה אפשר לעבוד איתו.

איך נדע אם הילד מוכן לכיתה א' או שעדיף שישאר שנה נוספת בגן?

אפשר להתייעץ עם הגננת. במקרים מסויימים הגננת תדווח, תגיד להורים שהילד אולי לא מוכן. אז קודם כל כדאי לקחת את הדברים ברצינות. ואז נכנס הנוהל של השירות הפסיכולוגי. בהסכמת ההורים נכנס פסיכולוג לגן, צופה בילד ומתגבשת הדיעה המשותפת של הגננת, פסיכולוג וההורים כאשר ההחלטה היא של ההורים.

ובעת נקיטת ההחלטה במה צריך להתחשב?

אם זו בת והיא גדולה פיזית מבנות גילה עדיף לשקול טוב טוב אם להשאיר אותה משום שהבנות בגיל ההתפתחות גם ככה מתפתחות יותר מהר מהבנים.
אצל הבנים, אם הילד קטן כדאי להשאיר אותו עוד שנה.

ואיך מודיעים לילד שכל החברים שלו עולים לכיתה א' והוא נשאר עוד שנה בגן?

אין כאן מה לדבר עם הילד, רק מודיעים לו. בצורה קצרה ועניינית כי אם מודיעים לי במעמד הר סיני הילדמרגיש שיש כאן בעיה. אם לא נעשה מזה עניין הילד לא ירגיש שמשהו לא בסדר. אם הוא שואל למה הוא נשאר נספר לו שהוא מרוויח עוד שנה בגן.
אם הוא מתעקש יותר מדי כנראה שהוא מוכן לכיתה א'.

האם עוברים בגן חובה הכנה?

כל גן מעביר ההכנה והיא מאוד חשובה. רוב הילדים מגיעים לבית הספר מוכנים ועדיין יש להם קשיים: מבוהלים, מפחדים. אבל הם מבינים שזה אירוע משמעותי בעיקר דרך ההורים.
קודם כל מלמדים אותיות, מלמדים לכתוב את השם, מלמדים מושגים. עובדים עם הילד על חומר לימודי. יש גני חובה שיש בהם מחשבים.
בדרך כלל כל ילדי גן מסויים הולכים לאותו בית הספר. והגננות מסיירות בבית הספר ויודעות למה להכין את הילדים, יש מקרים בהם הגננות יפגישו אותו עם בית הספר עוד בתקופת הגן, יושיבו אותו בכיתה.

יש צורך בהכנה בקיץ שבין הגן לבית הספר?

אם עד הקיץ לא הכנו את הילד אין מה להכין בקיץ. לאורך כל גן חובה ולאורך כל שש השנים אני מכין אותו. צריך לתת לו כל הזמן תמיכה רגשית מאוד גבוהה, לפתח אצלו את ה E-Q ולא את
ה I-Q. I-Q הוא אינטלגנציה שכלית וה- E-Q הוא אינטלגנציה רגשית. חום, אהבה, עידוד. כיצד לא ללחוץ על הילד כשהוא לא רוצה לשחק בפאזל למשל. לדבר אל הילד בגובה העיניים – ליצור אצלו הערכה עצמית.
ללמד את הילד שמותר גם לשגות.

היום יש גם קורסי הכנה לכיתה א'

עדיף שלא, לא להכניס את הילד ללחץ ולציפייה גבוהה מצד ההורים.

מה בנוגע לחוברות, מורים פרטיים?

אפשר לאתגר את הילד.אבל לבדוק אם זה נעשה בכיף או בלחץ. אינדיקציה: יום אחד לא להציע את החוברת, לראות מי יקרה. אם הילד מבקש או שהוא לא מבקש את החוברת.
מה שחשוב הוא מאיזו עמדה אתה עושה את זה. האם אתה הורה לחוץ או לא.
לא להגיד לילד "אתה הכי טוב". כי הכי טוב יוצר השוואות ואומר שיש גם לא טוב. ההשוואה עם אחרים מתסכלת את הילד ומעמידה אותו במירוץ מסוים.

קריאת ספרים?

לא ללחוץ על הילד לקרוא. אפשר להקריא לילד.
אפשר שהוא יתחיל להקריא וההורה ימשיך, לקרוא שורה שורה.
בקיץ זה נהדר להקריא לילד ספרים. זה מפתח.

האם כדאי לקחת את הילד לאיבחון?

רק אם נצפתה בעיה.
בעיות קשב וריכוז הן משהו שמזהים כבר בגן וזה חשוב. כי אז אפשר לטפל בטכניקות ולא לגשת ישר לכדורים. וזה חשוב אם מזהים איזו בעיה. חשוב גם לפני בית הספר. אבל אם לא מוצאים איזו בעיה עדיף לא לקחת לאיבחון.

האם יש הבדל בין ילד שגדל עם אחים גדולים לבן ילד בכור?

בוודאי. ילד בכור הוא ספינת הדגל: הוא הראשון בהכל והוא אמור להיות המייצג. הוא גדל עם מבוגרים לפחות שנה שנתיים לפעמים יותר ומקדישים לו הרבה תשומת לב. ואז יש מצב של כבדות שההורים משדרים. הוא לא לוקח את החיים בקלות.

וכשהילד כבר בכיתה א'?

לא לעזור לו בשיעורים. הורים שיושבים עם הילדים שלהם בכיתה א' עושים יותר נזק. בכיתה א' צריך לדעת ללמד ולא כל אחד יכול לעזור. למשל בכיתה א' לא מתקנים שגיאות. ועוד דברים שלא כדאי שההורה יתערב בזה. גם ההורה מורה עדיף שלא ליצור עם הילד יחסים של מורה-תלמיד.
לעומת זאת, אם האח הגדול מהילד בשנתיים-שלוש ישב איתו זה יהיה נהדר כי הוא נקי ולא יווצרו בו רגשות מעורבים כלפי רמת ההתקדמות של הילד.
מצד ההורים המון עידוד, להקריא לו את ההוראות אבל לא לבדוק ולא לתקן. בשביל זה יש מורה.

הכי חשוב לזכור שצריך זמן איכות עם הילד בו משחקים, מדברים ולאו דווקא זמן חינוכי. זה מה שיתן לו את הכלים ואם לא עושים את זה כל השאר לא משנה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by