בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחוץ לגדר 

מחוץ לגדר

 
 
טל היינריך

משרד הביטחון אישר לבסוף לרוב משתתפי הסרט "בילעין חביבתי" להגיע להקרנה בפסטיבל ירושלים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך "בילעין חביבתי" (צילום: יח"צ)
 מתוך "בילעין חביבתי" (צילום: יח"צ)   
תושבי השטחים המשתתפים בסרט "בילעין חביבתי" הוזמנו על ידי יוצריו להקרנה החגיגית שתתקיים הערב (רביעי) בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירושלים. מתאם פעולות השטחים ממשרד הביטחון הודיע כי לא יאפשר את כניסתם של 37 המשתתפים בסרט על חייהם ושניים מצוות הצילום לאירוע. הסירוב לא היה מנומק. בעקבות לחץ ציבורי ותקשורתי, התקבל אתמול בלילה מכתב המאשר את כניסת 19 מן המשתתפים להקרנה.

עו"ד גבי לסקי, אשר טיפלה בפרשה, מסרה כי לאחר קבלת מכתב הדחייה, נאמר לה בעל-פה שהסירוב לא מגיע ממניע ביטחוני. "אחרי ששינו את ההחלטה ואישרו לרוב האנשים להיכנס, חלק מהאנשים כנראה לא הורשו להיכנס ממניע ביטחוני אישי" היא אומרת, "בעיני היה פה שיקול שלא קשור בכלל לנושא ביטחוני, אלא שיקול תמוה למנוע מפגש תרבותי ואנושי בין ישראלים ופלסטינים גם בזמנים קשים. אם היה מדובר במניע ביטחוני, הם לא היו משנים את החלטתם בזמן כל כך קצר".

"בילעין חביבתי", שיצר באז תקשורתי, מתאר את החיים בצל גדר ההפרדה. הבמאי שי כרמלי פולק תיעד את תושבי הכפר הפלסטיני בילעין הסמוך להתנחלות מודיעין עילית בתחילת שנת 2005. תושבי הכפר, שמתפרנסים בעיקר מחקלאות, הצטרפו למאבק נגד הגדר שפוגעת באדמותיהם.

הסרט מתמקד בשני אנשים מן הכפר - ווג'י, חקלאי ואב לעשרה ילדים שמאבד את רוב אדמותיו לטובת הגדר, ומחמד, החבר בוועדה העממית של הכפר נגד הגדר. על רקע המאבק, נרקם קשר בין קבוצת פעילים ישראלים לבין אנשי הכפר. הסרט, בהפקת ערוץ 8, מועמד לפרס וולג'ין בקטגוריית הסרטים התיעודיים.

שי כרמלי פולק, לא מוצא את מוזמניו להקרנה מסוכנים מבחינה ביטחונית: "אני מכיר באופן אישי את כל האנשים האלה. אצל חלקם ישנתי בבית, ולא הייתי הישראלי היחיד שעשה זאת. אם הם היו רוצים לרצוח ישראלי, הייתה להם כבר שנה וחצי לעשות את זה. היינו יכולים לחיות יחד בכיף. הם אחלה אנשים. אנחנו רוצים להיפגש ולצפות יחד בהקרנה. ההפרדה על פי מוצא אתני היא דבר נורא".

משהו בדעותיך הפוליטיות השתנה או התחזק עקב עשיית הסרט?
"אני חושב שכן. זה תהליך. לא שלפני כן חשבתי שהכיבוש הוא בסדר, אבל כשאתה רואה את הדברים בעצמך ולא דרך עיני התקשורת, זה משפיע ואתה מבין כמה הדבר נורא ובלתי נסבל. בסוף גם אנחנו נפגעים מזה.

"יש פה אידיאולוגיה של אנשים שמאמינים בארץ ישראל השלמה, אבל יש שם גם אינטרסים כלכליים של אנשים שמשתלטים על הקרקעות ומפרים גם חוקים של ישראל עצמה. כשזה נעשה בשטחים תחת הכותרת 'ביטחוני' הכל עובר חלק. אם הם לא היו פלסטינים, אני חושב שכל אחד היה מזדהה. אנשים עניים שעשירים באים כדי לקחת את מה שנשאר להם, והמדינה עוד שולחת את הצבא כדי להגן על האינטרסים שלהם. זה הסיפור הפוליטי שאני מביא בסרט, ומעבר לזה אני מתעסק באנשים עצמם. סיפור אישי מיוחד".

איזה רגע מרגש זכור לך במיוחד מהצילומים?
"מפתיע עד כמה כל אירוע היה יותר חזק מהקודם. יש שם המון אלימות. זה לא היה פשוט, ועדיין לא. הסיפור אינו נגמר. החוויה של לבוא ולפגוש את האנשים הייתה מרגשת. ברגע שאתה בא בגישה שכמו שלי מגיע בית, עבודה ומים גם להם מגיע - הדברים נהיים פשוטים. אירחו אותנו ופתחו את הלב. דבר מיוחד, בכפר הזה, הוא הנחישות והאומץ שלהם להחזיק מעמד מול כוחות חמושים שמתייחסים להפגנות האזרחיות שהם עושים כאילו זה אירוע צבאי".

מהם לדעתך הסיכויים של הסרט לזכייה בפרס וולג'ין?
"אני לא עשיתי את הסרט הזה בשביל פרסים, אלא כי הנושא מאוד חשוב לי. הסרט הוא בעצם התגלגלות של מהלך אישי שעשיתי. הסרט הוא התוצאה. הייתי מעדיף שלא יהיה את הסרט ולא יהיה את הפרס, ויחזירו לאנשים את הרכוש והעצים שלהם ויתנו לחיות כמו בני אדם".

"בילעין חביבתי" ישודר בערוץ 8 במהלך החודשים הקרובים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by