בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רוחות מלחמה  

רוחות מלחמה

 
 
אמיר עמרמי

אוהד חיטמן, אייל גולן, הצרובים ועמית ופרקש - כולם הוציאו שירים בהשראת המלחמה. אמיר עמרמי עם הסקירה המלאה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עוד אין שם למלחמה הזאת וכבר אנחנו מחפשים שיר שינציח אותה. ערן צור הוציא סינגל חדש בשם "על קו העימות", שכלול, בלי קשר, באלבומו החדש, ונכתב על ידי ענבל פרלמוטר ז"ל ; תום אבני, יבדל"א ולשרות צבאי מלא, כתב שיר חדש; ונעשה ניסיון מחטף להכריז על השיר של נינט כשיר המלחמה. ציטוטים אקראיים בנוגע לעניין: "לא בכוונה", "ככה יצא", "ככה זה מרגיש". עוד שני משפטים כאלה ויהיה אפשר להרכיב מהם שיר חדש.

עכשיו ברצינות. כולם רוצים שירים פשוטים. לפעמים הם יוצאים פשוטים מדי, ולפעמים, מרוב שהם פשוטים, הם יודעים לעשות את העבודה יותר טוב ממערך האיסוף של חיל המודיעין שעוד מחפש את נסראללה. הנה כמה שירים שיצאו לאחרונה לרגל המצב.
 

אוהד חיטמן – הבית שלי

מי יציל את הבית שלי. אוהד חיטמן (צילום: אלעד וויסמן, האתר הרשמי)
 מי יציל את הבית שלי. אוהד חיטמן (צילום: אלעד וויסמן, האתר הרשמי)    
מילים: יואב גינאי
לחן: אוהד חיטמן

"זה הבית שלי
שעכשיו מצלם
את הקיץ הזה
שכולו עננים...

רעמים בשרב
רועדים בי עכשיו
והלב משנן
את כל הכללים
כוכב הצפון
מכסה את פניו
אבל לא את הבית שלי...".

השיר נכתב על ידי גינאי וחיטמן במיוחד עבור התוכנית "חשיפה לצפון" ששודרה בשבוע שעבר בערוץ הראשון. אז נכון שהשיר דביק עד כי נדמה שאפשר להדביק אתו בולים, אבל כשהוא פורט על הפסנתר ופותח את הפה, משהו קורה, ובדרך כלל זה משהו טוב. אי אפשר לברוח מזה – חיטמן מבצע בחסד.

יואב גינאי הוא פזמונאי לייט במובן הטוב של המילה. שירי אירוויזיון כמו "דיווה", "לילה טוב אירופה", ו"נדליק ביחד נר" שזכו לתהילה, מציגים את הצדדים הפחות מעניינים שאפשר למצוא בפזמונים שלו. ב"הבית שלי" הוא עשה עבודה כמעט מדויקת, בשיר שמצליח לתפוס את התחושות של העורף קשה העורף שלנו, שגם זקוק לפינה הקטנה שלו. עורף שלא תמיד חזק, שעדיין מחפש מזור, אותו אפשר למצוא בשורות היפות האלו.

ועוד משהו. מעבר לזה שחיטמן מבצע מצוין, הוא גם יוצר לא רע בכלל. הקלפים החזקים שלו הם הלחנים וההגשה, ואילו על הטקסטים אפשר להתווכח. קחו לדוגמא את "תפילין", השיר הכי מוצלחבאלבום הבכורה שלו, וגם היחיד שבו הוא חתום רק על הלחן. "הבית שלי" הוא הוכחה נוספת לכך שלחיטמן יש כשרון מדויק לחבר בין מנגינות לבין מילים, בייחוד אם אלו מילים לא שלו.

האתר הרשמי של אוהד חיטמן >>
 

אייל גולן – אם יש גן עדן

אם יש אייל גולן, זה בדרך כלל טוב (צילום: יח"צ)
 אם יש אייל גולן, זה בדרך כלל טוב (צילום: יח"צ)   
מילים ולחן: דורון מדלי

"...אם יש גן עדן
או מקום מסתור עכשיו
חבקי אותי ואת פצעיי
וקחי אותי אליו

אמא, אני רוצה בנפש פנימה
לחזור הביתה, אל ביתי
כמו שהיה בילדותי
קורא לך – אמא
אני רוצה בנפש פנימה
לחזור אליך, אל דמותי
שלא אצא מדעתי...".

השיר נכתב על ידי דורון מדלי, המפיק האמנותי של "כוכב נולד". אייל גולן היה בביקור חיילים בצפון כשבדיוק קרא את מילות השיר. הוא מיד התחבר, והשיר הוקלט לפני שלושה ימים. מילות השיר, וכן הכותרת שלו, נכתבו בהשראת הספר זוכה פרס ספיר "אם יש גן עדן" של רון לשם, שמתאר את הטרגדיה של החיילים במלחמת לבנון של 82'.

השיר מלא כוונות טובות, אבל מעט בעייתי. הוא נפתח במילים "יש רגעים, נגמרות לי המילים, רק הראש מלא תמונות, רעשים ודמיונות. רגעים, נגמרים ההסברים, רק הלב עובד שעות, לכסות את הדמעות".

הלוחם בשיר צריך להתמודד עם פזמון כללי ומעורפל למדיי. יש להניח שההמון הרב יתחבר לזה, ויהיה בטוח שהוא מוצא את עצמו בתוך המילים. אבל גן עדן הוא לא תחליף למקום מסתור, הוא תחנה אחרונה, מקום שאי אפשר לחזור ממנו. אי אפשר להרים ממנו את הראש כשחולף זעם. בנוסף, הכמיהה לגן עדן או למקום מסתור "עכשיו" עשויה לרמז על חוסן נפשי ששואף לאפס. עם זליגה קטנה לרצון שהכל ייגמר, לא משנה באיזה מחיר. או שנמצא מקום מסתור, או שנלך לגן עדן, והמבין יבין.

השיר מעט רחוק מהחיילים החזקים שלנו בצפון וגם לא כל כך מדבר לעורף. הוא חסר קסם וחוכמה תבונתית עליה אפשר להתרפק אחרי הקרב, אזעקת טילים, או עוד בילוי שנדחה. בקשר לאייל גולן עצמו – תענוג. הקול שלו גדול, כמו תמיד. גם זה משהו, לא?
 
 

הצרובים – תן לשים ת'ראש על דיונה

התעתיקים - גם היה תופס בתור שם, לא? (צילום: יח"צ)
 התעתיקים - גם היה תופס בתור שם, לא? (צילום: יח"צ)   
מילים: אסי דיין
לחן: נפתלי אלטר

"תן לשים ת'ראש על דיונה
תן למוזות קצת לרעום
תן לנוח על כל שעל
תן את הכבוד לצה"ל

קח ת'זמן וטייק איט איזי
שום דבר פה לא בוער
רק בסרט של וולט דיסני
המדבר שם מתעורר

מלחמות ישנן בשפע
וצרות פה – לא חסר
אז בין טיל לבין רקטה
תן לתפוס רילקס בצל...".

צריך לשים את השאלה הבאה בכל מבחן פסיכומטרי: "מאיזה סרט לקוח השיר 'תן לשים ת'ראש על דיונה'?". מי שלא עונה על זה, אין לו זכות להיות אקדמאי. מצטערים.

שלמה ארצי, שרית חדד, מרגול, צביקה פיק, עברי לידר ועמיר בניון, במעטפת של "הצרובים", נבחרת הבית של התוכנית "מת להיות". הם מסתובבים עם השיר הזה ברחבי הארץ ומופיעים מול חיילים. פתאום עלה בי רצון לצו 8. רגע - עבר לי. אבל עדיין מדובר בתענוג צרוף.

אז מה עם גילי מיילי שוב פעם קורא לסינגולדה, והשיר עובר למקצב מזרחי כדי לקבל את לוטם חן בדמותה של שרית חדד. מדובר בפיור פאן, בשיר שיכול לכהן גם כפזמון הרשמי של צה"ל. כלומר, ממה שיישאר ממנו אחרי שיעיפו כאן כמה ראשים על מערך מודיעיני כושל. אבל על כך בפעם אחרת ולא במדור הזה.

בלי יותר מדי עומק, בלי שאלות של הגשה, קונספט או חארטה אחרת. פשוט בידור נטו, בלי כוונה להיות שיר המלחמה הבא. תקשיבו לזה, ואחרי זה תקשיבו לזה עוד פעם. ואז תצחקו וגם תצחקו עוד פעם. מגיע לכם.
 

עמית פרקש – מיליון כוכבים

 
מילים ולחן: יפתח קרזנר

"רצית לעוף
רצית כבר הלאה
עם חצי חיוך
עלית למעלה

מיליון כוכבים בשמיים
תופסים את הצבע שלך בעיניים

תן רק עוד שנייה אחת
לומר לך שלום...".

הלב נקרע מכל מילה שעמית פרקש בת ה-17 שרה על אחיה המנוח, תום ז"ל, שנהרג בהתרסקות מסוק האפאצ'י לפני שבוע, יחד עם אל"מ צבי אלוט ז"ל. את השיר, שנכתב על ידי ידיד המשפחה, עמית שרה על הקבר של אחיה. נשמע שהיא שרה אותו ממקום שקול, אפילו די רגוע. מקום שכנראה עדיין לא מעכל. מי שלא פורץ בבכי אחרי שהיא חותמת את השיר עם "ביי תום", כנראה שלא ידע רגש אמיתי מימיו.

המוות הוא נצחי בדיוק כמו השירים שנכתבים עליו. שמעו בעצמכם:

להאזנה לחצו פליי
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by