בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מתחת לעור 

מתחת לעור

 
 
לילך וולך

הסדרה "מתערבים" שמבצעת מעקב תת-עורי אחר מכורים ולאחר מכן מתעדת את "התערבות" בני משפחתם, מחדדת באיפוק את שבריריות החיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך אתר הסדרה
 מתוך אתר הסדרה    
האמירה היום-הזיכרונית ש"כולנו ריקמה אנושית אחת חיה", הפכה כבר כמעט לקלישאה, בגלל השימוש העודף והממוחזר בה, וכל זה עדיין לא הופך אותה לשגויה. בהרבה מאוד סדרות וסרטים דוקומנטריים, אנו נחשפים לכל מיני סוגי משפחות, ובסופו של דבר, אם בטוב ואם ברע, מגלים שבני המשפחות האלו ארוגים זה בזה בתקופות קלות וקשות, בשנאות ובאהבות.

האקראיות שיש במשפחה, והעובדה שכמו שניסחו זאת כל כך ברהיטות אין קץ בפתיח ל"קשר משפחתי" – לא בחרנו לבוא לעולם, לא בחרנו בשמנו הפרטי, באבינו, באימנו או במשפחתנו. כל אלו עדיין לא משנה את העובדה שלפחות לרובנו הגדול, אין צעד משמעותי בחיים שלא נגררים אחריו באופן מטאפורי הדים משפחתיים.

בתוך כל זה, מגיעה "מתערבים" המצוינת. לכאורה, הנושא הוא טחון ונדוש: בן משפחה שמתמכר לסמים או לאלכוהול, מתנהג באופן אלים או לא סוציאלי והופך את חיי המשפחה כולה לכדי גיהנום. גם באופן בו הוא הורס את חייו ועתידו, וגם באופן בו זה משפיע על כל אחד מהם באופן אישי. אבל אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, ובמקרה הזה, האופן בו מופקת, מצולמת ומבויימת התוכנית, הופכת אותה להרבה יותר מאייטם חדשותי או מציצני.

שלושת רבעי הפרק מוקדשים למעקב צמוד וממש תת-עורי, לאותו מכור. המצלמה לא מתביישת משום דבר: חיפוש ורידים שמישים, נעיצת מזרק בזרוע, הקאות מול המצלמה, התקפי קריז, התפרצויות זעם בלתי נשלט, תחנונים לסמים מדילרים. כל מה שנדמה לכם שאתם מכירים מ"חוק וסדר", רק בחיים האמיתיים מאוד, ובלי שום זוהר.

חלקו האחרון של כל פרק מוקדש לחלק ההתערבות – עד לרגע זה, חושבים כל המכורים שהם משתתפים בסרט תיעודי על התמכרויות (או כל סיפור תואם אחר). המשפחה והחברים נפגשים פגישה מקדימה עם יועץ להתערבויות, ונעשה מעין אמבוש על כוכב הפרק. ההתערבות היא כדי לשקף למכור עד כמה אוהבים אותו ורוצים בטובתו, עד כמה החיים שלו ושלהם נהרסים כתוצאה מההתנהגות שלו, ומציבים לפניו אולטימטום - או שתקבל טיפול, או שלא תהיה יותר חלק מהחיים שלנו באופן הזה.

דמיינו בפניכם כל מריבה משפחתית עסיסית סטנדרטית שכוללת היחשפות ובכי, תגדילו אותה בכמה וכמה חזקות, ותקבלו את רמת הדרמה שיש בהתערבות. מאחר שהמתעדים לא בדיוק בעניין של הפי-אנד הוליוודי, הם לא מייפים את פני הדברים. על כל נגמל מוצלח אחד שחידש את מהלך החיים התקין שלו ותיקן במידת האפשר את היחסים שלו עם סביבתו, יש תמיד שניים שלא עמדו בלחץ, חזרו לאותם חיים, או אפילו לגרועים מהם. ועם כל זאת, רוב המשפחות המשיכו לתת להם כסף ולאפשר את אורח החיים שלהם.

"מתערבים" לא חושפת בהכרח צדדים לא מוכרים של המציאות, אבל היא בהחלט מחדדת את ההבנה לעד כמה פריכים ושבריריים הם הקשרים הבינאנושיים. עד כמה המיתוס הנאיבי של "משפחות מאוחדות" שיכולות לספוג הכל, להכיל ולפתור כל בעיה, נוח להתנפץ על סלע המציאות. "מתערבים" בוחנת את המציאות בצורה מפוכחת דרך הפקה חכמה, מעודנת ולא שיפוטית. מומלץ בחום.

יס דוקו, ב', 23:00

בקטנה
מדהים ומחריד כאחד, שכל פעם שמשדרים מאולם המליאה במשכן הכנסת, הישיבות נראות כמו שעת ריכוז בגן לילדים מגודלים במיוחד עם הפרעות הקשבה. כבוד הח"כים בכלל מודעים לזה שהבוחרים צופים גם בזה, או שהכל מסתכם בקמפייני הבחירות?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by