בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מספר חזק 

מספר חזק

 
 
לילך וולך

"תושבי חדר הילדים", המתאר בבהירות מרגשת סיפור התבגרות, חושף את קולו האינטילגנטי ויוצא הדופן של הסופר המבטיח גון בן ארי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עטיפת הספר
 עטיפת הספר    
"אני ואחי רותם נעלמנו ליום שלם: היינו בני שלוש ושש, ויצאנו ברגל מביתנו בירושלים כשפנינו מועדות לים. קיבלנו עונש קל – לחתוך במקום אמי בצלים ותפוחי אדמה לארוחת שישי, כשהרדיו של אחר הצהריים מאשש את קדושת היום. רותם חתך ואני הסתכלתי. שכחנו מה גורם לבכות, ובכינו הן מתפוחי האדמה והן מהבצל.
אמי הסתכלה עלינו מייללים ועישנה.
"אמא", העז רותם, "ממה בוכים? מבצל?"
"בוכים מהכל," אמרה אמא שלי."

ספרו הראשון של הסופר הצעיר מאוד, גון בן ארי (21), הוא שרשרת פרגמנטים ששזורים זה אחרי זה ומתקדמים באופן מרוסק: לפעמים קצת קדימה, לפעמים נסוגים לאחור, ומגוללים את הסיפור של קלאוס, שמתבגר מילד לגבר צעיר.

קלאוס הוא ילד רגיש ופיקח שלא בטובתו, במסורת קולות הילדים של יהושע קנז, יואל הופמן ודוד גרוסמן. הריפרור המיידי לאילנות הגבוהים הללו אינו מקרי – גון בן ארי פועל מתוך מסורת מכובדת של קולות ילדיים, מודע אליהם ומשוחח עימם.

הספר מרגש מכמה סיבות, שלא כולן נעוצות דווקא בעלילה שנפרשת לפנינו. הבהירות הקריסטלית שבה משתמש בן ארי כדי לבנות את המשפטים שלו היא מענגת, אינטליגנטית ומאופקת. אם יש משהו שלמרבה השמחה בן ארי אינו נגוע בו, זו הבועתיות הלא אכפתית, המנוכרת והנרקיסיסטית שכל כך הרבה סיפורת עברית צעירה מדשדשת בה, כאילו מצאו בה הכותבים שלל רב, כשבעצם מצאו בה רק את עצמם.

ההכרה המיידית בקריאת ספרו של בן ארי, היא שאין לפנינו סופר של ספר אחד, אלא התחלה ברורה של דרך עשירה ופורה – אם יבחר בה. מי שכותב כך, יש לו יותר מספר אחד לספר, ולנו כדאי להקשיב.

זה לא שאין בעיות בעלילת ספרו של בן ארי, אלא שהן מתכווצות לעומת ההנאה שיש מהאופן בו הוא מספר את הדברים: מאמצע הספר, קלאוס, הילד יוצא הדופן, מתבגר, והדרך שלו נעשית אפילו אכזרית יותר. משם, ללא צורך מיוחד, כוחות דאוס אקס מאכינה מתערבים והופכים את הסיפור למיזנטרופי ומחוספס, באופן שמעט עולה על גדותיו.

ועם כל זאת – על קול כקולו של בן ארי לא כדאי לוותר, גם במקומות שהוא מצטרד. לו היו לי אסימוני קאזינו, הייתי מהמרת על בן ארי כמשתתף פעיל ובלתי שגרתי בזירה הספרותית הצעירה של השנים הקרובות.

תושבי חדר הילדים מאת גון בן ארי, זמורה ביתן, 84 ש"ח
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by