בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"אני לא מדוכדך כרוני" 

"אני לא מדוכדך כרוני"

 
 
אמיר עמרמי

ארקדי דוכין מנתץ כמה מיתוסים אודותיו ומסביר למה אין כל פסול בשיתוף הפעולה עם חברות הסלולר. "המטרה מקדשת את האמצעים", הוא אומר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"הקהל גם יכול להיות אכזרי מאוד". ארקדי דוכין (צילום: ברצי גולדבלט)
 "הקהל גם יכול להיות אכזרי מאוד". ארקדי דוכין (צילום: ברצי גולדבלט)   
אגדה אורבנית מספרת על הופעה של ה"חברים של נטשה" בימים עברו. המקום: צוותא ת"א. על הבמה: מיקי הררי מכוון את הגיטרה, מיכה שטרית מחמם את הקול, קוזו אוחז נאמנה בבס שבידו וז'אן פול זימבריס מותח את הסנייר. במרכז הבמה עומד מיקרופון יתום שתחתיו רחבה הממתינה לחולייה החמישית של ההרכב, ארקדי דוכין.

הקהל ממתין גם הוא, ואנשים מתחילים להתלחשש. בו בזמן, קופץ אחד מאנשי ההפקה לביתו של דוכין ומבקש להעירו בנימוס, יען כי הקהל ממתין לו. אגדה או לא אגדה, שמו של היוצר המוכשר הזה מתקשר מאז ועד היום עם עייפות ונמנום קיומיים. ונעבור למבזק חדשות: זה ממש לא נכון. הבנאדם עירני יותר מצ'יטה על ספידים. אחת הסיבות לכך היא בתו הפעוטה, מאי, שמתעוררת, כמו שאר בני גילה, עוד בטרם מפציעה החמה מבין העננים.

לפני יותר מחודש ימים הוציא דוכין אלבום אולפן חדש בשם "חלומות למבוגרים" (הליקון), אחד המשובחים שתמצאו בדיסקוגרפיה שלו. האלבום יצא חמש שנים אחרי אלבומו האלקטרוני "להרגיש", ושנתיים לאחר שכבש את מצעדי הפזמונים והרינגטונים עם הלהיט האימתני "מי אוהב אותך יותר ממני". ביום חמישי הקרוב, יעלה דוכין מופע לרגל השקת האלבום, ולשם כך התכנסנו. מוקדם בבוקר, כמה דקות אחרי השעה תשע. ארקדי, כאמור, בהכרה מלאה.

ההצלחה של הרינגטון הכי לוהט בשוק לא נתנה לדוכין להקל ראש בעשייה של אלבומו החדש, אותו הוא מתאר כמוקפד ביותר, ללא פשרות, שנעשה באיטיות ובדיוק. אבל בוא נניח בצד את הרשמיות לרגע. מי לא היה רוצה להיות היום ארקדי דוכין? הבנאדם הוא סוג של פנומן, שכל מה שהוא נוגע בו הופך לזהב. יש לו יכולת זיקיתית לשנות את פניו האמנותיים ולגעת במגוון ז'אנרים, ועדיין לדבר אל מכנה משותף מרכזי למדיי.

מה הסוד שלך?
"אני חושב שהסוד הוא רעב, סקרנות ואהבה מאוד גדולה למוסיקה. אני לא אוהב לשחזר את עצמי. אני אוהב להגיע למקומות חדשים, וזה גם מה שמוציא אותי משעמום".

דוכין עבד במשך הקריירה שלו עם מיטב אמני ישראל. אם זה כמפיק מוסיקלי, כותב, מעבד ומה לא. ב-2002 עמד דוכין מאחורי האלבום "ואני קורא לך" (עדן הפקות) של אייל גולן, אולי הכי טוב של גולן עד היום. למה?בגלל ארקדי, כמובן. דוכין סיפק זריקת רענון לז'אנר הים תיכוני, שהחדירה בו רצינות וכנות. וזה, כמובן, רק על קצה המזלג. הקשיבו לשירים שכתב לאריק איינשטיין, דוד ד'אור, ריטה, דפנה ארמוני ואריק סיני, ותעמדו על גודל הכישרון. היי, יש מישהו שלא חושב ש"רדיו בלה-בלה" הוא אחד מהאלבומים המשובחים של המוסיקה הישראלית?
 
 ארקדי דוכין הוא הגילום הכי אותנטי של נקודת ההשקה בין אמן אמיתי לנפש האדם. הוא יכול להגיש את עצמו כועס, אוהב, בועט, מתחנף, בוכה, מתלקק, מתנשא, לועג, מתבייש, הכל. אדם מוזר הוא האמן, בדיוק כמוך.

"חלומות למבוגרים" נותן חותמת טרייה לקביעה הזו, בצירוף חיוך, נשיקה, סטירה ועצב. במקום למחזר את עצמו, וליהנות מקטיפת תמלוגים גרידא, דוכין מלא בערה וחשק לגלות את עצמו מחדש, גם אחרי פעילות של שני עשורים. ישנם אמנים שפועלים בפרק הזמן הזה, או בתקופות קצרות מאלה, שכבר התחילו לסכם את עצמם בניסיון לשרוד ולא להיעלם.

לביקורת המלאה >> 
אתה חושב שכבר הגעת לנקודה שבה הקהל משוחד ואוהב מראש את כל מה שאתה עושה?
"לא. אני לא חושב שהקהל יודע שעבדתי עם אייל גולן. לא כולם יודעים מה קורה מאחורי הקלעים. הקהל אוהב שירים טובים, והקהל גם אכזרי מאוד, שתדע לך".

הקריירה המוסיקלית שלך מציגה גוונים רבים באישיות שלך. זה משהו שיש לו גם אחיזה במציאות? יש עליך סטיגמה של מחוק.
"בטח. אף פעם לא הייתי מדוכדך כרוני, ולא לקחתי כדורי הרגעה או כדורים נגד דיכאון. אני אדם שמאוד אוהב את החיים ואוהב לחיות. חוץ ממוסיקה יש לי תחומי עניין נוספים כמו בישול, שגם הוא סוג של תאווה לחיים. אני גם אוהב לדוג בנמל ת"א".

"חלומות למבוגרים" הוא אלבום קונספט שבי"ג רצועות עובר דרך חיי זוגיות שמתפרקת ומתאחה. קונספט אמנותי מאוד אופייני לדוכין, ע"ע "רדיו בלה-בלה" שאך הוזכר, או "כוכב האהבה" (הד ארצי), שיצא בשנת 1998, והיה מוצלח אף הוא. האלבום כלל שירים נפלאים כמו "מרגיש אשם", "לואיס", "כוכב הגשם", אך לא חלחל לתודעה כאלבום מופת, לפחות לא כמו חומרים אחרים של דוכין. דוכין, מצידו, יוצא חוצץ בעניין: "האלבום הזה התקבל בקצב אחר, ואני לא מסכים שהוא לא הצליח. הוא הגיע למעמד של זהב, ואלבום כזה, שהוא כפול, שמגיע למעמד של זהב, נחשב להצלחה בעיניי. נכון שהוא פחות מבוסס על להיטים מהירים. יש בו שירים טובים ויש בו שירים פחות טובים. זה סוג התקליטים שצריכים להיקלט לאט-לאט, עם השנים".

עכשיו הוצאת אלבום קונספט נוסף, המתבסס על הדבר הפשוט ביותר. סוג של הימור בטוח?
"תראה, מבחינת הנושא של האלבום - אם אמרת שאני מאוד מגוון מבחינה מוסיקלית, אז דווקא בנושא הזה אני אף פעם לא מגוון. אם תבחן את הנושא טוב, תגלה שכמעט כל התקליטים שלי הם על היחסים שבינו לבינה, או על היחסים ביני לביני".

דוכין הוא גם אחד מאמני הבית שחתומים ב"סלקום ווליום". עניין המעבר של אמנים רבים לעולם הסלולרי קיבל סוג של לגיטימציה אוטומטית, ופסח על השיח הציבורי. בעבר, כשאמנים היו מעזים לפרסם מוצר מסוים, הם היו מקבלים בראש שהתמסחרו. היום הדברים מקבלים גושפנקא על בסיס "קידום המוסיקה הישראלית", ויש לציין לזכותם שהם גם מקדמים את המוסיקה שלהם, יחד עם החברה המסחרית שמאחוריהם. לא טעיתם, לארקדי יש מה לומר גם בנושא הזה: "אני חושב שאלבום כמו 'חלומות למבוגרים' הוא כל דבר חוץ מאלבום מסחרי. בגלל זה אני רואה בזה כבוד גדול, שחברה מסחרית כמו 'סלקום', שבשורה התחתונה הכסף הוא שמעניין אותה, תומכת גם באמנות"

"גם אין מה לעשות - רוב הקהל היום נמצא באינטרנט. נכון, זה מאוד עצוב שהכל היום ממוחשב, אבל אין איך להילחם בזה. כל ערוצי הטלוויזיה מפוצצים היום בפרסומות ואין לך לאן לברוח. אבל זה עדיין לא פוגע ברגש של התכנים שלי. אם סלקום יכולים לעזור לי למכור להרבה יותר אנשים, אז מבחינתי המטרה מקדשת את האמצעים".

אפרופו גיוון, מה אתה מתכנן לנו לאלבום הבא?
"עכשיו גמרתי לעבוד על אלבום ברוסית. זה יהיה אלבום פולק עדין, עם גיטרות אקוסטיות, פסנתר ומילים מאוד חזקות. יהיה גם תרגום לעברית בחוברת האלבום".

ארקדי דוכין יופיע ביום חמישי, 24 באוגוסט 2006, בתיאטרון בית לסין בשעה 21:30. יחד איתו יעלו: גילי רייכנטל – תופים ; גידי רז – גיטרות ; שמעון חן – גיטרות ; אייל קליין – קלידים ; לימור עמר – שירה וקולות ; הפקה מוסיקלית – יהודה עדר. המופע יועבר בשידור חי בערוץ המוסיקה 24.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by