בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חיטה מלאה 

חיטה מלאה

 
 
לילך וולך

הכל בספר "אם החיטה", העוסק בחריג ובבלתי סביר, טובל במקוריות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עטיפת הספר
 עטיפת הספר   
"לעתים נדירות קורה שמחשבותיהם של אלה החושבים אחרת שורדות את ההסטוריה. האבולוציה התרבותית טורחת לנצור בתוכה רק את המובן לה ואפילו הוא מועט ביותר. החושבים אחרת נידונים לכליה. התעקשותו של החושב אחרת את מחשבותיו כדי שתישמענה, נובעת מגעגועים לבני שבטו. לפעמים גם שבט אין לו, והוא – כל הקבוצה; חד פעמי בנקודת הזמן של חייו – בן חורג לעולם...בין יוצאי הדופן בתוך קרקס החרקים הססגוני והעגום הזה, מתקיימים מעמידי פנים לא מעטים. המפגש שלהם עם העולם הקרוי 'נורמלי' יהיה תמיד מלווה בתחושת ייאוש עמוקה." (עמ' 259)

לו הייתי יכולה, הייתי מצטטת כאן יותר מאשר חלקיק מן הדף האחרון של הספר "אם החיטה" מאת מיקי בן כנען, כי כל קריאה בספר, אפילו חלקית, היתה משכנעת אתכם, הרבה יותר מן המילים שלי, לפנות לו זמן קריאה .

למרות הטון המעט עגמומי של הציטוט שלעיל, "אם החיטה" ניחן בגוונים ובתת-גוונים עשירים ומשמחים של אופטימיות, אפשרויות חדשות ודמיון חסר גבולות. הספר הוא חגיגה אמיתית לכל שבעי הספרות המשוחזרת שכל כך נפוצה במחוזותינו, שמציפים אותנו בשכפולים דהוייים שחרדים לסלול להם מתווה משל עצמם. אם לשפוט אך ורק לפי ספר הביכורים הזה – מיקי בן כנען אינה פוחדת משום דבר ומאף אחד.

כל אחד מן האלמנטים השונים של הספר טובל במקוריות: העטיפה המשונה הנראית ככריכת עור חומה המוטבעת באותיות מוזהבות, מן הסוג שהייתם מניחים לצד ספר התנ"ך בספרייתכם. אחרי שהעיניים מתרגלות למשונות, תגלו גם הליקופטר קטנטן ומוזהב. הכלי הזעיר הזה ישמש את גיבורת הסיפור ואתכם כדי להמריא אל אופקים חדשים.

"אם החיטה" עוקב אחר אשה קטנה, אפילו גמדה, שבגיל 58 מגשימה חלום ורוכשת לעצמה הליקופטר אדום. כחלק מן העצמאות החדשה שלה וההתרוממות מעל הקרקע הנמוכה עליה התנהלה במהלך ימי חייה, היא מגלה גם תופעה מדהימה - אמצעי הדברה ושיקום של יבולים באופן מיסטי-מופלא. לא נהרוס את העיקר, ורק נגלה שהעניין קשור לאינטרנט ולאתריו המתויירים ביותר בעולם.

אף על פי שבן כנען עוסקת בחריג, באקסצנטרי ובבלתי מתקבל על הדעת, ובין דמויותיה משמשים בערבוביה גמדה לבורנטית, נגן פיקולו גבוה ועירום, אגרונומית איטלקיה וענקית, ושני אחים בדווים ושחומים - בכולם מטפלת בן כנען באהבה ובכבוד כאילו היו שתילים רכים משלה. את הספר היא מקדישה לכל אותם "יוצאי דופן באשר הם". אחרי שתקראו את הספר עד דפיו האחרונים (והמצויירים), לא תוכלו לחשוד אפילו לרגע בציניות או בנצלנות מצידה.

אם לחזור אל הציטטה מן הדף החותם את הספר, הרי שמיקי בן כנען כותבת על ולאותם "שבטים" שלפעמים נדמים כנידחים ונדחקים: שבט הגמדים, שבט הממציאים, שבט עתירי הדמיון ולעיתים שבט הנשים. כל אותם שבטים ועוד אחרים רבים, יהיו שבעי רצון מן האופן בו הם משתקפים בתוך העולם הפנטסטי-ריאליסטי של בן כנען. ולפחות עד לסוף הספר ירצו להתחפר בו ובמתיקותו.

אם החיטה / מיקי בן כנען , הוצאת הקיבוץ המאוחד - ספרא 2006, 89 ש"ח
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by