בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כאב ביצים במקדונית  

כאב ביצים במקדונית

 
 
שרון שילוח

חרף ריבוי השפות, מופע הסיום של "אוליב" העביר את רוח "ליזיסטרטה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פולין ללובה מבולגריה ואנדרי זוסן מרומניה (צילומם: צביקה פרוש)
 פולין ללובה מבולגריה ואנדרי זוסן מרומניה (צילומם: צביקה פרוש)   
ברחוב עבאס 19, בואך שוק הקצבים בשכונת התקווה, בין בתי מגורים, ילדים על אופניים ושאריות מהשוק של יום שישי שעוד מתגלגלות ברחוב, נערך מופע הסיום של "פסטיבל אוליב" התשיעי במספר בבית הספר למשחק של יורם לוינשטיין. הפסטיבל הבינלאומי למשחק, פרי יוזמתם של לוינשטיין ופרופ' ולדימיר יבטוביץ, מנהל מחלקת הדרמה באוני' בלגרד, מתקיים מדי שנה במדינות שונות, והפעם הגיע גם לישראל.

למרות אירועי מלחמת לבנון השנייה, הסטודנטים והבימאים שהגיעו מספרד, בולגריה, רומניה, איטליה, סרביה, סלובניה, קרואטיה, טורקיה, אוסטריה ומקדוניה, הציגו כאן לאחר שבוע חזרות מפרך דיאלוג רב תרבותי. לקראת הפסטיבל, מידי שנה, נבחרת סצינה אחת מתוך מחזה שמקורו באגן הים התיכון, אותה מציגים צוותים של שני שחקנים ובמאי אחד, ממדינות שונות, כך שהדיאלוג הנוצר בין השחקנים על הבמה מתנהל בשתי שפות ומקבל פרשנות אחרת בכל פעם.

למופע סיום הפסטיבל השנה, נבחרה סצינה מתוך "ליזיסטרטה" מאת אריסטופנס. המחזה המקורי מספר על התאחדותן של נשות טרויה ויוון הנמצאות במלחמה, שמכריזות על שביתת מין מבעליהן, עד שאלו יניחו את נשקם וישכינו שלום. הסצינה אותה הציגו זוגות השחקנים תיארה חייל החוזר לביתו ומבקש לשכב עם אשתו, אך זו ממאנת לשתף פעולה עד אשר יבטיח לה כי הוא מתפרק מנשקו, לפני שיתפרק מנשקו האחר עימה. הבחירה ב"ליזיסטרטה" כמובן אינה מקרית. המחזה מספר סיפור מלחמה שהיא חלק מהמציאות בישראל ובארצות הבלקן שהשתתפו בפסטיבל, אך מדובר בו בעיקר על סקס, נושא אוניברסלי וחובק עולם המייצג את יצר החיים לצד המלחמה והחורבן שהיא מביאה עימה.
 
תומסו מספרד וניקה מסלובניה
 תומסו מספרד וניקה מסלובניה    
את המופע פתח קטע בבימויו של הבמאי הספרדי פיטר גאדיש, בו השתתפו סטודנט ישראלי וסטודנטית מסקופייה, בירת מקדוניה. החייל השב לביתו אוחז נשק ולבוש בחליפת צלילה המכבידה על זקפתו ההולכת וגוברת עם הימים. הוא מנסה לפתות את אשתו בעברית, אך היא מסרבת לו במקדונית. אותה סצינה הוצגה על ידי שאר זוגות השחקנים, 13 במספר. במקרה אחד היו החייל ואשתו חלק מטוק-שואו טלוויזיוני המציג לראווה את בעיותיהם המיניות לצופים בבית, ובמקרה אחר הפכו הזוג לצמד הנהנה ממשחקי סאדו- מאזו, כשבסופם מוצא עצמו החייל קשור באזיקים למיטה עד אשר יעמוד בהבטחתו להפסקת אש.

ההישג הגדול של משתתפי הפסטיבל היה בכך שגם כשהוצגו קטעים בהם השחקנים אינם דוברי עברית, רוח הדברים והמסר עברו בעזרת הומור, שפת גוף, מימיקות והבעות פנים, וברוב המקרים ללא תפאורה, פעלולי סאונד או תלבושות מיוחדות. הקטעים כולם נבנו על סמך העבודה האישית של הבמאי עם השחקנים, ההיכרות ביניהם, המקומות השונים מהם באו וחוויותיהם האישיות, אותן הביאו לידי ביטוי בסצינה עצמה.

היוזמה המבורכת כולה מציעה למעשה מפגש תרבותי ודיאלוג שהוא מעבר להצגה, למשחק ולשפה. תחת המטריה של אריסטופנס, נוצר חיבור בין אנשים ממדינות ומתרבויות שכנות, על בסיס יצריו הבסיסיים ביותר של האדם באשר הוא- החיים והמוות. יורם לוינשטיין, מייסד הפסטיבל, נשא דברים עם תחילת המופע. הוא נפנף בכתבה אותה שלף מעיתון "הארץ", בה סופר על שביתת מין אותה מנהיגות בימים אלו נשות מאפיה קולומביאנית עד שהגברים שלהן יכריזו על הפסקת אש. אם זה עובד שם, טען, אין שום סיבה שזה לא יעבוד גם אצלנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by