בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
על קו הזינוק 

על קו הזינוק

 
 
אמיר עמרמי

יונתן שפירא, ההוא מהשיר ולא אחר, מגיש לכם שיר להורדה בחינם. נא להכיר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אימא שלה לא הכירה את יונתן שפירא (צילום: יח"צ)
 אימא שלה לא הכירה את יונתן שפירא (צילום: יח"צ)   
זה לא עוד אחד שקוראים לו יונתן שפירא. זהו יונתן שפירא מהשיר של איה כורם, הוא ולא אחר, מוצג כאן לשטיפת עיניים, לשמיעה ראשונה ולהיכרות ראשונית. נא להכיר.

"והוא יכול להיות טייס, והוא יכול להיות נווט", שרה כורם בשיר, והמציאות - לא רחוקה. יונתן שפירא (34) נולד לתוך חיל האוויר. הוא גדל בבסיס חצרים שבדרום, בשל קריירת הטיס של אביו. משפחתו טיילה בין בסיסי חיל האוויר השונים, עד שהתמקמה בטוב ברמת השרון. היום הוא מתנהל על הקו תל אביב- ניו יורק, בגלל צמודתו מזה שנים העונה לשם יעל, וגרה בחו"ל בשנים האחרונות. זה רק אומר דבר אחד, כמובן – יש לו חברה. שביזות לרווקות.

אל עולם המוסיקה הוא נכנס מילדות. בכיתה ב' החל ללמוד חלילית ועד גיל מאוחר ניגן בארוק ו"מוסיקה עתיקה" כפי שהוא מתאר. בשנים האלה הוא גם למד כינור, גיטרה, סקסופון ופיתוח קול.

לא רצית להתמקד ולהתמקצע על כלי ראשי?
"כן, וגם פה ושם התמקדתי יותר, אבל בסוף מצאתי את עצמי בבי"ס רימון, בהתמקדות בהלחנה ושירה. אבל עד אז ניגנתי בהרכבים בכלים שונים, מבלי שיש לי כלי ראשי שאני הכי-הכי בו".

התפוח במשפחת שפירא לא נפל רחוק מהעץ, וגם יונתן הקטן הצטרף לשורות חיל האוויר כטייס מסוקים (מקצוע שמפרנס אותו גם היום). "הייתי טייס בלקהוק. עסקתי גם בהדרכה, בחילוץ בלבנון ודברים נוספים". שפירא שירת את המולדת כמו גדול, אולם עניינים של מוסר החלו לחלחל לתוכו, והוא חתם על מכתב הטייסים הסרבנים המפורסם שנשלח בשנת 2003 למפקד חיל האוויר דאז, האלוף דן חלוץ.

בתור מוסיקאי, לא חששת בזמנו שהמכתב הזה יעלה לך בקהל שלא יקבל זאת בהבנה?
"על זה אני דווקא כן רוצה לדבר. כשמדובר באמנות, במשהו שהוא מתוך העולם הפנימי שלי – אז עמוק בפנים, הדברים לא באמת ניתנים להפרדה. אם אני דואג וחושב על עניינים של מוסר, חברה, פוליטיקה, צבא – אז זה גם מחובר לי עמוק בנפש ואני לא יכול להפריד שם. אם אני מרגיש דברים אז או שאני מביא אותם לידי ביטוי בשירים שאני כותב, או שזה בא לידי ביטוי בצורה אחרת, כמו המכתב הזה למשל".

היום יונתן מבקש להפיץ בחינם את השיר "נומו נומו" שכתב והלחין, שחולק קונספט משותף עם מכתב הסרבנות שהוזכר לעיל: "רד עלינו אווירון / עם פצצה של תום / ילדים קטנים ילכו עכשיו לישון / ושם למעלה בשמיים / טווסים יפי עיניים / הנה מה טוב ומה נעים / מלאכי המוות מגיעים".

אתה כותב גם על נושאים שהם לא רק חברתיים ו/או מדיניים/צבאיים. שירי אהבה, למשל?
"בוודאי. לפעמים אני כותב דברים בצורה מרומזת יותר, לפעמים בצורה כללית, אבל אני משאיר הרבה לאוזני המאזין. לפעמים דברים לא עוברים אחד לאחד כמו שאני רוצה. למשל, משהו שיישמע מאוד כללי בעיניי, יכול להתקשר למאזין למשהו מאוד ספציפי, או אמירה ספציפית שלי תתחבר לאמירה גדולה אחרת. אי אפשר לדעת איך הדברים יתגלגלו בסוף".
 
 
להורדת השיר לחצו כאן
 
 
אמה של איה כורם אמרה לה שכל הגברים אותו דבר. אחד ילך היום, אחר יבוא מחר. הכל נכון זולת העובדה שהיא לא הכירה את יונתן שפירא. המפגש בין כורם לשפירא נערך במסגרת הלימודים ברימון, ואיה הצהירה בראיונות השונים שבשעה שראתה אותו, היא הפכה בין רגע לשלולית. הכצעקתה?

איך אתה עומד עם הציפיות שנגזרות מכך שאתה המודל לגבר המושלם?
"זה מצטרף לעוד אחד מהדברים ההזויים שקורים לי בחיים. אני גם יודע שזאת בדיחה, אז אני לוקח את זה בקלות".

בדיחה? אתה מבין שאתה מנפץ כרגע מיתוס. אתה הרי גבוה, טייס, בוודאי גם היית בלונדיני לפני שגזמת את כל השיער, לא?
"האמת שהייתי בלונדיני עד גיל חמש".

אתה רואה?
"אבל אז לא הכרתי את איה".

איה ביקשה ממך רשות לפני שהשיר יצא?
"עשינו שיחה בעניין, אבל לא חשבתי שהיא באמת הולכת להוציא את השיר הזה לרדיו. אבל זה יצא, ואני לוקח את זה ממש ברוח טובה".

מבחינה שיווקית, מדובר בביצת זהב. הנה מתנגן לו שיר ברדיו הנושא את שמו של שפירא – מנוף מושלם עבורו לשחרור חומרים מקוריים ועלייה על הגל הפאסיבי שנושא את שמו. אבל יונתן פועל קצת אחרת, כפי שבוודאי אפשר היה להסיק עד עכשיו. בימים אלה הוא מסיים לימודים לתואר שני בחו"ל בנושא שלום וקונפליקטים.

מוסר זה משהו שאפשר ללמוד במסגרת לימודים אקדמאיים? עם מה אתה יוצא אחרי זה? עם תעודה שמאשרת שיש לך מוסר גבוה?
"קודם כל אתה מעמיק את הידע שלך על איך שהעולם מתנהל, לחצים ואינטרסים, משאבים קרקעיים ותת קרקעיים. זה כמו לימודי פסיכולוגיה, רק שהפציינט זה העולם כולו. בגלל זה אני לא מצליח כרגע למקד את הזמן בהקלטת שירים והוצאה של אלבום. אבל יש שירים שמבעבעים, ואני כבר הרבה זמן רוצה להוציא אותם. אני מקווה שבקרוב ייצאו עוד דברים".

אתה לא חושש שהמומנטום של השיר של איה ייעלם?
"אפילו שאני אחד שעושה דברים עצמאיים ופחות פופולאריים, עדיין חבוי בתוכי מישהו שרוצה שישמעו את מה שהוא עושה. ככה זה אצל כולם. כרגע זה השיר שיש לי מוכן. הוא הוקלט ונמצא על דיסק ואני רוצה שאנשים ישמעו אותו. בגלל זה אני גם נותן את זה חופשי להורדה. אולי הייתי יכול להיכנס לאולפן ולהוציא שיר קליט ולהתפרסם בו, אבל זה לא האופי שלי ולא הסגנון שלי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by