בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מפנטז בעברית 

מפנטז בעברית

 
 
לילך וולך

"הלב הקבור" עושה שימוש נהדר במיתולוגיה היהודית וכבוד לפנטזיה העברית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עטיפת הספר
 עטיפת הספר   
"אֶמִיר מור-טל לא היה מגיע לעולם אלמלא החיבה העמוקה שרחש אביו למשחקי מילים. עובדה משונה כשלעצמה. אך להוציא אותה ואת צליל שמו הלא-שגרתי, לא היה דבר יוצא דופן או מעורר עניין באמיר. למעשה, אמיר מור-טל היה הילד הרגיל ביותר בעולם. שום תכונה לא ייחדה אותו. גם מראהו היה פשוט ונמלט על נקלה מהזיכרון[...]" ("הלב הקבור", עמ' 13)


"הלב הקבור" מאת שמעון אדף עוסק באמיר בן ה-11, ילד רגיל שבין הרגילים, אפילו מעט אטום למתרחש סביבו. הגעתה של ילדה סקרנית ומבריקה לכיתתו, יחד עם סדרה של חלומות ואירועים מסתוריים, שולחים אותו למסע אל עולם של אופל, שוכן שדים וסכנות. כקוראים מיומנים, אנו יודעים שכאשר סופר מפליג בתיאורי השגרתיות שיש בילד, יהפוך גיבורנו ברבות הדפים ליוצא דופן במיוחד. כשאנחנו בטריטוריה של "ספרות פנטזיה", אנחנו יכולים גם לצפות שהלא שגרתי יעלה אפילו על הדמיון.

מגמה נעימה התחילה בשנה האחרונה להיווצר בספרות העברית – ניכוס ספרות הפנטזיה לזירה העברית. הספרות העברית של העשורים האחרונים, שעד כה היתה למשקפת החברה הישראלית על ההיפר-ריאליזם שבה, על הסכסוכים, הקשיים והמציאות האלימה שבה, מפנה לעצמה חלקה קטנה ופנטסטית שבה יכולה להתרחש ספרות שמוגבהת מעט מן הגל הכמעט דוקומנטארי ששולט בקונצנזוס.

היחס המזלזל לפנטזיה, או פטירתו כספרות לילדים, היא טעות שנובעת מבורות וסנוביזם. הכר הרחב שנפתח למי שעוסק בפנטזיה לאלגוריות על החברה האנושית ומאבקים של מוסר ואתיקה, הוא מרחב נפלא כדי ליצוק כמעט כל תוכן. ובעוד שרבים מסיפורי וספרי הפנטזיה כתובים ברישול או באופן שטחי, אין שום דבר שטחי או צפוי בכתיבה של שמעון אדף.

"הלב הקבור" משובץ באיזכורים והשראה מן המיתולוגיה העברית: סמלים קבליים וציטוטים מן המקרא ומן השפה הארמית. אחרי שנים של התקנאות במיתולוגיות הנורדיות ששימשו כחומר ההיולי ממנו נוצרו כל כך הרבה ספרי פנטזיה נפלאים (כמו טרילוגיית "שר הטבעות"), מסתבר שאין לנו סיבה להרגיש מקופחים.

את כל זאת, יחד עם הערכה ואהבה לשפה העברית, מגייס שמעון אדף לספרו, שלא נגוע לרגע בחנפנות או הנמכות פופוליסטיות. כל זה הופך את "הלב הקבור" לספר פנטזיה מעניין מאוד ורציני (אולי לא היה מזיק לו טיפת הומור מרככת פה ושם), לא תמיד קל לקריאה, אבל בפירוש שווה את המאמץ.

הלב הקבור מאת שמעון אדף , הוצאת אחוזת בית 2006, 273 עמ', 82 ש"ח
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by