בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
על קו הזינוק 

על קו הזינוק

 
 
אמיר עמרמי

קבלו את קנדוג שהופיע ב"כוכב נולד" וקיבל טלפון מהמלבישים של ג'יי זי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הראשון שעשה את זה עם מזרחית. קנדוג (צילום: יח"צ)
 הראשון שעשה את זה עם מזרחית. קנדוג (צילום: יח"צ)   
"התחלתי לכתוב בגיל שבע, אמנם לא היפ-הופ, אבל זה היה אצלי בטבע". כך מעיד על עצמו הראפר קנדוג, ניר דוד קדמי בשמו המקורי. קדמי בוודאי זכור לכם מהעונה האחרונה של "כוכב נולד", מביצוע הרמיקב ל"חלומות מתגשמים" יחד עם משתתפי התוכנית. בימים אלה הוא מוציא סינגל ראשון בשם "הערוץ שלי", סנונית ראשונה מאלבום בכורה שייצא לאור באביב הקרוב. נא להכיר.

הרומן הרשמי של קנדוג (24) עם עולם ההיפ-הופ היה בשנת 97'. כבר בפתיחת הראיון הוא מתאר את עצמו כחלוץ בשטח, מראשוני המתיישבים. זה, כמובן, אם אתם לא סופרים את התקופה של שב"ק ס רבתי. "אפשר גם לומר שיאיר ניצני התחיל את ההיפ-הופ הישראלי עם 'האשם תמיד'" מחדד קדמי את הסדר הכרונולוגי, "אבל מי שהתחיל כאן מקצבים אמיתיים של היפ-הופ עם מכונות תופים והכל, זה סאבלימינל בסביבות שנת2001. שבק זה ראפ, אבל זאת לא המשפחה של המוסיקה השחורה שיש כאן היום".

אז קנדוג מחשיב את עצמו כחלוץ, אם סופרים מקובי שמעוני צפונה. "הכוונה שלי היא מהבחינה הלאומית, מאז שהייתה כאן לגיטימציה, גם בחנויות". שנה אחת לפני תום המילניום, הקליט קדמי אלבום סקיצות במחשב הביתי ("הייתי צריך לעבוד כשההורים ישנים וכל זה") ושלח את זה לעסק שחור, למומי לוי ולנמענים נוספים, והוא עדיין לא סולח לעצמו על המהלך הזה. "קוואמי עוד מאיים לפרסם את זה מתישהו", הוא מוסיף בקריצה.

לדבר האמיתי הוא ניגש ב-2001, כשנכנס לאולפן והקליט סינגל ראשון בשם "השמירה אינה עוברת" שיצא שנה מאוחר יותר בהפצה של 100 עותקים. "ביצעתי את זה עם סייד קיק, חבר טוב שלי שמצטרף אליי בשירים, וגם עם זמר מזרחי. אני גם הייתי הראשון שעשה את זה עם מזרחית בפעם הראשונה, לפני שכולם עשו כאן היפ-הופ מזרחי".

אתה חייב המון ל'כוכב נולד', למרות שאפשר גם לטעון שהיית שם בתור קישוט. הרי לא קיבלת מקום שווה לכולם.
"אני מאוד מסתייג מזה. כן גילו אותי מבחינת התודעה הציבורית. עד אז עשיתי תוכניות כמו 'אקזיט' ועוד כמה דברים קטנים, אבל לא משהו שנתן לי הכרה כמו שנתנה 'כוכב נולד'. תראה, אי אפשר לשים ראפרים בתוכנית הזאת ולמדוד אותם באותם פרמטרים של שאר המתמודדים. כולם שם נמדדים על פי שירה או זיופים, ובראפ יש דגש על ליריקה ועל Flow".

אז למה בכלל ללכת לתוכנית?
"האמת שזה התחיל מהם. הם הרגישו שהם צריכים לגוון אחרי שלוש עונות, אבל לא בדיוק ידעו מה לעשות. אז הם חיפשו יוצרים מקוריים ופחות בובות פופ. באותה תקופה אני רציתי להופיע בתיאטרון תמונע ושלחתי להם דיסק, ומההפקה טלפנו לתיאטרון ושאלו אם הם מכירים ראפרים. אז הם המליצו עליי".

אל המלצת תמונע הצטרף גם מומי לוי, איתו מופיע קדמי בשנתיים האחרונות. לוי גם מפיק לו שלושה שירים באלבום הבכורה. "הגעתי לאודישנים, והם ראו אותי, אבל לא ידעו איך לשלב אותי כמשתתף. הם אמרו לי שיש להם את הטלפון שלי ושנהיה בקשר. אני ממש לא מסכים עם זה שדחקו אותי הצידה. עובדה שחזרו אליי, ונתנו לי במה של שמונה דקות שידור. תחשוב, זה למישהו שאף אחד לא מכיר. גם זכיתי בתחרות האלטרנטיבית של השיר המקורי, והרימיקס שעשיתי הגיע למקום השני ברגעים הגדולים של כל העונה".
 
 
(לחצו Play לצפייה)
 
 
מה הדבר הכי חשוב שקרה לך מאז התוכנית?
"הדבר הכי חשוב היה מבחינתי הלגיטימציה. זה אמנם קצת מציק שאומרים שזה ההוא מ'כוכב נולד', אבל החשיפה פתחה לי דלתות לגופים גדולים. לפני כן הסתכלו עלי כעוד ראפר, או מישהו שמופיע עם מומי לוי, במקרה הטוב".

בנוסף ללגיטימציה, מיד אחרי התוכנית, קיבל קנדוג טלפון מחברת "מיסקין אוריג'ינלס", חברת הלבשת היפ-הופ, שמלבישה, בין היתר את ג'יי זי, 50 סנט וקאליברים נוספים, וביקשו את המידות שלו כדי לתפור לו קולקציה ייחודית להופעות. קדמי מספר על הקשר הציוני לגולה: "יושב מנכ"ל החברה באמריקה, שהוא ישראלי כמו כל המנכ"לים שם. הוא רואה כוכב נולד, ואומר שישיגו לו את הראפר שהיה בטלוויזיה. הם ביקשו את המידות שלי, אז הייתי מנומס ואמרתי שאין לי כסף לקנות בגדים כמו לג'יי זי, אבל תודה. אז הוא אמר לי שהוא צריך את המידות והלוגו שלי, כי הם רוצים לעשות לי קולקציה".

ככה סתם, עוד לפני שיצא לך אלבום?
"זה בגלל שאני מישראל. הוא אמר שריגשתי אותו והוא הרגיש שהוא חייב לעזור למישהו מישראל. אני רק מצטט אותו ולא נותן לעצמי פידבק".
 
 
אופטימיות קוסמית. קנדוג (צילום: יח"צ)
 אופטימיות קוסמית. קנדוג (צילום: יח"צ)   
מסר קצר למעצבי האופנה מעבר לגבול: אם מישהו בחו"ל רוצה לאמץ כתבי מוסיקה מישראל, אז אני M. בחזרה לענייננו: אלבום הבכורה של קנדוג יכלול 13 שירים מקוריים בהפקה מוסיקלית של מומי לוי, רון דבני ובנו הנדלר. בין האורחים המוזמנים: אלון ז'אן, קאשי, בייבי ג'י מ"כלא 6" ונוספים.

ישנה ביקורת על כך שההיפ-הופ הישראלי לא מתקדם. מה תביא איתך באלבום הבכורה?
"בקשר לזה, אני יודע שעלו כאן על פורמט פלסטי שכולם הולכים על פיו. עכשיו יש ירידה מכל העניין הזה. הייתה כאן אמנם הצפה של אמנים ועכשיו קורה מה שאני קורא לו 'סיבוב הפרס'. זה כנראה יהיה גם השם של האלבום שלי. זאת ההשקפה שלי למה שקרה כאן עם ההיפ-הופ. הסיבוב הראשון היה סיבוב של לגיטימציה. הדג נחש וסאבלימינל עשו כאן היפ-הופ אמיתי והביאו את הלגיטימציה. הסיבוב השני היה סיבוב של הצפה, שפתאום עלו כאן חמשת אלפים ראפרים. עכשיו זאת התקופה של סיבוב הפרס. השוק עייף מהסיבוב האחרון, ותהיה ירידה בכמות הראפרים, ומי שיישאר זה מי שיש לו חומרי איכותי. אני מאמין שאני אהיה בתוך הקבוצה הזאת".

סבבה, אבל מה נקבל מבחינה אמנותית?
"הרבה מאוד אופטימיות שלא מאפיינת היפ הופ. אני פציפיסט קיצוני, שלוקח כל דבר וצובע אותו בורוד. את כל החרא שיש פה ואת הדברים הכי פחות טובים - ומכריח את עצמי לראות אותם בורוד. אני רוצה שאנשים ירגישו יותר טוב כשישמעו אותי".

נשמע שאין לך כוונה לנקוט עמדה, אלא להיות נחמד כדי שכולם ירגישו טוב.
"אני מבין את מה שאתה אומר, אבל זה בדיוק ההפך. האלבום הזה הוא מראה של ניר קדמי. איך שקנדוג רואה אותו, ואיך שהוא רואה את החיים. זה לא יהיה אמיתי אם אני רק אתלונן. אופטימיות קוסמית זה משהו שמאוד מאפיין אותי. אני בן 24, ותראה איך אני חי. אני מוקף במשפחה, חברה שאני מאוד אוהב, אני מתפרנס בכבוד, עושה מוסיקה שאני אוהב. אז למה שאני אתלונן? אני יכול לעזור לאנשים אחרים, במקום להשקיע הכל באנרגיות שליליות".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by