בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בוראט ועם הארץ 

בוראט ועם הארץ

 
 
גליה דן-לי

אז מי הוא אותו כתב טלוויזיה קזחי שמתעלל ביהודים ומצ'פח נשים, ואיך הוא מצליח לסחוף אחריו את כל החזרזירים והשוביניסטים, ולהשיל מעליהם את המסכות?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השוטה הזר. בוראט (צילום: יח"צ)
 השוטה הזר. בוראט (צילום: יח"צ)   
"מקום הכי טוב בקאזחסטן לפגוש נשים הוא הסופר-מול הקפיטליסטי, שם מוכרים אותם. אני פגשתי את האישה הראשונה שלי במכירה פומבית. היא עלתה לי 15 ליטרים של מדביר חרקים, אבל הסתבר שהיא שווה פחות מחצי מזה." (בוראט נותן טיפים למחפשים, מתוך שאלות ותשובות ל "ואניטי פייר").

בוראט זגדייב עושה את זה לקהל האמריקאים. הוא מצחיק אותם, מביך אותם ומעצבן אותם - אפילו שהם לא תמיד מבינים למה. ככה זה כשבא אליך להום לנד קזחסטני תמהוני שמוציא ממך את כל האמוציות החשוכות, אלה שעבדת שנים להחביא תחת מסיכת הנימוס, כמיטב המסורת האמריקאית.

סאשה בארון כהן, הקומיקאי הבריטי בן ה-35 שהגה את דמותו של בוראט (את ההשראה לדמות שאב מאדם שפגש לפני שנים, בעת שביקר באחת ממדינות האיחוד הסובייטי לשעבר), הוא מומחה להורדת מסיכות. הוא כבר עשה את זה בהצלחה בעבר כעלי ג’י, הגנסטר וונבי שמדבר אנגלית של וויגר טיפוסי, ושואף בגדול להיות אח שלי שחור מן המניין. אבל עלי ג’י הפך בלתי פונקציונלי, אחרי שסבל מחשיפת יתר במסגרת תוכנית הטלוויזיה על שמו, שבה השתמש בבורותו לכאורה כדי לחשוף את פרצופן האמיתי של האליטות הפלצניות, המורגלות במרואיינים מנשקי תחת ובשאלות מוכנות מראש.

כאן נכנס לתמונה ביתר שאת בוראט זגדייב. בפארסה הדוקומנטרית "בוראט - לימוד תרבותי של אמריקה לתועלת האומה הקזחסטנית המפוארת", הוא מתעד את קורותיו ככתב הטלוויזיה הקזחסטני הקרצייתי והקלולס. בוראט מצליח להסיר את חומות ההגנה של מרואייניו באותן טכניקות ששרתו את עלי ג’י נאמנה, תוך שהוא משחק בקלף אחר אך אפקטיבי לא פחות - קלף השוטה הזר.

שהרי כל מי שחי כתושב זר בארה"ב והוא בעל מבטא זר ולוק שונה יודע כי האמריקאים רואים בזרים בני דודם של המאותגרים שיכלית. בהתאם לכך, הם מדברים אל הזרים לאט, בקול רם, ובשפה הכי נמוכה שיוכלו לגייס. הם גם מאמינים שאצל הזרים, הכל אפשרי. בוראט יכול היות קזחסטני אך לדבר בליל ג’יברישי של שפות זרות (בינהם עברית שהיא, אגב, מצוינת) מבלי לעורר עליו שוב חשד, בעיקר משום שמרבית האמריקאים לא באמת יודעים הרבה על קזאחסטן או, לצורך העניין, על כל מקום אחר בעולם שאינו אמריקה. גם לא אכפת להם יותר מידי. עבור האוזן האמריקאית כל שפות העולם שאינן אנגלית נשמעות כג’יבריש, ובעיני האמריקאים, כל הזרים נראים אותו דבר. לכן, כאשר בוראט פותח כל משפט שני ב"אין מיי קואנטרי" הוא נשמע כל כך מגוחך. לאף אחד לא באמת אכפת. גם ככה הכל עושים באמריקה "דה אמריקן ווי".
 
להתמכר או להקיא (צילום: יח"צ)
 להתמכר או להקיא (צילום: יח"צ)    
תזהרו לבוראט הוא הזר הסטרטוטיפי האולטימטיבי. הוא מגיע ממדינת עולם שלישי, לבוש חליפה אפורה במידות הלא נכונות, חמוש בשפם עבה בעל קונוטציות מוסלמיות קשות, וגם אם קצת קשה להריח אותו דרך המסך, ניתן להניח שהוא די מסריח (כראוי לזר, ועוד מוסלמי!). בכפר של בוראט חמישים אחוז מהתושבים הם צאצאיו של אנס הכפר; כולם עושים את כולם (כולל את בני המשפחה ובעלי החיים); ואת שעות הפנאי מבלים בהתעללות בראש יהודי עשוי קרטון, שתיית שתן וצ’יפוח הנשים.

בוראט נוסע לאמריקה כדי לגלות לקזחים את סוד החיים הטובים, ומגלה אמריקה פרנואידית, הומופובית, אנטישמית, צרת אופקים ושטחית כמעט כמו החזה של פמלה אנדרסון אחרי הוצאת השתלים. בוראט זגדייב עבור האמריקאים הוא, אם תירצו, ג’יימס הנוצרי התמים מ "מסעות ג’יימס בארץ הקודש" לישראלים. ג’יימס בא לישראל למצוא רוחניות ומצא תחמנות, בוראט בא למצוא מערב נאור ומצא פמלה אנדרסון (אובססיית פמלה אנדרסון ,לכל התוהים, היא של בוראט ולא של כותבת המאמר, אבל נניח לספוילרים).

מה שגאוני בבוראט, הוא היכולת שלו לצחוק על ולהצחיק את כל הגורמים במשוואה. כך לדוגמא, אם הוא שואל קבוצת פמיניסטיות כיצד נשים יכולות להיות משכילות אם מדען מטעם הממשלה הוכיח שהמוח שלהן שווה בגודלו למוח סנאי, הוא מעורר אצל חזירונים שובינסטים צחוק חסר אירוניה ומלא הזדהות, ואילו אנשים מאוזנים יותר מבחינה מנטלית, יגיבו בצחוק דווקא על הגיחוך והאבסורד שבסיטואציה. הפמיניסטיות חסרות ההומור העצמי, לעומת זאת, לא יצחקו כלל ועל חוסר ההומור העצמי הזה, ועליו לבדו, הן ראויות להשפלה הציבורית שנפלה בחלקן, לשיטתו של בוראט.

הסצינה הזו, אגב, הופכת משעשעת עוד יותר, כאשר לאחר שהבהיר לקבוצת הפמיניסטיות שאותה הוא מכנה בתיעוב "חבורת הגברים הזו" היכן בדיוק נמצאות לדעתו הנשים בשרשרת המזון, הוא מתפנה לנזוף באחת מהן, מרירה במיוחד, במה שנשמע בתרגום חופשי כמו "יאללה מה קרה, חייכי קצת, פוסיקאט.

"הסלברטאים המועדפים עלי הם הכושון המרקד, מייקל ג’קסון; הטרנסבסטייט המזמרת מדונה; והלוחם האנטי יהודי הבלתי נלאה, מל גיבסון. אנחנו בקזאחסטאן מסכימים עם הצהרותיו כי היהודים התחילו את כל המלחמות, ויש לנו גם הוכחות לכך שהם אחראיים להוריקן קתרינה, ולחיסול כל הדינוזאורים". (בוראט זגדייב על תחנות תרבות, מתוך שאלות ותשובות ל"ואניטי פייר")

אגב, עבור סאשה כהן, המצויד בחינוך יהודי מסורתי ואמא ישראלית, אנטישמיות בסגנון הפרוטוקולים של זקני ציון היא יותר מסתם דאחקה. השחקנית האוסטרלית שאיתה הוא עומד להתחתן, איסלה פישר (הג'ינג'ית החרמנית שעשתה לווינס ווהן ביד מתחת לשולחן ב"הורסי החתונות"), כבר נמצאת עמוק בתהליך הגיור (ועל זה אמר כהן "אלוהים כבר יימצא מה לעשות איתה").

בוראט הוכיח עד כמה קל להוציא רגשות אנטישמיים מן האדונים אדומי הצוואר, כאשר סחף אחריו עשרות קוובואים בפאב באריזונה בשירת "זרקו את היהודים לבאר", במסגרת תוכנית הטלוויזיה של בארץ שלי יש בעייה-הבעייה היא היהודים-הם לוקחים לכולם את הכסף-ולעולם לא מחזירים-זרקו את היהודי לבאר-אז ארצי תהיה חופשייה-אתם חייבים לתפוס אותו בקרניים-ואז נעשה גם מסיבה.

באותה קלות מצליח בוראט להביא היל בילי אחר, בעל השקפות אנטי גייז חשוכות בסגנון אלי ישי, להסכמה כי הפיתרון הכי טוב הוא לזרוק את ההומואים לכלא ולהוציא אותם למוות בתלייה "כמו שעושים בקאזחסטאן". זאת לאחר שבוראט חולק איתו חוייה טראומתית שעבר כביכול בלילה הקודם כאשר קבוצת רקדנים בדאון טאון סיממו אותו ועכשיו כואב לו, "האנוס".

אז אחרי שההומואים ניצלו אותו, היהודים הרעילו אותו ופמלה זרקה אותו, החויה האמריקאית לא הייתה כנראה כזה שוס גדול. אם לסכם זאת במילותיו של בוראט, הוא בא לאמריקה לעשות "סקסי טיים", וקיבל במקום זאת כמויות לא מבוטלות של "שיטי טיים". אבל כמו שהוא מוכיח פעם אחר פעם, בחרא הזה יש הרבה צחוק, ואת הצחוק הזה הוא מייבא עכשיו אלינו. יש מי שיקיאו, יש מי שיתמכרו. בכל מקרה, כדאי לשמור איתו על יחסים טובים, אחרת יוציא גם לנו שם של חבורת שמוקים. תסמכו עליו, הוא יודע איך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by