בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שובו של הדיקטטור הגדול 

שובו של הדיקטטור הגדול

 
 
אודליה ברקין

הדיקטטור הגדול חוזר וזאת הזדמנות להרחיב על האדם שמאחורי השפם- צ'רלי צ'פלין, כריס נולן (ממנטו) מפציע עם סרט חדש ויש לנו הזדמנות לעקוב באופן אישי אחר המאורעות שהביאו להסלמת המתיחות בין אירלנד לבריטניה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ZOOM IN: צ'רלי צ'פלין

 
צ'רלס ספנסר צ'פלין, נולד בלונדון באפריל 1889, לזוג שחקנים שנפרדו כשהיה קטן. הוא ואחיו סידני , התגלגלו במוסדות ובבתי יתומים שונים עד שבגיל 17 , הצטרפו ללהקת תיאטרון נודדת עמה הגיע צ'פלין לאמריקה. בשנת 1913 הוא הצטרף לאולפני קיסטון והשתתף במגוון סרטים אילמים. שנה מאוחר יותר המציא את דמות הנווד, הסמל המסחרי שלו. תמים, טוב לב וחסר כל, נודד הנווד בעולם עוזר לעלמות במצוקה ומסתבך במצבים משעשעים. דמותו זכתה להצלחה רבה ברחבי העולם בעקבות "הנער" (1921), סרטו העלילתי הארוך הראשון של צ'פלין.

בשנת 1919 ייסד צ'פלין יחד עם דגלאס פיירבנקס ואחרים את אולפני ההפקות United Artists (שקיימים עד היום). בזכות היותו בעל אולפנים הוא זכה לחופש יצירתי מרבי , והחל לייצר סרטים עלילתיים באורך מלא כמו "הבהלה לזהב", "אורות הכרך" ועוד. מוטיב חוזר בסרטיו הוא הניכור שחש הפרט בעולם מודרני ומתועש. כל אחד בעולם זה דואג אך ורק לעצמו, והבדידות קשה מנשוא. צ'פלין מחה על השימוש שעושים בעלי- ההון באלו שאין להם דבר, ניצול לשמו. הוא בעצמו היה ידוע בחיבתו היתרה לכסף (שלא לומר קמצנותו), שריד שנשאר לו מימי ילדותו האומללה, ימי המחסור והרעב.

בחייו הפרטיים, מקורבים אמרו עליו שהוא בעצמו הדיקטטור הגדול. צ'פלין נודע כאיש קשה ורודף-שלמות, שרדה בסביבתו. אחרי מלחמת העולם השנייה הואשם בנטיות קומוניסטיות ואף הסתבך בשערוריות גירושין ונישואין (הידעתן שהגיל הממוצע של ארבע נשותיו היה 17?), ולכן עזב את ארצות הברית ועבר לשוויץ. בשוויץ המשיך צ'פלין לעשות סרטים (וילדים- הוא אב ל-11 ילדים) עד למותו בשנת 1977.
 

הדיקטטור הגדול

 
The Great Dictator

צ'רלי צ'פלין הוא ספר יהודי שדומה מאוד לרודן ממלכת טומניה, אדנואיד (שילוב של אדולף ופרויד) היינקל. בשרשרת של חילופי זהויות משעשעת מוצא עצמו הספר היהודי בנעליו של הדיקטטור הגדול. הוא מתכנן תוכניות לכיבוש העולם ומבלה עם חברו הטוב, נפלוני (מוסוליני). קומדיה. מסופר שהיטלר ידע על הסרט ואסר על הפצתו במדינות תחת הכיבוש הנאצי, אך צפה בו בעצמו באופן פרטי.
במאי: צ'ארלי צ'פלין(אורות הכרך, הבהלה לזהב, זמנים מודרניים), 124 דקות, ארה"ב 1940

הקרנות: חיפה- גלובוס; ירושלים- תיאטרון ירושלים; תל אביב- דיזנגוף.
 
 
Box Office Magazine: צ'פלין הוא עילוי, מוכשר עד קצות אצבעותיו. חסרונותיו המעטים של הסרט שוליים בהשוואה לרגעים הקומיים הבלתי-נשכחים שהוא טומן בחובו. הסרט הראשון בו נשמע קולו של צ'פלין.

Films Graded: הסוף לא ממש תפור טוב, אבל למי אכפת לאור התסריט, המשחק והמסר שהסרט הזה נושא. מצחיק עד דמעות אך גם מצליח להעביר ביקורת חברתית חריפה על היטלר, מוסוליני והחזון שלהם . זהו הסרט הראשון בו צ'פלין נותן למישהו להעפיל עליו- ג'ק אוקי, בתפקיד מוסוליני.

EFilmcritic: סרטו היחיד של צ'פלין שהיה מועמד לפרס האוסקר לסרט הטוב ביותר. זה היה הסרט הנכון בזמן הנכון- התנועה הנאצית תפסה תאוצה (ושטחים), אך טרם נודע על הפתרון הסופי והיטלר נתפס כבריון שקל ללגלג עליו. הנאום הנלהב בסוף מקנה לסרט אווירה של תעמולת מלחמה והיום נראה קצת נאיבי ומיושן.
 
 

אינסומניה

 
Imsomnia

וויל דורמר (אל פאצ'ינו), חוקר רצח, נשלח יחד עם שותפו הפ (מרטין דונובן), לעיירה קטנה באלסקה הרחוקה, כדי לחקור רצח מזוויע של נערת תיכון. השניים, במקור ממשטרת לוס- אנג'לס נשלחים לאלסקה, כדי לא להפריע לחקירת עבירות צווארון לבן שמנוהלת נגדם. עד מהרה מתגלה החשוד העיקרי ברצח (רובין וויליאמס), אך מסתבר שלו ולדורמר יש חשבון בלתי פתור. בין דורמר, המעורער גם ככה בשל חוסר שינה, הנובע העובדה שבעיירה האלסקית המושלגת, השמש אינה שוקעת ממש, והרוצח, מתחיל מאבק כוחות פסיכולוגי. מותחן.

במאי: כריסטופר נולן (ממנטו), 118 דקות, ארה"ב 2002

הקרנות: אשדוד- רב חן; הרצליה- רב חן, קולוני; חיפה-רב חן מרכז חורב, רב-חן לב המפרץ; ירושלים- רב חן; נתניה- רב חן; פתח תקווה- רב חן; קרית אונו-רב חן; רחובות- רב חן; רעננה - רענן; תל אביב- רב חן.
 
EFilmcritic: מותחן מהודק ומרתק שגורם לצופים ללכת לאיבוד בתוכו. שעתיים של צפייה חולפות בהתרגשות ובמתח. הצוות מצוין, אל פאצ'ינו מבצע כאן את תפקידו הטוב מזה שנים. הדיאלוגים המעולים הם שהופכים את הצפייה במותחן להנאה צרופה.

Box Office Magazine: רובין וויליאמס שב ומפגין את הכשרון הדרמטי שהקנה לו אוסקר על משחקו ב"סיפורו של ויל הנטינג". צילומים מרהיבים שמגבירים את תחושת חוסר השקט והמועקה בה נתון הגיבור. מותחן מצוין.

Film Threat: סרט טוב, מלא אווירה ומפחיד. מבמאי "ממנטו" ציפינו שיבחר סרט קצת יותר מסוכן ומלא-תעוזה ולא מותחן מהוקצע שמצטלם היטב. הסרט היה יכול להיות מהנה הרבה יותר לו היה מצולם ברברס.
 

בלאדי סאנדיי

 
Bloody Sunday

יום ראשון המגואל בדם, התרחש בשלושים בינואר, 1972, בעיירה דרי שבצפון אירלנד. בהפגנה אירית למען זכויות האדם, התפרעו כמה חוליגנים מה שגרר אחריו תגובות אלימות מוגזמות מצד כוחות המשטרה הבריטיים תוך הפעלת נשק חם. היום הסתיים ב-13 הרוגים והרבה פצועים וגרם להידרדרותה האלימה של מלחמת האזרחים האירית שנמשכת עד היום. על היום הזה כתבה להקת U2 את שירה המפורסם, שאף מהווה חלק מפסקול הסרט. איואן קופר (ג'רי נסביט) פעיל האגודה לזכויות האזרח מעוניין שההפגנה תעבור כמה שיותר בשקט, אבל לצעירים האיריים חמומי המוח, ולכוחות האליטה של משטרת הוד מלכותה, יש תוכניות אחרות. דרמה ריאליסטית ומותחת.

במאי: פול גרינגראס, 107 דקות, בריטניה/אירלנד 2002
הקרנות: ירושלים- גיל; תל אביב- גלובוס, פאר.
 
Box Office Magazine: הגדולה של הסרט, שנדמה לעיתים לכתבת חדשות ריאליסטית לחלוטין, היא בטיפול בדמויות. האלימות עצמה תופסת זמן מסך מועט יחסית והצופים לחלוטין מזדהים עם הדמויות וכמותן, נשארים לאסוף את השברים. הסרט מצליח להישאר אובייקטיבי ולהראות שמהומות הדמים אינן אשמת הבריטים בלבד.

Film Threat: אנטומיה ריאליסטית של אסון עומד להתרחש- תיעוד של דקה אחר דקה בדרך לכאוס.
הסרט נאמן למציאות, זורק את הצופה היישר לבטן הגיהינום, ללא ריכוך או ייפוי של המצב. לכן גם רוב השחקנים אינם מוכרים. חוויה חזקה ואף מעוררת בחילה.

EFilmcritic: גרינגראס נוקט בסגנון תיעודי מדויק, ויחד עם עיצוב התלבושות והתפאורה , נדמה שהסרט עצמו הוא בן 30. גילומו של נסביט את קופר האידיאליסט הוא כן ונחוש. חבל שגרינגראס לא השכיל לצלם את הבלגן בלי לעשות בלגן - קשה לשמוע חלק מהשחקנים, קשה לעקוב וקשה מאוד להתמודד עם המבטא האירי הכבד.
 

בשבועות הקודמים

לפניכם מבחר בקורות על הסרטים שמציגים כעת בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, בעזרתן תוכלו להחליט איזה סרט שווה לכם לראות.

מר דידס, בנות הפאוור פאף, ממש מושלמות, מכתבי אהבה, ציפורים נודדות
XXX
עד כאן, כל הפחדים כולם

כל הביקורות, כל הסרטים


האם צ'פלין עדיין רלוונטי ומצחיק? כריסטופר נולן שאחרי ממנטו, עדיין גאוני? ומה באמת קרה בבלאדי סאנדיי? בואו לדבר על זה בפורום הקולנוע של נענע
 

אתרים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by