בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סאידת וסיידתי  

סאידת וסיידתי

 
 
לילך וולך

ערוץ אל ג'זירה מנסה לעצב דעת קהל באמצעות פרשנות שלא הייתה מתקבלת בזרועות פתוחות במחוזותינו. שווה להציץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רוב רובו של המידע המגיע אלינו כיום הוא מידע מתווך, סביר שאנחנו כמעט ושלא משתמשים ביום יום בידיעה טבעית הנתפסת באמצעות חושינו – מספרים לנו שהעולם הוא עגול, ונותנים לנו מספיק הוכחות לכך – כמה מאיתנו באמת בודקים זאת בעצמם? אנו רואים במו עינינו את אורו הבוהק של כוכב בשמיים, אך המדענים טוענים שאלו הם רק שיירי אור המגיעים אלינו באיחור והכוכב עצמו מת כבר מאות אלפי שנים. אנחנו לומדים לתת אמון כמעט מוחלט בגורמים סביבנו, אם הפארנויה שלנו היתה גדולה יותר היינו מוכרחים לבדוק כל מוצר מזון שלא אנו גידלנו לפני שנכניס אותו לפינו, כל תכשיר קוסמטי שקיבל הכשר של מעבדות והחיים שלנו היו הופכים ל-24 שעות של בדיקת אמינות המידע שאנו מוזנים בו.

מתוך ההשקטה המודעת שאנו עושים של הספקות הטבעיים שלנו, אנו מסכימים שלא לשבור את הכלים ולהאמין לממשלה שלנו, למשטרה שלנו וכמובן – לתקשורת שלנו. מפעם לפעם האמון נסדק ואנו מתקוממים לשבריר שנייה, אבל מייד מחזירים את עצמנו לתלם, כי הרי ידוע שמי שמאבד כל אמון בכל המוסדות החברתיים והמדיניים שסביבו מוצא עצמו די במהירות מלופף בכתונת משוגעים.

בתוך מערכת האמון (הכפוי) הזו, אנחנו יושבים ערב ערב מול מסך הטלויזיה כדי שיספרו לנו מה קורה בכל אותם מקומות שאנחנו לא רואים ולא יכולים להימצא בהם. לקט האירועים שבוחרים לספר לנו עליהם נקרא "חדשות", ומה שבפועל קורה זה שקומץ אנשים מסדר את ההתרחשויות לפי סדר עדיפות, מדביק אליהן פרשנויות ומשדר אותן אל ההמונים. מן הסתם אנו לא מקבלים את כל החדשות כולן, וכאשר אנו כן מקבלים אותן, מחליט מישהו אחר באיזה אופן נקבל אותן. זו אינה תחושת רדיפה פרטית שלי, אלא מערכת שיקולים מחושבת אשר קובעת למשל, האם משוחחים על מחדל צבאי משך 15 דקות או חמש דקות בלבד. המערכת הזו קובעת מה הן החדשות החשובות יותר וממרכזת אותן באופן שיש בו מין המניפולציה.

מושג ה"אמת" מוכרח להתערער כאשר לוקחים את הנתונים הללו בחשבון, מה שאנו יודעים עליו אינו בהכרח אבסולוטי, ומה שאנו לא יודעים עליו אינו בהכרח שקרי או לא קיים באמת.

ועכשיו, בואו נשוחח מעט על רשת "אל ג'זירה" אשר העלתה מזה זמן קצר ערוץ חדשות בשפה האנגלית. ההחלטה להשתמש בערוץ תקשורת יעיל ומשפיע כמו השפה המוכרת ביותר בעולם, היא החלטה מתוחכמת ויעילה מאין כמותה – ההבנה שתרגום בכותרות אינו מספיק כדי לעצב דעת קהל, וששימוש במגישים אשר רובם בעלי חזות אירופאית קוקייז'נית, היא הבנה שמשנה באופן מוחלט את מפת התקשורת כפי שאנו והעולם מכירים אותה.

דיברנו על תקשורת ועל מראית עין? דוברי הציבור הערבי הם כבר לא רק אנשים עם כובעים מצחיקים, רעלות ולבוש מסורתי שמדברים בשפה גרונית ומשונה ולהם לפעמים זקנים צבועי חינה. בהרף עין ביטלה אל ג'זירה את ההבדלה הזו, ועכשיו אפשר להעביר מסרים ולקבוע מה הן החדשות האמיתיות (לשיטת אל ג'זירה, כמובן).

בצפייה מרפרפת באל ג'זירה, הדמיון לרשת החדשות של בי.בי.סי או כל רשת דוברת אנגלית אחרת, מבלבלת. אבל באוזן כרויה ניתן לשמוע ניואנסים דקים של ביקורת או הרמת גבות. החיוך הדק על פני מגיש החדשות שתוהה בקול רם האם הסגיר אולמרט בשוגג שלישראל יש נשק גרעיני, הוא אמנם דק עד דקיק אבל נוכח מאוד. תוכנית כלכלה של אל ג'זירה מספרת בסיפוק לא מוסתר על היחלשות הדולר (ובהתאמה - היחלשות ממשלת ארה"ב), ספק אם באנ.בי.סי שמשודרת בקצה השני של העולם, חוגגים באותו האופן.

אל ג'זירה מספקת הצצה מרתקת למה נתפס כחדשות במקום אחר, לא כל כך רחוק מכאן, וגם למה קורה אצלנו מתחת לאף כאשר מישהו אחר מספר את הסיפור. שווה זיפזופ.

בקטנה
*הגרלת הלוטו – אם כבר עוסקים במזל, מזל גדול הוא ששידור ההגרלה עצמה הוא קצר. מזמן לא נראה מפגן מביך כל כך של צוות הווי ובידור כמו עירית ענבי ושלל מלוויה.

ערוץ אלג'זירה אינטרנשיונל בשפה האנגלית משודר באפיק 108 ב-yes
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by