בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האמת ורק האמת 

האמת ורק האמת

 
 
לילך וולך

מזמן לא נראתה על מסכינו תגובה ראויה ומהירה כל כך כמו המישדר הלא מעודד "דרושה משטרה", שביטא את משבר האמון החריף של הציבור במשטרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רנ"צ משה קראדי, מפכ"ל המשטרה (רויטרס)
 רנ"צ משה קראדי, מפכ"ל המשטרה (רויטרס)    
ערכי משטרת ישראל (מתוך האתר הרשמי של משטרת ישראל, סעיף "חזון וערכים":

"משטרת-ישראל פועלת לאכיפת החוק, לקיום הסדר הציבורי, לשמירה על בטחון הנפש והרכוש, תוך כיבוד זכויות היסוד של האדם. השירות במשטרת-ישראל מבוסס על ההכרה בשליחות הלאומית שאותה אנו מגשימים, תוך הזדהות עם ערכי מדינת-ישראל ברוח מגילת העצמאות. ערכי משטרת-ישראל הנם המצפן המוסרי, המכוון את התנהגות כלל השוטרים"
.

המושג "שירות" מעלה כמעט מיידית תחושות של אנטגוניזם, קיפוח וחרדה מהתנשאות אצל לא מעט מאיתנו. אולי הדמיון למילה "משרתים", מקפיצה אצלנו אוטומטית את התחושה (הישראלית כל כך, בואו נודה), שמנצלים אותנו, רומסים את כבודנו ומשפילים אותנו. בעוד שבאירופה, לשם דוגמא, נתינת השירות אינה נחשבת למקצוע מבזה, זמני או סטודנטיאלי, ולא נדיר לראות מלצר קשיש ומלא גאווה על עיסוקו – בארץ לא תמצאו מלצרים שחצו את גיל השלושים, ואם כן, סביר שסביבתם מסתכלת עליהם בעין עקומה ומקווה שיום יבוא והם יסיימו את לימודי הקולנוע שלהם ויעשו משהו רציני עם החיים שלהם.

גם מוסדות שממומנים בכספי הציבור, ונועדו לתת לו שירות, בדרך כלל נותנים את התחושה שבכלל עשו לך היום טובה שפתחו את המשרד, וחבל שבאת, כי ממילא חסרים לך שבעה טפסים שונים (שניים מהם תמיד בצבע ורוד) כדי שבכלל יסתכלו עליך.

גם המשטרה, למרבה התדהמה, היא גוף בשירות הציבור. ולמה למרבה התדהמה? מפני שברוב המקרים, נדמה שהמשטרה היא גוף שמעל לציבור. לא, לא ביכולותיו. גם לא בשיקול דעתו. אלא בתחושת ה"מותר לי" שנודפת מרוב ההיתקלויות עם הגוף.

הכללות הן דבר מטופש, ולכן נוריד מהפרק כמה דברים תכף ומייד – לא כל השוטרים נוהגים באותו האופן, לא כל השוטרים אלימים או חמי מזג. יש לקוות שלא כל השוטרים היו מצטלמים עם בני סלע הלכוד כאילו היה שלל ציד. אבל לא ניתן להתכחש לעובדה שהדעה הציבורית על הגוף השלם של המשטרה, נמוכה מאי פעם ושיש לנו משבר אמון חריף.

המישדר המיוחד אשר נעשה על ידי ערוץ 2, "דרושה משטרה", היה בגדר שירות לציבור. כבר זמן רב שלא זכורה לי תגובה הולמת, זריזה וממוקדת לביטוי רחשי הציבור באשר למצוקה העולה מאירועי הימים האחרונים. למרבה הצער, קשה היה לצאת מעודדים מן המישדר הזה – עוד ועוד עובדות מטרידות עלו באשר להתנהלות המשטרה, ותגובות הנציגים היו ברובן מעוררות רחמים, רק לא מהסוג האמפתי.

סגן המפכ"ל, בני קניאק, נעזר בכרטיסיות כתובות, רק כדי להצליח להציג את המשטרה כקבוצת ילדים נעלבים ומשורבבי שפתיים שלא מקבלים מספיק צ'פחות עידוד מהגננת. הטענה העיקרית היתה – איך נצליח להיות טובים במה שאנחנו עושים, אם אין לנו עידוד ואמון מהציבור? איך באמת.

המפכ"ל לשעבר אסף חפץ בכלל כעס על שהמשטרה צריכה לעשות את העבודה המלוכלכת כמו להתעסק עם פושעים - שמערכת החינוך תטפל בהם. מזל שלא הציע להעמיד לדין את המורה מהיסודי של בני סלע.

אין בכלל ספק שהמשטרה לא נהנית מיחסי ציבור אופטימליים, ולא רק בשעת משבר כמו זו שהתרגשה עלינו לאחרונה. תפקיד השוטרים אינו נחשב לאטרקטיבי אלא כברירת מחדל. זה מתחיל מהמשכורות המגוחכות, התנאים האיומים והגיוס שמכוון מטה-מטה. אין כיום כמעט בוגרי אוניברסיטה שיסכימו להתגייס למשטרה בתנאים הללו, ובאמת - למה להם? הממשלה מוכרחה לקחת את האחריות על שינוי התנאים והתדמית של המשטרה כדי שהשוטרים יהיו באמת "בחורינו (ובחורותינו) המצוינים".

נכון לעכשיו? תחזיקו אצבעות ששום דבר רע לא יקרה לכם, כי יכול מאוד להיות שבצד השני של המספר 100 יש צליל מנותק.

ערוץ 2, 21:00, מישדר מיוחד "דרושה משטרה"

בקטנה
*מה פשר הפרסומת התמוהה שמראה בחורה עם תחתונית מודבקת לה למצח? זה אמור להראות כמה זה נוח? כמה זה לא מורגש? אין ספק שמי שהגה את הפרסומת מעולם לא חווה את האקסטזה שבתחתונית שהחליטה להסתובב על דעת עצמה ולהידבק לצד הלא נכון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by