בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שמישהו יחזיק אותנו 

שמישהו יחזיק אותנו

 
 
ניצן וידנפלד

כאילו שמדובר במאפיה, כל מחוקק שניסה לגעת בווידאו האינטרנטי נכשל. בדקנו למה, מה צופן העתיד, ואת האינטרסים של מי משרתת פורנוגרפיית ילדים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנסיונות של ח"כ אמנון כהן (ש"ס) לאסור עלינו להיכנס לאתר פורנו ללא זיהוי ושל ח"כ ישראל חסון (ישראל ביתינו) לאכוף עלינו זיהוי לפני טיקבוק הם יותר מסתם קוריוזים רגעיים. יותר משהם מעידים על הח"כים הספציפיים שהגו את הרעיונות הללו, קיבלנו הצצה חטופה למבוכה הרבה של המחוקקים בפני האינטרנט.

בעולם שאינו מושפע מגבולות פיזיים יש חשיבות רבה מהרגיל למה שיש למחוקק להגיד. הכנסת מרגישה, ובצדק, שצריך להגיד משהו, משום שללא חוקים בנושא ישראל לא תוכל להתחרות בשוק העולמי. אבל מה לחוקק ואיך? זו כבר שאלה כבדה. הווידאו האינטרנטי מציג אתגרים רציניים במיוחד, משום שמדובר בטרנד שבמהירות רבה הגיע לעמדה שבה הוא עומד לצד מוסדות מבוססים וחזקים, כמו הטלוויזיה בכבלים.

היות והשוק הישראלי הקטן לא נמצא בעמדת מיקוח טובה למול תעשיות ענק כמו האינטרנט, נראה שמהר מאוד אנחנו נאלץ להתיישר לפי החלטות של מדינות אחרות. במילים אחרות: אנחנו נייבא רגולציה מחו"ל. הבעיה היא שגם שם מעורר הווידאו באינטרנט הרבה מאוד בעיות, ומעט מדי פתרונות.
 

שמישהו יחשוב על הילדים

ג'ף פולבר
 ג'ף פולבר   
הדרך לגיהנום הרי רצופה כוונות טובות, ואילו כוונות טובות יותר מהגנה על ילדים? בכנס ה-Video on the Net conference שהתקיים בבוסטון בספטמבר השנה הודיעה המפקחת דברה טייט מה-FCC (המקבילה האמריקנית למשרד התקשורת שלנו) שנשקלת, בפעם הראשונה, התערבות בשידורי הווידאו האינטרנטי. המטרה? להילחם בפורנוגפיית ילדים. אכן מטרה נעלה, אבל האם אלה הילדים שנמצאים במחשבתה של טייט, או הניסיון לשבור את החותם הבלתי נראה שהגן עד עתה על הווידאו באינטרנט מהתערבות ממשלתית?

בנושא הזה כדאי מאוד להקשיב לדעתו של ג'ף פולבר, אושיית אינטרנט וממקימי קואליציית VON, המאגדת חברות מובילות בתעשיה אחרת שכבר עתה סובלת קשה מרגולציה: הטלפוניה האינטרנטית (VoIP). ג'ף הקדיש חלק נכבד מחייו למלחמה ברגולציה ואם מתעלמים מטעמו הנורא בבגדים, שומעים סיפור מעניין שאמור להדליק נורת אזהרה אצל כל מי שמשקיע בתחום או נהנה היום מווידאו אינטרנטי.

פולבר מזהיר שאותה הגנה על ילדים עלולה להתדרדר מהר מאוד לצעדים דרקוניים, שבתורם עלולים לשנות את הכיוון של התעשיה כולה. אנחנו עוד נחזור לנושא הזה כשנשאל את עצמינו למה בכלל להתנגד להתערבות ממשלתית, אבל בינתיים כדאי שנתעכב על שאלה בסיסית אפילו יותר, שמטרידה לא מעט את האמריקאים: מי בכלל אמור לטפל באינטרנט הזו?

בזמן שדברה אמרה מה שאמרה באותו כנס, רוחות אחרות נשבו מפיו של יו"ר ה-FCC, מרטין קווין. לטענתו הגוף שעליו הוא מופקד אינו מוסמך בכלל לטפל בשידורי אינטרנט. לדעתו לא מדובר כאן בשידורי טלוויזיה במובן המסורתי של ההגדרה, או יותר נכון – במובן שרשום בכל אותם חוקים שמסמיכים את ה-FCC לעשות את עבודתו.

אין זה אומר שקווין מתנגד להתערבות ממשלתית באינטרנט: הוא סבור שאין להטיל מיסים על פעילות אינטרנטית, אבל מצד שני כל מחוקק אמריקאי צריך, לדבריו, לעשות במיטב יכולתו בשביל להפוך את האינטרנט ל"מקום הגון יותר". וכשפוליטיקאים שומעים קריאה, אפילו החלשה ביותר, להתערב בנושא מסויים, הם בדרך כלל נענים לה.

האינטרנט, במיוחד שידורי הווידאו האינטרנטיים ועל אחת כמה וכמה השידורים הסלולריים, מספקים שפע של "בעיות" שדורשות פיתרון מיידי: שעות שידורי פרסומות לקטינים, מידרוג מידת האלימות בסרטים, זיהוי פרסומות בבירור וכמובן החשיפה הנוראה של ספריות ובתי ספר לצ'אטים אינטרנטיים ואתרי פורנו. בהיעדר רשות שאמורה לטפל בנושאים האלו ובהתחשב באינטרסים ובגופים המעורבים, נושא השידורים האינטרנטיים פרוץ לכל גחמה רגעית של המחוקקים. בסביבה שכזו כל דבר אפשרי, אפילו ניסיון לחייב כל שידורי אינטרנט בכתוביות.

תוצאה נוספת של הבלאגן הזה הוא שאנשים בתעשיית האינטרנט צריכים תמיד לשמור על עירנות, משום שכל הצעת חוק תמימה עלולה להתגלות ככיסוי לצעד מזיק מאוד לרווחים שלהם. לסיכום, אמריקה לא נראית כמו מקום טוב לקחת ממנו דוגמה.
 

באתו הזמן, בצד השני של העולם...

אילוסטראציה
 אילוסטראציה   
אם אתם חושבים שהמצב בארצות הברית הוא מתכון לכאב ראש נוראי, אתם מוזמנים לפנות לאירופה ולהבין שתמיד ניתן לעשות דברים באופן גרוע יותר. אצל האמריקאים קיים ממשל מרכזי, סמכותי וכוחני, שמעטים מאוד מעזים לערער על הסמכות שלו. באירופה המצב שונה מאוד, והמדינות האירופאיות שלא הצליחו להגיע להסכמה בנושאים כמו חוקה משותפת ומדיניות הגירה בוודאי שלא סרות למרות של האיחוד האירופי בנושאים החשובים באמת, כמו טלוויזיה.

כל זה חבל מאוד, כי בבסיסו, האיחוד האירופי מנסה להקל על החיים של כולנו. במקום שכל חברת וידאו אינטרנטי שנכנסת לשוק האירופאי תצטרך להתמודד עם 25 ממשלות שונות והחוקים המשונים שלהן, האיחוד מנסה לבנות חבילת רגולציה אחת שתהיה תקפה תמיד. הבעיה היא הדרך המוזרה שבה הוא בחר לעשות זאת - בעזרת צו הקרוי "טלוויזיה ללא גבולות".

הרעיון הוא להכיל את כל החוקים והתקנות שכבר קיימים לגבי שידורי טלוויזיה, על כל שידורי וידאו באשר הם. מי שלא מריח כבר עכשיו את הצרות שניסיון כזה יכול ליצור, כנראה חי יותר מדי טוב בשנות ה-80. הנה דוגמה קטנה: חברות מדיה אמורות לשמר עותק של כל התוכן שהן מייצרות, כראיה במקרה שמישהו יתבע אותן. האם זה אומר שכל משתמש יוטיוב צריך מהיום להתחיל לשמור ארכיונים?

הפועל היוצא של כל זה הוא שהוויכוח מהר מאוד מתדרדר לשאלה "מה נחשב טלוויזיה?". אבל אף אחד לא ממתין לשרי האיחוד האירופי שיסיימו את הדיונים שלהם. בכל רגע שבו הם עדיין לא מגיעים להסכמה בנושא, נמכר בשוק האירופאי עוד מכשיר בעל יכולות וידאו, והפתרון רק מתרחק. מה דינם של נגני וידאו? טלפונים מדור שלישי? צ'אטים אינטרנטיים מרובי משתתפים עם תמיכה בווידאו? וידאו-בלוגים שמשודרים בערוצי כבלים?

גם אם באורח פלא יגיעו שם באיחוד האירופי עצמו להסכמה בנושא, תשאר המשימה של לשכנע את כל המדינות החברות בו. אנגליה כבר עכשיו עושה קולות של סרבנות ובהיעדר חוקה ריכוזית, אין שום דרך לאכוף זאת עליה. אירופה נפסלת גם היא.

יש עוד מדינה אחת שכדאי לשים לב למה שמתרחש בה: סין. לסינים אין כח לכאבי ראש מהסוג האמריקני וגם אין להם שום מחסור בשלטון ריכוזי וסמכותי. לכן הם פתרו שם את כל הבעיות, הנוכחיות והעתידיות, בעזרת רגולציה ללא גבולות. כלומר: הכל אסור, מלבד כמה יוצאי דופן מיוחדים. אבל מדובר בפריווילגיה שרק שוק עצום יכול להרשות לעצמו. אם ישראל תחליט לנהוג באותה הדרך היא מהר מאוד תמצא את עצמה מנותקת מהאינטרנט לחלוטין, בזמן שסין יכולה לכופף אפילו חברות ענק כמו גוגל, מיקרוסופט וסיסקו.
 
 

אל תגעו לי בטלוויזיה

 
למה בכלל יש התנגדות כל כך חזקה לרגולציה? הרי אין ממש ויכוח בנושא הגנה על ילדים ומלחמה בגזענות. הבעיה עם התערבות מהסוג הזה היא שמהר מאוד השוק מגיע למצב שבו הוא לא מחפש פתרונות טובים ללקוחות, אלא דרכים להתחמק מסביב לאיסורים. היות ומאחורי כל פוליטיקאי שמחליט בנושא נמצאת חברה גדולה עם אינטרסים, הרי שהאיסורים האלה נוטים לדחוף את השוק לכיוונים שגויים, במקום להגן על הלקוחות

דוגמה טובה היא תעשיית ה-VoIP. הרי אין שום ספק שכולנו נהנה מפתיחת ענף התקשורת הפנים ארצית. אבל עד שיגמרו שם למעלה להתווכח בנושאים כמו למי יש את הסמכות להקצות מספרי טלפון, אנחנו כאן למטה מתייבשים. ללא רגולציה מחמירה כל כך בנושא, שסביר להניח שרובה מיועדת לשמירה על האינטרסים של חברות כמו בזק ולא להגנה על ילדים, כבר מזמן היינו משלמים פחות בעבור כל שיחה.
 

תעשה את זה פשוט, אדיוט

תוכנת הצ'אטים Skype. וידאו או לא?
 תוכנת הצ'אטים Skype. וידאו או לא?   
אז איך יוצאים מהסבך? איך דואגים לאינטרסים הציבוריים ובו בזמן נמנעים מחנק של השוק? הפיתרון הוא דווקא פשוט ביותר, וקל ליישום במיוחד במדינות קטנות כמו ישראל, עם מיעוט של גופים שלטוניים. העמותה האמריקאית לחופש וקדמה פרסמה כמה המלצות מאוד מעניינות בנושא, ובניגוד למה שהייתם מצפים מגוף בעל שם שכזה, רובן גם פרקטיות וקלות ליישום.

עם עליית נתח השוק והתפוצה של השידורים האינטרנטיים, ברור לכל שהמצב העכשיווי של חוסר רגולציה לא יכול להימשך. אם נצא לרגע מהאשליה הרומנטית של עולם חופשי לחלוטין שבו לא צריך חוקים, נגלה שבבסיסה של הרגולציה, היא אכן אמורה לעזור לנו, על ידי הסדרת כללי התחרות ההוגנת, ולהגן עלינו על ידי הפיכת הונאה ופורנוגרפיית ילדים לדברים לא משתלמים.

נראה ששתי הבעיות העיקריות עם הנסיונות החוקתיים הקיימים הן היעדר מיקוד ומצד שני ניסיון למחזר חבילות חוקים קיימות. אם אנחנו רוצים לעשות סדר בג'ונגל, רצוי שנגדיר במדוייק את המטרות שאנחנו רוצים להשיג ונחתור אליהן בלבד. רוצים לאסור סרטי פידופיליה? מעוניינים למנוע מצבי מונופול? את כל אלה ניתן להשיג גם מבלי להתפלסף בשאלה "מה היא טלוויזיה".

איך נמנעים מהמהמורות הפילוסופיות הללו? מבצעים את הרגולציה כלפי מטה. כלומר: במקום לחייב את היוטיוברים לשמור ארכיון של ההקלטות שלהם מסירים את הדרישה מכל התעשייה. הרי הניסיון להכניס את האינטרנט תחת מטריית החוקים הקיימים, מבלי לשנות אותם בכלל, נדון מראש לכישלון. וזה לקח שרצוי שיפרוץ את גבולות הווידאו, ומהר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by